Boss Babiš

Boss Babiš https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/356510/bmid_boss-babis-6Yo-356510.jpg 4 999 236

Boss Babiš je reportážní kniha o temném světe miliardáře a politika Andreje Babiše. Shrnuje, v čem je oligarcha Babiš nebezpečný, jak zbohatl, s kým se zapletl a co všechno ještě tají. Popisuje nejen jeho skutečný podnikatelský zrod a nemilosrdné praktiky v byznysu, ale přibližuje i jeho roli ve polosvětě kolem kmotrů Františka Mrázka, Tomáše Pitra či Radovana Krejčíře. Kniha je zčásti postavená na reportážích časopisu Reportér. Přináší však celou řadu novinek a dosud nepublikovaných informací, které tvoří zatím nejucelenější obraz oligarchy Babiše.... celý text

mi-380
mi-380
28.09.2022 5 z 5

Objevy během šmejdění v temných koutech našich životů nepřináší nic radostného. U politiků jsou tyhle údaje ještě o něco truchlivější. Tady jde Kmenta tvrdě a důsledně do jednoho z nich, určitě bychom ale velké černé díry našly i v životech ostatních vůdců politických stran, jen zatím ty knihy nikdo nenapsal. Nějak si přestávám dělat iluze.
90 % (aktuálně 846 hodnotících, zatím průměr 85 %).

Vy jste znal pana Babiše osobně?
Ano.
Co si o něm myslíte?
Nesporně pracovitý, ale prevít vyjebaný to je.
To jste mě rozesmál.

A proč do toho teda šel?
No, to je ta otázka.
A vy si myslíte co?
Je to směsice několika důvodů Aby se ochránil před těmi věcmi z minulosti, které by ho mohly dohnat. Aby se pomstil Polákům za Unipetrol. Aby si uspokojil své ego. No a pak hrají roli informace. To je nejcennější, co může být. V tomto směru bych řekl, že je kozel zahradníkem. Představte si, že teď sedí na prameni největších informací o konkurenci. Umíte si představit, co to je? On teď všem vidí až do žaludku. Přečetl si dokonale svou konkurenci.

P.S.
Začal jsem číst před měsícem, dočteno až po návratu do reality po desetidenní cyklistice v Chorvatsku, kde jako by ty naše ekonomické, politické a válečné problémy neexistovaly. Ani se mi z toho zářiového slunce a teplého moře nechtělo zpátky.

Mirka320
Mirka320
05.09.2022 5 z 5

Opět tleskám novinářské práci. Očividně pan AB ví přesně jak co udělat, kde zatahat za nitky, aby docílil svého. Člověk by mohl jeho um a pracovitost až obdivovat, kdyby se nejednalo o takové praktiky.
Doufám, že pan Kmenta bude i nadále hledat odpovědi na otázky, které nevypátral. Děláte skvělou práci. Tady nejde dát nic jiného než 5*.

animovanej medv
animovanej medv
16.07.2022 4 z 5

Skoro by to chtělo druhý díl...

Anibag
Anibag
07.07.2022 5 z 5

Škoda, že si to neprečtou ti, kteří by měli.

brunettlibrary
brunettlibrary
29.05.2022 3 z 5

Kniha je hezká, je zajímavé číst o událostech, které se dějí a my o tom nemáme ani páru. Styl psaní je zvláštní, ale mně nevadil. Jaroslav Kmenta odvedl skvělou práci, ale v některých pasážích jsem si říkala “Na jaké straně je pravda?” Je pravda, že od poloviny mě už kniha začala válcovat a já jsem ji nestíhala. Ovšem to je problém u mě, na takový žánr nejsem úplně stavěná. Přesto všechno, co jsme tu napsala, ji určitě doporučuji přečíst.

Terrez93
Terrez93
09.04.2022 2 z 5

Za me teda az moc jmen, v kauzach jsem se ztracela, chvilemi jsem nevedela kdo je kdo, kdo s kym proti komu jako zajimave, ale abych vic ocenila, musela bych se do toho hloubeji ponorit a zjistovat a to se mi fakt nechtelo.

