Město schodů

Město schodů https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/279981/bmid_mesto-schodu-KYi-279981.jpg 4 344 90

Božská města série

Atmosférický fantasy román o živých špionech, mrtvých bozích, pohřbené historii a tajemném, stále se měnícím městě. Město Bulikov se před mnoha lety těšilo přízni Božstev a podmanilo si celý svět. Ale poté, co byli jeho ochránci za podivných okolností zavražděni, se z dobyvatele stal dobývaný; pyšná historie Bulikova byla vymazána a zcenzurována, pokrok se zastavil a z někdejší prosperující metropole se stala jen další koloniální výspa nové světové geopolitické mocnosti. Do tohoto zatuchlého, zpátečnického města přichází Shara Thivaniová. Oficiálně je tato tichá a nenápadná žena jen další obyčejnou diplomatkou, která do Bulikova přijela hájit zájmy utlačovatelů. Neoficiálně je Shara jednou z nejlepších agentek ve své zemi a jejím úkolem je vyšetřit brutální vraždu zdánlivě neškodného historika. Jak se Shara noří do tajemství neustále se fyzicky i politicky měnícího města, začíná tušit, že bytosti, které kdysi Bulikov ochraňovaly, nemusejí být tak mrtvé, jak se zdá. ----- Oslňující, důmyslný a veskrze moderní příběh… Představte si Chinu Miévilla a George R. R. Martina zaseknuté ve výtahu jen s notebookem a jste skoro tam.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: ekniha , Host

City of Stairs , 2014

evickakyticka
10.10.2017 2 z 5

Nelíbilo. Začátek asi do dvousté stránky byl příliš promíchaný městskou politikou, což není můj šálek. Něco tam ale bylo, žádná jiná kniha v poličce nečekala, tak jsem četla dál. Nakonec se nějaké to světlé místo, které mě zaujalo, našlo (boj s obludou). Ale jak se objevilo, hned zase zmizelo. Ještě stojí za zmínku skladiště, to by odpovídalo hodnocení ruhé hvězdě. A pak už nic. Nelíbilo se mi ani příliš "poruštěné" názvy už v samotném názvu Bulikov. Rozhodně druhý díl nedám a i tento je pro mě zklamáním, neboť jsem ani žádné schody nenašla a to jsem se na ně tak těšila.

prsvl
26.09.2017 5 z 5

Velmi originální knížka. Chvílí mi trvalo se začíst, ale pak jsem se už nemohl odtrhnout.

YA-girl
06.09.2017 3 z 5

Kniha se mi dobře četla především díky vypravěčskému stylu, ten mě bavil moc. Ovšem co se týče děje - prvních několik desítek stránek jsem byla nadšená, ale pak se to vydalo směrem, který jsem nečekala a který mě až tak nezaujal. Na to, jak byl román rozsáhlý, mi nepřišlo, že by se tam toho zase až tak moc dělo, a po dočtení jsem trochu zklamaná - myslím, že se z toho nápadu dalo vytěžit víc. Chtěla jsem připsat, že na druhý díl se tím pádem nechystám - ale hodně čtenářů píše, že je dvojka lepší než jednička, tak to zkusím :).

Braenn
03.09.2017 4 z 5

Nechala jsem si doporučit "nějaké fantasy, které není moc známé". Stalo se. A byla jsem příjemně překvapena, vlastně velmi příjemně.

Ale k tomu hlavnímu, což je příběh. Představte si město, kontinent, který tvoří a ovládají bohové. Jejich myšlenky staví domy, dávají mu podobu, věřící provádí zázraky. Invaze do jiných krajů se jim však nevyplatí, bývalí otroci se vrátí zpět a jen tak mezi řečí jim pozabíjí tyhle bohy. Nu... a s bohy zmizí i vše, co vytvořili. Zbude troska, torzo města, kde je zakázáno vzpomínat, že vůbec nějací bohové byli. Kde mluvit o zázracích je trestné. Místní nenávidí dobyvatele, vládne zde chudoba a zmar, tak odlišná od blahobytu za doby bohů. A zde se stane vražda, kterou musí vyšetřovat mladá agentka a odbornice na zdejší dějiny, Shara. Jejíž děd, jen tak mezi řečí, byl tím, který všechna ta božstva povraždil. Ups...

