Vévoda a já

Vévoda a já https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/1365/bmid_vevoda-a-ja-63e6530cc0b32.png 4 1656 329

Rok 1813 Simon Basset, vévoda z Hastingsu, vymyslel plán jak se zbavit všech dohazovačů a vdavekchtivých dívek ze společnosti. Předstírá náklonnost k půvabné Daphne Bridgertonové, mladší sestře svého přítele, s níž uzavře dohodu, že se jí bude naoko dvořit. Přestože nemá v úmyslu se oženit, na té dívce je něco, co mu zrychluje srdeční tep. Daphne brzy zapomene, že jejich námluvy jsou pouhá přetvářka. Snad za to může okouzlující pohled jeho pronikavých očí nebo to, co cítí v jeho objetí, ale postupem času se do temperamentního vévody doopravdy zamiluje. Musí však chtě nechtě zabránit tomu, aby jí pohledný vévoda, který se zapřisáhl, že zůstane navždy svobodný, nezlomil srdce.... celý text

Literatura světová Pro ženy Historické romány
Vydáno: , Ikar (ČR)

The Duke and I , 2000

akinomV
09.12.2022 4 z 5

Po knížce jsem sáhla ze zvědavosti a spíš jsem nic moc neočekávala. Už se mi letos stalo několikrát, že jsem byla zklamaná z oblíbených romanťáren. Ale nakonec se mi kniha líbila. Občas byla fakt vtipná a tak nějak jsem dostala příběh, který jsem čekala. Takže pro mě vlastně velké překvapení.

nela3812
09.12.2022 3 z 5

Snad zde nebudu ukamenována, ale seriálové zpracování mě nadchlo mnohem více. A ano, skutečně mi nevadí, že to není natočené 1:1, je to jedině dobře, nejen zde ale i u dalších filmově zpracováných knih.

Scény mezi hlavními hrdiny v knize jsou poměrně dost spicy a oba hlavní hrdinové jsou mnohem více sarkastičtí, než jak jsem je znala ze seriálu. Musím říct, že to bylo osvěžující a překvapivé. Často jsem se u jejich slovních přestřelek zasmála. Za to rozhodně bohy nahoru.

Co se mi v příběhu líbila bez výhrad je prostředí a doba, do které je celý dej zasazen. Pro mě osobně má neuvěřitelné kouzlo a moc ráda se tam skrze tento příběh vracím. Ať už v seriálové či knižní podobě.

Vývoj příběhu už mě však tolik nenadchnul. Je zde mnoho scén, které mi do příběhu nepasovali a jistým způsobem snižovali můj čtenářský zážitek. Kolikrát mi jednání hlavních hrdinů přišlo přitažené za vlasy - viz jedna z prvních scén s obtěžováním.

Hodnotím 3,5/5

Toledo
23.11.2022 3 z 5

Kniha nebyla špatná, ale zařadila bych ji spíše do průměru. Viděla jsem nejdřív seriál na Netflixu, ale nevadilo mi, že se některé scény rozcházejí a jsou uchopené trochu jinak. Za mě ale lepší seriál než kniha.

Maki21
08.11.2022 3 z 5

Kniha stejně jako celá série je příjemný oddych do těchto podzimních dní. Příjemná romance která ale není prvoplánová a má i několik nečekaných zvratů.

Tereziee
12.10.2022 4 z 5

Jako asi většinu lidí tady, mě na knihu nalákal seriál, který se mi líbil. Tak jsem se po delším čase pustila i do knihy a světe div se i ta se mi líbila. Je to klasická červená knihovna, žádné světoborné dílo. Člověk u čtení vypne a stránky ubíhají sami. Příběh v knize je zaměřený hlavně na Vévodu a Daphne, což mi vůbec nevadilo. Příběh je místy i vtipný a úsměvný. Za mě můžu doporučit a určitě se v budoucnu vrhnu i na další díly.

Nika151
30.09.2022 5 z 5

Já se přidávám k těm, kteří nejdříve viděli seriál. Ten se mi moc líbil, a tak jsem si přečetla první knížku. Každopádně seriál je lepší, mnohem propracovanější a napínavější. V knize je jedna linie věnující se Daphne a Simonovi.

galadrielin
19.09.2022 2 z 5

Seriál jsem neviděla, o knihách jsem ale slyšela a dala na osobní doporučení s tím, že jde o opravdu jednoduché oddychovky. Spokojená jsem ale nebyla. V žánru ženských blbáren (pardon, je to můj osobní termín pro romantické jednoduché knihy, který ale nemyslím nijak hanlivě) je to pro mě v té horší polovině. Přitom to mělo velký potenciál, někam se ale vytratil, četla jsem bez nadšení a hlavní hrdinové mi nijak neučarovali, podle mě by oba dva potřebovali trochu zchladit hlavy.

Aveli
25.08.2022 5 z 5

Přiznávám, že jsem od knihy příliš neočekávala a jako většina už viděla seriál, když jsem začala číst. Ovšem kniha se opravdu povedla a musím říct, že mě bavila víc než seriálové zpracování a to i díky tomu, že je od něj v mnohém odlišná. Bavilo mě pronikat víc do mysli Daphne a Simona a zjišťovat všechny souvislosti, které jsem před tím neznala. Skvělá romantická oddechovka.

