Brána Irkally

Brána Irkally https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/47640/bmid_brana-irkally-tJW-47640.jpg 4 358 69

Píše sa rok 1662. Po dvoch rokoch na tureckých galejach je z Kornela Báthoryho sotva tieň muža, ktorým kedysi bol. Zdá sa, že bezmenného otroka čaká už len smrť. Počas obliehania Kréty osmanskou flotilou sa však Báthory opäť stretáva s tureckým vzdelancom a cestovateľom Evliyom Čelebim. Ten kresťanského rytiera a básnika vykúpi z otroctva a urobí z neho svojho pobočníka na cestách. Na rozkaz samotného sultána má Čelebi sprevádzať záhadného vezíra Kirmizi Mustafu do odľahlých končín Sýrie a možno ešte ďalej, až k ruinám dávnovekých miest hlboko v púšti. Nech už je cieľom vezírovho tajného poslania čokoľvek, bude to nebezpečná púť. Na Čelebiho, Báthoryho a ostatných striehnu piráti, vzbúrenci, záhadní zabijaci, ba možno aj nepriatelia, ktorým obyčajná zbraň neublíži.... celý text

Romány Literatura slovenská Fantasy
Vydáno: , Slovart (SK)

Brána Irkally , 2010

marwinmh
27.12.2014 4 z 5

Za mě můžu jen doporučit, i když je pravdou, že Kornel Báthory kosí jednoho nepřítele za druhým bez utržení větších šrámů, disponuje nadpozemskou silou, přesto byl příběh poutavý, četl se lehce, Evlia byl velmi sympatická postava a rozhodně jsem si nepředstavovala, že to, po čem vezír tolik prahne bude mít takovou moc. Možná by neuškodilo, kdyby hlavní postavy neustále nepřejížděly z jednoho místa na druhé a neustále někoho nezachraňovaly, ale to je jen drobnost.

1972Sixo
22.12.2014 5 z 5

Neviem si to vynachváliť a koho poznám (že číta), tak mu to hneď odporúčam. Výborne orientálne orient-ovaný prostredný medzidiel ságy. Ešte tak nájsť 100.000 000 a nechať to natočiť ...napr. Tarantino?, Jakubisko?

Eigis
27.06.2014 4 z 5

Zatímco se první díl tvářil jako vcelku uvěřitelný historický román, dvojka už se více kloní k fantasy, což by mi ani tak nevadilo nebýt také změny prostředí. Všichni ti exotičtí zabijáci, božstva, národy a města mi prostě k Červenákovi nesedí. Naštěstí i přes to je znát, že to všechno píše výborný spisovatel, takže děj nepostrádá napětí a spád.

Plamienka
05.03.2013

Nie zlé, v porovnaní s Roganom a Bohatiermi. zdá sa mi trošku lepšie ako Diablova pevnosť. čtivé, pekne usýpa, akčné, žiadne zbytočné filozofovanie a žiadne nekonečné pitvanie sa v duši hlavného hrdinu.

Bedikk
29.11.2012 4 z 5

Po první dílu trochu slabší kousek, ale přesto jsem na sérii nezanevřel a koupil i třetí díl. Opět jsem se bavil u reálií, rychlého spádu a zajímavých postav. Chybělo mi propojení s poslední kapitolou prvního dílu, kdy to začalo vypadat zajímavě a najednou bud, hrdina je v poušti. Je to ale veskrze jednoduchý příběh, některé pasáže jsou i velmi jednoduše napsané - až mi to chvílemi vadilo.

Kvůli nemoci jsem měl hodně času a druhou půlku knihy přečetl za jediný den.

Loutnista
31.08.2012 2 z 5

Pro ty, kteří milují jednoduché příběhy s přímočarým dějem, bez zbytečných oklik nebo rozsáhlých, složitých dějových zápletek, je tato kniha jako dělaná. Náročnějšího čtenáře ovšem překvapí až jednostranná negativita knihy (dokonce i hlavní hrdina je krutý válečník bez kouska cti - jediný jeho "dobrý" čin je, že se vydá hledat svého syna do Osmanské říše, ale dokonce i při tom účel světí jakékoli prostředky). Bůhvíproč tu také nalézáme až začátečnická klišé - například bezchybná muška hlavních postav a chronická neschopnost přesně zasáhnout cíl u nepřátel. O tom, že koupel v jakémsi magickém roztoku naučila kapitána pohyby, dovednosti, dechová cvičení, postoje a kličky; zkrátka schopnosti, kterým se nejlepší šermíři učí několik desítek let, raději ani nemluvím.

Byť naproti tomu lze postavit dobrý popis prostředí, ucházející dialogy a slušné provedení soubojů a momentek, nemůžeme mluvit o tom, že kniha je skvělá. Ba ani dobrá. Oproti skutečně dobrým knihám by to bylo nefér.

OldaB
26.03.2012 3 z 5

Po výborném prvním dílů přichází zklamání, alespoň pro mne. Hlavní hrdina tentokrát pátrá po tajemné zbrani kdesi v poušti. Což o to, nápady Červenákovi nechybí (např. sumerská božstva), ale celkově to příliš nefunguje (hlavně mi to přijde jako úplně jiná kniha než jednička). Nevím proč zbytečně přerušovat knihu deníkovými zápisy a ještě tak nastavovat děj. To, co se mi tak líbilo na přechodím dílu, je bohužel pryč. Doufám, že zakončení trilogie laťku zvedne zase o pár centimetrů výš.

cori
25.01.2012 4 z 5

Pokráčování příběhu kapitána Báthoryho v srdci Osmanské říše. Tentokrát ve stylu Indiana Jonese - Bathory hledá tajnou zbraň v chrámu ztraceném v poušti. Akce, hlášky, prostě Červenák, jak ho máme rádi.

Sirius
02.01.2011 5 z 5

Nemám rád Ďura Červenáka! Jeho nová kniha je tak čtivá, že jsem se nemohl odtrhnout a musel jsem jí prostě za ten dnešek přelouskat! kdyby alespoň psal bichle o rozsahu 800-1000 stran, co člověku alespoň chvíli vydrží. Jinak se ale jedná o skvělou romantickou věc, proti kterému je Angelika hadr. Spousta krve, střelného prachu, dobrodružství, nějací démoni, neohrožený hrdinové a tak. Prostě věci bez nichž se správné čtivo rozhodně neobejde. Hodně se mi líbil způsob, jakým je to tentokrát vyprávěno - to jak se klasické vyprávění střídá s psaním zápisků z cest. A ten konec... och! Mimochodem, do dneška jsem měl za nejlepší knížku páně Červenáka Dračí carovnu, ale Brána Irkally ji tvrdě šlape na plášť. Pokud byly mé dojmy u Strážců Varadínu poněkud rozpačité, tak u druhého dílu mé srdce prostě hoří láskou jak k hrdinovi tak k sérii, na jejíž další díly se už teď těším a doufám, že jich bude co nejvíc. A taky se mi líbí, že to tu není členěné na dobrou a špatnou stranu z hlediska národů, ale že to Ďuro popisuje z obou stran a ukazuje se, že Turci zase nejsou tak špatní, jak si lidé z Evropy myslí