Není to čistokrevné fantasy, to opravdu ne. Automobily, elektřina a podobné to trochu vylučují, ale zas jich je tam tak málo a nevýznamné, že to není ani scifi. Je to asi něco mezi tím. A je to dobré!

Svět není nejjednodušší, ale je čtenáři dávkován ve snesitelných porcích, takže překoušete prvních pár stran, a tušíte, po dalších padesáti víte a ke konci knihy máte pocit, že je vám všechno jasné. Příjemná změna, oproti knihám, kde vás autoři v dokonalosti svého propracovaného světa chtějí snad utopit.

Plusy? Je to čtivé, je to neokoukané a nové, je to příjemně neepické, ačkoli reálie by dovolily opak. Hrdinčin vrahoun je boží.

Mínusy? Hm... Příběh vlastně není nic extra složitého. Ale co.

Pokud mě ale něco neskutečně vadí, je to název ústředního města. Nový Bulikov. Jezukriste! Bulíkov? Velké výstavní město... Bulíkov? Možná se překladatel nemusel tak pevně držet originálu, protože město s takovým názvem lze těžko brát vážně.

boucner
01.09.2017 5 z 5

Prostě skvělá fantasy. Skvělý humor. Úžasný a neotřelý svět!

barbara7379
31.08.2017 4 z 5

Hodně čitelná kniha. Připomněla mi Gormenghast.

a.r.nick
09.08.2017 3 z 5

Moje chyba - omylem jsem si knihu zařadil mezi sci-fi a ona to byla spíš taková pohádka, takový jiný druh fantasy. Píše se tu "urban fantasy", tak asi je to ono ;). Nebylo to nakonec špatné, děj je popsaný poutavě a spousta scén i překvapivě svižně, na druhou stranu by to podle mě ale klidně mohlo být tak o 200 stran kratší, některé popisy jednotlivých božstev a jejich historie mě celkem nudily a ani mi nepřišlo, že by byly pro pochopení děje nějak extra důležité.

Beovulfak
19.07.2017 3 z 5

Pěkné. Styl mi hodne připomínal Terryho P.

mora.nocna
14.07.2017

Začiatok bol dosť náročný a nudný, ale som rada, že som dočítala, zhruba od polky sa to stalo zaujímavým. Som si to dost inac predstavovala, na môj vkus to bolo príliš politické a málo schodov.. Inak mne sa naopak použitý prítomný čas veľmi páčil.

Samira
29.04.2017 4 z 5

Hodně netradiční a jiná urban fantasy, která způsobem vyprávění a obsahem samotným nemusí sedět každému, i já jsem se chvíli začítala a místy si říkala, jestli některé skutečnosti v knize popsané nešly přece jen napsat jednodušeji.
Postavy především hlavní byly však docela jinou kávou. Výborné, svérázné, chytré a s mnoha tajemstvími a hlavně kvůli nim se na dalším díl moc těším, musím znát jejich další osudy.
Stojí za přečtení!

Misuri
21.04.2017 4 z 5

Atmosféra, která na vás dýchne ze stránek této knihy je jedinečná. Příběh je zvláštní, krásný a tak rozdílný od všech ostatních knih současného fantasy žánru. Kvůli její osobitosti však není pro každého.
Pokud se však odhodláte číst, dostanete se do světa, jehož centrem je město, které kdysi vzkvétalo pod rukama bohů. Teď je však plné ruin, záhad a politických intrik.

Kniha v první polovině postrádá spád, ale nápaditost prostředí tento nedostatek plně vyrovnává. Další plus jsou postavy, které se vymykají běžným podobám typických hrdinů. Jsou díky tomu zajímavé a prožijete s nimi celý příběh, i když ze začátku působí trochu zvláštně.

