Bratři Kipové

Bratři Kipové https://www.databazeknih.cz/img/books/95_/956/bratri-kipove-956.png 4 171 18

Dílo, které autor vytvořil téměř na sklonku svého života, vypráví dramatický příběh dvou nevinně odsouzených holandských námořníků bratří Kipů z Groningenu odsouzených za údajnou vraždu k smrti. Karl a Pieter Kipové jsou po ztroskotání lodi Wilhelmina zachráněni brigou James Cook kapitána Harryho Gibsona, která se v osmdesátých letech 19. století plavila mezi Novým Zélandem a Tasmánií. Loďmistr Flig Balt a jeho komplic Vin Mod se ale chtěli společně s dalšími darebáky z posádky zmocnit lodě pro pirátské účely. Zavraždili proto kapitána Gibsona, což umožňilo Fligu Baltovi převzít na lodi velení. Díky jeho neschopnosti se však loď dostala během bouře do nebezpečí. Naštěstí však byli na palubě bratři Kipové, vynikající námořníci, kteří loď dovedli bezpečně do přístavu v tasmánském městě Hobart a také zabránili společně se zbytkem posádky zločincům lodi se zmocnit. V Hobartu byli zločinci postaveni před námořní soud. Na základě křivého svědectví Vina Moda však Flig Balt obvinil Kipy z vraždy kapitána Gibsona a oba bratři, kteří nebyli schopni prokázat svou nevinu, byli odsouzeni k smrti. Bezúhonný a čestný dřívější život obou odsouzenců přiměl rejdaře lodi Hawkinse, že začal klubko justičního omylu rozmotávat. Nejprve dosáhl toho, že byl bratrům trest smrti změněn na doživotní nucené práce na galejích, a posléze překvapivým důkazem usvědčil skutečné vrahy. Tímto důkazem se stala fotografie mrtvého kapitána Gibsona, kterou pořídil syn zavražděného Nat Gibson, vášnivý fotograf. Při zkoumání její zvětšeniny lupou si Nat všiml, že na fotografii je zřítelnicemi vidět sítnice mrtvého a na ní že jsou zachyceni skuteční vrahové, Flig Balt a Vin Mod. Obraz byl zachován díky zvláštní látce, zvané sítnicový purpur. Fotografie na sítnici vedla k osvobození nespravedlivě odsouzených bratří Kipů a k potrestání skutečných viníků.... celý text

Literatura světová , Dobrodružné

Vydáno: , V. Burkart

Les Frères Kip , 1902

Naďa2411
02.08.2023

Dramatický příběh dvou nevinně odsouzených holandských námořníků bratří Kipů, jejichž život ovlivní fotografie. V aknize bylo hodně jmen, trochu jsem se v tom "ztrácela" . Musela jsem se několikrát vracet. Jinak dobrý a nápaditý.

Iamblichos
17.04.2022 3 z 5

Standard...su ovela lepsie verneovky

former3980
02.12.2021 3 z 5

OCEÁNIA. Napriek nie príliš nadšeným hodnoteniam, je to veľmi dobrá kniha. A rozhodne nie detektívka. Tá detektívna zápletka je až v poslednej tretine knihy, inak je to skôr námornícke dielo z oblasti Tichomorských ostrovov, z ktorých väčšinu bežní čitatelia ani nepoznajú. Ruší akurát priveľa úctivostí, pochlebovania jeden druhému. Ale vagabundi, ktorí sa hodlajú stať pirátmi, sú celkom jasne vykreslení. No a na záver som čakal, čo za rozuzlenie prinesie vražda kapitána. Prečítal som si totiž predtým viacero komentov tuná. Áno, bolo to pritiahnuté za vlasy. Ale zasa Verne nie je Agatha Christie, takže sa nutne nevyžaduje, aby to zapadlo do seba ako lego...skôr povolená uzda fantázie ako vždy. 75 percent.

Luigi1
02.08.2021 5 z 5

Tato kniha je zpřevážné většiny z námořnického prostředí s detektivní zápletkou,která mě dost překvapila jaké bylo rozuzlení.

