Město schodů

Město schodů https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/279981/bmid_mesto-schodu-KYi-279981.jpg 4 344 90

Božská města série

Atmosférický fantasy román o živých špionech, mrtvých bozích, pohřbené historii a tajemném, stále se měnícím městě. Město Bulikov se před mnoha lety těšilo přízni Božstev a podmanilo si celý svět. Ale poté, co byli jeho ochránci za podivných okolností zavražděni, se z dobyvatele stal dobývaný; pyšná historie Bulikova byla vymazána a zcenzurována, pokrok se zastavil a z někdejší prosperující metropole se stala jen další koloniální výspa nové světové geopolitické mocnosti. Do tohoto zatuchlého, zpátečnického města přichází Shara Thivaniová. Oficiálně je tato tichá a nenápadná žena jen další obyčejnou diplomatkou, která do Bulikova přijela hájit zájmy utlačovatelů. Neoficiálně je Shara jednou z nejlepších agentek ve své zemi a jejím úkolem je vyšetřit brutální vraždu zdánlivě neškodného historika. Jak se Shara noří do tajemství neustále se fyzicky i politicky měnícího města, začíná tušit, že bytosti, které kdysi Bulikov ochraňovaly, nemusejí být tak mrtvé, jak se zdá. ----- Oslňující, důmyslný a veskrze moderní příběh… Představte si Chinu Miévilla a George R. R. Martina zaseknuté ve výtahu jen s notebookem a jste skoro tam.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: ekniha , Host

City of Stairs , 2014

Aaron Lewis
12.11.2021 4 z 5

(SPOILER) Neměla jsem žádná očekávání a vůbec jsem nevěděla, co to bude. Ze začátku mi to přišlo hodně chladné a psáno s odstupem, měla jsem problém se začíst a všechny postavy mi byly tak nějak cizí. Má to být fantasy a jsou tam samí úředníci a papírovaní a donebevolající hyperkorektnosti (vítej moderní světe) a vlezdoprdelkování, což jsou ty největší zabijáci jakékoliv srandy a nedejbože pak fantasy. Ale samozřejmě jsem se nakonec začetla. Víceméně po prvním vzplanutí. Vždycky když mi děj přišel těžkopádný, stalo se něco (většinou nějaký zázrak), co mi zase vrátilo chuť číst. Postavy jsou nakonec dost zajímavé, samotná Shara není typická hrdinka a pořád si jí představuju asi jako dvacetiletou holku metr padesát, ale to proto, že jí každý říká děvče. Jako agentka mi moc nepřišla, ale líbil se mi její zájem o historii, to jí dělalo víc lidskou a svojí. (No a ten konec s tetou byl samozřejmě super). S těmi pilulkami to bylo samozřejmě úsměvné, ale to zavraždění Kolkana-Džukova mi bylo celkem líto. Vůbec mi bylo líto těch bohů. A když jsme u těch bohů, bylo to moc hezky vymyšlené. Všechno. Ty zázraky a jak jsou propojení s bohy. Moc zajímavé. To samé s Kontinentem a Saypurem. Nikdo není vlastně dobrý a zlý – nikdo nemá čisté ruce. Mám ráda, když se to takto prolíná. To samé se Sharou a Vohannesem. Zajímavý vztah a Vo byl určitě zajímavý charakter (takže musel zamřít – ten konec, s tou urnou, i to s Kolkanem… ach jo) a Sigruda asi ještě hodně poznáme, což je dobře, byl určitě fajn protiklad k Shaře (a jeho původ pro mě taky nebyl překvapení:)).

Že je Shara potomkem bohů jsem nečekala (a její teta požehnaná už vůbec a že to vlastně bude její velký problém), ale že tam bude něco s Kolkanem bylo jasné hned, protože to byl nejprotivnější bůh ze všech (ale toho Džukova jsem též neuhodla, myslela jsem, že spíš bude na jejich straně – resp. se spojí se Sharou proti někomu atd…). No a ten Volka, to byla jen taková zajímavá drobnůstka, koneckonců někdo musel být zloduch.

A mimochodem ze skladu mohly vypustit taky něco lepšího než chobotnici, si myslím teda aspoň.

Docela se těším na další díl a vůbec netuším, o čem bude třetí. (A fakt mě mrzí, že Vo zemřel! Vždycky skuhrám, když to na konci všichni přežijí, ale tentokrát mi to teda vadí, ono tam nebylo ani moc postav, na kterých vám alespoň trochu mohlo záležet a kteří by tedy mohli zemřít, jedině Sigrud (což by mě taky naštvalo a pak Mulagheshová, což by mi nakonec vadilo asi taky, docela jsem si jí oblíbila, někoho mi připomíná, ale nemůžu si vzpomenout už koho).

engelbert
07.05.2021 4 z 5

(SPOILER) Místo happy endu zjištění, že ani na bohy se nedá spolehnout.

Sss708
06.03.2021 5 z 5

Kniha je zajímavá,originální,čte se dobře, i když ze začátku mi trochu trvalo se ,,rozkoukat".

