Born to Run - Zrozeni k běhu

Autor knihy se jako miliony jiných amatérských běžců nejméně jednou ročně vážně zranil. Po cyklech bolestí, injekcí a střídání nejmodernějších běžeckých bot chtěl na doporučení lékařů s běháním skoncovat. Místo toho se však vydal do rozpálených kaňonů v Mexiku, kde žijí Tarahumarové – nejtajemnější, nejzdravější a nejšťastnější běžci na planetě. Běhání v extrémních podmínkách jen v sandálech je pro ně stejně přirozené a snadné jako dýchání. Čtivý příběh o běžcích na stokilometrové trati autor doplňuje o nejnovější vědecké poznatky a současně nám přibližuje portréty osobností, které se vydávají na trasy ultramaratonů, aby odhalili tajemství šťastného života. Zrozeni k běhu změní život každému čtenáři!...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/72_/72487/zrozeni-k-behu-HNw-72487.jpg 4.4540

Born to Run - Zrozeni k běhu (1.)

Literatura světová, Literatura faktu
Vydáno:, Mladá fronta

Born to Run: A Hidden Tribe, Superathletes, and the Greatest Race the World Has Never Seen (2009)

Kniha Born to Run - Zrozeni k běhu

Crozz

Čtivé a humorné, víc netřeba dodat.

Jizi

Už je to deset let, co se Born To Run objevila na pultech amerických knihkupectví. Ať už se vám kniha líbila nebo nelíbila - a vaše výhrady byly jakékoliv -, nelze jí upřít, že prošlapala cestu běžecké literatuře. Tam, kde jsme do doby, než BtR vyšla (česky 2011), měli maximálně Zátopka, Škorpila nebo prapodivné memoáry Deana Karnazese (kterého McDougall zjevně dost nesnáší), máme dnes desítky běžeckých titulů. I oblíbený Jurek vyšel až tři roky po BtR! Můžeme diskutovat, zda je to, vzhledem k jejich kolísavé kvalitě, dobře nebo špatně, ale - stejně jako v případě debat minimalistů s běžci v pořádných kopytech - je skvělé, že máme z čeho vybírat.
A je skvělé, že tu máme knihu o běhání, kterou dokážou přečíst i neběžci a dokonce si z ní i něco odnesou.
Samotné BtR je taková pohádka - něco se určitě stalo, něco se možná přihodilo jinak a některé věci se nejspíš nestaly vůbec. McDougall si tak trochu ohýbá fakta a tak trochu fouká vlastní ohýnek, ALE pořád je zábavné, napínavé, čivé (alespoň v originále) a motivující! A to není málo.
Tak ať nám to běhá!

Pasadenka

Je to velice zvláštní knížka. Nejdřív to vypadalo jako takové povídání z cest, protkané během a správným během. Pak se knížka začala trhat. A v každé trhlince vyklíčila reportáž, která se snažila prorazit nosnou myšlenku. Myšlenku o tom, co nám pokrok vzal. O tom, jak se musíme poohlédnout a zachránit poslední zbytky poznání starších, které mizne pod nánosem nového poznání. A i když existují stálice prověřené časem; jakoby znalosti, které jsme nabyli před samotnou kulturou pro nás neměli žádnou cenu. A tato knížka se snaží z okraje pozornosti přivést na světlo právě něco prehistorické, poznání dědů dědů, které vzniklo tím nejpřirozenějším způsobem vůbec – prostým životem.

Knížka je o běhání, o mystice, o hledání, o poučení. Snaží se ukázat jiný pohled. V době, kdy nejsme s to určit, co je pravda a co jen báchorka je jedna knížka s pár příklady málo, když většinový názor říká něco jiného. Pro člověka není nic přirozenějšího než běh. Jsme predátoři, kteří díky termoregulaci pocením dokážou utahat jakékoli suchozemské zvíře. Naše těla jsou nastavena na nekonečný pohyb. Svobodně. Neomezeně.

Knížka mě bavila. Styl nebyl zas tak dobrý, ale to se od takové literatury dá stěží očekávat. Jen těžko říct, co smysluplného se dá z ní odnést. Pro mě určitě několik nápadů na pokusy na vlastním těle. Snad mě to nezničí. :)

maze

Výborná kniha, o běhání, o životě. Umí pro vás odhalit nečekané souvislosti, přivést k zamyšlení, motivovat. A taky je to skvěle napsaná reportáž. Je to jedna z těch knih, kterou když dočtete, máte pocit, že bylo skvělé být u toho, poznat skutečné osudy, zažít něco vyjímečného.

Lachpresak

Pokud vás nezvedne z gauče tato kniha, tak už vám není pomoci :-)

Stradivarius

Pomůže si uvědomit, že slova typu "já na běhání nejsem" jsou jenom výmluvy. Místy zdlouhavé, ale plné zajímavých poznatků o běhání a o tom, co lidi mohou dokázat.

