Bol som Mengeleho asistentom

Bol som Mengeleho asistentom https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/453905/bmid_bol-som-mengeleho-asistentom-z5Z-453905.jpg 4 704 155

V roku 1944 obsadili nacisti Maďarsko a narýchlo sa pustili do masovej likvidácie židovského obyvateľstva. Väčšinu deportovali do vyhladzovacieho tábora v Osvienčime. Rovnaký osud postihol aj lekára Miklósa Nyiszliho. Za bránami koncentračného tábora sa ocitol ešte v apríli, kde sa hneď po príchode podrobil selekcii. Josef Mengele, dôstojník SS a lekár, vtedy vyzval tých, čo študovali na nemeckých univerzitách a majú znalosti z patológie a forenznej medicíny, aby vystúpili z radu. Z päťdesiatich prítomných lekárov tak učinil len jeden – Miklós Nyiszli. Tak sa začala jeho neuveriteľná cesta po boku sadistického doktora Mengeleho. Nyiszli sa stal členom Sonderkommanda, skupiny väzňov, ktorá pracovala v plynových komorách a v krematóriách a spravidla po štyroch mesiacoch tam sama končila. Nyiszliho poverili vykonávaním pitiev. Je zázrak, že ako očitý svedok Mengeleho zvrátených, sadistických experimentov, najmä na dvojčatách a ľuďoch postihnutých dwarfizmom, prežil. V tom období už nacisti zahladzovali všetky dôkazy. Nyiszli krátko po vojne ako jeden z prvých odhalil svetu všetky zverstvá, ktoré sa v táboroch diali, a to v čase, keď väčšina ľudí ešte zatvárala oči pred pravdou.... celý text

Literatura světová , Biografie a memoáry , Historie

Vydáno: , Ikar (SK)

Dr. Mengele boncolóorvosa voltam az Auschwitz-I krematóriumban , 2007

dearkiki
dearkiki
16.06.2020 5 z 5

Kniha se tu jeden čas nedala sehnat. Koupila jsem si ji tedy v angličtině přímo v Osvětimi a nyní na ni konečně došlo. Většina toho, co je v knize řečeno, mi už byla známa z jiných knih i filmů (zde bych chtěla doporučit film Šedá zóna). Vyprávění je to velmi deprimující. Vést bezútěšný život v obklíčení nekonečným umíráním, v práci, o které víte, že nemá valný smysl a přináší jen další utrpení a smrt - a to vše s vědomím, že z toho všeho nevede cesta ven - divím se, že se z toho autor úplně nezbláznil.

yetti09
yetti09
10.06.2020 3 z 5

Tyto knihy se hůře hodnotí.. Špatně se čtou zvěrstva, která se odehrávala. Pro mě je zatím nejlepší kniha Mengeleho děvče, která také popisuje život v koncentračním táboře. Kniha byla psaná jakoby s odstupem času... To je problém, který jsem měla. Nebylo to až tak souvislé čtení, spíše popsány nejsilnější "zážitky" pana autora. Popravdě jsem čekala více detailů a podrobněji rozepsány pitvy popř. pokusy dr. Mengeleho. Kniha byla stručná a kapitoly krátké.

ElikaS
ElikaS
29.05.2020 5 z 5

Takovéto knížky se velmi těžko hodnotí. Je to příšerné čtení, ale zajímavé a doporučovala bych přečíst každému.

Peslik
Peslik
12.05.2020 5 z 5

I přes malé množství stran si tato kniha vzala více čtecího času než ostatní. Občas jsem některé věci musela nechat odejít, abych mohla pokračovat.
Tak jako všechny knihy na toto téma, je kniha silný zážitek a doporučuji ke čtení

Lokina
Lokina
10.05.2020 5 z 5

I v tomto případě jsem si na popud návštěvy Osvětimi, přečetla tuto knihu doporučovanou průvodci. Knížka je krátká, ale i tak to stačilo na popisy utrpění, způsoby vraždění a beznaděj.
Při čtení některých pasáží jsem si říkala, že taková krutost přeci nemohla existovat. Díky ale přeživším, jako pan Nyiszli, opak vás utvrdí pravdou. Příběh je velmi silný odehrávající se v temné době a i vzhledem k drastickému obsahu, knihu doporučuji.