callahanh
callahanh
16.02.2022 4 z 5

Podobně jako u Rudého Zemana je i Boss Babiš určen lidem, kteří si ho bohužel nepřečtou. Můžete mít proti Kmentově práci tisíce výhrad, vytýkat mu zaujatost, ale pořád doufám v to, že soudný člověk (i ten, který Babiše volil) by po přečtení knihy nemohl rozporovat, že kolem něj je tolik divných věcí, podivných existencí a nemorálností, že zkrátka tenhle člověk není prototypem premiéra, natožpak prezidenta. Vzhledem k tomu, že Babišův byznys je spojen s mnoha firmami, hnojivy a zemědělstvím, je orientace ve všech názvech a pojmech dost složitá a struktura celé "chobotnice" prakticky nepochopitelná. Je ale obdivuhodné, jak vše dokázal Kmenta propojit a v rámci možností srozumitelně a relativně čtivě, k čemuž přispívají i krátké kapitoly, čtenáři představit, na čem tento pán založil své obchody, že patří k těm "vyčuránkům", kteří dokážou přežít a být vlivní v každém režimu a i to, že těch STBáků je kolem něj až moc. Po přečtení knihy jsem si jako odpůrce AB jen utvrdil svůj názor a nepochopil, čím člověk, který neumí pořádně česky, je morálně dost pochybný, sloužil minulému režimu a de facto umí jen podvádět, uhranul tak velkou část národa. Nejhorší na podobném typu knih je to, že v nich chybí katarze a nějaké uspokojení, protože realita je bohužel stejná, takže to ve čtenáři zanechá poměrně velkou pachuť, na druhou stranu ale máme pořád naději. 75 %

m42komar
m42komar
09.02.2022 4 z 5

Silná káva. Mít to v jednom paklu, tak máte strach z dalších voleb a přemýšlíte o emigraci do Ugandy. Až na poslední doušku vcelku beznadějné, depresivní a děsíte se citátu, že každý národ má takovou vládu, jakou si zaslouží.
Literárně jsem se v druhé polovině lehce občas ztrácel. Asi není od věci si předem něco nastudovat o Mrázkovi, Pitrovi, atd. Klobouk dolů aneb díky autorovi za jeho práci.
Posloucháno jako audiokniha.

escapelle
escapelle
23.01.2022 5 z 5

No...uf. Dlouho mi bude obsah teto knihy srotovat v hlavě. Shrnula bych to citací z textu : " je to nesporně nesmírně pracovitý, kokot vyjebaný"

PMR
PMR
20.01.2022 5 z 5

No, já myslím, že to bude dobrý prezident:
Státní velkokapitalista v tom panoptiku kuriozit zatím chybí :-)

VikyKleinik
VikyKleinik
16.01.2022 3 z 5

Jistě to byla mravenčí investigativní práce a je třeba, aby ji někdo vykonal. Za to panu Kmentovi ze srdce děkuji a dávám 5/5. Vhledem ale k oblastech, v nichž se to pohybuje, to pro mne nebylo moc uchopitelné a zábavné. Dokážu číst Aristotela s porozuměním, ale tyhle obchodní záležitosti nechápu a často jsem ty hromady jmen a dat prostě vypouštěl. Je však pravda, že jsem tuto práci poslouchal jako audioknihu a dělal během toho i jiné věci. Přirozeně jsem tomu tedy nevěnoval takovou pozornost, kterou si to žádá. Současně si myslím, že kdybych se to rozhodl číst, tak bych to buď odložil a nebo se do toho nutil. Rudý Zeman je mnohem přívětivější, zábavnější a zajímavější (kvůli té psychologické rovině, do které musel autor proniknout).

Přesto si myslím, že Kmenta předestřel mnoho faktů, které nelze ignorovat. Občas mi to už ani nepřijde divné. Zdá se totiž jako normální stav věcí, že premiér lže a krade, že prezident Zeman kouká na dětský porno, pochlebuje Rusku a setrvává na postu, i když není schopen vykonávat funkci a rozhodují za něj pochybná individua jakými jsou Mynář a Nejedlý. Člověk občas potřebuje dostat facku. Projít si nějakou komplexní analýzu, která ho vytrhne z letargie. Pak se musím ptát: "Kde to jsme, že takovej zločinec i po tom všem může nadále vládnout zemi?" On však vládne z vůle lidu. Lidu, který je z nedostatku soudnosti naprosto nekompetentní přispívat svým dílem k běhu demokracie. Ta totiž klade na každého jedince nároky, které většina lidí zkrátka nenaplňuje. V samotném závěru pak Kmenta velmi lidsky reflektuje českou společnost. To jsou pasáž, která stojí za to.

