Vévoda a já

Vévoda a já https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/1365/bmid_vevoda-a-ja-63e6530cc0b32.png 4 1656 329

Rok 1813 Simon Basset, vévoda z Hastingsu, vymyslel plán jak se zbavit všech dohazovačů a vdavekchtivých dívek ze společnosti. Předstírá náklonnost k půvabné Daphne Bridgertonové, mladší sestře svého přítele, s níž uzavře dohodu, že se jí bude naoko dvořit. Přestože nemá v úmyslu se oženit, na té dívce je něco, co mu zrychluje srdeční tep. Daphne brzy zapomene, že jejich námluvy jsou pouhá přetvářka. Snad za to může okouzlující pohled jeho pronikavých očí nebo to, co cítí v jeho objetí, ale postupem času se do temperamentního vévody doopravdy zamiluje. Musí však chtě nechtě zabránit tomu, aby jí pohledný vévoda, který se zapřisáhl, že zůstane navždy svobodný, nezlomil srdce.... celý text

Literatura světová , Pro ženy , Historické romány

Vydáno: , Ikar (ČR)

The Duke and I , 2000

Áňa 998
09.04.2023 4 z 5

Dlouho jsem se na sérii chystala. Trochu mě ale ovlivňuje při hodnocení seriál, který jsem viděla první. Kniha je docela jiná, ale četla se mi hezky. Ráda bych se v budoucnu pustila i do dalších dílů.

majc
05.04.2023 5 z 5

Dobrá oddychovka. Seriál jsem taky koukala jako takovou oddychovku, když byl náročný den v práci.
Knížka se četla skoro sama, unaveně jsem večer chtěla přečíst kapitolku a najednou byla půlnoc a v knize jsem byla o sedmdesát stránek dál. Čte se to opravdu s lehkostí, Daphne nejde nemít rád, inteligentní zvídavá slečna.

Ke konci mě už trochu unavovalo neustále řešení otce a rodinných problému vévody. Přišlo mi to trošku natahované, ale jinak cajk. Co se týče občasných sexuálních scén, tak jsem je ke konci jen v rychlosti proletěla očima, protože to bylo furt dokola to samé v podstatě.

Určitě se pustím i do dalších dílů časem.

Paja.92
30.03.2023 4 z 5

V posledním roce jsem měla smůlu na hodně propagované knihy. Většina knih, na které jede velká reklama, mě zklamala a nechápala jsem, proč je kolem nich takové haló. Tudíž jsem byla krajně skeptická, když se mi pod ruce dostal první díl Bridgertonových: Vévoda a já.
A pozor.
Stal se zázrak.
Kniha mě velmi mile překvapila. Vzhledem k tomu, že jsem viděla seriál, tak jsem očekávala více sexuálním scén, ale kupodivu jich tam nebylo tolik jako v seriálu, takže už jenom tím na mě udělala kniha dobrý dojem. Nemám ráda, když je tam příliš sexu a ubíjí to děj (dobře no, tak v romantických knížkách většinou moc děje není, ale víte jako to myslím).
Celkově vyprávění pěkně plynulo a v průběhu čtení jsem se dozvěděla něco o jednotlivých postavách, takže se těším už na další díly.

HankaKonadra
28.03.2023 4 z 5

Tuhle sérii jsem objevila roky před tím bumem na netflixu. První díly mě bavili, ale v těch dalších, už mi začal lehce lízt na nervy autorčin, místy až absurdně rozvláčný popis a okecávání, některých situací. I tak je to pořád pro mě mezi historickými romancemi jedna z těch lepších autorek.-)

6591
27.03.2023 4 z 5

Dobrá kniha na oddech s erotickým nádechem. Četla se dobře, ale vadily mi dost výhružky smrtí skoro v každé kapitole. Podle mě by se to obešlo bez toho. Velice doporučuji, po dočtení doporučuji i seriál Bridgetonovi.

MatBla
24.03.2023 5 z 5

Je to hezké.

saez
13.03.2023 5 z 5

Koupila jsem celou, dosud vyšlou, sérii své mamce. Viděla jsem totiž seriál a ten byl tak absurdně zábavný (nebo mi to tak při nemoci připadlo), že jsem si řekla, že knihy budou taky fajn. Zřejmě jsou, protože matinka je zhltla ani ne za měsíc (a to jsem si naivně myslela, že jí to přiková do křesla na delší dobu). Tudíž jsem si je také musela přečíst. Jo, jsou fajn. :-)

baji42
07.03.2023 4 z 5

Romantická oddychovka.

ElessaRiverbow
26.02.2023 4 z 5

Do knihy jsem se pustila s očekáváním, že to bude stejné jako seriál, který jsem viděla už předtím a upřímně se mi vůbec nelíbil. Kniha naštěstí takové zklamání jako seriál nebyla. Celkem dost věcí, které byly v seriálu, v knize nebylo a některé byly jinak, ale celkově jsem za to ráda, protože pak se příběh mohl hodně soustředit na vztah Daphne a Simona. Daphne je skvělá postava, kterou jsem si rychle oblíbila. Moc oceňuji, že tam byl i pohled Simona, takže jsem ho více pochopila. Celkově to bylo dobré čtení, ale do dalších dílů se pravděpodobně nepustím.