Jordyz
12.02.2021 3 z 5

Tak nevím, jsem z knihy trochu rozpačitá. Moc jsem se na ni těšila a nakonec jsem se těšila, až ji konečně dočtu. Trvalo mi než jsem pochopila vztahy v knize a celou problematiku. Musím říct, že poslední třetina byla nejčtivější a pro mě teprve odkrývala vše potřebné.

Kexina
11.02.2021 5 z 5

Hodně složitá kniha. Některé pasáže trochu přesahovaly moji schopnost představivosti a obecně nemám příliš v lásce téma tajných služeb a špionů, což mi požitek ze čtení mírně kazilo. Jistá "překvapivá odhalení" jsou dost jasná velmi brzy, ale i tak je to další série, kterou si zkrátka musím přečíst celou. Už se těším na další díly.

josef2900
30.12.2020 4 z 5

Na začátku jsem byl zmatený z obsáhlého světa, pak jsem se do knihy dostal a stala se z ní jedná z mých nejoblíbenějších fantasy sérii

Sahir
13.12.2020

příjemné počtení

Hanjimka
30.11.2020 4 z 5

Zajímavý příběh s souběhu fantasy a detektivky. Chystám se na druhý díl

tonysojka
11.10.2020 4 z 5

Kombinace špionáže a fantasy byla zajímavá. Mně víc bavila špionážní linka kdy se Shara střetává s nadřízenou.

Selket
28.07.2020 4 z 5

Taková jednodušší Malaz s prvky steampunku. Moc hezky vykreslené postavy, jasně a srozumitelně vyprávěný příběh plný historie i akce, strukturovaný podobně jako charakteristiky některých bohů. Jasně, některé věci vám dojdou mnohem dřív než hlavní hrdince, ale to je jen taková malichernost. Moc se mi to líbilo a chci víc!

Deia
10.03.2020 4 z 5

Kniha sa mi čítala veľmi dobre. Nový fantasy svet je zaujímavý a dobre premyslený. Hlavné postavy sú veľmi sympatické, k srdcu mi prirástol hlavne Sigrud. Príbeh sa spočiatku javí ako detektívka, ale postupne sa tam toho objavuje oveľa viac. Postupne sa dozvedáme aj o histórii daného sveta, o jednotlivých Božstvách, ich zázrakoch, ich pravidlách... Hlavné postavy dosť často čelia nebezpečným situáciám a tým ma kniha udržiavala v neustálom napätí.

Rewati
01.03.2020 4 z 5

Někde ve dvou třetinách knihy jsem si říkala, že knize nedám víc jak tři hvězdičky, ke konci mě to ale docela chytlo. Nebyla to vyloženě kniha, kterou bych zhltla bez dechu na jeden zátah, hlavní postavy byly buď geniální nebo nesmrtelné a mě vesměs dost nesympatické, ale zachránilo to moře zajímavých a netradičních nápadů. Hlavně mě oslovil pěkně propracovaný svět a náboženství.

Nevím ale, co si mám myslet o tom politikaření, místy mi to přišlo spíš úsměvné...obecně jsem měla trochu problém s tím, že občas se kniha snažila být drsně realistická a jindy působila dost dětsky a naivně, jako taková Young adult novela.

A jak bylo příhodné, že všechny ty národy mluvili jedním jazykem, že? Některé typické fantasy neduhy mě prostě rozčilují :D Nějakých těch nedomyšleností nebo nelogičností tam zepár bylo, ale asi bych neměla být takový hnidopich. Jestli si někdy dám další díl zatím nevím, asi až budu v nouzi...

saman001
25.02.2020 5 z 5

Dokonalé.

Hadati
31.01.2020 4 z 5

O knize (i sérii) jsem slyšel ze všech stran samou chválu, takže jsem měl vysoké očekávání. Asi i proto jsem měl s první třetinou knihy trochu problémy. Kniha se totiž začíná rozjíždět velmi pomalu, kdy z počátku budete mít pocit, že se bude jednat spíše jen o detektivku. Začátek je obtížný i proto, že autor svůj svět představuje postupně, ne najednou, takže než jsem se dokázal zorientovat, dělaly mi potíže pochopit i takové základní věci, jako co jsou zač Kontinentálové a Saypuřané. To se naštěstí v druhé třetině knihy změní a svět, kde se odehrává děj, vás zcela pohltí. Navíc si zejména v poslední třetině užijete i mnoho akce, která naroste až do epických rozměrů. Také mohu říct, že si již nepamatuji, kdy naposledy jsem byl tak natěšený na pokračování nějaké série. A jsem zvědav, nakolik bude druhý díl jiný od toho prvního, protože se mi zdá, že by tématicky mohly být dost odlišné.

Co se týče světa Města schodů, tak toho nechci moc prozrazovat. Asi postačí, když napíšu, že se jedná o svět, kde se technický věk střetává se zázraky (magií) pocházející od bohů.

