Bratři Ramazovi

Bratři Ramazovi https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/14155/bratri-ramazovi-14155.jpg 4 42 6

Doposud tiskem nepublikované dílo Bondyho z roku 1985 je, jak titul napovídá, jakousi parafrází či spíše pastišem slavného románu F. M. Dostojevského. Na obdobném „rodinném schématu" a na dějovém plánu, v němž se zrcadlí klíčové partie ruské předlohy, demonstruje autor nejen devastaci morálních hodnot „po stu letech", ale též upadlost soudobých filosofických učení a nemožnost dosáhnout skutečné naděje ani cestou náboženské víry. Dílo je vlastně jakousi bilancí hodnot exponovaných Dostojevským, které se v československém kontextu 80. let dvacátého stol. vyjevují jen ve své zkarikované podobě, kdy se vlastně stávají kvazihodnotami, a to dokonce i v případě motivu zločinu, jenž u Bondyho nabývá charakteru tragikomického estébáckého „krimi", při němž také již není důvodu pro případné „pokání". Do textu je zamontována řada filosofických úvah a je protkán Bondyho osobitým hořkým humorem. Postava Ivana Ramaze je obdařena řadou autobiografických rysů, je tedy též v jistém smyslu prostředkem autoakuzace. Ediční příprava Martin Machovec.... celý text

ozzak
21.11.2022 5 z 5

Hodne zajímavá novela od Egona Bondyho na motivy knihy Dostojevského bratři karamazovi přesunute do obdobi Československa reálného socialismu do které vložil Egon bondy svoje filosofické úvahy

Kabuky
29.05.2022 5 z 5

Nádhera.

Delicius
13.08.2017 5 z 5

Komunismus je mrtev. Co je dovoleno teď? Bondy mi svou geniální interpretací zničil celou Bhagavadghítu. Zbožňuju Aljošku.

Hyacint
24.04.2016 4 z 5

Moje první setkání s Bondym, kterého jsem vždycky vnímal jako undergroundovou ikonu s temnými běsy v hlavě. A bylo to setkání zajímavé, donutilo mě sáhnout po dalším autorově dílku.
Napřed mě dostala atmosféra doby a místa, potom jednotlivé postavy. A nakonec, samozřejmě, nejdelší dialog v dějinách známého vesmíru, během kterého Bondy vysvětluje kousky ze své filosofie (patrně). No, nebyl jsem připraven, ale, ač buran, zvládl jsem to a nebylo to špatné. Jen depresivní, místy dlouhé, občas máte opravdu chuť si dělat poznámky, ale dobré.
Takřka v závěru se v ději stane taková lapálie, čímž je zmíněný dialog přerušen, aby se vzápětí znovu na něj navázalo. A konec je taky depka, takže, myslím, dobrá kniha.

CorneKraan
28.04.2014 5 z 5

Bondy se svým specifickým syrově napsaným textem zamyslel o lidech, bohu, konzumu, komunismu...vše na pozadí rodinné sešlosti synů s otcem-bývalým komunistickým prokurátorem, na závěr s detektivní zápletkou; ale je to hlavně ta filozofická část textu, která mě baví a která má zaujmout, a tak mi i bylo jedno, že zůstalo nevyřešeno kdo je vrah (favorita jsem měl); o to ale vlastně nejde, ani autorovi, ani komunistickým vyšetřovatelům v ději. Je to jedna z knížek, kde si rozhodně zatrhnete více než jednu zajímavou pasáž.

historikola
01.03.2014

Zdravím Vás přátelé písmenek a krásných knížek,

právě jsem dočetl tuto knihu. Jaký z toho mám pocit? No popravdě je to jedna z knih na kterou jsem nebyl připraven. Bratři Ramazovi je zrovna knížka, kterou nemůžete jen tak si přečíst. Tato kniha si Vás musí vybrat a musíte být připraven. Já jsem bohužel nečekal. Nebyl jsem připraven a kniha si mě nevybrala. U knížky mě nejvíce dostal syrově psaný text. Co bych uvítal u této knihy jako první tak přesun stránky145 a 146 na začátek knihy. Kdyby to nakladatel učinil tak osobně já bych mu byl zavázán. Díky syrovému rukopisu autora a nedokončené korekci chyb a jmenných přehmatů jsem v tom měl zmatek kdo je kdo, ale nakonec stačilo se párkrát vrátit o stránku zpět. Kniha nemá kapitoly a nemá ani nadpisy. Vypráví, ale svůj příběh v souvislosti a přehledně. Občas na stránkách najdete psaný text s tučném provedení nejprve jsem si myslel, že je to nějaké autorovo tajné zdělení, že slova dají nějakou větu nebo zdělení. Nakonec se tak nestalo.
Knížka mě zaujala hlavně kvůli samotnému autorovi a také hlavním obrázkem na hřbetu knihy. Ilustrace Egona Bondyho mi připomíná tisk fotografií z 70-80 let. Kdy takto fotografie vypadali běžně. Skládali se z malých černobílých puntíků. Zde to jsou fialové čtverečky. Nakonec si říkám o kolik by se prodražilo, kdyby knížky měli zavěšované vazby a ne jen tvrdý papír. Já bych toto uvítal i kvůli lepší stohovatelnosti knih v knihovně. Prostě slabý tvrdý papír se přehne a už je knížka poškozená. Ale to je můj názor.

Schválně jsem nepopisoval děj. Ten je na Vás, aby jste zjistili co Vám autor chtěl vyprávět.

Poslední co napíši je, že si Vás kniha musí vybrat a Vy musíte zrovna být připraven ke čtení.

Přeji krásné zážitky při čtení.

David

Egon Bondy (p)