Hustej nářez

Hustej nářez https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/195858/hustej-narez-195858.jpg 4 1416 256

Dávné legendy, které o nich kolovaly v různých civilizacích, nelhaly. Možná, že kdysi byli lidmi, ale změnili se. Změnili se natolik, že jako lidé už jenom vypadají. Říkají si Bratrstvo krve. Vyvolení, kteří se živí lidskou krví. Nikdy se však k sobě nechovali jako bratři. Desítky klanů spolu po tisíciletí bojovaly o moc a vládu nad lidmi, jejich územím a říšemi, jež vznikaly a zanikaly podle toho, jak ve své skryté válce vítězily jednotlivé klany. Dlouho se považovali za nejmocnější bytosti na světě. Jenže svět, který znali, byl jen malou součástí vesmíru. Z jeho nekonečných dálek se vynořili Kartani, jimž se jejich vlastní svět zdál malý, a kteří se rozhodli ovládnout planetu Zemi a její obyvatele zotročit. Invaze se cizincům podařila. Měli vyspělou techniku a zbraně, které ty lidské stonásobně předčily. Jenže svět, který ovládli, už své vládce měl. A ti se, narozdíl od lidí, tak lehce podrobit nenechali.... celý text

czmara84
25.01.2019 5 z 5

Super kniha. Fakt mam rád knížky od F. Kotlety. Je to kombinace scifi,fantasy a trochu víc akce. Kdo má rád upíry, mimozemštany a Prahu. Tak jen doporučuji.

marcela8847
24.01.2019 5 z 5

Knihu jsem měla přečtenou hned. Děj je zábavný, ostatně jako všechny knihy od "Kotlety". Upíři, zbraně, erotika, černý humor... Vlastně všechno co by pořádná kniha měla mít.

petr7903
24.01.2019 5 z 5

Mám od Franty VŠE je to super čtení ????????????

Gustik5
21.01.2019 2 z 5

Asi jsem četl jinou knihu, než 2/3 fantasy milujících čtenářů. Ale fakt... Nemám nic proti brakové fantasy (hrozně mě bavil třeba Richard Kadrey, kterému u nás vyšly žel jen tři knihy, ačkoli si s Kotletou a Kulhánkem rozhodně nezadá). A ano, mám rád Kulhánka. Tak proč mi tenhle adorovaný řezník a jeho Hustej nářez nechutná?

Kotleta je čistý kalkul. Nejde ani tak o zábavu s pseudonymem, které tolik lidí (ačkoli už se dávno ví, kdo za jménem stojí) stále věří a pořád to žije. Vadí mi to, že z toho stylu psaní cítím neupřímnost. Zmíněný Kulhánek byl tupé béčko, ALE mělo to to "něco," určitou jedinečnost co z toho dělalo trochu víc. Jeho knihy byly zábavné a kultovní proto, že autora to (tedy alespoň zpočátku snad) vyloženě bavilo a přeneslo se to i na čtenáře.

U Nářezu jsem si tak nepřipadal. Naopak mi to přišlo, jako by vypsaný autor přišel, sebral všechny ingredience, po nichž čtenáři, hladovící po "něčem, jako je Kulhánek," prahli, uzpůsobil svůj styl psaní zmíněné poptávce, namíchal to do knihy, obalil to mýtem okolo pseudonymu a zdařenými obálkami (jak by ne, když autor má slušné zázemí v Epoše, že ano) a udělal si z takto laděných knih určitý "kult osobnosti," jaký na tuzemské fantasy scéně nemá obdoby - vzdor tomu, že jsou tu mnohem lepší autoři fantastiky, kterým se zdaleka nedostává takového prostoru (namátkou třeba výborná sci-fi série Mycelium od Vilmy Kadlečkové).

Tolik k autorovi, jen dodám, že proti němu nic nemám a na výše zmíněném není nic špatného (naopak mi přijde super, že popularizuje žánr a zaštiťuje antologie jako Ve stínu říše, a Ve stínu apokalypsy a dává tak možnost vyniknout spřízněným autorům), jen celou tu fanovskou hysterii okolo jeho děl nechápu, když mi přijdou zcela průměrná. Inu, zlatej Kulhánek.

Hustej nářez je upírská nahláškovaná jízda, kde mi akce přijde i v rámci subžánru příliš přepálená, hlášky se mi zdály toporné a celkově je to na mě asi "až příliš" béčkové. Není to vyloženě špatné, ale nechytlo mě to a nejsem si jistý, jestli se po této prvotině k nějakým kotletovkám vrátím. Závěrem budu citovat jednu nejmenovanou recenzi na tuto knihu: "Hustej nářez není ani hustej, ani nářez..."

