Bratři Kipové

Bratři Kipové

Dílo, které autor vytvořil téměř na sklonku svého života, vypráví dramatický příběh dvou nevinně odsouzených holandských námořníků bratří Kipů z Groningenu odsouzených za údajnou vraždu k smrti. Karl a Pieter Kipové jsou po ztroskotání lodi Wilhelmina zachráněni brigou James Cook kapitána Harryho Gibsona, která se v osmdesátých letech 19. století plavila mezi Novým Zélandem a Tasmánií. Loďmistr Flig Balt a jeho komplic Vin Mod se ale chtěli společně s dalšími darebáky z posádky zmocnit lodě pro pirátské účely. Zavraždili proto kapitána Gibsona, což umožňilo Fligu Baltovi převzít na lodi velení. Díky jeho neschopnosti se však loď dostala během bouře do nebezpečí. Naštěstí však byli na palubě bratři Kipové, vynikající námořníci, kteří loď dovedli bezpečně do přístavu v tasmánském městě Hobart a také zabránili společně se zbytkem posádky zločincům lodi se zmocnit. V Hobartu byli zločinci postaveni před námořní soud. Na základě křivého svědectví Vina Moda však Flig Balt obvinil Kipy z vraždy kapitána Gibsona a oba bratři, kteří nebyli schopni prokázat svou nevinu, byli odsouzeni k smrti. Bezúhonný a čestný dřívější život obou odsouzenců přiměl rejdaře lodi Hawkinse, že začal klubko justičního omylu rozmotávat. Nejprve dosáhl toho, že byl bratrům trest smrti změněn na doživotní nucené práce na galejích, a posléze překvapivým důkazem usvědčil skutečné vrahy. Tímto důkazem se stala fotografie mrtvého kapitána Gibsona, kterou pořídil syn zavražděného Nat Gibson, vášnivý fotograf. Při zkoumání její zvětšeniny lupou si Nat všiml, že na fotografii je zřítelnicemi vidět sítnice mrtvého a na ní že jsou zachyceni skuteční vrahové, Flig Balt a Vin Mod. Obraz byl zachován díky zvláštní látce, zvané sítnicový purpur. Fotografie na sítnici vedla k osvobození nespravedlivě odsouzených bratří Kipů a k potrestání skutečných viníků. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/95_/956/bratri-kipove-956.png 3.889

Les Frères Kip (1902)

Literatura světová, Dobrodružné
Vydáno:, V. Burkart

Džerkys

Pěkně napsané Verneovka, nevěděl jsem o ní, ale po přečtení se mi moc líbila.

DarekDevil
20.08.2015

Mně se tato kniha líbila hodně. Taková příjemná dobrodružná detektivka zasazená do atraktivního prostředí. Je to fajn oddechovka.

DarekDevil
20.08.2015

woodward
19.08.2015

Tohle se panu Verneovi až tak moc nepovedlo. Koneckonců při tom objemu jeho "produkce" nemůže být všechno dokonalé.

Eigis
22.08.2013

Asi nejlepší Vernova detektivka, ačkoliv mě osobně přijde dost nereálná.

Grossberg1
10.05.2013

Dobrá knížka,jen by mě zajímalo,jak je to ve skutečnosti s tím obrázkem v oku

vitavita
01.04.2012

Zajímavá zápletka i zfilmování bylo vcelku úspěšné.