Borgia

Borgia https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/232091/bmid_borgia-232091.jpg 4 210 35

Řím už není svaté místo. Ovládl jej chaos, v němž není místo pro víru ani pro zákon. A tomuto zmatku vládne pevnou rukou rodina Borgiů, která nezná skrupule a ohledy. Poznejte skutečnou tvář renesance. Takovou, o které vás ve škole neučili. Renesance, která přináší rozkvět umění a úpadek morálky. Renesance s krví na rukách. Renesance v podání dvou komiksových velmistrů. Uctívaného scenáristy (a mystika, skladatele a režiséra) Alexandra Jodorowského a krále elegantního erotického komiksu Mila Manary. Tihle dva se poprvé dali dohromady, aby stvořili čtyřdílný historický epos Borgia. Monumentální, krutý, smyslný, překrásný a nezapomenutelný. Jodorowsky vás protáhne špínou renesance a na Manarových obrazech ta doba znovu užívá... jak její velkolepá nádhera, tak ještě velkolepější zvěrstva. A hlavně její ženy.... celý text

Literatura světová , Komiksy , Erotika

Vydáno: , Crew

Majrek
17.12.2023 4 z 5

Erotické dílko plné odhalených těl, krásných ženských křivek i naturalisticky zpracovaných mužských aktů, s celým věrtelem násilí. Smilní se zde o stošest snad s každou myslitelnou postavou, hřeší se na každé stránce a autor jednu nadsázku šroubuje na druhou - přebíjí je jako karty ve hře a příběh pak působí, jakoby jej převyprávěl Baron Prášil. Nejvíce ze všech je znásilněna historická věrnost, což mi tak trochu vadí - zejména poté, co jsem jedním dechem přečetl vynikajícího Caravaggia (Milo Manara), který byl nejen co do věrohodnosti mnohem vyváženější. Nechci však jen kritizovat - kreslíř podal skvělý výkon a spisovatelova fantazie je téměř neomezená.

pablito
01.10.2023 4 z 5

Byl jsem zvědavý na komiks od Jodorowského, tak jsem neodolal a zakoupil. Neříkám, že jsem byl zklamaný. Nicméně kdybych si ho koupil na letišti jako čtení na cestu, tak budu nadšený. Vzhledem ale k poměrně nemalé investici a velmi velkému očekávání nemůžu dát plný počet hvězdiček :)

tomexx
18.08.2023 3 z 5

(SPOILER) Neviem, neviem... Myslím, že toto je vrchol dekadencie. Borgiovci boli asi dosť divní, ale toto je už trochu priveľa. Autori si mohli vymyslieť vlastné postavy, ale to by sa asi tak dobre nepredávalo... Dorazila ma homoscénka, v ktorej mladý Cesare zvádza DaVinciho, aby získal bojovú silu využívajúc jeho vynálezy. To si mohli autori odpustiť. Kresba je úžasná, ale prečo taký talent radšej nepreniesť do niečoho, čo človeka povznesie?

kate9326
13.04.2023 5 z 5

Krásné kresby..:-))
děj, jak se dalo čekat, pro někoho dost šokující, ale kdo při dějepisu dával pozor, tak ne....

Btw ten konec mi vadil, proč ...mohl si něco naškudlit,
chudák babina.../ nemám ráda pesimistické konce/.....

Cimeřan
12.08.2022 4 z 5

Jsem velice rád, že už jsem prošel prvním zatěžkávacím testem v podobě komiksu "Papež ukrutný", který mi kromě fenomenálního vizuálu vůbec nesedl. Nicméně zvědavost nade mnou zvítězila, a tak jsem se odhodlal i k přelouskání Borgiů. A dobře jsem udělal. Důvody: 1. nádherná kresba!!! 2. odsýpající příběh 3. celé to má (ačkoli se v mnohém s reáliemi rozchází) hlavu a patu. Za to vše je můj verdikt následující: 90/100

bazyk21
05.07.2022 5 z 5

zajímavý příběh, nádherná ilustrace - jak dekadentní ;o))

fvalek
02.09.2021 5 z 5

Borgia je opravdu sága, která si zaslouží pozornost, protože se v ní misí neuvěřitelný smysl pro detail, a to jak u skvělé kresby, tak u příběhu, kdy se nám skutečně představuje jakási reálná stránka renesance, kterou často každý opěvuje jako tu nádhernou kreativní a osvícenskou epochu, tak velká fikce, která i když je trochu přitažená za vlasy, tak zkrátka funguje. Sledování rodu Borgiů je docela zábava a určitě mají co nabídnout, a přestože se na obálkách všech částí vyjímá hlavně Lucrezia, tak rozhodně není jediná, která se pěkně předvede. Možná je až trošku škoda, že Lucrezii poměrně dost přecenili, přece jen nemá zase takovou úlohu jako třeba Rodrigo nebo Cesare.

Jak už jsem naznačil, děj je taková... Fikcionalizovaná snaha o historickou věrohodnost. Což o to, ono se to třeba u Cesara docela povedlo, protože jeho život je chronologicky zmapovaný dobře, dokonce Jodorowsky využívá hlavních bodů jeho života a k tomu navíc různých drbů, které si dál přepracovává po svém. Někdy je to už fakt hodně mimo, jako třeba ty Da Vinciho vražedné stroje, jindy je to docela pěkné, představovat si, jestli to tak mohlo být, jak by to fungovalo v té době apod. U Lucrezie se ale šeredně minul, tam to alespoň dle různých dochovaných faktů bylo úplně jinak. Ale co už.

