Brána Irkally

Brána Irkally https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/47640/bmid_brana-irkally-tJW-47640.jpg 4 358 69

Píše sa rok 1662. Po dvoch rokoch na tureckých galejach je z Kornela Báthoryho sotva tieň muža, ktorým kedysi bol. Zdá sa, že bezmenného otroka čaká už len smrť. Počas obliehania Kréty osmanskou flotilou sa však Báthory opäť stretáva s tureckým vzdelancom a cestovateľom Evliyom Čelebim. Ten kresťanského rytiera a básnika vykúpi z otroctva a urobí z neho svojho pobočníka na cestách. Na rozkaz samotného sultána má Čelebi sprevádzať záhadného vezíra Kirmizi Mustafu do odľahlých končín Sýrie a možno ešte ďalej, až k ruinám dávnovekých miest hlboko v púšti. Nech už je cieľom vezírovho tajného poslania čokoľvek, bude to nebezpečná púť. Na Čelebiho, Báthoryho a ostatných striehnu piráti, vzbúrenci, záhadní zabijaci, ba možno aj nepriatelia, ktorým obyčajná zbraň neublíži.... celý text

Romány Literatura slovenská Fantasy
Vydáno: , Slovart (SK)

Brána Irkally , 2010

verense
01.04.2018 4 z 5

Mnohem více nadpřirozena - to bylo první, co mne při čtení druhého dílu o kapitánovi Báthorym napadlo. A taky to, že k sobě Kornel v ostatních postavách dostal vyrovnané spolu/protihráče. Umístění do Orientu mi nevadilo, naopak - kolikrát jsem měla chuť otevřít mapu a studovat, kudy se nezvyklá skupina našich hrdinů ubírala a jak to tam dnes vypadá. Za tohle a naprosto okouzlující Kornelův humor dávám 4 hvězdičky - k té poslední mi tam chybí ono příslovečné posazení se na zadek s otevřenou hubou. Ale není všem dílům konec, tak chutě na pokračování!

francouz
04.02.2018 4 z 5

Druhý díl nás zavedl z Evropy do Orientu a procházíme místa, která v dnešní době známe spíše z boje proti IS. Dokonce zde potkáváme i členy kurdského náboženského směru jezuidy. To jak Kornel rezignoval a konal pokání mě trochu zarazilo, ale to by nebl pan Červeňák, ab nám nenabídnul další zápletku, kdy pomáhá světe divse dervišovi, který mu zachránil život.
Jsou zde velmi mýtické až fantasy prvky, které nám nenabízí autor úplně běžně, ale do tohoto díla zapadla docela dobře, rozhodně to není rušivý prvek a tak můžeme pozorovat jak si kapitán vede na půdě, která byla třaskavá jako sud střelného prachu.

Svářeč
02.01.2018 4 z 5

Dvojka Báthoryho oproti jedničce prodělala zhruba stejný vývoj jako Dračí carevna proti Ocelovému žezlu. Je více dobrodružná, méně historická a více fantasy. To je v pořádku, trochu nelibě jsem ale přijal jinou změnu: prostředí. Ten Orient mě až tak neláká, Evropa mi přijde zajímavější. Jinak ale v pohodě, je to čtivé, vedlejší postavy jsou zajímavé, nikde to nedrhne, Červenák ostatně není žádný amatér. Nejvážnější výtku tak směřuji k hlavní postavě, která podle mě trochu ztratila tvář a charakter, nějak jsem se do Báthoryho nedokázal vžít, zajímavější mi přišly ty vedlejší. Kornel je zatím z Červenákových hrdinů nejslabší... Snad se to v trojce zlepší. Takže když to zprůměruji, ty čtyři hvězdy jsou akorát.

Vlk.kh
29.12.2017 4 z 5

Pro mě zatím nejslabší kniha série o kapitánovi Báthorym, ale vyloženě špatné to není, to rozhodně ne. Asi mi tolik nesedělo prostředí, kde se děj odehrává a oproti prvnímu dílu tam je o dost více fantastiky, což mi trochu vadilo. Ale jinak je to hodně dobré, Jura holt umí psát.

V28
08.12.2017 4 z 5

Prokletí džauři a jiní bezvěrci, až budete číst tuto knihu o putování kapitána Kornéliuse Báthoryho Osmanskou říší a o dobrodružství, které v těch dalekých zemích zažil, budete se bavit. Skvělé hlášky, akce i napětí do poslebí stránky.

KAREL6725
12.11.2017 5 z 5

Pokračování dobrodružství kapitána Báthoryho, je to mazec . Žádné sci-fi nebo pohádka, ale jen čistá akce , potoky krve. Mě to bavilo stejně jako první díl. Kniha našlapaná dějem. Kolosální četba, doporučuji.

avalonek
18.10.2017 4 z 5

Hustý...Pěkný děj,který mě vyloženě pohltil a já se těšila na každé chvilky strávené s Kornelem a jeho partou a čekala jsem,co se tam stane.A byla jsem opravdu spokojená..Tak,teď jdem na další díl..

3nitka
23.07.2017 4 z 5

Veľa postáv a opäť potoky krvi. Ale Kornela by som veru chcela stretnúť v reálnom živote.