Ač jsem tedy nebyl z těch kauz dvakrát moudrý, tak něco jsem pochytil a minimálně je Babiš těžce nedůvěryhodný (což ale víme už od začátky - však je to STBák). Pokud nemá člověk zkratované myšlení, tak musí po tom všem vidět, že je to křivej a hamižnej rozkladnej živel. Člověk na jeho pozici má ohromnou šanci s věcmi hýbat a může se zasluhovat o společné dobro. On dělá pravý opak, zasluhuje se jen o vlastní dobro na úkor druhých. To z něj dělá vlastizrádce, ač se to teda zdaleka nedotýká jen vlasti. Dokud však budou vládnout podobná individua, tak to tady lepší nebude.
Nemluvě o tom, že jsou před námi krize, k nimž se bude nutno postavit čelem a od takových to nelze očekávat.

Martin_Eli
Martin_Eli
12.11.2021 4 z 5

Velký respekt Kmentovi za to, jaké množství práce musel podstoupit při investigacích, aby měl materiál do této knihy.

Nevěřím všemu, co je v knize napsáno a je mi jasné, že jsou to jen pospojované kousky skládačky. Babiš se v ní chová jako extrémně tvrdý obchodník, kterým očividně i je. Chápu, že v jeho profesi jsou různé pohyby v šedé zóně brány jako standard, rozumím i tomu, že pravděpodobně málokdy vyloženě překročil zákon. Nicméně plastický obraz pana Babiše, který nám zde vyvstává před očima, není rozhodně lichotivý a jsem rád, že tento člověk již není naším premiérem (psáno po volbách 2021). Jestli to nyní bude lepší, to je otázka, ale rozhodně si myslím, že takto bezskrupulózní člověk jako Babiš není s největší pravděpodobností tím nejlepším kandidátem na veřejně aktivní osobu.

martin9666
martin9666
07.11.2021 5 z 5

Skvělá investigativa. Občas příliš rozvětvuje příběh do široka a čtenář se tak lehce ztratí.

koubin007
koubin007
06.11.2021 2 z 5

Tak nějak mi pan Kmenta nepřesvědčil o tom, že boss Babiš je skutečný gauner a zločinec jak média opakovaně tvrdí.
Spíše mi utvrdil v tom, že na jeho pozici se dostal díky svojí výjimečnosti, bezohlednosti, inteligenci a ambicióznosti. Prostě klasický příklad psychopata, který si jde za svým až přes mrtvoly. Nicméně nejsou tohle právě ti jedinci, kteří mění svět? (!no fuj, co jsem to napsal)

Maky33
Maky33
02.11.2021 1 z 5

Upřímně? Myslím si, že jsou tu mnohem zajímavější lidi, o kterých by se mělo psát ( v dobrém slova smyslu)....

KaLiBi
KaLiBi
28.10.2021 4 z 5

Jedna z knih, kterou by si měl přečíst každý. Ač se může zdát investigativní žurnalistika ne tak poutavá jako jiné žánry, spolehlivě to vynahradí obsaženými informacemi. Jestli jsem zhnusená, tím co se v české politice děje/dělo? No minimálně mám zase o něco otevřenější oči. První třetina knihy mě totálně pohltila. Později jsem se chvílemi trošku ztrácela, protože co si budeme, názvů firem i důležitých osob je v knize opravdu mnoho. I tak mi ale přišla skvělá a Kmenta odvedl dobrou práci.

cepice
cepice
11.10.2021 4 z 5

Kniha plná smutného a drsného obsahu. Pro mě však méně přehledná, proto dávám jen 4*.

LadyCotton
LadyCotton
15.09.2021 4 z 5

Velice zajímavá kniha, která byla napsána před volbami v roce 2017... a o čem si přečte? třeba o přátelství se Zemanen, které počalo již v 90. letech, o důvodech proč by politik neměl vlastnit média, o vztahu Babiše s ostatními kmotry a politiky na přelomu tisíciletí, o tom jak Babiš ke svému majetku přišel, jak přepsal pravidla politického marketingu nebo třeba o tom v čem si byli podobné Věci veřejné a ANO...
Spusta lidí nemá rádo Babiše, ale když se jich zeptáte proč, tak nejsou schopni odpovědět (takže mu tak max. závidí to, že je bohatý nebo prostě jen proto, že to je "in"). Tato kniha vám dá spousty důvodu (inteligentní a slušnou formou) proč nad ním (když už nic jiného) alespoň nadzvednout obočí...

dominika9982
dominika9982
07.09.2021 4 z 5

Zajímavá kniha.

Frank_H
Frank_H
01.09.2021 5 z 5

Skvělý, spousta informací, spojitostí, názorů... Kmenta je TOP.