Bratři Lví srdce

Bratři Lví srdce https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/2528/bmid_bratri-lvi-srdce-evO-2528.jpg 5 810 162

Krásný, nevídaný, strhující příběh odvahy, cti a věrného přátelství, které zvítězilo nad smrtí, zradou a nenávistí, prožili sourozenci Jonatán a Karel zvaný Suchárek.

Literatura světová Romány Pro děti a mládež
Vydáno: , Albatros (ČR)

Bröderna Lejonhjärta , 1973

ZáchodovýČtenář
16.04.2024 5 z 5

Krásné, ale smutné. Knihu jsem četla dětem a chvílemi jsem váhala, jestli číst dál. Děti jí ale vnímaly jinak, pro ně to bylo dobrodružství a vyprávění o tom, že smrtí nic nekončí.

ULtraAktuar
07.04.2024 5 z 5

(SPOILER) Knihu jsem četl až jako dospělý, kdy možná unaven životem střídám dětské knihy s knihami pro mládež.
Od samého začátku jsem váhal, má-li se příběh brát doslova, nebo je-li to jen závěrečné snění Karla před smrtí, představa toho, co by rád prožil, kdyby to bylo možné. A závěr mě přesvědčil, že to bylo opravdu jen snění, protože kdyby ne, oba bratři by "nezemřeli podruhé". Jonatán zemřel a Karel také, jen si před svojí smrtí vybájil příběh, ve kterém je zdravý a se svým bratrem. Děsně smutné.
Pak jsem si o knize četl na internetu a zjistil, že ji doprovázely kontroverse, nebyla vydávána. Nepřekvapuje mě to, i když si myslím, že vydávána být měla.
Následně jsem si přečetl všechny komentáře zde. Hodně mě překvapil jeden, ve kterém se píše o autorském komentáři AL (který v mé knize nebyl) - přesně tak jsem to vnímal! A i proto nemohu souhlasit se všemi, kdo se podivují "závěrečné sebevraždě" - jinak to prostě skončit nemohlo, než že se Karel zbavil strachu ze smrti.
A trochu se podivuji těm, kteří nadhazují, že v jejich dětství możná kniha nevyšla - není těžké zjistit si datum prvního vydání.
*****
Velice, velice hezké.

Bonda
04.03.2024 5 z 5

Příběh je strhující a zajímavě prostý, čistý, bez odboček, zajímavostí a postranních zápletek, které mě ve fantasy literatuře ruší a odvádějí od středu sdělení. Tento příběh se spoléhá jen sám na sebe. Zároveň zanechává otázky po svém významu. V hlavě se mi stále častěji ozývalo slovo mýtus. Černo bílá polarizace (dobro a zlo), strohost a čistota vyprávění jako vysoustruhovaného z jednoho kusu, děj sahající mimo oblast života. A ústřední dvojice, kdy jeden chlapec je dokonalý jako Ježíš (a také se obětuje) a druhý je jeho kopie, pouze s přidaným lidským rysem: s nedokonalostí. Mimo to pokládám knihu za dobrý prostředek, jak ukázat dětem, co je to politická tyranie a policejní stát. Jsou zobrazeny velmi názorně.

Tatopulos
12.02.2024 5 z 5

Doporučuji vydání z roku 2013, kniha je proti vydání z roku 1992 větší a krásné černobílé ilustrace více vyniknou, protože v novějším vydání jsou na celou stránku.

MaLaPraha
18.11.2023 4 z 5

(SPOILER) Jak dítě jsem ten příběh neznala, až jako dospělá jsem jeho úryvek slyšela jako rozhlasovou hru v rádiu. Tehdy mě moc zaujal, bylo to napínavé a pěkně psané... když o hodně později kniha vyšla, pořídila jsem si ji. Co k ní říct - rozhodně ji dětem číst nebudu, je opravdu až pro mládež (ponechám stranou, jestli si k ní mládež najde cestu) nebo pro dospělé. Malí by to nechápali nebo neprožili tak, jako ti, co si už dokážou ztrátu a odchod ze života jinam představit. Ilustrace jsou krásné, samotný příběh je drsná pohádka se špatným koncem (jak se to vezme, dobro zvítězilo za cenu mnohých ztrát, umírá se tu hodně a neustále - zvířata i lidi). Protože mi šel vypravěč na nervy, jak pořád dokola omílal své nedostatky, ubrala jsem jednu hvězdu.

Zemlja
22.08.2023 5 z 5

Zásadní kniha pro děti s tématem smrti. Dětem, které mají strach z toho, co bude po smrti, přináší naději. Krásný příběh o bratrské lásce a odvaze postavit se zlu.

sedlackova415
14.06.2023 5 z 5

(SPOILER) Kniha mi přišla velice dojemná, ale svým způsobem i krásná a zajímavá, je zvláštní jak někdo dokáže popsat smrt tak krásně a tak, že je přijatelná i pro mladší čtenáře. Posmrtný život jak byl vykreslený je vskutku zajímavý a pestrý od první pohody hned na začátku až po konečné strategické souboje a úniky na konci. Kniha mě zaujala hned od začátlu a až do konce mě nepustila. Kromě zajímavě zpracovaného témata jsou zde i zajímavé ilustrace, někdy i temnější, ale i přesto nádherné.

miacita
15.04.2023

Čtu tuto knihu už poněkolikáté ve škole s páťáky, 10-11 letými dětmi. Jsou z knihy nadšeni (viz komentáře estheruše... a neluše...). Téma smrti, boje dobra se zlem, zrady a odvahy je pro děti velmi přitažlivé. Příběh má velmi zajímavý přesah do současnosti, vyvolává mnoho otázek, podnětů k zamyšlení i námětů pro zajímavé rozhovory a diskuze. Díky, paní Astrid...

