Bratrstvo neohrožených: Velitel

Bratrstvo neohrožených: Velitel https://www.databazeknih.cz/img/books/75_/75733/bmid_bratrstvo-neohrozenych-velitel-Pu3-75733.jpg 5 59 11

Co se do filmu nedostalo. O dni D Dick Winters seskočil padákem do německého zázemí aby se zúčastnil bojů na normandských plážích. Během několika dnů se stal velitelem slavné roty E 506. výsadkového pluku, nazývané Bratrstvo neohrožených pro svou neutuchající bojovou morálku. Vedl svou jednotku v bojích v Holandsku, při německé protiofensivě v Ardenách, osvobozoval koncentrační tábor a na konci války obsadil Hitlerovo Orlí hnízdo u Berchtesgadenu. Byl považován za nejlepšího bojového velitele druhé světové války. Na základě jeho pamětí a vyprávění jeho podřízených natočil Stephen Spielberg televizní seriál. Jeho kniha je založena na válečném deníku, který si vedl během války, ale obsahuje i dosud nepublikované příběhy, které mu vyprávěli jeho druhové. Winters jako jediný zůstal u roty E od jejího vstupu do bojů až do konce války a tak jsou jeho dosud nikdy nepublikované materiály unikátní.... celý text

Literatura naučná Biografie a memoáry
Vydáno: , Baronet
Originální název:

Beyond Band of Brothers , 2004


více info...

Přidat komentář

kamil6084
05.04.2023 5 z 5

Kdo viděl seriál Bratrstvo neohrožených bude spokojen. Takhle kniha trochu otevírá jak se Major Winters dostal k armádě a do pozice důstojníka. Jeho cesta univerzitou apod.

Ajrad1981
26.04.2018 4 z 5

Když jsem kdysi viděla seriál Bratrstvo neohrožených, děsně se mi líbil, takže když jsem objevila tuto knihu, prostě jsem si ji musela koupit. Některé ze vzpomínek majora Winterse si pamatuji ze seriálu, a překvapilo mě, jak přesně si je pamatuji. Přiznávám, dost jsem bojovala s posloupností vojenských útvarů, ale teď už si budu pamatovat, že rota se dělí na čety a ne naopak :-)
Kniha se čte celkem dobře. Samozřejmě, kdyby to zpracovával "profi" spisovatel, byly by jednotlivé pasáže popsány akčněji, ale tahle kniha není o akčnosti. Je o realitě. Nebavil mě začátek, kde byl popisován výcvik vojáků, to mě nějak nebere, ale jakmile došlo na Den D, bylo to už úplně o něčem jiném.
Přesto nedávám plný počet, ale tohle je čistě pocitové. V seriálu na mě nejvíc zapůsobil díl Proč bojujeme, kde američtí vojáci osvobodili koncentrační tábor. Ten jejich šok, zděšení a další pocity, které se seriálu byly jasně cítit, tady tak jasné nebyly. Jasně, racionálně vím, že to nemůžu srovnávat, ale prostě mi to tam chybělo.


EFGrimm
07.09.2016 5 z 5

Příběh výsadkářů roty E vyprávěný neobyčejným člověkem, jejich velitelem Richardem Wintersem je pěkným doplněním, které dokresluje knihu Stephena E. Ambrose Bratrstvo neohrožených. Sám Winters se rozhodl s pomocí vojenského historika Cole C. Kingseeda tyto paměti sepsat jako dopověď na záplavu dopisů, které mu začaly chodit po vydání Ambroseovy knihy a po odvysílání seriálu HBO Band of Brothers. Proto by čtenář, který otevírá Velitele, měl mít již Ambroseovo Bratrstvo přečtené. Jinak mu totiž některé souvislosti mohou uniknout.

Když jsem viděl americký seriál Band of Brothers, naprosto mě uchvátil. Byla to podivná souhra výborné režie, krásné kamery, dobrých herců a téměř rytířského příběhu, která mne tak zaujala. I se vstupy skutečných členů roty E to byl však stále jen televizní seriál. Při čtení knihy se ale vše zdá mnohem opravdovější a člověk má více času přemýšlet o zásadách, které tito výsadkáři ctili. Když jsem dočetl Ambroseovo Bratrstvo, změnil jsem se jako člověk. Když jsem však přečetl knihu Bratrstvo neohrožených: Velitel, změnilo mě to ještě víc. Richard Winters byl dobrý člověk a díky této jedinečné knize jsem se sice zázračně nestal dobrým člověkem, ale chci být člověkem lepším. A právě v tomto tkví síla tak skromně vyprávěného příběhu Richarda Winterse a jeho bratrů z Toccoa.

V jednom komentáři se zde píše, že byl Richard Winters zelený mozek. Toto tvrzení si neumím vysvětlit. Buď tento člověk tuto knihu nečetl, nebo ji sice četl, ale vůbec nevnímal, co vlastně čte. To, že Richardu Wintersovi ke štěstí stačilo pouhé plnění rozkazů, naprosto odporuje celé knize. Winters byl hrdý na to, že má svůj vlastní způsob myšlení, a skutečně také při plnění svých povinností přemýšlel. Svědčí o tom například události, které se odehrály v únoru 1945 ve francouzském Haguenau. O tom, že měl Richard Winters něco v hlavě vypovídá také jeho střízlivost a nadhled při sporech s Herbertem Sobelem. Bratrstvo Neohrožených: Velitel také není románem a ódou na dokonalost roty E. Takové hodnocení zavání tím, že se Richard Winters nějak chvástá, což však nemůže být dále od pravdy. Jeho popis událostí někdy dokonce působí až suše a ne tak živě jako Bratrstvo Stephena E. Ambrose. To je však dáno snahou poskytnout čtenářům informace, které v Bratrstvu nezazněly, a po nichž každý fanoušek příběhu Easy Company tak neskonale baží. Richard Winters nenapsal román, ale své vzpomínky na skutečné události. Vzpomínky na velké muže se skromnými srdci.