Kackac77
20.08.2022 5 z 5

Poslední dobou mi vůbec nesedí romantické knížky, a to jsem je dřív fakt měla ráda. Co jsem četla v nedávné době mi připadalo až přiblblé. Tento příběh se mi ale fakt líbil. Ne, že by to bylo něco světoborného, vlastně to probíhalo podle známých romantických scénářů. Ale četlo se to hezky, chvílemi jsem se i zasmála, Daphne a Simon se mi líbili. Viděla jsem i nějaký díl seriálu z Netflixu a musím říct, že knížka je mnohem lepší. Taková milá odpočinkovka, vlastně jsem se dost často přistihla, že se u čtení culím.

Surikatka2308
15.08.2022 4 z 5

Ke knihám jsem se dostala díky seriálu... Věděla jsem, že to nebude takové jako seriál, ale páni!... Kniha je úplně jiná... Základní děj zůstává, ale postavy se dost liší povahově (nejvíce Colin - přijde mi, že v seriálu z něj dělají úplného troubu :( V knize je za mě nejvíc cool postava). Knihy jsou za mě o dost lepší než seriál a to z toho důvodu, že podtrhávají, jak rodina Bridgertonů drží při sobě, což je nejvíc. :) Doporučuji přečíst, když hledáte oddechovku, kterou shltnete za jedno odpoledne...

_Knihomolka_
15.08.2022 4 z 5

Ke knize mě, podobně jako mnoho dalších, přivedlo nádherné seriálové zpracování na Netflixu. Při čtení jsem se proto nemohla vyhnout tomu, abych neporovnávala knihu a film. K mému údivu se mi ale nakonec film líbil přece jen více. V knize se Quinnová zaměřila jen na ústřední pár, kdežto ve filmu všechno bylo více rozvrstvené, sehrálo tam roli více postav, se kterými se tu čtenář nemá šanci ani seznámit a kupříkladu Daphne a Violet se mi tam povahově také zdály lepší. Kdybych však příběh měla ohodnotit z pohledu člověka, který seriál nevyděl, napsala bych, že se mi moc líbil, i když občas balancoval na hranici červené knihovny.

klarinka9974
14.08.2022 4 z 5

Bylo to příjemné, milé a hezké. Vévodu jsem si od začátku zamilovala a k Daphne se mi vyloženě hodil. A určitě mi dá každá zapravdu, že by chtěla být Daphne, užívat si život ve velikém domě, o nic se nestarat, mít jednou za týdne ples a být aspoň na malou chvíli princeznou.
(A hlavně, milovat se s vévodou).
Těším se na seriál, kterému se určitě nevyhnu.

Ešína
14.08.2022 4 z 5

Seriálu se mi podařilo úspěšně vyhnout ale knížce už ne. Ta se četla překvapivě dobře. Byla čtivá, vtipná a sexy. Simon s Daphne se skvěle doplňovali a Anthony mi také přirostl k srci.

NicaCola
14.08.2022 5 z 5

Napřed jsem viděla seriál a jelikož se mi strašně moc líbil, musela jsem si na doporučení od švagrové koupit i knížku! A bylo to taky skvělé... naprosto skvělé :))

zaba335
09.08.2022 5 z 5

Krásné, sladké, zamilované.
Příjemná oddechovka s nádechem 19. století a života smetánky.
Poznáváme co se tehdy řešilo, jak vztahy postupovaly a jaké morální zásady se musely dodržovat.
Postavy Daphne a Simon se k sobě perfektně hodí a je pěkné sledovat jak se vyvíjí jejich vztah.
Bratři Bridgertonovi jsou boží a líbilo se mi, jak chránili Daphne.

Evka27
03.08.2022 4 z 5

Seriál neznám, ale toto byla příjemná romance.

Fortuna7
02.08.2022 5 z 5

Sakra tohle bylo tak neskutečně rozkošné! Styl psaní autorky mi okamžitě sedl, zamilovala jsem si všechny postavy a co vám budu povídat, rodina Bridgertonových je dokonalá. Už se těším na další díly a konečně se budu moct podívat na seriál, který jsem tak dlouho odkládal kvůli knižní předloze.

zuzuzajda
29.07.2022 4 z 5

Knihu jsem cetla az po zhlednuti serialu, ktery se mi velmi libil. Kniha se velmi dobre cetla, vsechno odsypalo. Prvni pulka byla opravdu vyborna, druha pulka se malinko uchylovala k preslazenym klise, ale i tak hodnotim kladne.

petrzel
19.07.2022 5 z 5

Krásná oddechovka.

andulka767
16.07.2022 4 z 5

Knihu jsem si přečetla po zhlédnutí seriálu, takže děj mě příliš nepřekvapil, i když se místy od seriálu liší. Jedná se o velmi nenáročné čtení, romantický příběh plný drobných dramat s dobrým koncem, ale i to je občas potřeba. Knihu bych proto doporučila všem, kteří se chtějí uvolnit a možná se chvilkami nad knihou červenat. Už se těším až si přečtu další díl.