estheruše.deg
13.04.2023 5 z 5

Nikdy by mě nenapadlo vymyslet něco takového. Je to nádherný příběh o dvou bratrech. Je to taky trochu strašidelné. Hlavně některé obrázky. Jsou tam zajímavá jména jako třeba Katla a Tengil. Myslím že je to kniha spíš pro starší děti a dospělé. Rozhodně doporučuji si tuto knihu přečíst. :)

neluše.deg
13.04.2023 5 z 5

Tahle kniha mě moooooc bavila, občas byla veselá, strašidelná i smutná. V žádných knihách, které jsem četla, nebylo tolik dobrodružství jako tady. Nemohla jsem vydržet, co se bude dít v dalších příbězích (kapitolách) tak jsem četla dál. Knihu jsem měla rychle přečtenou. No prostě SKVĚLÁ KNIHA!!! Doporučuji přečíst :)

GaleW
01.03.2023 5 z 5

Spoiler: Začátek knížky vás úplně rozseká, velmi smutné, ale nádherně napsané. Samotný příběh v Nangijale je dobrodružný, krásně vykreslené charaktery postav, i když pohádková knížka, ne všechno v ní je a dopadne pohádkově. Ale opravdu smekám před paní Lindgrenovou, jak se vyrovnala s tak obtížným tématem jako je smrt, tím spíše v dětských očích.

kacaabba
09.02.2023 3 z 5

Vlastní příběh bratrů se mi líbil. V mnohém mi připomínal příběhy z Letopisů Narnie. To, co se mi určitě nelíbilo, byl konec. Komentuji to jako křesťan, který má naději na věčný život, kde už nebude pláč a bolest a strach a nemoc... V čem byla autorka ukotvená, netuším, možná v ničem. Takže existují i jiné povedené příběhy, ale není tam takový podivný konec; tuto knihu bych svým dětem nepodsouval.

veriszv
27.01.2023 3 z 5

Pohádka o životě a smrti.
O odvaze a statečnosti.
Příběh pro děti, ale vlastně by mě zajímalo, jak si ho dětská dušička přebere.
Já se přiznám, že si nejsem úplně jistá, jestli bych ho dětem četla.
Jako s pohádkou pro dospělé s ním ale nemám problém a jsem ráda, že jsem poznala Astrid Lindgren zase trochu jinak, než jak ji znám.

hokaca
22.11.2022 5 z 5

Tyjo, asi mi došla slova.. Když jsem knihu četla poprvé jako dítě, zhltla jsem ji na jeden zátah. Teď už jsem si příběh vůbec nepamatovala, ale pocit a vzpomínka na prolité slzy zůstala. S odstupem času a mnoha lety navíc mě závěr úplně rozbil. Jsem tak moc v rozpacích, že bych nedokázala objektivně dát hvězdičky. Nechám tedy mé první hodnocení.....

ElleNora
29.10.2022 5 z 5

Vzpomínka na dětství, za což vděčím čtenářské výzvě.

daria887
12.10.2022 5 z 5

Nádherná niterná knížka pro společné čtení s dětmi. Je to ta z knih, která už ve vás zůstane na vždy. Na konec knížky je potřeba mít silné nervy. Poplakali jsme si všichni.

Alma-Nacida
13.09.2022 2 z 5

(SPOILER) Myslím, že v době mého dětství tato kniha vůbec česky nevyšla. Rozhodně jsem udělala dobře, že jsem si ji přečetla dřív, než jsem ji představila dětem ve škole. Mám čtenářský klub s dětmi 9 - 11 let a jsou to děti, které mají různé problémy. Po pravdě nemám vůbec odvahu s nimi tohle číst. Jako že takový bezmála návrh na sebevraždu? Matka holt má smůlu, umřou jí dvě děti, ale protože se nezabila, báječná dobrodružství ji minou, a musí dožít svůj smutný život v obyčejném světě. A čím víckrát umřeme, do tím lepšího světa jdeme? Nebo jsem zrovna mimo a v depresi, ale tohle určitě vynecháme.

intelektuálka
23.08.2022 5 z 5

Malý návrat do dětství .... to jsou Bratři Lví srdce .... příběh stále aktuální ....

Je to taková jinotajná pohádka o životě a smrti .... o odvaze a statečnosti ....

O boji proti zlu, o spojení sil a o tajemné zemi Nanjigala ....
A otázka smrti mne nepřekvapila .... život přece začíná genezí a končí exodem ....

Byl to takový pěkný návrat / a vzpomínka na krále Richarda Lví srdce ..../

Ninushka
20.08.2022 5 z 5

Od téhle spisovatelky mám ráda všechny knihy, vždycky mě tak nějak zahřejí, přenesou do dětství.

Ventimiglia
30.07.2022 5 z 5

"Proč tu takhle sedíš," zeptal jsem se.
"Protože se mi to líbí," řekl Jonatán. "Protože se mi líbí tohle údolí za soumraku. A taky ten vlahý vítr v obličeji a růžové šípkové růže, které voní létem." (...)
"Mně se to taky moc líbí."
"To asi všem lidem," řekl Jonatán. "A když nic jiného nechceme, můžeš mi říct, proč nás nenechají na pokoji a proč musí přijít nějaký Tengil a všechno zkazit?" (s. 71)

"... jsou věci, které musíme udělat, protože jinak nejsme lidi, ale jej a jen ubohé třasořitky." (s. 106)

Setkání s KNIHOU. Jako zjevení. Prostými slovy, o prostých věcech: co máme doopravdy rádi, s kým je nám dobře, komu můžeme věřit, o ztrátě i o naději, o tom, co dělá člověka člověkem. Neuvěřitelně jednoduché, hluboké, půvabné, útěšné, smutné a krásné.