Bouře noci svatojánské

Bouře noci svatojánské https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/34740/bmid_boure-noci-svatojanske-65c11565c6ede.jpg 3 19 2

Holger Danske série

< 2. díl

Vítejte ve světě, kde byl William Shakespeare jedinečným dějepiscem a ve svých dílech zaznamenal podivuhodné historické události. Vítejte ve světě, kde se jeho dramata Bouře a Sen noci svatojánské stala skutečností! Za panování krále Karla začíná závratný věk páry, železnice a všech těch neobyčejných vynálezů, které však zahánějí svět magie a fantastických tvorů. A právě Ruprecht, oddaný royalista a kavalír, je vržen doprostřed tohoto boje, aby jej rozhodl ve prospěch fantastických bytostí z legend a mýtů Kniha volně navazuje na knihu Tři srdce, tři lvi od stejného autora, jehož díla patří v žánru science fiction a fantasy k nejčtenějším. Proslavil se též sérií povídek z cyklu Strážci času. V tomto románu se ocitáme opět na Zemi, která se významně odlišuje od té naší. Tábory Kavaleristů a Puritánů spolu bojují o moc prapodivnými stroji, a král Artuš se spojuje své síly s Oberonem a Titanií, aby zastavil nezadržitelně postupující průmyslovou revoluci. Ve světě mýtů, které Anderson oživuje s notnou dávkou humoru a napětí, se však schyluje k rozhodujícímu střetu, v němž půjde o samou existenci Země. A klíčovou osobou tohoto zápasu není nikdo jiný než cestovatel v čase, který přichází z naší reality.... celý text

Romány , Sci-fi

Vydáno: , Albatros (ČR)

A Midsummer Tempest , 1974

ludek.n
12.07.2023 3 z 5

Bouře noci svatojánské je podle anotace volným pokračováním cyklu Holger Danske, ale tato návaznost je natolik nepatrná (snad kromě několika prchavých náznaků), že není skoro žádná, a tak lze tuto knihu číst jako zcela samostatný román bez jakékoli ztráty kontinuity. Příběh nás zavádí do okamžiku, kdy vrcholí boj mezi starým a novým přístupem k životu, léta prověřenými tradicemi, sepětím s přírodou a inovacemi lidského ducha, odvržením všeho, co ho drží při zemi a zabraňuje mu uspíšit průmyslovou revoluci. Vzletný sloh plný patosu a nadšeného veršování, scény jako z výpravného divadelního představení, postavy bez hloubky obklopené papírovými kulisami a vyprávění, které se spíše než na dějovou linku soustředí na oslavu slova, to vše dělá z Bouře noci svatojánské podivný slohový útvar, jenž hodně vzdáleně a s notnou dávkou fantazie připomíná zkomolenou verzi heroické fantasy nebo snad pohádky pro dospělé. Poul Anderson možná chtěl servírovat svěží perlivé víno, ale ve sklepě našel jen těžké burgundské červené, kterého když vypijete více, rozbolí vás hlava.

eva-lupen
17.06.2019 3 z 5

Pohádkově romantický příběh v němž se Holger Dánský jen mihnul, ale je to podobný styl jiné reality. Příběh určitě mnohem víc ocení znalec Shakespeara, mně ty citace nic neříkaly, což je moje chyba. Také jsem měla problém s věkem páry ve století kam zdaleka nepatřila, ale to je právě ta jiná realita v mnohavrstvém vesmíru. Nejlepší pro mne bylo setkání v hostinci. :-)

Kniha Bouře noci svatojánské je v