Born to Run - Zrozeni k běhu

Born to Run - Zrozeni k běhu https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/344743/bmid_zrozeni-k-behu-3Dz-344743.JPG 4 771 152

Christopher McDougall v knize Zrozeni k běhu přibližuje portréty osobností, které se vydávají na trasy ultramaratonů, aby odhalili tajemství šťastného života. Autor knihy se jako miliony jiných amatérských běžců nejméně jednou ročně vážně zranil. Po cyklech bolestí, injekcí a střídání nejmodernějších běžeckých bot chtěl na doporučení lékařů s běháním skoncovat. Místo toho se však vydal do rozpálených kaňonů v Mexiku, kde žijí Tarahumarové nejtajemnější, nejzdravější a nejšťastnější běžci na planetě. Běhání v extrémních podmínkách jen v sandálech je pro ně stejně přirozené a snadné jako dýchání. Čtivý příběh o běžcích na stokilometrové trati autor doplňuje o nejnovější vědecké poznatky.... celý text

Literatura světová Hobby Sport
Vydáno: , Mladá fronta

Born to Run: A Hidden Tribe, Superathletes, and the Greatest Race the World Has Never Seen , 2009

weberda
11.04.2018 4 z 5

Dobrá motivace.

Uroborus
17.03.2018 5 z 5

Možno je táto kniha pre nás, ktorí nebehávame, pretože pre mňa bola zaujímavá :)

Soda14
19.02.2018 odpad!

Bohužel, ačkoliv jsem nadšený běžec a běh velmi miluji, a například kniha Jez a Běhej mě jako Vegana fascinovala a četl jsem ji již 3x a pokaždé mě namotivovala ještě více k běhu, tak u této knihy nemohu jinak než hodnotit velmi záporně. Na to jak jsem se na ní těšil jsem velmi zklamán. Ani jsem ji nedokázal dočíst, je opravdu nudná, nijaká. Napsaná špatným stylem a vůbec mě nebavila. Přijde mi popravdě prvních 100 stránek že ani není o běhání ale o jakémsi "dobrodružství" při hledání "pokladu" někde v kaňonech. Bohužel.

duha123
29.01.2018 3 z 5

Knížka mě vyhecovala k běhu, což neměla dělat. Další měsíc jsem prožila s ischiasem :-)

Zoeinka
23.12.2017

Jsem vytrvalostní jezdec a autorka knihy 160. Tato knížka mi dala zpočátku dost zabrat. Nemohla jsem jí zakousnout, trvalo mi skoro půl roku, než jsem překonala začátek, uvykla autorovu stylu a přišla jí na chuť. Pak to ale vystřídalo nadšení. Nalezla jsem v ní řadu dílků do skládačky, informací, o kterých jsem netušila, fascinovaly mne zmínky o zvířatech a koních obecně, překvapivě :). Zkrátka pak už jsem jen hltala a užívala si. Každá knížka se k nám dostane v ten správný čas, kdy se dostat má. Respekt všem!

Pseudofilosof
09.12.2017 5 z 5

Kouzelná, originální, jedinečná a jednoznačně motivující výprava za hranice sportovní normality.

kiris
02.10.2017 5 z 5

Každé slovo této knihy mě motivovalo a motivuje do dalšího uběhnutého kroku, metru, kilometru. Jako každá knížka naplněná reálnými příběhy, které se mé "levé hemisféře" jeví jako sci-fi.

Leniik33
19.09.2017 5 z 5

Knížku jsem četla v době, kdy jsem hodně běhala a po každé přečtené stránce jsem měla chuť strhnout si boty a jako bosí Ted si to štrádovat lesními cestičkami :) Knížka je poutavá a z pohledu běhání velmi poučná.

jancik
09.07.2017 4 z 5

Kniha mi pomohla začít běhat. Užasná motivace.

imy.angel
05.06.2017 4 z 5

Kniha mě vedla k zamyšlení nejen nad během ale i tělem. Je protkaná spoustou informací, příběhů, postav a myšlenek. Z informativního hlediska pro mě byla cennou, ale psaní silně pokulhávalo, prostě nebyla čtivá a působila na mě trochu neuspořádaně.

Četla se mi neskutečně dlouho (necelé 3 týdny), a kdyby ta kniha měla fádní obsah asi bych ji ani nedočetla. Vlastně ani nevím jak jsem ji vůbec dokázala dočíst!

Besteller to pro mě nebyl, podruhé bych ji nečetla.

Hvězdičky patří spíš obsahu knihy než stylu psaní.

ji7967
08.05.2017 4 z 5

Inspirativní kniha, ze které lze vyzobat hodně zajímavých tipů a informací. Potěšila i část o Zátopkovi. Nejen pro běžce určitě zajímavé a poučné čtení. Existuje i jako příjemná audiokniha čtená Jaroslavem Duškem.