V knize jsem si pak oblíbil několik postav, kdy je zřejmé, že na nejméně tři z nich se můžu těšit v pokračování. A jsem zvědav na vývoj jejich charakteristik.

jarynek
04.12.2019 4 z 5

Napínavá urban fantasy, která začíná trošku jako detektivka, aby tuto kolej rychle opustila a daleko více se věnovala otázkám spojených s pátráním za zmizelými bohy (kde mi přišlo zajímavé přemítání o tom, kdo koho ovlivňuje ve vztahu mezi bohy a lidmi), relaci různých kultur, u nichž došlo k výměně v postavení ovládaného a ovládajícího, atd. K postavám jsem úplně nepřivinul, snad jen s výjimkou nemluvného, ale hodně schopného Sigruda, o jehož minulosti se dozvídáme postupně v průběhu příběhu, tomu bylo nemožné nepokrytě nefandit:). Musím autora pochválit, že to má opravdu dobře vymyšlené - několikrát se mi stalo, že mnou vznesené otázky a námitky k nelogičnosti, byly následně v knize vysvětleny a ukázaly se býti ne nelogickými. Škoda, že nebylo popsáno a více využito prostředí měnícího se města. Těším se na další díl.

Fazulajda
23.09.2019 4 z 5

Ehm. To bylo zajímavé, místy až podivné zvrácené, ale rozhodně to bylo originální. I takhle zpětně si připadám podivné hypnotizovaná. Co mi vůbec nesedlo byl podivně přítomně budoucí čas, který byl použit.

Bess.h
05.06.2019 2 z 5

Tahle kniha pro mě byla doslova oříšek. Náhodou jsem narazila na článek o Městě zázraků a tak jsem si našla cestu k tomuhle prvnímu dílu. Jenže mi to nějak nesedlo. Prvních dvě stě stran jsem tak trochu protrpěla, vůbec jsem se nemohla začíst, tak nějak mi neseděl styl, jak to bylo napsaný, dokonce jsem knihu na několik měsíců odložila. No teď jsem se k ní vrátila a konečně dočetla... a nakonec to bylo dobrý. Zbylých tři sta stran jsem zhltla docela rychle (jen nějaký tři dny), ale stejně ve mě přetrvává pocit, ani nevím jak to popsat, prostě mi nechutnalo. Kniha vypadala lákavě, příběh byl docela zajímaví, ale stejně mi nechutnal. Asi si zatím moc nerozumím s městskou fantasy. Možná se časem vrátím k pokračováním, ale teď si dám určitě na dlouho pauzu.

Jennkie
17.05.2019 4 z 5

Dobře propracovaný alternativní svět, ve kterém bohové fyzicky dokazují svoji přítomnost. Pro mě je to poměrně nová odnož fantasy, ale velmi mě zaujala.

alekis
11.03.2019 5 z 5

Opravdu hodně dobrá fantasy. Kdo jako dítě z duše miloval pohádky, musí milovat i (dobrou) fantasy. Nebudu psát nic o ději, je přiblížen v anotaci a mnoha komentářích níže, proč se opakovat.
Zajímavá myšlenka: zdali lidé dělají to, co chtějí bohové, nebo naopak, bohové konají tak, jak si to přejí lidé a dokonce se podle jejich přání i mění.
Zajímavá osobnost: seveřan Sigrud, pobočník Shary, hlavní postavy. V jeho předešlém životě se jako stín skrývá tajemství, které je zatím pouze naznačeno. Jeho boj s vodní obludou je popsán velice dramaticky a přitažlivě.
Zajímavá perlička: do každého vlákna létajícího koberce je jeho tvůrcem - jedním z bohů, vetkána schopnost nadnášet. Stačí jen pět vláken na to, aby nadzvedly těžce vyzbrojenou velkou železnou loď, vyrobenou potají v poušti. Celkem šest takových lodí potom poletí nad nepřátelské území - a vítězství bude v kapse. Pokud jim to ovšem někdo nečekaně nepřekazí :).
Závěr: každou knihu osvěží a dodá jí šťávu, když se do ní zapasuje špetka dobré romance. Ta tady téměř úplně chybí. To jediné by se snad dalo vytknout. Jinak je to další skvělá věc, kterou jsem s potěšením přečetla na základě něčí zmínky zde v Databázi. A to na mě čekají další dva díly! Jupíí! :)

kikikrat
20.02.2019 5 z 5

Váhala jsem zda dát 5 hvězd nebo 4, kdyby šlo 4,5 dám to. Ale nakonec jsem se rozhodla upřednostit celkový dojem z knihy. Poprvé jsem měla v nějaké knize potřebu lepíkovat protože tam bylo tolik krásných slov. Děj plynul pomalu tak aby člověk poznal celý jejich svět a přitom nechybělo napětí a akce. Na konci knihy je leccos vysvětleno a vsěchno do sebe tak nějak zapadne. Za mě tedy ano! I když mi trochu vadil počet stran a že to přeci jen neplynulo o trochu víc.

bohové městská (urban) fantasy fantasy

Robert Jackson Bennett