Channach
17.04.2017 3 z 5

Už dlouho jsem s knihou nebojovala tak, jak tomu bylo s Městem schodů. Velmi jsem se na čtení těšila a byla jsem pak docela zaražená z několika věcí. Více v mé recenzi v záložkách - Chrudimka.cz

zuzca.h
08.04.2017 2 z 5

Podle recenzí jsem se na knížku velmi těšila a to byl možná hlavní problém. Od začátku jsem se do čtení musela nutit a přitom příběh je podle anotace opravdu zajímavý.
Nakonec jsem to v polovině vzdala a knížku odložila, což se u mě stává spíše výjmečně.
Kniha mi přišla taková rozvláčná a hlavní motiv se v kvantu popísů jaksi ztrácel což je škoda, protože město a jeho historie a postavy má autor propracované fakt dobře.

Dani3
28.03.2017 5 z 5

Po přečtení anotace jsem tak docela nevěděla, co očekávat a musím říct, že příběh Města schodů byl pro mě velkým překvapením…..aby taky ne, když některé schody v městě Bulíkově nikam nevedou a v některých uličkách lidé doslova mizí před očima.

I když je kniha více zaměřena na popisy událostí, vysvětlování historie a politické intriky, než na akci samotnou (ale ani ta tam nechybí), tak se mi moc líbila. Vyšetřování vraždy bylo více méně okrajovou záležitostí, ale musím přiznat, že ani do poslední chvíle jsem neměla tušení, jak to všechno dopadne.

Weezing
20.03.2017 2 z 5

Ani jsem to nedočetl (konec tak v půlce), což se mi moc často nestává. Svět je zajímavý, hlavní postavy nejsou k zahození, ale prostě mě čtení nijak nelákalo. Děj se celkem vleče a není moc zajímavý, vyšetřování vraždy taky nuda a zatím dosti bezvýsledné.

jennefer
03.03.2017 3 z 5

Dočteno. A jsem taková rozpolcená.. Na jednu stranu mi dalo spoustu práce se ke knize vracet a přelouskat první půlku, nejspíš by opravdu pomohlo zkrácení. Na druhou stranu se mi velmi líbily postavy a jejich motivace a chování, hlavně u Shary a Sigruda. Děj.. no, lze na něj aplikovat větu "You know nothing, John Snow". Ale konec byl fajn, vysvětlil spoustu věcí, což se u mnoha jiných knih nestává. Spíš než akci jsem nalezla příběh. A i takové knihy stojí za to číst.

Aqua-bella
28.02.2017 1 z 5

Můj komentář bude v rozporu s ostatními, které tu jsou, a jsou převážně nadšené. Kniha mě vůbec nezaujala, v podstatě celou dobu jsem se musela přemáhat, abych ji dočetla (v naději, že se to zlepší). První třetina knihy mi přišla neuvěřitelně nudná, další části byly trochu lepší, ale ne o moc. Nejvíce mi vadilo, že je příběh psaný v přítomném čase. Kvůli tomu jsem se často ztrácela v tom, kdo s kým mluví a co se vlastně děje. Myslím, že tato skutečnost celému příběhu uškodila nejvíc. V knize najdeme tak dvě až tři akčnější pasáže, zbytek je nuda, kde se stále jenom něco řeší (nebo zmateně popisuje), avšak bez nějakého valného výsledku.
Od knihy jsem čekala mnohem více, lépe rozpracovanou politiku, mytologii a celkově příběhy božstev (na to, že je na tom celý příběh v podstatě postaven mi toto přišlo popsané velmi málo). Na čtení dalšího dílu se rozhodně nechystám, příběh je pro mě velké zklamání.

auA
14.02.2017 2 z 5

Vlastně jakžtakž dobrá kniha, která má ale jednu velkou chybu. Má přes 500 stránek, což samozřejmě nevadí, ale nemohu se zbavit dojmu, že by se s přehledem vlezla na stránek 300. Kdyby to autor udělal, děj by dostal spád a šmrnc. V současné podobě je však čtení tohoto díla spíš práce než zábava.

BarBarBar
05.02.2017 5 z 5

Jedním slovem NÁDHERA! Nádherný svět!

Jacinda
21.01.2017

strašlivě mě to nezaujalo. nedočteno

bohové městská (urban) fantasy fantasy

Robert Jackson Bennett