Bratři Karamazovi

Bratři Karamazovi https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/3634/bmid_bratri-karamazovi-0Lf-3634.jpg 5 863 131

Román o čtyřech dílech s epilogem. Vedle Zločinu a trestu, Idiota a Běsů jsou Bratři Karamazovi jedním z vrcholných románových děl F. M. Dostojevského. Kdybychom chtěli formulovat společného jmenovatele „karamazovštiny“, byla by jím vedle smyslnosti vášnivá zamilovanost do života a touha žít za každou cenu. Jí jsou zachváceni všichni Karamazovové: otec Fjodor i bratři Ivan, Dmitrij a Aljoša. Podobně jako u Dostojevského, i u jeho postav se stupňuje žízeň po víře tím víc, čím více v nich narůstá důvodů proti ní. Zdá se, jako by byli vystaveni pochybnostem svého autora, který o sobě napsal, že je dítětem století, dítětem nevíry a pochybností. Tato monumentální syntéza autorových náboženských, filosofických a etických názorů je zároveň i vyvrcholením jeho spisovatelské a duchovní cesty.... celý text

Literatura světová Romány Filozofie
Vydáno: , Academia

Братья Карамазовы (Braťja Karamazovy) , 1880

pavel8996
29.01.2017 4 z 5

Přiznávám, že jsem tuto knihu bral trochu jako výzvu, protože přesto že rád čtu a nebojím se vážnějších témat, nedaří se mi vyčlenit pro čtení tolik času, kolik bych mu chtěl věnovat. A tak se stává, že obsažnější a komplikovanější knihy někdy hůře trávím.
S bratry Karamazovy to ale tak docela nabylo a jsem rád, že jsem do této výzvy šel. Přes množství postav a vedlejší dějové linie je pointa jasná a když se "prokousáte" první polovinou knihy, objevíte celkem silný "tah na bránu." Nejsem si jist, zda jsem vždy pochopil autorovo uvažování, každopádně jsem načerpal mnoho podnětů k přemýšlení, ke kterému kniha často vybízí a bez nějž se snad ani nedá číst. A to považuji za nejcennější přínos četby tohoto mistrovského díla.

kobejn
28.11.2016 5 z 5

Asi nejlepší Dostojevského kniha, na čemž se tady shodneme zřejmě všichni. Mně se četla jednim dechem, což taky neplatí u všeho, co D. napsal. Takový Výrostek je skoro k nepřečtení pro mě. BK jsou ale napsáni tak lehce, tak bravurně, tak snadno se čtou. Děj je neuvěřitelně strhující, psychologie úžasná, patrně nejúžasnější soudní drama, co jsem četl. Knihu jsem zatím četl dvakrát, a pokaždý to byl skvělý zážitek.

hlavin
09.08.2016 5 z 5

Vynikající kniha, podle mého názoru nejlepší Dostojevského dílo. Škoda, že se autor již nedostal k pokračování. Čte se velmi dobře, není nudná. I když je to dílo pro náročného čtenáře, rozhodně není pro každého. Ale to je dobře. Je to výborný psychologický román a filozofické dílo. Jen se čtenář nesmí nechat odradit začátkem.

vivalamuff
24.07.2016 5 z 5

Jedna z mých nej knih, a nejnom pro to, že pana Dostojovského považuji za literárního génia. Dokonalý sloh, dokonalá logika. Dílo je neuvěřitelně obsáhlé, vyskytnou se tam - hlavně zpočátku - nudnější pasáže, ale má to své opodstatnění. Nemůžu ani říct, který z bratrů Kamarazových mě nejvíce vzal za srdce. S postupem stránek se to totiž neustále měnilo! Kniha stojí za přečtení :-) vhodná je však pro zkušenějšího čtenáře, který už má něco načteno - myslím z klasiků, protože jinak riskujete, že to prostě nedočtete :-P

Pampeliishka
07.07.2016 4 z 5

Kdysi dávno mé maturitní téma :))

Marbo
07.07.2016 5 z 5

Vynikající. Karamazovi vás pohltí a vyplivnou. Nechám uležet a přečtu znovu...

Eskarí
05.06.2016

Super kniha!

BorisGodunov48
05.06.2016 5 z 5

Toto byla úplně první kniha ruského realismu, kterou jsem přečetl. Výsledkem je moje téměř posedlost ruskou literaturou tohoto období. Vůbec jsem se nenudil a byl jsem napjatý až do konce. Nádherné detailní vykreslení postav, zajímávý příběh... Díky pane Dostojevský!

