Boží tulačka

Život svaté Terezie od Ježíše v podání Auclairové má barvitost a živost rytířského románu. A přece neobsahuje nic, co by neodpovídalo historické pravdě, svaté Terezii se zde nepřičítá ani slovo, které by byla skutečně nepronesla. Tato dvojí vlastnost – živé a příjemné vyprávění, doložené na každé stránce ověřenými dějinnými daty – dodává životopisné knize neobyčejnou hodnotu. Napsat solidní životopis jedné z největších mystiček všech dob nebylo jednoduché, ale autorka se úkolu zhostila nade všechno očekávání. Pro velký zájem čtenářů vychází v Karmelitánském nakladatelství už v druhém, revidovaném vydání (původní český název zněl Životopis Terezie z Avily)....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/289303/bozi-tulacka-Y3r-289303.jpg 4.318
Romány, Náboženství
Vydáno, Karmelitánské nakladatelství

La vie de sainte Thérèse d'Avila, 1950

Kniha Boží tulačka

ZUZANA-123
17.11.2019

Životní příbĕh zakladatelky klášterů ve Španĕlsku,od dĕtství až po konec života.Její návody k modlitbám pod názvem Hrad v nitru se dnes nedají koupit ani v antikvariatech.

mirektrubak
09.04.2019

„...Ach, ty titěrnosti, kterým se říká urážky! Děláme z nich domy, jako si děti staví domečky z kousků slámy!“

Všechno podstatné už přede mnou napsali uživatelé Sigas a Mánička178.
Také mi přišlo líto, že kniha je tak zvláštně rozpolcená. Je v ní příliš patosu a je příliš zatížená láskou autorky ke svaté Terezii, než aby se jednalo o regulérní historickou studii. Zároveň nefunguje dobře jako historický román, zdá se mi málo čtivá (třeba v porovnání s románem Dobývat nebe o Kateřině ze Sieny, který vyšel ve stejné edici), psaná jaksi kostrbatě, neurovnaně... Nečetla se mi vůbec dobře a nebýt mimořádně zajímavého obsahu, tak by mě forma asi donutila odložit před otočením poslední strany. Ale v případě životopisu svaté Terezie od Ježíše to nešlo. Protože svatá Terezie od Ježíše je prostě úžasná žena, sledovat její životní příběh snad ani nejde jinak než s tichým obdivem.

Sigas
04.11.2018

Je to knížka o úžasné osobnosti a vlastně už jen proto musí být zajímavá. Trochu balancuje na pomezí žánrů: na životopisný román je příliš věcná a na seriózní životopis příliš románová. Tím nechci říct, že by se odpoutávala od historické skutečnosti nebo si přímo vymýšlela, naopak její věrnost historickým zdrojům je imponující. Spíše jde o styl a možná i o poněkud nekritický obdiv k ženě, kterou už za jejího života považovali za světici.

Mánička178
28.08.2018

Svatá Terezie od Ježíše je velikou učitelkou - modlitby, trpělivosti, vytrvalosti. Úžasná a silná žena, která mě v mnohém inspirovala a upřímně ji obdivuji. Pro úskalí, která v životě musela a chtěla vybojovat, a po celou dobu si uvědomovala, že jen díky Bohu vše zvládne. Kéž bychom měli takovou víru jako ona...

hankafor
15.03.2016

Kniha vyšla už v druhém, revidovaném vydání (původní český název zněl Životopis Terezie z Avily).
Četbu na pokračování uvedlo Rádio Proglas v r. 2001 a je stále k poslechu v jejich audioarchivu.

Andělé v mých vlasech
Andělé v mých vlasech