Snad tomuto pánovi dám ještě šanci časem, ale nějak vám nevím - tolik skvělých knih, a tak málo času...

pavel.2
15.01.2019 2 z 5

Narozdíl od série Spad mě tohle moc nebavilo. Tedy až na závěr, kde se postupně rozkryje tajemství vzniku upírů. Celkově jsem se nedokázal ztotožnit s hlavním hrdinou, ani s žádným z jeho pomocníků. Donutil jsem se dočíst až do konce, ale vcelku nuda.

Korejš
11.01.2019 5 z 5

Má druhá přečtená kniha od Kotlety a třetí přečtená kniha v životě (první byla Honzíkova cesta ve 2.třídě základní školy (a to nekecám)). Jen jedna myšlenka mě napadá při zaklapnutí právě dočtené knihy: "Herr Kotleta, myslím, že je to začátek krásného přátelství."

jana0378
08.01.2019 3 z 5

Začínají se mi knihy těžko hodnotit, na 5 hvězdičkové stupnici. Ale musela jsem jít dolů, prostě to nejsou propracovaní Mistborni, kteří mají 5 a tohle je tomu hodně vzdálené. Ale i tak je to čtivé, aby člověk uvažoval o 4, protože to má spád, ale jak okomentoval můj manžel (a měl pravdu), tak propracované postavy a historii a víc dějových linií jako Kulhánek to nemá. Místy rozpory typu - postavy na věžích nemají noktovizory, tak jsou to lidi. Stojím na lodi (upír) a vemu si noktovizor, abych se kouknul na pobřeží. Ale zase rozhovory na konci knihy byly docela vtipné. Asi je škoda, že jsem se ke knize dostala v pozdějším věku, asi bych nad tím tak nepřemýšlela tolik a víc si to užila. Občas je třeba zabrousit i do nějaké oddechovky. Tak jsem zvědavá, jestli půjde série s další knihou nahoru nebo dolů.

Psenda31415
02.01.2019 4 z 5

Po přečtení serie SPAD a Perunovy krve padla volba na Hustej nářez a jeho (fakt mega) pokračování.
Škoda jen, že to fakt mega nářez moc nebyl :D Jako nebylo to špatný a člověk s fantazií si sem tam hlášku přídá, ubere, nebo vylepší, ale ten potenciál tam byl!

Herr Kotleta, měli byste se do příště polepšit!

Okoslav
25.12.2018 4 z 5

“Hasta la vista, baby. Sedm kulí. Jako v Sarajevu.”

Hlášky, akce, sex. A taky upíři, Rusové, mimozemská invaze, starověká hrobka a zaručeně aspoň jeden naci nemrtvý. Prostě si představte všechno dobrý i špatný z devadesátkových béčkových filmů, přihoďte české reálie a dalšího z výrobní sady “kulhánkovský alfa male hrdina, verze 1.0” a máte prvního Kotletu jak malovanýho.

Čímž chci říct, že to fakt není žádná velká literatura. V rámci žánru ale rozhodně must read věc. Protože... hele, vlastně nevím proč, asi mám jen ráda béčkový filmy.

Lemra794
23.12.2018 5 z 5

Zase jiné sci-fi, než na co jsem byla zvyklá. Od začátku jsem byla zvědavá, jak vyřeší Kotleta problematiku upírů a musím uznat, že mě to nezklamalo. Oceňuji také spoustu českého humoru a odkazů na skutečné historické otázky.

midloch
15.12.2018 5 z 5

Kulhánkovo dílo neznám, takže nesrovnávám. Od Kotlety mám za sebou trilogie Spad i Tomáše Koska a tak jsem se rozhodl vrhnout na Bratrstvo krve. Ano je to “braková” fantastika, ne tak propracovaná jako třeba postapo trilogie, ale mě to hodně bavilo a určitě si přečtu i pokračování.

vipera
23.11.2018 3 z 5

Pro mně zas tak "hustej" nebyl...

sarka9190
09.11.2018 4 z 5

Nářez mi připomněl moje začátky s Kulhánkem. Konkrétně sérii Divocí a zlí. Je to zábavné, nenáročné a hlavně pořád dostupné:-)

Blafoun
05.11.2018 5 z 5

Z Kulhánka už asi nic nevypadne a tak jsem se začal rozhlížet po okolí. Tato kniha mi spadla do klína a já ji zhltnul na posezení. Čekal jsem zábavu, akci, jatka, sex atd. ...dostal jsem je. :-) Zajímavé pojetí upířího zrodu, příběh není nic komplikovaného ani překombinovaného, prostě rychleplynoucí zábava. Mám tento žánr rád a přečtu si vše co Kotleta zplodil a zplodí. :-) Kdo nesouhlasí, ať to nečte. ;-)

