Bratr a sestra

Bratr a sestra https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/134119/bmid_bratr-a-sestra-gCr-134119.jpg 4 34 5

V malém domku na okraji Prahy žije docela obyčejná rodinka Dohnalových: tatínek, maminka, čtrnáctiletá Dáša a o rok mladší Tomáš. BRATR A SESTRA mají své sny a ideály, maminka s tatínkem zas své starosti s penězi, s domácností, se starým autem. Ničím nevynikají nad statisíce jiných, jen tím, jak si rozumějí a mají se rádi. V bolavých chvilkách, třebas když stůně maminka, se dobrá vůle projeví zvlášť dojemně, ale vzácnější a snad krásnější je v bezpečí všedních dnů. Půvabné a humorné příběhy Dohnalovic rodinky ukazují současně i hluboké pochopení pro problémy a city dospívajících dětí. Autorce se podařilo vyvolat atmosféru zabydleného domova a nesentimentální, srdečné ovzduší, k němuž se čtenář rád vrací pro pocit bezpečí a jistoty.... celý text

Nofar197
22.03.2023 4 z 5

Hezky příběh o soudržnosti rodiny, problémech dospívání i životních karambolech, navíc příjemná vzpomínka na léta dospívání.

Forestwalker
13.12.2022 4 z 5

Pro děti a mládež, ale až od 12 let, některé pasáže jsou přeci jen docela drastické. První vydání je z roku 1972 a je zajímavé si přečíst, jak v Praze před 50 lety topili uhlím, neměli peníze a nesvítili nikde zbytečně.
Jinak to ale vnímám hlavně jako příběh o soudržnosti rodiny. Když jsou lidi pohromadě, dají se řešit snadno i takové problémy, před kterými by se osamělý jedinec hroutil. Knížka je asi trochu idealizovaná, ale příběhy jsou pravděpodobné a rodiče řeší problémy svých dětí rozumně a s nadhledem.

laura
15.01.2021 5 z 5

Mně se to líbilo moc. Sourozenecké hašteření, neustálé rozbroje, hádky, ale i láska, která čiší za všemi těmi schválnostmi a nezbednostmi. Já si to užila a to jsem to četla v době, kdy jsem dávno vyrostla z dětských střevíčků :)

Když na to přijde, on vlastně ten brácha není tak příšerný, jak se zdá. Když na to přijde, ona vlastně ta ségra je docela prima. Když na to přijde, dva jsou vlastně vždycky víc než jeden. A o tom to je :)

kika 13
07.02.2013 3 z 5

Zajímavé čtení román má děj.

Alix
21.02.2011 3 z 5

Takové celkem milé, trochu idealizované počteníčko o průměrné pražské rodině. Dialogy a chování obou náctiletých sourozenců jsou ale zachyceny celkem vtipně a přesně, naopak u rodičů se to zase tak úplně nevydařilo.

Helena Šmahelová
česká, 1910 - 1997
1959  86%Velké trápení
1984  90%Stíny mých otců
1979  91%Žena roku 1900
1964  81%Dobrá mysl
1985  92%Stopy mých otců

Kniha Bratr a sestra je v