Brevíř lásky

Brevíř lásky https://www.databazeknih.cz/img/books/64_/64417/brevir-lasky-64417.jpg 5 12 5

Výběr z poesie dvacátého století vybral Miroslav Florian. Autoři: Bezruč, Krasko, Rilke, Cvetajevová, Achmatovová, Wolker, Apollinaire, Chlebnikov, Majakovskij, Jeffes, Seifert, Brecht, Tuwim, Prévert, Eluárd, Pasternak, Orten, Ščipačov

Nermal
02.01.2023 4 z 5

Z českých básníků si kromě Bezruče, Ortena, Seiferta a Wolkera dovoluji doplnit ještě tato jména: Biebl, Fischer, Gellner, Halas, Holan, Hora, Hořejší, Hrubín, Křička, Mikulášek, Neumann, Nezval, Šrámek, Toman, Závada.
Nebývale povedený výběr.

mirka0586
04.06.2022 5 z 5

Krásné, přečteno jedním dechem...

PoetickaM
23.10.2021

Brevíř obsahuje i mnoho pěkných básní
Jacques Prévert
Paris ať night
Tři sirky jedna po druhé škrtnutá do noci
První abych viděl tvůj celý obličej
Druhá abych viděl tvé oči
Poslední abych viděl tvá ústa
A pustopustá tma aby to vše mi připomněla
Když ležíš v objetí mého těla

Pablo70
13.04.2021 5 z 5

Breviář (brevíř) je liturgická kniha užívaná v západní církvi, která obsahuje veškeré texty potřebné k soukromé modlitbě denní modlitby církve. Bývá vydáván ve více svazcích. Kniha se skládá z žalmů, úryvků biblických knih, vybraných textů svatých, hymnů a křesťanských modliteb. (Wikip.)
Tento Brevíř lásky ovšem vydal Klub přátel poezie roku 1961 jako prémii svým věrným čtenářům.
„Rozevřená kniha se podobá vzlétajícímu ptáku, který má na sto párů křídel a pod každým peříčkem vzrušující poselství. Nechybí tam ani vzkaz pro Tebe. A tak přijmi vlídně tento brevíř, jenž nebyl imprimován žádnou církevní autoritou. Jsou v něm modlitby, které je dobře si říkati ve dvou.“
Miroslav Florian byl režimní básník a přesto si troufl na tento název (o deset let by to už asi neprošlo). Ale povedl se mu dobrý výběr z milostné poezie XX. století, a to jak domácí, tak světové. Pokud jste již četli 100 tváří lásky, Svitákův později zakázaný výbor milostné poezie dvou tisíciletí, víte, že ten naše básníky vynechal a věnoval se pouze poezii světové. Myslím však, že oba odvedli solidní práci.
Brevíř lásky je tak akorát do ruky a má pěknou úpravu. Určitě vás nezklame, pokud se odhodláte z něho „modliti ve dvou“!

Elula
25.12.2012 4 z 5

Marina Cvetajeva - Zkouška žárlivosti
...jak žijete si? Máte dosti?
Trampoty, slzy, hádky? Tak?
Platíte strašnou banálností. Jaký jste vlastně ubožák!

Miroslav Florian
česká, 1931 - 1996