tessie_m
04.02.2023 4 z 5

(SPOILER) Velmi dobré, trochu jiné než seriál, je tam mnohem méně okolního děje., takže zname jen Bridgertovi a Simona. Ale co mě nejvíce rozhodilo, je počet dětí Daff a Simona. Je to jinak než v seriálu, proč to tam neudělali stejně jako to je v knize, aspoň se jim místo syna, mohla narodit dcera. :D

Ivet_V
02.02.2023 5 z 5

Knihu doporučovala spousta lidí, tak jsem se do ní taky pustila. Samozřejmě tady byly odchylky od seriálu, ale tady se mi ty situace líbily více. Je to krátké a rychle se to čte, takže velké plus. Daphne, Simona a vlastně celou rodinu Bridgertonů jsem si naprosto zamilovala! Určitě budu číst další díly.

cukrovka
01.02.2023 5 z 5

Příjemná čtivá oddechovka. Romantika s předvídatelným dějem, vtipné dialogy, sympatičtí hlavní hrdinové.

adinajana
16.01.2023 5 z 5

Dosti jiné než seriál a v mnohém lepší.
I když v seriálu se mi zase líbilo větší zapojení vedlejších postav.

Knihochod
14.01.2023 3 z 5

Ja sa priznám, že ma seriálový Bridgerton absolútne pohltil. Všetky časti som zhliadla v priebehu asi dvoch dní a v závislosti na tom si zakúpila aj knižku. V angličtine. Týždeň pred oficiálnym vydaním v češtine.

Ľutujem to?

Vôbec nie!

Knižky v angličtine som totiž chcela začať čítať už pár rokov dozadu, no akosi som nenašla odvahu. A teraz môžem sama seba pyšne poklepať po ramene a povedať si, že moje porozumenie anglickému textu nie je až na takej zlej úrovni.

Ale teda o tom tento príspevok nie je.

Od tejto knižky som čakala podobnú milú oddychovku, akou pre mňa bol aj seriál a môžem s radosťou konštatovať, že moje očakávania boli naplnené.

Príbeh je svižný, vtipný, miestami aj vcelku dojemný a dalo by sa povedať, že väčšinu knižných zvratov možno nájsť i v seriálovom spracovaní, no nie vždy v tom istom poradí.

Čo sa týka postáv, knižnú Daphne som si obľúbila o veľký kus viac, než tú seriálovú, keďže bola podľa mňa odvážnejšia, drzejšia. A Simon, ten je tuším neustále jednoducho perfektný. Či už s očami hnedými alebo modrými. Ostatné postavy boli fajn i keď sa o nich čitateľ priveľa nedozvie, keďže hlavnými protagonistami sú práve Simon a Daphne, a taktiež sa niektoré postavy, ktoré v seriáli boli, v knižnej predlohe vôbec nevyskytujú.

I keď túto knižku hodnotím ako priemer, aj tak Vám ju odporúčam a je len na Vás, či sa ju rozhodnete čítať v originále alebo preklade.

Iva095
05.01.2023 4 z 5

Milá, vtipná, čtivá knížka. Určitě si přečtu i další díl.

Přečti_si
30.12.2022 4 z 5

Příjemná záležitost, kterou jsem zhltla jako malinu během víkendu! Je to napsané čtivě, lehce, dialogy mezi Daphne a Simonem jsou i jemně vtipné. Nenáročné, relaxační čtení. Těším se na další díly!

Parwana
27.12.2022 odpad!

Měla jsem od knihy velká očekávání, bohužel se to nedalo číst. Takto plytký děj a ploché postavy jsem už dlouho neviděla. Jedná se zřejmě o předlohu seriálu, a pokud ano, hodně zklamala. U Versailles, které je napsáno podle seriálu, bych jistou jednoduchost čekala, toto bylo hodně špatné. Možná zkusím seriál, ale další knize z této série už šanci nedám.

kalinkacz
27.12.2022 3 z 5

Bridgertonovi I: Vévoda a já byly asi zatím největším vystoupením z mé komfortní čtenářské zóny tohoto roku. Červená knihovna totiž není nic pro mě, to moc dobře víte. Zároveň ale musím přiznat, že jsem dostala to, co jsem čekala - průměrně, čtivé a oddechové čtení. Jop, není to nic světoborného a u některých milostných scén jsem se i dost pousmála. Pokud ale romantiku a dvoření milujete, tak věřím, že budete spokojení.

Vendy1993
24.12.2022 5 z 5

Rozhodla jsem se číst Bridgertonovi až poté, co jsem viděla první dvě série seriálu... musím říct že tento první díl se mi moc líbil, děj i to jakým stylem je kniha napsaná. Musím ale říct, že v knize je Simon mnohem (jak to říct) zlejší a tvrdší než v seriálu (je jasné, že tam bylo potřeba ho trochu víc zromantizovat)...a kupodivu se mi to tak líbilo víc

ElikaS
12.12.2022 3 z 5

Asi každého milovníka romantických knížek zasáhl seriál Bridgetonovi. Ještě před jeho shlédnutím jsem se pustila do jeho knižního zpracování. Šlo asi o první historickou romantiku, kterou jsem četla a usoudila jsem že tenhle žánr nebude úplně pro mě.
Pozitivem knížky byl humor. Místy jsem se skvěle bavila. Ale jinak to byl takový průměr. Příběh jednoduchý, předvídatelný. Samotný styl psaní také nebyl ničím originální.
Jedná se o výjimku, kde se mi víc líbilo televizní zpracování než originál.