KMiriam
02.06.2016 5 z 5

Nejlepší Dostojevského dílo. Vracím se k ní často. Měla by patřit do každé knihovny.

TinaFr
31.05.2016 5 z 5

Ze začátku jsem se musela lehce přemáhat k pokračování, po prvních stranách mě však doslova okouzlil a zbytek jsem dočetla rychlostí kulového blesku. Naprosto bezkonkurenční příběh, zařadil se do popředí mého osobního žebříčku ruských klasiků. V Dostojevském hodlám pokračovat, doufám, že Bratři Karamazovi byli jen lehkou ochutnávkou.

wiix
08.05.2016 5 z 5

Tento román ma očaril, aj keď sa čítal dlho a náročne. Človek sa ani nemusí snažiť a hneď mu niekde v tele, čím vníma intuitívne a ide na podstatu vecí, brní každá čiastočka. Je toto dielo skutočne o vražde, vine a rodine? O nevere a násilnosti? V skutočnosti som vnímala v prevahe motívy výčitiek svedomia, náboženstva (Boha), ľudského poznania a utrpenia. Tieto bytostné otázky boli pre dielo nosné a tým ho u mňa predurčili na úspech.

Hanka_Bohmova
22.03.2016 5 z 5

Můj nejmilejší román od Dostojevského, nečetla jsem ho nyní poprvé a jistě ani naposled.

Nakolik žádoucí je svoboda, když moje schopnost ničit dalece přesahuje mou schopnost milovat? Když není zde na světě síly, ve mně či mimo mne, která by můj rozum přidržela v pravdě a mou vůli v lásce? Dali byste něčemu takovému inteligenci, prostředky a svobodu? Vydali byste tomu do rukou své milované? A přece... přece jsme vydáni sami sobě a jeden druhému.
Dělat "aspoň to, co dokážu" nestačí, zoufale to nestačí.
Existuje-li skutečné řešení, jistě musí být někde... úplně mimo definiční obor.

Úryvek (krácený) z rozhovoru starce s poněkud teatrální Lízinou matinkou:

"... Jak zase získat víru? Čím to jen dokázat, jak sama sebe přesvědčit? Stojím a vidím kolem sebe, že je to každému jedno, skoro každému, nikdo se o to teď nestará a jen já to nemohu snést. To je strašné, strašné!"
"To jistě. Ale dokázat se tu nedá nic, i když se přesvědčit můžete."
"Jak? Čím?"
"Zkušeností účinné lásky. Vynasnažte se účinně a neúnavně milovat své bližní. Podle toho, jak budete prospívat v lásce, budete se zároveň bezpečně přesvědčovat o jsoucnosti Boha a o nesmrtelnosti své duše. Dosáhnete-li pak v lásce k bližnímu úplného sebezapření, uvěříte bez pochybností a žádná pochybnost už vám nebude moci vniknout do duše. To je vyzkoušeno a je to jisté.
...
Lituji, že vám nemohu říci nic utěšlivějšího, neboť účinná láska je ve srovnání s blouznivou kruté a děsivé předsevzetí. Blouznivá láska si žádá brzkého činu, rychle provedeného před očima všech. Lidé skutečně někdy dají i život, jen když oběť netrvá dlouho a je rychle dokonána jako na jevišti, a aby se všichni dívali a tleskali. Kdežto účinná láska je práce a kázeň, pro leckoho snad i celá věda. Ale předpovídám, že právě ve chvíli, kdy s hrůzou uvidíte, že jste se přes všechnu snahu nejenom nepřiblížila k cíli, ale snad se od něho i vzdálila, právě v tu chvíli, to vám předpovídám, svého cíle dosáhnete a jasně poznáte divotvornou sílu Boha, jenž vás stále miloval a tajemně vás vedl."

patrik0816
21.03.2016 4 z 5

I přestože oceňuji tohle obří Dostojevského dílo, nemůžu si nepostěžovat na to, jak těžké to bylo čtení. Nemůžu si pomoci, ale byť je tato kniha stále aktuální svým obsahem, rozhodně není aktuální svou formou. V době vzniku lidé možná měli po večerech spoustu času, který mohli věnovat čtením podobně, dle mého názoru naprosto zbytečně nataženým dílem. Něco tak hutného jsem opravdu ještě nečetl a po této zkušenosti již nechci číst.