JP
29.10.2018 1 z 5

Ok, Franto "Vlastně-vlastně-vlastně" Vepřová-Hlavo, tohle bude diktát, ale musí to tak bét (Maryšo), jestliže chceš hrát tuhle hru, řeknu to na rovinu a půjdu balls deep. Já beru, že píšeš brak a že se tím pyšníš a děsně chvástáš, ale takhle to nejde, i v braku jsou pravidla (a nejde o to, že bys je porušoval, jde spíš o přesnej opak, ty ani nevíš, že existujou). Uvedu třeba rappera Řezníka, ten je co do stylu i v podobných vodách co do námětu daleko sofistikovanější a dokáže bejt dokonce i hodně vtipnej, samozřejmě je to jiný médium, ale pořád je to text, rap je novodobá poezie - člověk by řekl, že když zmiňuješ Red Dwarf, nebudou ty tvoje prupovídky takovej shit, ale ony jsou (jedna hláška z Mazanýho Filipa je lepší jak celá tahle kniha). ____ Kotleta sám uznal, že má rad absolutně jakýkoliv smetí, pokud jde o film (zajímalo by mě, jestli vůbec čte). Připomíná mi to, když někdo vidí Tarantina a pak se ho snaží konstantě napodobovat. Kotleta si takhle přečet Kulhánka. Sorry, ale já tohle psal taky, když mi bylo devět, deset, dvanáct let (a myslím, že ani tehdy bych to nechtěl publikovat... je to literární obdoba toho, když někdo dělá dabing parodie na youtube a nejoblíbenější jsou ty, kde se mluví o prdění a lidi se jen vzájemně uráží a nemá to hlavu ani patu... je to tak přízemně dementní). Že tohle žere banda vidláků a prodává se to je krásný, ale jak řekl Tom Waits, špatná literatura snižuje kvalitu našeho utrpení (a v tomhle ohledu by bylo lepší, kdyby tyhle věci nevznikaly vůbec, protože to všechny posouvá dozadu). Věděl jsem, že dříve nebo později ten dým okolo tohohle rozfouknu, ale že to bude taková katastrofa jsem nečekal. Otravné opakování doslova stejných prupovídek (které mě přimělo se zarazit, jestli jsem si nepřehodil kapitolu zpátky a začal poslouchat odznova). I brak má svoje limity a tohle je pro mě hluboko pod časopisem Trnky Brnky, co jsem dřív čítával na hajzlu. Konstantní snaha odkazovat na popkulturní díla působí šíleně prvoplánovaně (ta Cassablanca na závěr, proč rovnou nenapsat knihu, která je jen složeninou hlášek z jinejch filmů?) Doslova první kniha, kterou kdybych si koupil (a to byla audiokniha opravdu dobře nadabovaná), chtěl bych vrátit peníze - a myslel bych to vážně. Kopřivův Asfalt, co považuju za průměr, je oproti tomuhle laurelát Nobelovky. Ve všech ohledech najdete kvalitnější věci. Nepomohlo ani zvolit si jako hlavní postavu upíra, někoho, kdo žíje tisíce let (a očekává se od něj něco navíc), charakterově dost výzva napsat dobře někoho, kdo žije věčně. Kotleta, BÁC, to vyřešil jednoduše, nechal svýho upíra přemýšlet pérem. Možná se personifikuje do podoby něčeho, co je mu fundamentálně totálně vzdálený- samý šukání, šukání, ale ani ne dobře napsaný... příběh nepříběh, co jen slouží jako nosná kostra pro rádoby drsně násilný scény, jenže ty nejsou ani groteskní, ani čistě násilný, nefungují ani na úrovni parodie... je to prostě jako hrozně špatně natočenej film ve všech fundamentálních principech, prostě vás sere se na to dívat, že někdo tohle protlačil tiskárnou a lidi ten trik žerou, jenže lidi jsou idioti. Jedna veliká přetvářka, koláž, směsice, snaha, být vším ostatním... být mixem všeho možnýho, bejt myšmaš, hlavně ne sám sebou - ale bohužel ani to neumí napsat (doporučuju: Bukowski... de Sade - chlápek doslova staletí mrtvej i přes všechny ty moderní technologie a informace, Kotleta je oproti němu sexuálně jako opice). Dále, konstantní zmiňování LSD a ganjy stylem, u kterýho pochybuju, že obojí Fanouš někdy užil (how many pieces of marihuana did u injected into your body?). I v rámci žánru, tohle mě jen utvrzuje jak liberální, fádní a předvídatelná je tahle čtenářská obec, je to jako literární obdoba telenovel, která dává lidem malou ideu, že jsou přece děsně zajímaví blázni, protože čtou tuhle edgy literaturu... už dlouho jsem nenarazil na něco tak špatnýho a nejvíc mě mrzí, že ani nedokážu přesně vyjádřit, jak mě bolí hlava z věcí, jako je tohle... jak špatný jsou pro všechny lidi, co se věnují literatuře, byť byste si řekli, že tohle chcete, jako já, mít jen jako jakejsi odpočinkovej reset, kniha u které "vypnete" a užijete si bezmozkovou jízdu ujeté literatury. Ne, tohle je jen blbost, u které se vám IQ scvrkává a stáčí dolů jako měrka plynoměru. Asi jsem prostě naštvanej, že jsem si mohl pustit něco jinýho. Nejsem zvyklej číst takovejhle crap. Takže díky za tuhle (necílenou) lekci (a vězte, že kdybych necítil, že musím, nepsal bych tohle - nemám potřebu hatit něčí práci, jen tak, protože sám píšu a vím, že je to těžký). Ale vrať mi mejch devět hodin!