Celkový dojem však této knize kazí někdy dosti krkolomný překlad a až příliš velké množství pravopisných chyb, které si tak krásné dílo nezasluhuje. Tuto věc bych přešel, ale trpělivost mi došla, když jsem při čtení Shakespearova Jindřicha V. narazil na citát, který Winters uvádí před jednou z kapitol. V českém vydání Velitele totiž stojí, že je zde uveden „překlad Josefa Václava Sládka“. K mému překvapení se však se Sládkovým překladem, který existuje jen jeden, neshoduje. Slavná slova z řeči krále Jindřicha V. v den svatého Krispína „we few, we happy few, we band of brothers“ Sládek překládá „nás mála, mála šťastných, hrstky bratří“, což podle mého názoru anglický text vystihuje poměrně dobře. České vydání Velitele si ale překlad velkého českého básníka upravilo podle své potřeby na „nás mála neohrožených, hrstky bratří“ a tváří se, že se jedná o překlad Sládkův. Obecně se mi samotný překlad Band of Brothers jako Bratrstvo „neohrožených“ moc nezamlouvá, protože z toho, co jsem přečetl, mi nevyplývá, že by se samotní členové roty E považovali za neohrožené (snad až na pana prostě-sám-přeběhnu-bitevní-pole-pod-palbou-tam-i-zpátky-když-je-to-třeba Ronalda Speirse). Nakonec jsem se s překladem Bratrstvo neohrožených smířil a zvykl si na něj, i když by snad Hrstka bratří znělo lépe. Ale kdo komolí slova Shakespearova a Sládkova, kritiku si prostě zaslouží.

To je však jediná věc, která se dá této knize, jež rozhodně stojí za přečtení, vytknout. Na závěr je však nutno dodat, že krása celého Bratrstva i Velitele nespočívá v bezhlavém uctívání války. Jedná se o příběh odvahy a cti v době války. Hodnot, které dnes nejsou zrovna populární, ale pro které existuje místo v každém srdci, jen je potřeba ho otevřít. Při čtení knihy Bratrstvo neohrožených: Velitel od Richarda Winterse to jde velice snadno.

Slovy Shakespearova Jindřicha V.: "This story shall the good man teach his son."

Bedur
29.10.2014 5 z 5

Pro mě velice příjemné čtení. Jelikož jsem velký fanoušek BoB - knihu BoB od Ambrose jsem četl a seriál viděl několikrát, je tato kniha pro mě příjemné doplnění informací o vojácích roty E. Pokud bych ale četl jako první tuto knihu, musím uznat, že může působit nezáživně a nezajímavě se spoustou podrobných informací. Ale jelikož celý děj znám, kniha se mi moc líbila a bylo pro mě moc milé se znovu "setkat" s vojáky této jednotky a dozvědět se o nich další zajímavosti.

Geret
14.10.2014 3 z 5

Na můj vkus příliš mnoho patosu a příliš málo popisu válečných událostí. Čekal jsem stránky se střízlivým popisem operací Easy company pohledem jejího velitele. Místo toho jsem četl hlavně o tom, jak byl Winters hrdý paragán, jak byl hrdý na své muže, jak byli jeho muži skvělí vojáci, a to furt dokola pomalu několikrát na každé stránce

rabor
27.06.2014 2 z 5

Něco mezi románem, dokumentem a vojenskou příručkou. Autor je "zelený mozek" a to naprosto kovaný, člověk který se pro armádu přímo narodil a jehož životní pocity štěstí pramení pouze z pocitu dobrého splnění rozkazu a zlepšování velitelských dovedností. A skutečně je nejspíše výborným velitelem, nikoli však spisovatelem. Kniha se čte těžce, je zcela zbytečně zaplněná stovkami jmen vojákú a velitelú, rozvleklými popisy vyššího velení a ód na dokonalost roty E. Občas autor v nějaké své slabší chvilce obstojně rozvine kus děje, popis akce nebo zajímavou příhodu, ale pár vlašťovek nedělá jaro.

MartinezZ
26.10.2013 5 z 5

Pozoruhodně zvláštní člověk v pozoruhodně zvláštní době o pozoruhodných lidech, skutcích, událostech a vzpomínkách. V podstatě nutnost pro ty, co mají rádi Band of Brothers a knížky okolo nich. Knížka odhalí mnoho malých nových střípků, tedy sice nic, co by už nebylo známo z předchozích knížek o BoB a lidech z E 506., ale o to jsou zajímavější a doplňují pohled na tehdejší vojenský pomalý a rozvláčný život, jenž dokázal být lusknutím prstů až nepříjemně třeskutě rychlý. I krátký.

tatos
06.10.2013 3 z 5

Zajímavá kniha, hlavně ohledně osoby majora Dicka Winterse... opravdový voják a hrdina, skvělý člověk, doporučuji si o něm zjistit více věcí, jak v knihách, tak v dokumentech.

tatos
06.10.2013 3 z 5

markuc.... jde o to, jestli jsi vůbec něco četl

milospc
10.07.2013

A komu to cpeš ????????

markuc
03.07.2013

knihu uz si vubec nepamatuji, nejspis nebyla o nicem zajimavem