Bombardér T-2990 se odmlčel

Tato kniha je autobiografie československého letce 311. bombardovací perutě Vilém Bufky. V roce 1942 utekl s kamarády do Polska, odtud do Francie a nakonec se stal pilotem v anglické R.A.F. Po sestřelení prošel několika koncentračními tábory, aby se mu nakonec v Torgau během bombardování podařilo uprchnout a na konci války se opět dostává ke své peruti....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/63_/63549/big_bombarder-t-2990-se-odmlcel-zsm-63549.jpg 4.955

Kniha Bombardér T-2990 se odmlčel

radimch
04. listopadu

Klobou dolů před takovým životem. Ty bombardovací nálety v záři světlometů a střelbě flaku. To prostě byli chlapi.

HCh

(+ SPOILER) Před několika dny proběhla internetem zpráva že v Holandsku u Nieuwe Niedorp je vyzvedáván bombardér typu Vickers Wellington sériového čísla T2990 - tedy Bufkův stroj a jelikož se blíží 80. výročí od jeho sestřelení (22.6.1941) proč si jednoho z mnoha hrdinů té doby nepřipomenout? Vytáhnul jsem po mnoha letech z hlubin své knihovny tuto knihu. Neztratila svůj půvab ani po více než 60 letech od napsání.
Děj knihy, který je psán formou je rozhovoru otce se se synem během první noci po příletu syna do vlasti má něco do sebe a u jiných memoárů jsem tento způsob nezaznamenal.
Samotné líčení příběhu je velmi citlivé. První mrazení jsem měl při líčení sestřelení nočním stíhačem (hauptmanem Egmont prinz zur Lippe-Weissenfeld z I gruppe NJG 1, který bohužel sestřelil asi 3 naše welingtony), další následovalo při líčení života v zajateckých táborech a samozřejmě o událostech na pražském gestapu. Bylo neskutečné co musel absolvovat, aby vůbec měl šanci přežít.
Knihu mohu jen doporučit.

BabaJaga11

(+ SPOILER) Tady nejde dát jinak než pět hvězdiček. Knížka je napínavá, dobrodružná – ale zároveň hluboce lidská. Je až neuvěřitelné, kolik citu je v knize autora, který si sám prošel peklem. Místy je knížka velmi smutná, když uvážíme, jak mladí kluci, život před sebou, umírali v hořících letadlech, v ledových vlnách oceánu nebo v zajetí. A jak ti, kteří přežili, donekonečna museli prožívat ztráty dalších a dalších kamarádů, netušili, co je doma s jejich rodinami... Nejsmutnější však byla zrada ze strany vlastních lidí – té se dočkal i autor. Měl však štěstí, přežil – spíše zázrakem, jak se pak svěřuje, téměř se za to styděl. Mnoho jiných to štěstí nemělo.

Chtělo to nezlomnost a kuráž, víru, že i naprosto šílený a nejistý podnik se může podařit. Nejodvážnější zajatci se co chvíli snažili dostat ze zajetí na svobodu – a ti méně odvážní jim v tom pomáhali. Tunel nehloubili jen zajatci ve známém Saganu. Tunely se hloubily všude. Prachalo se v ukradených německých uniformách, sehrávala se doslova divadelní představení pro oklamání stráží. I přes tu mizérii, smutek a neustále číhající nebezpečí dokázal autor zachytit i humorné situace.