Ve spojení se čtením Papeže ukrutného je to opravdu ctnostná sága renesanční Itálie a papežstva, docela se těším, jestli vyjde ještě něco dalšího (často čtu, že jde o trilogii?). Na závěr mám možná malou výtku, které si všímám u Jodorowského dost často - to opravdu v renesanční Itálii nebyl snad jediný hetero muž a každý měl sex 24/7? :D Alejandro opravdu předvádí velmi tenoučkou hranici mezi naturalismem a stylizovanou perverzí (a začínám si myslet, že je to tak trošku swingers wannabe). :P

Hadati
05.08.2021 4 z 5

Co k tomu říct?

Klasický Jodorowsky a Manara. Vybrali si historickou epochu rodu Borgiů, kteří jsou veřejně známy pro své perverzní skutky. Dost jsem se zamýšlel nad tím, co je podle skutečných historických událostí, a co je výplod Jodorowskyho. Jsem si ale jistý, že v žádné válce nebyly ve velkém použity létající stroje navržené Leonardem da Vincim. Komiks je plný násilí, sexu a nechutností. Nejspíš není jediná dvojstrana, kde by něco z tohoto nebylo k vidění.

Manarova kresba je pak jako vždy skvělá. Jak je u něj běžné, ukazuje mnohé, ale k čisté pornografii se neuchyluje.

JP
08.04.2020 3 z 5

Intriky, podvody, orgie (ve jméně), vraždy, vysoká politika, incest, někde tady můžete vecpat i všech sedm smrtelných hříchů, praktikovaných rodem, jehož hlavou byli papežové... aneb klasická katolická zábava. Na první pohled kacířské, ale zároveň okaté. Nevím ani, co říkají o rodě Borgiů oficiální prameny, takže třeba je tohle jen adaptace skutečných událostí. Detaily ženských proporcí a ženskosti v porno scénách jsou klasický Milo Manara ve své vrcholné formě. Jodorowsky opět s elementem, kdy nevíte, jestli je to devadesátiletý génius, nebo pětileté dítě. Standartně někde mezi. Je to zase takovej ping pong. Momenty účinnosti média komiksu... a spousta onanie a předvádění a průměrnosti na vrch.

Felsenberg
14.03.2020 5 z 5

Svět plný násilí, intrik a sexu, na který se velmi zajímavě dívá a který má strhující děj. Jak blízko k sobě má světlo renesance a tma bahna společnosti.

Pan_Skala
30.12.2019 4 z 5

Má to nádhernou a propracovanou kresbu a i příběh, který je sice fikce, ale krásně postavená na historickém pozadí. Tak nějak v poslední době mě začínají ty komiksy bavit a ani tady jsem určitě neudělal krok špatným směrem.

KillHurt
09.10.2019 5 z 5

Spolupráce obou autorů sedla jak prdel na papežský stolec. Manara dokáže bravurně vykreslit Jodorowského vize o pokřivenosti lidského charakteru. Sex, násilí, boj o moc a zhýralost doby. Vše v dostatečně nechutném hávu. Jodorowský jako vždy skvělý. Kresba od Manary úžasná.

tonda2186
10.07.2019 4 z 5

Dějově dávám přednost románové verzi od Puzo, ale Manarovy kresby jsou..! TOP!

janacheca
13.02.2019 5 z 5

Neskutečně dobře nakreslený a kolorovaný komix. Za výtvarnou stránku dávám 9,9 z 10. Povedl se také český překlad.
Není to literatura faktu a autoři v doslovu uvádějí největší "přehmaty v ději" na historicky pravou míru. Scénář má spád, zejména v první polovině díla. Poslední čtvrtina děje je spíš zkratka "jak to všechno nakonec dopadlo", ale i to ke komixu občas patří.
Souhrn - doporučuji pro všechny milovníky kreslené literatury. A ještě jedna rada - doma knížku raději pečlivě uschovejte, některé obrázky opravdu nejsou pro menší děti.

OldaB
07.02.2019 5 z 5

Jasně, není to historicky přesné a občas je to zbytečně patetické. Ale jinak je to skvělé. Manara ve výborné formě a Jodo tentokrát kašle na velká poselství a pere do nás epochu dekadentní Itálie. Výborné.

momich38
20.01.2019 5 z 5

Neuvěřitelná kresba se spoustou detailů

MinaHawke
28.06.2018 4 z 5

Kresba se mi líbila, jen na můj vkus tam bylo moc krve a mrtvol. Jak je v doslovu napsáno, že se to tak přesně všechno nestalo jako v komixu, tak co se mi líbilo, že byl každý odměněn podle svých zásluh, samozřejmě myslím rod Borgiů.

puml
24.05.2018 4 z 5

Pěkná kresba, která leckdy upomíná na renesanční mistry. Děj je ale mnohdy dost přehnaný a je dobře že je na konci krátký doslov, který ve zkratce vyjmenovává některé rozpory. Ale i přes některé dějové nedostatky se jedná v rámci komiksu o mistrovské dílo, alespoň tedy po grafické stránce.

Dunn
03.01.2018 3 z 5

Príliš úchylné a historicky nepresné, ale možno chcel Jodorowsky šokovať čitateľa pri opisovaní Borgiovcov, ktorí na jednej strane slúžili Bohu a na strane druhej páchali tie najodpornejšie svinstvá. A to sa mu aj podarilo.

Wheelcrusher
23.07.2017 5 z 5

Sice se z toho asi dala vytřískat úchylná kapitola s rozmanitým mučením i nerozvážnym smilstvem navíc, ale Borgia je ve výsledku ještě zvrhlejší porno než Drůna a taky nechutnější masakr než Metabaroni, takže nehodlám hodnotit hůř a fakt obdivuju tvůrce, že se tehdejšímu církevnímu pokrytectví odhodlali nastavit bestiální zrcadlo jako tenkrát Jan Hus, kterej vlastně shořel jelikož mělo bejt podstatně hůř:)