Bouřlivý čas

Bouřlivý čas https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/13242/bmid_bourlivy-cas-QO9-13242.jpg 4 94 22

Bouřlivý čas série

Rozsáhlý společenský román, v jehož centru stojí osud neobyčejné ženy dozrávající v průběhu dramatických událostí 1. světové války v silnou individualitu, sleduje základní historické změny v Evropě až do 30. let 20. století. V osmnácti letech je Felicia Degnellyová uprostřed své rodiny hýčkaná svéhlavá kráska usilující o lásku svého přítele z dětství. Nic jiného ji vpředvečer vyhlášení války nezajímá a je pevně přesvědčená, že Maxova posedlost sociální spravedlností je jen zajímavou maskou, která se brzy rozpadne. Do jejích plánů zasáhne válka, která jednotlivé členy rodiny i přátele rozežene z rodinného panství ve Východním Prusku do všech koutů světa. Samotná hrdinka se po Maxově odchodu do Ruska ukvapeně provdá, shodou okolností se dostane na frontu jako ošetřovatelka a později do ruského zajetí. Uprchne k příbuzným do Petrohradu, kde v celé hrůze zažije vzplanutí i následky Velké říjnové revoluce. Ze svéhlavé krásky se mění v odhodlanou bytost hnanou pudem sebezáchovy, která přejímá odpovědnost i za jiné a snaží se z víru povstání zachránit zbytek rodiny riskantním útěkem do Estonska. Dramaticky se dostane zpátky do Německa a jako jedna z mála dokáže přežít za cenu osobních ztrát a obětí poválečnou krizi a dosáhnout iluze bývalého postavení. Jako zralá žena, která poznala přepych, ale především hlad, ponížení, strach a utrpení, se vrací do míst svého dětství jako nekorunovaná hlava rodiny a s obavou o osud svých dětí sleduje s obavami, ale i jasným postojem první náznaky nacistické rozpínavosti.... celý text

Literatura světová , Romány , Historické romány

Vydáno: , Fontána (Dobra & Fontána)

Sturmzeit , 2006

harena
09.07.2021 5 z 5

Moc pěkný román, kde nás na příběhu jedné německé rodiny spisovatelka provede událostmi v Evropě. Na počátku 1. světové války žije naše rodina ve východním Prusku naprosto v pohodě, selanka, žádné starosti. Seznamujeme se podrobně se všemi členy rodiny, nejvíc poznáváme aktivní a sebevědomou Felicii, která rozhodně nebyla stvořená ke klidnému a nudnému životu na venkově. Ale klid končí, ruská armáda je v několika dnech ve východním Prusku, začíná také revoluce v Rusku, demonstrace v Berlíně a starost o rozsáhlou rodinu spočívá právě na Felicii. Zpočátku jsem měla obavu, že se ztratím v množství jmen, ale nebyl to problém. Musím poděkovat svým přátelům v databázi, protože jsem spisovatelku ještě neznala a proto mě překvapilo, jak opravdu poutavým způsobem píše, jakou má fantazii a jak dokáže propojit osudy jednotlivých hrdinů a navíc přesvědčivě vylíčit osudné udílosti v Evropě. Čteno jedním dechem. Druhý díl je prý ještě lepší, těším se.

bábuška
07.05.2021 5 z 5

Jak jsem byla nadšená z dílu druhého, podařilo se mi sehnat i díl první i třetí. Tento román nás přivede skoro o dvě generace rodu zpět, první světová válka nás zavede na různá bojiště, autorka nešetří barvitýma syrovým popisem všech krutostí a tragedií, ale i bolestí civilního obyvatelstva. Ocitneme se i mezi hrůzami při pádu carského Ruska a pak při postupu do Pobaltí. Jen silní přežijí všechny hrůzy, ale ani po podpisu Versaillské smlouvy není klid, pokořené Německo je vyhladovělé, následuje krach na burze, ale začíná zvedat hlavu díky slibům SNDAP, ale netuší, že je čekají další hrůzy. Příběh pravdivý a dobře napsaný, jen v tomto díle bylo větší množství tiskových chyb.

Ďobi-1968
09.03.2021 5 z 5

Těžký začátek, ale potom se čte o život ????????

m_martina
18.11.2020 5 z 5

Krásný, dobře napsaný román, který se čte jedním dechem. Doporučuji.

AlenaF
29.08.2020 5 z 5

Skvělý román. Dávám pět hvězdiček. Trochu to kazily chyby a překlepy, ale jinak bezvadné čtení.

astroweb
24.07.2020 5 z 5

Dosti jiná Linková, než na jakou jsem byl dosud zvyklý. Zpočátku jsem měl problém se jmény, ale pak jsem se začetl a musím napsat, že se autorce vydařil velice skvělý historický počin, těším na další díly !

faraonka
15.07.2020 4 z 5

Dobré cteni

Prateri
31.08.2018 5 z 5

Bouřlivý čas - 1. světová válka, lidské tragédie, zmařené životy, utrpení na obou stranách fronty a nejen na frontě. A pak tu máme ženu, která v sobě najde sílu vzdorovat tomu špatnému, co potká ji i její rodinu. A to už tu pomalu začne vystrkovat růžek magor Hitler..., ale to bude zase jiná kniha.
Překvapilo mě, že moc čtenářů tento román od Charlotte Link neobjevilo. Sice válčení obou světových válek nemám ráda, ale tohle se mi líbilo.