Zážitku z leteckých bojů a ze zajetí jsou prokládány krátkými kapitolami z období po válce. Či lépe řečeno ze dne, kdy se Vilém Bufka vrátí domů, sejde se s bratry a otcem a nakonec odchází s otcem na břeh Vltavy v Praze a celý den a noc a další ráno oba sedí a vzpomínají... Je to místy hodně těžké vzpomínání. A někdy se nad větami, které syn sděluje svému otci, vznášejí otazníky. Koho přesně myslel vysokými činovníky v emigraci, kteří se jen schovávali, aniž by pro vojáky v zahraničí hnuli prstem? Víme jen, že prezident Beneš mezi české letce RAF osobně chodil a zasazoval se i o vyřešení některých jejich stížností – zpočátku s nimi Britové totiž nezacházeli zrovna v rukavičkách. Kdo byly ony "krysy", zrádci, kteří se po osvobození krčili vyděšeně jako králíci, že ti, kdo byli zrazeni, jim nedokázali odplatit, spíše je politovat? A proč čeští příslušníci RAF v době, kdy to bylo nejvíc třeba, nesměli přiletět na pomoc své vlasti?

"Bylo hodně věcí za těch šest let, který člověk těžko pochopil, ale tomuhle už jsme nerozuměli vůbec. A nerozumím tomu dodneška. To je pro mě moc vysoká politika, když nesmím přiletět na pomoc svýmu tátovi, kterej stojí proti Němcům s holejma rukama...".

Bohužel se na některých věcech nic nezměnilo. Pro vysokou politiku nějaký ten zmařený lidský život neznamená nic... a je asi dobře, když se to vzpouzí pochopení.

Nezapomínejme. Na nikoho z těch, kdo položili život, anebo ztratili své mládí, abychom mohli žít v míru a svobodě. Na nikoho z těch, které umučilo gestapo či kteří skončili v koncentráku jen proto, že se zachovali jako lidé a pomáhali těm, kdo to nejvíc potřebovali. Nenechme si namluvit nesmysly, že se v protektorátě žilo dobře a vcelku nic se nikomu nedělo.

Ivan F

Čitateľské blaho a neotrelý zážitok. Nemám rád knihy o vojne a utrpení, avšak niekedy sa mi dostane do rúk aj kniha s touto tématikou. Podľa názvu som čakal niečo iné, ale to čo som dostal prevýšilo moje očakávania. Pútavo a bez prikrášľovania vyrozprávané osudy mnohých letcov a mechanikov, opis situácie v rodiacom sa protektoráte, správanie sa spojencov, ich vzťah/y k nám, jednanie prominentov/pohlavárov, skrátka a dobre, mnoho informácii pohľadom "obyčajného" človeka, ktoré majú veľkú výpovednú hodnotu o dobe nie tak dávno minulej. Kniha rozširuje obzory a povedomia, ako to vtedy bolo z pohľadu človeka z ľudu a nie verejne známej osoby. Autor oplýva citom pre pozvoľne plynúce rozprávanie a prelínanie rozhovoru s jeho otcom so spomienkami na prežité udalosti sú popretkávané skutočne vydarenými opismi detailov toho, čo vnímal a prežíval. Za mňa zatiaľ najlepšia kniha o čs letcoch, akú som čítal. Autorovi ďakujem.

n.ezn.amy

Vzpomínky skvělého pilota Viléma Bufky, kdy jako jeden z mnoha odešel před druhou světovou válkou do Velké Británie a létal u českolovenské 311. bombardovací perutě, kdy v r.1941 jeho stroj byl sestřelen a on jako jediný přežil. Jeho anabáze po vězeních až po skončení války. Neuvěřitelně napínavá kniha. Je neskutečné co lze v životě zažít a hlavně přežít. Měl to o to těžší, že češi nebyli bráni jako váleční zajatci, ale jako občané protektorátu za vlastizrádce a tak s nimi bylo zacházeno. Je velmi smutné, že stejně jako v případě Františka Fajtla či dalších skvělých letců, byl vyhozen z letectva a až do konce života pronásledován státní bezpečností.

PetrzOlomouce
30.08.2020

Jasných 100%.Čtivé, zajímavé, obohacující čtení.

TwiggyRamirez
04.05.2020

Naprosto úžasná kniha. Škoda, že toho autor nenapsal více.

pametnik90
12.04.2020

Strhující kniha o našich letcích v Anglii