Pichoval

Kniha se mi cetla velmi pekne. Styl knihy mi nevadil. Některé pasaze mne pobavily, některé donutily se zamýšlet. Neni to jen o behani, ale i o stylu zivota a mysleni. Za mne motivující čtení.

alef

A) „Každý den ráno se v Africe probudí gazela a ví, že musí běžet rychleji než nejrychlejší lev, jinak zahyne. Každé ráno se v Africe probudí lev a ví, že musí běhat rychleji než nejpomalejší gazela, jinak bude mít hlad. Je jedno, jestli jste lev nebo gazela – jakmile vyjde slunce, měli byste utíkat.“

Tak tohle je prosím příroda :-).

B) „Jak to, že mě bolí noha?
Protože běhání vám škodí.
Proč mi běhání škodí?
Protože vás z něho bolí noha.“

A tohle jsme my, lidé, sportovci, z té technicky (my si tedy myslíme, že po všech stránkách) vyspělejší části světa.

C) „Pijí, jako by každý víkend byl silvestr, a nalijí do sebe za rok tolik kukuřičného piva, že v podstatě každý třetí den svého dospělého života tráví buď s opicí, nebo s kocovinou. Na rozdíl od Lance Armstronga nedoplňují Tarahumarové svou dietu žádnými na ionty bohatými nápoji pro sportovce. Mezi cvičením se neládují proteinovými tyčinkami, ve skutečnosti do sebe dostávají jen minimální množství proteinů, protože jsou živi především z mleté kukuřice doplněné jejich oblíbenou pochoutkou – grilovanou myší. Před závodem Tarahumarové netrénují, nerozcvičují se, ani se nezahřívají. Prostě dojdou ke startovní čáře, vtipkují a povídají si… A pak osmačtyřicet hodin pádí jako o život.“

A tohle jsou Tarahumarové, dle našeho názoru (viz. výše), původní a tudíž primitivnější společenství.

Jsem taky „běhač“ :-) ... určitě o sobě můžu říct, že běhání je má každodenní radost , a ať chci nebo ne, musím se zařadit do skupiny B (já teda nechci, ale jiná na mě nepasuje). Zatím to se mnou teda není tak špatné, rozhovor viz. b) jsem zatím s žádným lékařem nevedla .-), ale přesto jsem si docela ráda přečetla tuhle knížku, protože tím, že se poučím, že by se třeba dalo běhat jinak, určitě nic nezkazím :-).

„Na tomto pocitu je něco dokonale univerzálního a člověk musí obdivovat způsob, jímž běhání spojuje naše dva nejzákladnější podněty: strach a radost. Utíkáme, když máme strach, utíkáme, když jsme nadšení, utíkáme před problémy a běháme pro radost.“

Jak už jsem řekla, běhám pro radost, samozřejmě, že umím utíkat, i když mám strach, ale radši běhám opravdu pro radost, minimálně je to pak s větším nadšením :-). Je to radost a nadšení čistě mé vlastní, mé vlastní potěšení z pohybu, a můj vlastní dobrý pocit, takže rovnou říkám, nejsem žádný závodní ani jakýmkoliv jiným způsobem soutěživý běhač, a tak ani metody popsané v za c) ... jako jsou iontové nápoje, sledování příjmu proteinů a nejnovějších trendů ve sportovní obuvi a další podobné záležitosti, nepraktikuji, v tomhle jsem asi trochu podobná Tarahumarům ... nijak zvlášť se nerozcvičuji, ani nezahřívám, prostě mě popadne takový pocit, že teď by to šlo, nazuju boty a jdu se proběhnout, většinou to je navečer, kdy na to mám nejvíc času a tak je moje běhání spíš taková víc než fyzická, duševní očista (z nánosů každodenního náporu na psychický systém), takže opravdu jdu jen tak :-).

Což znamená, že při čtení jsem toho zas až tak moc nového neobjevila, ale zato jsem si potvrdila, že můj víceméně intuitivní přístup k běhání (poslouchej své vlastní tělo, sama uvidíš, co ti dovolí) není možná vůbec špatný :-) ... a taky jsem si potvrdila, že to komerční, co je kolem toho, mě nezajímalo dosud a asi nebude zajímat ani dál.
Knížku jsem tedy pojala jako nijak náročný, zato docela zajímavý a celkem příjemný dokumentární cestopis ... cesta to byla zajímavá a návštěva taky :-), a navíc mi splnila další bod čtenářské výzvy.

A jedno doporučení jsem si nakonec přeci jen odnesla:

„Nejlepší běžci nezanechávají stopy – není jen nadneseným příměrem, ale skutečným, konkrétním doporučením ...“

běhání, běh Tarahumarové

Christopher McDougall