Vévoda a já

Vévoda a já https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/1365/bmid_vevoda-a-ja-63e6530cc0b32.png 4 1656 329

Rok 1813 Simon Basset, vévoda z Hastingsu, vymyslel plán jak se zbavit všech dohazovačů a vdavekchtivých dívek ze společnosti. Předstírá náklonnost k půvabné Daphne Bridgertonové, mladší sestře svého přítele, s níž uzavře dohodu, že se jí bude naoko dvořit. Přestože nemá v úmyslu se oženit, na té dívce je něco, co mu zrychluje srdeční tep. Daphne brzy zapomene, že jejich námluvy jsou pouhá přetvářka. Snad za to může okouzlující pohled jeho pronikavých očí nebo to, co cítí v jeho objetí, ale postupem času se do temperamentního vévody doopravdy zamiluje. Musí však chtě nechtě zabránit tomu, aby jí pohledný vévoda, který se zapřisáhl, že zůstane navždy svobodný, nezlomil srdce.... celý text

Literatura světová Pro ženy Historické romány
Vydáno: , Ikar (ČR)

The Duke and I , 2000

Sarka14
11.07.2022 4 z 5

Knížku jsem si chtěla přečíst na popud toho, že byl uveden seriál. Obvykle totiž bývá knížka lepší, než zfilmovaná verze. Tady si ale nejsem tak úplně jistá. Knižní příběh je velmi jednoduchý a předvídatelný. Uznávám, že mě celkem bavil, děj měl spád, dialogy byly celkem vtipné. Ale je to opravdu jen obyčejná červená knihovna. Kdo hledá souvislost s uvedeným seriálem, hledá marně. Základní děj je shodný, ale jinak všechna čest scénáristovi minisérie, protože ten dal život i ostatním postavám, které jsou v knížce v podstatě jen zmíněné. (I když tedy tu černošskou anglickou královnu s pomateným králem si mohl odpustit, to je fakt přes čáru). Nicméně, hodnotíme knížku, nikoliv seriál. Takže knížka ano, čte se dobře, je to dobrá oddychovka s jasným koncem. Kdo hledáte kopii seriálu, tak můžete být zklamaní.

Kerberos
07.07.2022 3 z 5

Typická červená knihovna, podívala jsem se i na první díl Bridgertonovců a nezaujal mě ,takže další díly už ne.

Lexie321
27.06.2022 4 z 5

Kniha sa mi páčila aj keď o niečo menej ako 4.diel. Zapletka "fake dating" je vždy zábavná a postavy Simona aj Daphne som si ihned obľúbila.

VeruMalfoy
24.06.2022 5 z 5

Sice to nebyl kdoví jaký úžasný příběh a kdoví jak úžasně promyšlený, ale byl opravdu odpočinkový, příjemně plynoucí. Přesně ten typ příběhu, který jsem právě potřebovala. Navíc jsem ho poslouchala jako audioknihu, což pomohlo k nejvyššímu hodnocení. Audiokniha byla nádherně namluvena. Moc jsem si poslech užila. Doporučí.

Gabux
21.06.2022 4 z 5

Pokud někdo hledá vyloženě letní čtení a pohlazení po duši, tak je tady správně. Kniha je napsaná velmi čtivě a stránky čtenáři utíkají samy. Simon i Daphne jsou poměrně sympatické postavy a její bratři jsou naprosto dokonalí.

Za mě lepší jak seriál. Člověk více pochopí rozhodnutí postav a více se ponoří do jejich charakteru. Jen pozor pro milovníky seriálu - některé postavy zde vůbec nejsou. Což mně osobně nevadí, jelikož ta zásadní postava v seriálu, co zde chybí, mi v seriálu dost vadila.

Ale nečekejte nic extra. Je to přesně to, co to má být. Romantická oddechovka, kde je pár dramat, ale přesto je všem jasné, že to zákonitě musí skončit happy endem. Neurazí ani nenadchne.

Marika Vanova
13.06.2022 4 z 5

Četlo se to velmi dobře a rychle. Takový slaďáček, který se snaží být drsný, ale je vám jasný, že to bude happy end. Mně to teď sedlo.

