Borgiové - Rod s nejhorší pověstí

Rod Borgiů v renesanční Itálii se stal synonymem pro pýchu, rozkošnictví, krutost, hrabivost, okázalost a intrikaření. Borgiové vždy vzbuzovali ve stejné míře znechucení a obdiv, podobně jako klan sicilských Corleonů, zpodobněný v románu Kmotr Maria Puza. Borgiové pocházeli ze Španělska a jejich vzestup se odehrál v Itálii v 15. století, v době, kdy světský sekularismus renesance pomalu vytlačoval středověký pohled na svět reprezentovaný všemocnou katolickou církví. Ačkoli Borgiové prosluli bezostyšnou a krutou touhou po moci, zapsali se do dějin také jako podporovatelé a mecenáši umění....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/17_/179649/borgiove-rod-s-nejhorsi-povesti-bVh-179649.jpg 3.84
Literatura naučná, Historie
Vydáno:, Slovart (ČR)

Borgias (2013)

Kniha Borgiové - Rod s nejhorší pověstí

Soofi
15.07.2014

Titul Borgiové - Rod s nejhorší pověstí rozhodně nenaplnil moje očekávání - alespoň co se samotného textu týká. Jedná se o nákladnou publikaci, s bohatými ilustracemi, které hodnotím jako hlavní přínos knihy, za nimiž bohužel textová část značně pokulhává. Kniha je rozvržena chronologicky, do jednotlivých let a měsíců. Bez výraznějšího pojítka jsou zde vykresleny události příslušného roku a měsíce, v naprosté většině formou citací z literatury nebo pramenů. Naprosto mi chyběl jakýkoli autorský vstup, hodnocení nebo kritika dobových pramenů.
Zvolený přístup činí celkový vývoj událostí velmi nepřehledný (a v závěru na hranici čtivosti), navíc přehlcený množstvím jmen, která se v příslušných rodových liniích často opakovala. Na celkovém dojmu nepřidají ani občasné tiskové chyby. Jak už jsem zmínila na začátku, hlavním přínosem jsou především krásné ilustrace, které doprovází text na každé straně knihy.

Borgiové italské dějiny renesance

Mary Hollingsworth