Kakho-Oto
09.12.2020 3 z 5

Druhá polovina tohoto dobrodružného románu byla kvalitnější i napínavější než první polovina. Příběh je velmi zajímavý a poutavý, avšak zároveň rozvleklý a popisný. Plusem je určitě velmi atraktivní prostředí Oceánie, mj. Nový Zéland, Šalamounovy ostrovy, Papua-Nová Quinea. Celkově nemohu tuto verneovku hodnotit výše než silnými třemi hvězdičkami, byť se rozhodně nejedná o špatný román.

Ivan F
05.02.2020 3 z 5

Typický čierno-biely Verneov rukopis je aj tu, žiadne odtiene charakterov v šedých tónoch. Až na fantastické rozuzlenie (tomu sa nedá veriť, čistá utópia, hoci stať sa môže naozaj kadečo), je to čistokrvný detektívny príbeh so všetkými nedostatkami a neduhmi Verneovej tvorby.

Pavelpi
21.08.2019 3 z 5

Vůbec mi to nesedělo.Autor fantastiky a detektivka?Ševče drž se svého kopyta.Proto tak nízké hodnocení i když autora jinak rád čtu.

maximus13
09.05.2019 1 z 5

Jules Verne je král sci-fi a tak by to mělo i zůstat. Proč se pustil do psaní detektivky mi není známo. Použít pro vyřešení případu metodu jakou použil (nechci naznačit spoiler), je hodně přitažená za vlasy a nejde ji věřit. Doporučuji vám sáhnout po jakékoliv jiné knize tohoto vynikajícího spisovatele.

ijcro
11.01.2019 4 z 5

Překvapivý fotografický detail je fakt nereálný, příběh o ušlechtilosti, čestnosti a víře obou hrdinů je dost plochý, vzlášť je-li vztažený k reáliím dnešní cynické doby. Čte se to dobře a pro dnešní čtenáře má bonus plus - je to na Verna poměrně tenká knížka :)

Hani77
03.01.2019 3 z 5

Knihu jsem četla v 8. třídě, ale nezanechala na mě žádné stopy :-(. Kdybych ji neměla ve čtenářském deníku, nevěděla bych, že jsem ji četla. Milovala jsem jiné "Verneovky", tato se v paměti neudržela.

minirock
15.11.2018 3 z 5

Verneovky mě v mládí minuly. Samozřejmě pár nejznámějších jsem četl ale víc ne. Takže se to ve stáří pokusím napravit. Začal jsem Bratry Kipovými a nejsem si jistý jestli to byla nejlepší volba. Průměrný, předvídatelný děj, nijak moc napínavý, snad jen prostředí ve kterém se kniha odehrává to trošku zvedá. Za mě průměr, snad ta příští bude lepší. A když ne, definitivně potápím Verna za Nautilem.

danny_21
01.03.2018 2 z 5

Další z románů Vernea, který nenese známky vědecko-fantastického díla, které jsem si jako školák zamiloval, a nejspíš i díky tomu mě minul. Tuctová a naivní zápletka o jedné vraždě a justičním omylu, u mě v lehkém podprůměru - 45 %

Džerkys
03.03.2017 4 z 5

Pěkně napsané Verneovka, nevěděl jsem o ní, ale po přečtení se mi moc líbila.

DarekDevil
20.08.2015 5 z 5

Mně se tato kniha líbila hodně. Taková příjemná dobrodružná detektivka zasazená do atraktivního prostředí. Je to fajn oddechovka.

DarekDevil
20.08.2015 5 z 5

woodward
19.08.2015 3 z 5

Tohle se panu Verneovi až tak moc nepovedlo. Koneckonců při tom objemu jeho "produkce" nemůže být všechno dokonalé.

Eigis
22.08.2013 4 z 5

Asi nejlepší Vernova detektivka, ačkoliv mě osobně přijde dost nereálná.

vitavita
01.04.2012 4 z 5

Zajímavá zápletka i zfilmování bylo vcelku úspěšné.