evismaior
06.06.2022 3 z 5

(SPOILER) 60% - Daphne Bridgertonová je dívka na vdávání a vévoda Simon Hastings muž hodný ulovení. Jí matka neustále shání nápadníky a on je neustále obležený podobným typem neodbytných matek. A tak se dohodnou, že sehrají šarádu vzájemného namlouvání, aby měl vévoda chvíli klid a Daphne třeba s jeho jménem v zádech přilákala zajímavější nápadníky. Jak to ale bývá, z přetvářky se stává něco víc a vévoda bude mít dost problém udržet své předsevzetí, že se nikdy neožení a především nikdy nebude mít děti...
Za sebe musím říct, že tohle bylo docela zklamání! Ano, patřím k těm, kteří tuto knihu objevili díky seriálu od Netflixu. A jelikož mám zkušenost takovou, že v dílech převedených na obrazovku jsou většinou knihy dost podstatně zestručněny, těšila jsem se, že se dozvím další podrobnosti a střípky ze života nejen ústředních postav Daphne a Simona, ale i ostatních sourozenců Bridgertonových, jakož i jejich sousedů Featheringtonových a třeba i tajemné bulvární pisatelky paní Whistledownové. Bohužel opak byl pravdou. A spoilerem zde tedy neoznačuji vyzrazení toho, co se v knize dočtete, jako spíš toho, co v ní vy, kteří také znáte seriál, rozhodně nehledejte. Tedy hlavní dějová linka kolem Daphne a Simona je až na pár změn podobná (i když i ta je mnohem stručnější). Ovšem další postavy kolem nich jsou vlastně jen takovým "křovím" - nejstarší bratr Anthony tedy sestru chrání, ale mladší Benedict a Colin ději jen přihlížejí, sestra Eloise se jen mihne a celá rodina Featheringtonova v podstatě jen existuje v podobě matky a dcer (žádná další slečna ani otec, kolem kterého seriál vystavěl slušnou zápletku, ale tady je zmíněný jako už několik let mrtvý). A už vůbec tam není žádná královna rozjíždějící pátrací akci po lady Whistledownové... Ačkoli mi tedy seriál se vším tím hyperkorektním mezinárodním obsazením (včetně toho zdůvodnění) přijde jako taková úsměvná fantasy, tak co se týče košatosti děje, kdy všichni starší sourozenci Bridgertonovi mají vlastní příběh a totéž platí o rodině Featheringtonově, tam tedy rozhodně vede.
Nemohu ale říct, že by mě knížka nebavila, je to prostě takové lehoučké celkem zábavné a lehce erotické čtení. Ale myslím, že i kdybych ji četla dřív než viděla seriál, moje hodnocení by to asi nezvýšilo. Vlastně je s podivem, kolik z ní dokázali tvůrci seriálu "vytřískat".

Kamčučák
30.05.2022 4 z 5

A tak po všech těch psychologických knihách a thrilerech, které čtu, je tohle velmi příjemná oddychovka. Kdo nechce nad ničím přemýšlet, tak rozhodně doporučuji.

suiteki
30.05.2022 4 z 5

Příjemná oddechovka. Nijak zvlášť nenadchne ani neurazí, až si budu chtít odpočinout od hororu a thrilleru, ráda sáhnu po dalším dílu.

NiNo
26.05.2022 1 z 5

Touto knihou jsem se přesvědčila, že z žánru historických "romanťáren" jsem už vyrostla. Dočetla jsem se, že autorka chtěla volbou pseudonymu vzdát holt své oblíbené spisovatelce Amandě Quick (což je také pseudonym), co se týče mě, kdyby mě to náhodou zase chytlo, sáhnu raději po vzoru, než po napodobenině, která je dost nudná, a se zvraty, kterým se už ani nedá říkat klišé. Seriál jsem zatím neviděla a po přečtení nemám náladu si ho pustit.

Andrée
23.05.2022 3 z 5

Líbilo se mi to, je to takové oddechové čtení. Některé části jsou však až příliš naivní.
Ovšem, už teď se těším na další díl a články Lady Whistledown.

sharik
13.05.2022 1 z 5

Pro mě velké vybočení mimo zónu toho, co obvykle čtu. Předvídatelný příběh, místy strašně pitomé dialogy, alespoň prostředí snobské smetánky 19. století se zdálo věrohodné. Poslechnuto tentokrát jako audiokniha a dobře, že tak. Citlivé audiozpracování totiž udělalo z otravně podprůměrné selanky vcelku příjemný zážitek, přestože text mě nutil často kroutit očima... Seriál neznám a i když je prý lepší, trávit jím čas raději nebudu...

cherubinka
13.05.2022 4 z 5

Přidávám se k davu Netflixáků a těch, co tenhle žánr nečtou. Ano, i já jsem jedna z nich. Ke knize mě přivedl Netflix, konkrétně druhá série, první si moc nepamatuji neb jsem se dívala jen z povinnosti, protože se díval každý.

Ze zvědavosti jsem si ale v knihovně půjčila první díl, že to zkusím. Aktuálně jsem dočetla Čekanku a chystám se na pátý. Ano, chytlo mě to. Je to lehké, čtivé, jednoduché, romantické a hlavně zábavné. Seriál tak dobře nevystihuje pouto mezi sourozenci a jejich knižní přestřelky jsou lepší. Nicméně obdivuji Netflix, jak z takového nic dokázal udělat jeden z nejúspěšnějších seriálů této doby.