Kniga47
01.05.2017 4 z 5

Je to trošku pohádka, sem tam je to hodně přikrášleno, ale čte se to úplně samo! A k běhu je to úžasná motivační knížka! Pro mne první kniha o běhu, takže v hodnocení jsem tímt ovlivněna :-)

Dorrinka
31.03.2017 3 z 5

Co si budeme mazat med kolem úst, po literární stránce je to naprosto strašný paskvil a krákalo mě to za uši na každém odstavci aspoň desetkrát, ale musím uznat, že je to jeden z mála bestsellerových titulů, u kterého tento status chápu. Ta knížka má totiž osobitý náboj, energii. A věřím, že je schopná vám ji za určitých okolností předat. Hrozně moc se mi líbila pasáž o způsobu lovu, který praktikují domorodci v poušti Kalahari a který je stále stejný od počátků lidského druhu. Něco hluboko uloženého a archetypálního ve mě silně rezonovalo s tímto popisem, a to jsem ještě mnohem méně než ubohý víkendový běžec. Kašlala bych úplně na "příběh" v této knize, protože ten je naprosto otřesný, ale těch třicet stran o našem běžeckém pravěku bych dokázala číst znova a znova a znova!

lushi
04.02.2017

Knihu jsem opustila po cca 100 stranách Typická americká literatura "faktu" = pseudo populárně naučná kniha plná předsudků, amerického velikášství a arogance. Podle anotace kniha změní život každému čtenáři. Už toto je tvrzení, které mě rozčiluje. Asi nejsem čtenář, protože můj život opravdu nezměnila. Jen mě připravila o několik hodin, které jsem mohla věnovat něčemu užitečnému.

Jandel
22.01.2017 5 z 5

Rozhodně skvělá kniha. Tolik faktických informací na pozadí nenásilného příběhu (nebo naopak?). Že jsou lidi schopni běhat i 16 h v kuse jsem věděla, ale že je i v Údolí smrti .... Doufám, že časem uvidím při běhání více usměvavých lidí, nejlépe i naboso.

Merynkaw
05.01.2017 5 z 5

Já jsem s knihou velmi spokojená. Až na několik odbočeních od tématu, za což se spisovatel i omlouvá a já tyto odbočení přeskočila, jsem spokojená a na běh koukám teď i z jiného pohledu.

IvetB
20.11.2016 3 z 5

Že bych si po přečtení měla chuť obout běžecké boty a vyrazit.. vůbec. A to běhám vcelku aktivně. Kniha nebyla nic pro mě. Možná jsem od ní čekala příliš, když mi ji kamarádi běžci vychvalovali. Wow efekt se nekonal. Ale věřím, že si své čtenáře najde.

lailaj
14.11.2016 5 z 5

úplně se mi chtělo vyběhnout ven a běhat. Líbila se mi zmínka o Zátopkovi obzvlášť proto, že spisovatel je američan. Občas bych nejradši některé věci přeskočila, abych se dozvěděla průběh a výsledek závodu, ale vsuvky mimo příběh byly informativní a nutili člověka k zamyšlení

Sméťa11
11.11.2016 4 z 5

Moje první kniha o mé vášni - běhu. Úplně jsem knihu zhltl, byl jsem z ní nadšený. Teda až do doby, než jsem přečetl knihu L. Brabce Můj dlouhý běh, kde Dan Orálek uvádí některé věci na pravou míru. Zpětně jsem nabyl dojmu, že některé věci v knize jsou tak trochu "navíc" asi aby se kniha lépe prodávala. Těžko říct

mrkvivit
03.11.2016 3 z 5

Krásná čtivá pohádka o běhání a indiánech. Když jsem předloni začal s pobíháním, začal jsem si pochopitelně shánět i literaturu. Tohle byla kniha, která byla nejvíc na ráně, protože se o ní nejvíc mluvilo, psalo. Četli ji i neběžci, protože obsahuje napínavě vystavený příběh, četli ji běžci, protože je zahrnuje odkazy na nejrůznější odborné výzkumy a nabízí nový pohled na jejich hobby. Našince pochopitelně zahřeje i zmínka o Emilu Zátopkovi.
Odbornou úroveň knihy si hodnotit nedovolím, ale stejně se mi nezdá, že by bosoběh byl o tolik zdravější než běhání v botkách - asi už mě ševcovská lobby příliš semlela. Příběh samotný je oproti skutečnosti taktéž notně zidealizován a přibarven, což například potvrzuje Dan Orálek (ve své knize Můj dlouhý běh), který se zúčastnil jednoho z ročníků závodu v Copper Canyonu a měl možnost poznat některé hrdiny a místa Born to Run v reálu. Skoro bych spíš knihu zařadil do beletrie, než do sekce literatura faktu.
Nic to ale nemění na tom, že kniha je ohromně motivující!

běhání, běh Tarahumarové

Christopher McDougall