Je to přitom velká škoda, protože ta náplň, kterou myslím příběh, byla skvělá a v rámci knihy toho lze najít strašně mnoho zajímavé po filozofické a náboženské stránce. Jen ta dřina, než se k němu člověk prokousal byla doopravdy úmorná.

Je mě jasné, že se mnou spousta lidí bude nesouhlasit, protože v intelektuálních a čtenářských kruzích je tak nějak zvykem na klasiky nesahat, ale uvažte sami - kdyby Dostojevskij více škrtal, vyplavaly by napovrch ty nejlepší části a fádní záležitosti by byly odstraněny, tím pádem by dílo dostalo ještě větší hodnotu. To stejné platí ostatně pro hudební symfonie. Kolik lidí poslouchá celé symfonie? Klasiku lidé poslouchají, ale jen určité části, problém je, že s románem tohle udělat nejde. Přitom existuje mnoho, ještě daleko starších děl, které jsou i dnes aktuální a zároveň dobře čtivé (příkladem budiž třeba Danteho Božská komedie).

S úcty k autorovi a dílu, ale především kvůli charakterům a příběhu vzpomínám na knihu v dobrém, nicméně trvám na svém názoru, že je to kniha svým stylem zastaralá, na kterou se sice zapomínat nebude, lidí kteří ji skutečně přečtou a nebudou o ni jen planě hovořit, však bude ubývat.

Nezbývá než tedy opakovat do nekonečna pointy perfektních částí.

mamadli1922
19.03.2016 5 z 5

Jedna z nejlepších psychologických próz všech dob. Není co dodat.

MadlenkaM
24.02.2016 5 z 5

Opravdu zajímavý příběh s krásně vybarvenými charaktery postav. Přečteno jedním dechem na dovolené v Chorvatsku.

alef
01.02.2016 5 z 5

Podle ankety Norského knižního klubu z roku 2002, do níž se zapojilo 100 soudobých autorů z 54 zemí světa, se ukázalo, že nejoblíbenějším spisovatelem spisovatelů je F. M. Dostojevskij, jeho romány jsou odborníky řazeny mezi to nejlepší, co kdy bylo napsáno. Tento příběh proto rozhodně patří mezi ty, které by měly být čteny, ovšem souhlasím s názory, že tohle opravdu není kniha pro každého, pokud od literatury žádáte především únik ze "svého světa" - od komplikací, problémů a starostí, ... tak si k tomu tuhle knížku rozhodně nevybírejte.

Co tedy v tomto příběhu naleznete? S neobyčejnou intenzitou zpracovaný příběh o člověku - ve světě bez Boha:
„A není divné, nebylo by zázračné to, že Bůh skutečně je,“ praví Ivan v rozhovoru s Aljošou, „nýbrž to, že taková myšlenka, myšlenka o nutnosti Boha, mohla proniknout do hlavy takovému divokému a zlému zvířeti, jako je člověk.“

Příběh o svobodě a odpovědnosti, která s ní přichází:
„ ... období lidského osamocení, které teď všude vládne, hlavně v našem století, ale toto období ještě zcela neskončilo a jeho lhůta ještě nevypršela. Každý se teď snaží svou osobu co nejvíc oddělit, chce sám pro sebe poznat plnost života, ale všechno jeho úsilí vede místo k plnému životu k pouhé sebevraždě, neboť lidé místo úplného vyjádření své bytosti dospívají k úplnému osamění. V našem století se všechno lidstvo rozpadlo v jednotlivce, každý se osamocuje ve svém doupěti, každý se od druhého vzdaluje, schovává se a schovává, co má, a končí tím, že se sám odpuzuje od lidí a lidi odpuzuje od sebe.“ Člověk své zotročení mylně považuje za svobodu, přitom se stává na hromadění majetku závislý, touží po tom, co ještě nemá, a dostává se kvůli tomu do konfliktu s ostatními, kteří touží po tomtéž, ... a tak orientace na materiální bohatství vnesla mezi lidi nenávist a závist.