Někdy je třeba vystoupit ze své čtecí komfortní zóny a zkusit něco jiného. Díky, už se těším na S láskou Eloise :-D

gryffindorgirl
13.05.2022 5 z 5

Přiznám se, i já patřím k většině, kterou ke knížce přivedl až seriál. Konkrétně až druhá série. Když jsem knihy začala číst, byla jsem v pokušení začít od Antonyho, tedy druhou knihou, jelikož seriálové zpracování druhé série se mi líbilo víc než té první. Ozval se ve mně ovšem můj hlas svědomí a já prostě musela začít od Daphne. Velice mě překvapila lehkost knihy (doslova). Kniha se čte lehce, není dlouhá a i přes to, že víte od první stránky, jak to celé dopadne, nějak se nemůžete odtrhnout. Bavily mě hlavně scény se sourozenci Bridgertonovými, jejich dohady a pošťuchování. Zároveň mi přirostla k srdci i Daphne (narozdíl od seriálu) a celé to končí sentimentálním závěrem alias "o pár let později."
Takže pro citlivky jako jsem já naprostá třešnička na dortu.
Ale pozor, je to velice návykové. Doporučuju koupit hned box prvních třech knih. Později mi poděkujete.

PetkaS.
12.05.2022 5 z 5

Ačkoliv tohle rozhodně není žánr knih které bych četla, tak jsem se nechala zlákat k přečtení. Viděla jsem seriál, příbuzní četli i knížku a tak jí vychvalovali že jsem se kousla a začala jí číst s tím že to dočíst nemusím když mě to nechytne. No....chytlo. :-) A to dokonce tak že jsem to přečetla v pro mě téměř rekordním čase. Je to oddechovka, která vás ale chytne a nepustí. A to i přesto že jsem věděla o co tam půjde i jak vše dopadne. Překvapilo mě množství humoru, které tomu dodává neskutečný říz. Nemůžu říct jestli je lepší seriál nebo knížka, i proto že v seriálu jsou postavy a dějové linky které v knize ne a ani se 100% nedržel knižní předlohy. Obojí má svoje a jsem moc ráda že jsem se k přečtení rozhoupala. Určitě si budu chtít přečíst i další díly. :-)

Adel822
07.05.2022 4 z 5

Do této série jsem se doslova zamilovala. Ano je to romantický příběh který nemá žádný přesah ale dal mi vše co od tohoto žánru očekávám. Kniha mně vtáhla do jiného světa dokonale jsem u ni vypla a nemohla se odtrhnout. Dafne i Simon jsou mi velmi sympatičtí a já se nemohu dočkat až si přečtu o zbytku bridgertonu.

Kikulka97
27.04.2022 2 z 5

Klasická harlekýnka, kerá nepřekvapí a ani moc nenadchne. Není moc knížek, kde zpracování filmové či seriálové je mnohonásobně lepší, v tomto případě toto určitě platí. Seriál okouzlí svojí barevností, ale hlavně propleteností dějových linek, které v knize chybí.

Kaacule
20.04.2022 4 z 5

Kdybych na Netflixu neviděla seriál, ani by mě nenapadlo po takové knize sáhnout - obzvlášť ne po prvním vydání, ta obálka docela odrazuje. Čekala jsem oddechovou romantiku, což kniha splnila + to bylo i vtipné. Určitě si ráda časem přečtu všechny díly.

martina1141
20.04.2022 4 z 5

Knihu jsem se rozhodla komentovat až po přečtení celé série. Nejdřív jsem viděla seriál a až pak jsem si sérii přečetla. Od začátku jsem k ní přistupovala jako k oddechové nenáročné a celkem předvídatelné červené knihovně. A přesně taková je! Nečekejte od této knihy hluboký rozbor postav nebo historickou přesnost. Není to Jane Austenová (ani se nesnaží být). Je ale psána jednoduchým jazykem a čte se to samo (všech 8 knih jsem přečetla skoro jedním dechem asi za týden). Hodně jsem se nasmála a musím říct, že ač nejsem moc příznivec červené knihovny tak se mi to moc líbilo. Pokud hledáte oddechové čtení doporučuju.

eva4036
18.04.2022 3 z 5

Abych pravdu řekla, nejdřív jsem viděla seriál a moc se mi líbil. Po nějakým čase jsem v knihkupectví narazila na tuhle knížku a říkala jsem si, že když se mi líbil seriál, tak bych mohla dát i šanci knize, i když tenhle typ četby nevyhledávám.
Knížka není špatná. Je tam dost částí jinak v ději než u seriálu, což mě trochu překvapilo, ale nevadilo mi to. Je to takové jednoduché čtení, které ani neurazí, ale ani nenadchne. Ale určitě dám šanci dalším dílům.