Sheemas
24.12.2016 4 z 5

Brána Irkally je druhé pokračování příběhu kapitána Báthoryho, tentokrát však pod tureckou nadvládou. V tomto díle začíná jako otrok na galejích, ale postupně se shodou šťastných náhod pout zbavuje a stává se svobodným mužem. Celá kniha se stále točí kolem mohamedánů, což bylo pro mě trochu zklamání, čekala jsem totiž trochu větší postup v příběhu, co se týká jeho rodiny. V tomto díle se více objevují prvky tajemna, nadpřirozena a čarodějů, zároveň je zde však i více krve a snad i mrtvých než v díle předchozím.
Kniha je velmi čtivá, příběh nikde nezastavuje, Báthory je pořád dobrým bojovníkem a kniha je určitě povinností pro fanoušky Juraje Červenáka, tak i pro fanoušky této doby.

ferda
15.11.2016 3 z 5

Po prvním díle je to zklamání , pohádka pro starší. Na rozdíl od pohádek z kouzelného koberce je tady víc násilí a potoků krve. A i těch naopřirozených schopností by mohlo být méně.No ale uvidíme co nám přinese pokračování.

STARKAN
27.09.2016 4 z 5

Začátek a hlavně Čelebi super, druhá půlka už o dost horší. Štvalo mě, že je Čelebi odsunut v druhé půlce na druhou kolej. Kirmizi taky není dostatečný padouch a výzva pro Kornelia. Uvidím s čím přijde třetí díl.

sackettboy
20.09.2016 5 z 5

Pokračovanie osudov kapitána Bathoryho sa mi páčilo viac ako prvá časť. Zaujímalo by ma či autor uvedené miesta aj osobne prešiel. Určite sa vrhnem aj na ďalšie jeho príbehy. Za mňa palec hore.

Torgal
31.05.2016 3 z 5

Dej sa presunul na exotický Blízky východ, ktorého arabská poetika bola veľmi príjemným spestrením príbehu (i keď v Uhorsku som sa aj tak cítil „viac doma“). Nesadlo mi, že tlačením na nadprirodzené prvky sa z historického dobrodružného románu Báthory zmenil v podstate na klasickú fantasy, k čomu prispel aj menej zaujímavý dej spočívajúci v klasickej výprave družiny do nebezpečenstva. Navyše nepriateľom chýba „ksicht“ – sú to len generické prekážky stojace hrdinom v ceste, o ich motiváciách sa nič nedozvieme. I napriek tradične vysokej úrovni slohu hodnotím teda o hodný kus horšie ako Strážcov Varadína. 6+/10

Jona83
10.03.2016 5 z 5

Těším se na další díl.

klokan.1905
13.02.2016 3 z 5

Tak první díl byl absolutní bomba... Z druhého dílu mám trochu rozpačité dojmy... Na můj vkus až moc sci-fi, zkrátka první díl se mi líbil mnohem víc...

Ladys
25.01.2016 4 z 5

Je to pecka od první strany, ale na pět hvězd, jako u prvního dílu to u mě nestačilo. Ale jen o psí chlup.
Přenesení děje na Blízký východ je super. Zase se děje něco nového a rozhodně přibylo magie, což je prima.
Kniha je vyloženě napěchovaná dějem a akcí, ale má to jednu jedinou malou vadu na kráse.
Nakonec je prostě toho písku a putování moc a jeden se přistihne, že už chvílemi očekává rozuzlení.
Ale jak už jsem psal. Kniha rozhodně nenudí, jen mohla být o něco kratší. Byť vlastně žádné hluché místo nemá...
A souhlas s 1972Sixo. Také si dokážu představit Dobrodružství kapitána Báthoryho jako filmy. Ale chce to pořádnej balík. Alespoň středoevropskou koprodukci.

Caporegime
19.09.2015 3 z 5

Celou dobu jsem si přál aby se náš kapitan vratil do Uher a bojoval zase proti odporné Osmanske risi a islamu vseobecne a ne aby jim pomahal... taky me vadilo az prilis mnoho fantasy... z meho pohledu se to do pribehu az moc nehodilo proto jen 3 hvezdy :)

1972Sixo
03.08.2015 5 z 5

...ešte jedna vec. Pri čítaní počúvam hudbu, väčšinou filmovú (ale nie vždy) vhodná hudba u mňa umocňuje dojem a náladu z knihy, niekedy mení aj tempo atď. Takže budem zverejňovať hudbu, ktorá dominovala pri čítaní tejto knihy.
Booktrack:
+https://www.youtube.com/watch?v=DeXoACwOT1o
+ Soundtrack J. Goldsmith 13th warrior

Fuksinka
18.06.2015 4 z 5

Indiana Kornelius Báthory Jones. Proč ne?
Nebavila mě Čelebiho květomluva k "nadřízeným". Já vím, že to k tomu patří, ale přece jenom otrava. Čelebimu jsem vůbec nepřišla na chuť. Těžko říct, jestli to bylo kvůli jeho muslimsko-dobyvačným kecům, nebo nadutosti. Každopádně bych se nezlobila, kdyby ho někde odpravili. I magie mohlo být trochu méně. Naštěstí je zde Stěpan, skvělí záporáci a samozřejmě Kornel. 80% s prémií.

pavel6746
14.02.2015 5 z 5

Brána Irkally bola pre mna zážitok na ktorý nezabudnem. Precestoval som pol sveta, zažil úplne inú kultúru a perfektne sa zžil s postavami. Neuveriteľný zážitok.