Příběh o vině (je člověk vinen za všechny křivdy a neštěstí o jejichž nápravu neusiluje?):
„Můj mladistvý bratr prosil za odpuštění ptáčky,“ stojí v Zosimově životopise, „zdálo by se to nesmyslné, ale je v tom pravda, neboť všechno je jako oceán, všechno plyne a souvisí, dotek na jednom místě vyvolá pohyb na druhém konci světa. Ať je to šílenství prosit ptáčky za odpuštění, ale vždyť ptáčkům by bylo lépe – třebas jen o maličko – i dětem i každému zvířeti kolem tebe, kdybys byl sám dokonalejší, než jsi... Je tu jediná spása: učiň sám sebe odpovědným za všechny lidské hříchy. Vždyť to tak opravdu je, příteli, neboť jakmile upřímně přijmeš odpovědnost za všechny a za
všechno, okamžitě uvidíš, že ji skutečně máš a že jsi vpravdě vším a za všechny vinen.“

Ale není to jen filozofie, co v tomto příběhu najdete, ... je to i krásný literární příběh, do kterého Dostojevskij vložil i něco ze svého života - do Staré Russe, kde se děj odehrává, jezdil v poslední části svého života na letní pobyt, dům Karamazových je popsán podle domu, ve kterém tam bydlel, a také některé postavy jsou vykreslené podle skutečně existujících tamních obyvatel.

MonaNona
11.01.2016

Rozhodně patří mezi moje TOP, ale nebudeme si lhát. Mezi snadno čtivé knihy rozhodně nepatří a je spíš pro náročného, zkušeného čtenáře protože nenáročný čtenář, který se četbě až tak moc nevěnuje tuto knihu prostě nemá šanci dočíst.
Všechno dobré, co tu o knize padlo platí, ale jsou tam sáhodlouhé popisy toho, jak vypadá město, ulice, domy... a děj jako takový se rozjede až kolem strany 150.
Já s tím problém nemám, ale chápu, že jsou povahy, které to vzdají a lidé, kteří prostě potřebují akčnější knihu, která je čtivá snadno a to tahle při vší úctě není.

Sherri
06.01.2016 5 z 5

Znamenité.

bondula
30.12.2015 5 z 5

Román o širokej ruskej duši. Alebo ľudskej? Každý z bratov Karamazovcov dostal do vienka byť prototypom, akýmsi zobecnením všetkých ľudských vlastností. Žiaden z nich nie je čierno – biely a tak sú každý jeden rovnako sympatický i odpudivý.
Román o vzťahu rodičov a detí, alebo lepšie otcov a synov. Karamazovci a ich sága, ich pokryvené rodinné vzťahy, dostávajú možno nevýrazný, ale pre mňa o to silnejší protiklad v príbehu penzionovaného kapitána Snegirjova a jeho Iljušu.
A konečne román o nespravodlivosti života. Nespravodlivosti, hoci vnímanej cez prizmu ruských reálií druhej polovice 19.teho storočia, ale nespravodlivosti stále existujúcej, existujúcej pokiaľ bude existovať ľudstvo samé.

Dielo ohromné ako rozsahom, tak i myšlienkami. Keďže toto bol môj prvý Dostojevskij, je možné, že Karamazovcov neviem dostatočne doceniť. Niektorí autori dokážu na desiatkach strán opísať obrázok krajiny, miesta, či len prázdnej izby. Dostojevskij takto dokáže rozoberať myšlienky. Musím úprimne povedať, že som si na túto miestami až prílišnú rozvláčnosť ani do konca knihy nedokázal zvyknúť. Iste, myšlienky to boli zvyčajne hlboké a podnetné, len toho na mňa bolo proste veľa.
A to ma privádza k malej úvahe o hodnotení. Toto dielo si päť hviezd jednoznačne zaslúži. Ale či je každá kniha v tejto päťhviezdičkovej kategórií, pre mňa rovnako prínosná a hodnotná? Najskôr nie... Výlučnosť Bratov Karamazovcov preverilo už tých takmer 150 rokov od ich napísania. Možno raz, keď aj ja budem taký starý, dokážem ich pochopiť a zhodnotiť tak, ako si snáď naozaj zaslúžia.

Mikkinnen
27.11.2015 5 z 5

Absolutní špička v celých dějinách světové literatury! Jak po obsahové tak i po stylistické stránce nepřekonatelná. Kdo nečetl tuto knihu, jako by nečetl nic. A naopak, kdo ji četl, četl všechno. Samozřejmě to myslim v nadsazce, ale něco na tom bude. Usoudil jsem ze nejsem schopen v pár větách knihu posoudit. Člověk by mohl rozebírat každou větu, každý odstavec, každou stránku a přesto by nedokázal zachytit vše. Dostojevskij v tomto románu využil svůj geniální potenciál v nejvyšší míře. Mohu knihu pouze doporučit a věřit, že čtenář dojde k podobnému hodnocení, jako já.

zfilmováno ruská literatura nihilismus rozhlasové zpracování

2004  89%Zločin a trest
2004  92%Bratři Karamazovi