PavlínaAlžběta
20.12.2017 5 z 5

První díl z trilogie o rodinné sáze se tejným názvem Bouřlivý čas a první seznámení s touto autorkou. Z anotace vyplývá, že se jedná o společenský román a opravdu se tak i v knize dočtete o příbězích lidí, které prožívají svoje životy, kdy se mezitím odehrává historie. Příběh s hlavní hrdinkou, která zažívá 1. světovou válku a obrovský převrat se změnami až do 30. let 20. století. Válka rozežene rodinné přátelé, včetně příbuzných do všech koutů světa, včetně i její lásky. Po nějakém čase se hrdinka provdá, dostává se do samotného dění války a stane se zajatkyní Rusů. Dokáže uprchnout k příbuzným v Petrohradě a prožívá další napínavé příběhy snažící se zachránit svoji rodinu, ocitá se v Německu jako pokořená, životem zničená a vyškolená žena, která se snaží dostat do společenské vrstvy do které patřila. Hrdinka prožívá mnoho emocí a do děje vás kniha velmi lehce vtáhne a hrdinku jsem si zamilovala. Slyšela jsem názor, že se příběh podobá Jihu proti Severu, ale nemyslím si. Recenze na román jsou dobré, pouze jeden problém v knize je a ten se dotkl jako čtenáře i mě... mnoho chyb! Což korektor znehodnotil. Já boduji příběh a těším se na další díly.

Kerberos
25.06.2017 4 z 5

Pěkný historický románurčitě si přečtu i další díl.

akdar72
26.09.2016 5 z 5

Těch chyb nebylo až tolik. Nicméně souhlasím s komentářem, že první díl byl velmi podobný Jih proti severu. A asi pávě proto jsem zvědavá na díl druhý, kam se bude ubírat....

Tesssay
14.09.2016 4 z 5

Kniha se mi moc líbila, krásně se četla...jen těch chyb a překlepů tam bylo opravdu hodně. To je škoda.

Gabrinela
09.09.2016 2 z 5

Mě kniha nebavila, další díly si nepřečtu. Chyby mě naprosto iritovaly, lze pochopit jeden dva překlepy v celé knize, ale v průměru na každé stránce, takovou odfláknutou práci snad nikdo nikomu nezaplatil. Ještě to snížilo celkový dojem z této průměrné knihy.

Vojslava
04.09.2016 2 z 5

Dojmy z téhle knihy jsou velmi rozpačité - nečetla autorka náhodou moc často Jih proti Severu? Dějová linka je prakticky totožná, některé charaktery velmi podobné, ovšem Felicia a Alex nesahají svým (možná) předlohám ani po kotníky... Přičtu-li k tomu uchvátaný překlad, spoustu překlepů a chyb (což jde na vrub nakladatelství) a povrchnost příběhu, nevytřískám z toho víc jak ty dvě hvězdičky... ale možná si ještě pokračování, jestli je, ze zvědavosti přečtu.

Jihorka
25.08.2015 4 z 5

Na knihu jsem se velmi těšila. Mám ráda lidské příběhy na pozadí historických události. A možná jsem očekávala příliš. V některých místech ne mne dýchalo harlekýnovské melodrama a nedařilo se mi příběhu Felicie uvěřit. Nicméně pro nahlédnutí do období první světové války z pohledu dobře situovaných členů německé společnosti je kniha velmi dobrým zdrojem. Za mne 3,5 hvězdičky, a to zejména proto, že mám již přečtený i druhý díl, který je dle mého názoru lepší a dala jsem mu poctivé 4 hvězdičky. ;)

Babo
14.06.2015 5 z 5

Klobouk dolů před autorkou této ságy. Je to jako mozaika plná kamínků a ani jeden není přebytečný.
Ani jedna stránka tam není navíc.Obdivuji fantazii a schopnost propojit osudy jednotlivých hrdinů a přesvědčivě vylíčit změny první třetiny dvacátého století , nejen v Německu, ale i Rusku a Americe a vybrat ty nejdůležitější okamžiky , které ovlivnily miliony lidí.
Ještě z jiného soudku , kniha by jistě vydělala na kvalitního korektora , tak snad v dalším vydání ,,,,,

Marika Vanova
07.01.2015 5 z 5

Moc pěkný román, hned jdu do druhého dílu, jen mě mrzí množství chyb v překladu.

Šánka
08.12.2014 5 z 5

Krásný román od první stránky do konce doslova nabitý dějem v době1. světové války po začátek 30.let.
A i když v jiném století a v jiné válce, postava Felicie mi povahově velmi připomněla Scarlett v Jihu proti Severu. Moc se těším na pokračování.

Titi
24.08.2014 4 z 5

První díl rozsáhlé ságy je věnován hlavně Felicii, se kterou prožijeme její mládí, první lásku, poznáme celé příbuzenstvo a hlavně prožijeme 1. světovou válku. Přiznám se, i když se mi kniha tuze moc líbila, tak mi přijde až přehnané, že Felicia byla téměř u všeho důležitého v té době. Na druhou stranu jsem se díky tomu hodně věcí dozvěděla nebo osvěžila v paměti.
Ještě musím dodat jednu věc: za svůj život jsem přečetla dost knih a nikdy, podotýkám NIKDY, jsem nezažila tolik chyb, jako v této knize. Děs a běs!

renatah
28.09.2013 4 z 5

Moc se mi příběh líbí, četla jsem jedním dechem. Moc se těším na další díly.