"K.ateřino, ty děvko, já tě zabiju." ^^

nefernefer
12.10.2018 4 z 5

A mně se to líbilo. Kdekdo tu srovnává Kotletu s Kulhánkem. Já to dělat nebudu. Kulhánek je Kulhánek, Kotleta je Kotleta a brak je brak. A tohle je parádní brak, u kterého jsem se parádně bavila. Je pravda, že rozjezd je trochu těžkopádný, ale od půlky dál to nemá chybu. Je to akční, je to vtipné a je to, světe div se, dokonce romantické! Nesouhlasím s tím, že tomu chybí příběh. Naopak. A navíc se mi fakt líbí vysvětlení původu upírů. Jan Bezzemek je odteď můj nový oblíbený hrdina. Jdu na další díl. :-)

Illyria88
28.08.2018 5 z 5

Po panu Kulhánkovi začínám panu Kotletovi pomalu ale jistě přicházet na kloub. Trošku mi to sice trvalo, ale přesto. Hustej nářez se mi líbil. A moc. Je nabitý akci i ostrovtipem. Už se těším na další díl.

black.ai
07.08.2018 2 z 5

Upřímně nechápu, jak může mít zrovna tahle trilogie přes 80%. Připadá mi to spíše jako přeplácaná rádoby napodobenina Kulhánka. Bez nápadu, s naprosto plochým (místy opravdu trapným) humorem, postavami, které mě otravovaly, s příběhem, který si mě také nezískal. Přesto první díl pokládám za ten nejlepší z trilogie, poslední dvě knihy jsem dočetla opravdu s vypětím všech sil.

Přitom třeba jeho SPAD(3*) mi přišel docela povedený, rozhodně tak desetkrát lepší než tahle slátanina. A dokonce i Příliš dlouhá swingers party(3*) mě bavila více.

TERRORDROME
04.08.2018 4 z 5

Keď emzáci ovládnu zem a zlikvidujú nezamestnanosť, štve to iba upírov, lebo sú to nadradení hajzli čo neznesú že tu tomu už spod koberca nešéfujú. Z toho dôvodu som mal prvú polovicu knihy problém fandiť hrdinovi, keďže on a jeho upírsky súdruhovia sa len bijú o moc so štvorrukými žlťáckymi príšerkami v skafandroch z módnej kolekcie Robokop. Ale keď sa všetko dosralo a začalo byt viac osobné, predsa len ma to presvedčilo, aj keď stáročný krvocuc Jan Bezzemek začal byť ku koncu prekvapivo značne sentimentálny. Kvitujem hlavne dobre zvládnutú pasáž o pramatke upírov pochovanej v Číne. Plus samozrejme humor a rôzne vtipné prirovnania ako aj fenomenálny bojový pokrik "hovnóóó". Ak však pominieme základnú premisu mimozemšťania proti upírom, tak Hustej Nářez nie je aj napriek pár odpáleným atómovkám inak moc nápaditý ( scény náhodného sexu v štýle "poďme si to rozdať" boli dosť sklamaním ) a postráda nejaké strhujúce scény ktoré Kotletov predobraz Kulhánek vždy zvládal. Určite to však nenudí, šliape a chrlí guľky i granáty do rozprskávajúcich sa tkanív. Takže pohoda.

Sharru-ken
03.08.2018 3 z 5

Je velmi sympatické, že si toto dílo na nic nehraje. Pokud má někdo chuť na bezmála 300 stran násilí, sexu a vulgárností, tak prosím. Pokud ne, "who cares". Ani mě nenapadlo hledat tam nějakou hloubku. On jakoby autor napsal na první stránku velkým písmem: "Nečtěte mezi řádky, nic tam není!"
No a tak se prostřílíte, prosekáte a propícháte až na konec. Ono to rychle a bezbolestně uteče.