Brána Arktidy

Brána Arktidy https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/199120/mid_brana-arktidy-Pv0-199120.jpg 4 1 1

Za bránu Arktidy bývá označován Murmansk, středisko stejnojmenné oblasti na poloostrově Kola. Reportáž z těchto vzdálených a u nás poměrně málo známých končin přináší knížka, doplněná mnoha černobílými i barevnými ilustracemi. Vypraví o drsném kraji s nepředstavitelným nerostným bohatstvím, který je rájem pro sportovní lovce a rybáře, o kraji, o němž se ještě na začátku tohoto století říkalo, že "z Koly jsou už jenom dva kroky do pekla". Knížka ukazuje, jak nesmírně se liší dnešní život v této oblasti od starých představ o nehostinné polární zemi.... celý text

Adapa
27.01.2022 4 z 5

Krásně napsaný cestopis z téměř neznámé oblasti – z poloostrova Kola. Dvojice Čechů na konci 60. let vyráží do Murmansku, prozkoumat region, vše nafotit a zmapovat.
Autor zaznamenává dobovou atmosféru, popisuje kolská města i přírodu. Dobře se to čte, nutilo mě to často podívat se do wikipedie na pohoří Chabiny, jednotlivé řeky a stejnojmenná města.
Rozhodně doporučuji k přečtení.

Arktida

Miroslav Vízdal