Ellen16
Ellen16
25.04.2020 5 z 5

První knížka na téma holokaustu a koncentračních táborů, kterou jsem četla. Už je to několik let a některé detaily si pořád pamatuji, jako bych ji dočetla právě teď. Silný příběh, v podstatě mě i "inspiroval" k návštěvě Osvětimi.

kiki11
kiki11
22.04.2020 5 z 5

Četla jsem už hodně knih o holokaustu, ale stále mě nepřestává udivovat, jak někdo dokázal být tak krutý a ještě se v těch zvěrstvech vyžívat. Hrozné, odporné... Ale nebudu opakovat, co bylo už mnohokrát vyřčeno. Kniha se mi vůbec nečetla lehce, byly tam scény (teda zvlášť jedna), kdy jsem byla fakt ráda, že zrovna nejím, protože by to asi šlo ven. A to jsem docela otrlá. Přesto ale zasloužných pět hvězd, protože na tuto dobu by se nemělo zapomenout.

andrea7191
andrea7191
09.04.2020 5 z 5

Jedna z mála knih, kde je náhled tak trochu "za oponu". To, že se jedná o příběh člověka, který stál o stupeň výš, než většina lidí, dává čtenáři možnost nahlédnout do zákoutí, která v jiných knihách chybí.

katka3118
katka3118
19.02.2020 5 z 5

Neuvěřitelný příběh

ujunka
ujunka
03.02.2020 5 z 5

Už jsem toho četla spoustu a jsem celkem otrlá, ovšem tato kniha překvapila i mě. Takové to, když si při čtení řeknete "Pane Bože, to je síla!"
Kniha se čte rychle, protože nemůžete přestat.
Pět hvězd...

Schamila
Schamila
03.02.2020 5 z 5

Tady mi chybí slova, snad jen na tuhle historii nesmíme zapomenout a už nikdy se nesmí něco podobného opakovat - fanatický jedinec či společenství je pro svět hrozná věc.....

monushka
monushka
01.02.2020 5 z 5

Rozsahově útlejší kniha, svým příběhem však nepochopitelná a děsivá. Každá taková mě pokaždé úplně rozdrtí na malé kousíčky, ale je třeba na tuto hrůznou minulost nikdy nezapomenout.

mahdal
mahdal
30.01.2020 4 z 5

Hodně silný příběh; obecně tento žánr nevyhledávám, knihu jsem si přečetl díky čtenářské výzvě, a rozhodně nelituji! Dosti syrové popisy poprav židovského obyvatelstva hlava nebere. Nechápu, jak někdo můžu popírat existenci těchto táborů. I z tohoto důvodu je tato literatura důležitá.

Askarinka
Askarinka
08.01.2020 5 z 5

Zase jeden silný příběh. Tentokrát z trochu jiného pohledu. Důkaz toho, co všechno člověk dokáže zvládnout. I když mám o holocaustu načteno hodně knih, jsou věci, které mi hlava nebere. Jedině snad to, že každé svědectví této doby je důležité a nemělo by se na to zapomínat.

Luštěnka
Luštěnka
05.01.2020 5 z 5

Neskutecne silný příběh, četla už jsem ho kdysi dávno, ale tentokrat se mnou zamaval ještě víc. Asi věkem a informacemi, které člověk k teto problematice má, dojde k hroznemu závěru, ze se to opravdu delo. Neskutecne..

Rurian98
Rurian98
14.12.2019 5 z 5

Kniha je velmi zajímavá tím, že autor působil v táboře jako vězeň-patolog, což poskytuje jiný, lékařský náhled na hrůzy, které v táboře probíhaly.

Autora si k provádění pitev na nejenom svých obětech vybral sám Josef Mengele a pravděpodobně si uvědomoval, že by těžko sháněl jiného táborového patologa na podobné úrovni, což autorovi umožnilo přežít v táboře dlouhou dobu v poměrně slušných podmínkách.

Zajímavé a děsivé zároveň jsou autorovo diskuze s Josefem Mengelem nebo poznatky k tomu, co slyšel od jiných důstojníků SS, které poskytují náhled na továrnu na smrt tak, jak jí vnímali samotní strůjci tohoto zločinu.

Kniha je čtivá a jako autorovo svědectví těsně po událostech, o kterých píše, velmi autentická.

Imanekatch
Imanekatch
04.12.2019 5 z 5

Kniha byla čtivá a prováděné "pokusy" nebyly tak detailně popsané jak jsem se bála.

Denisa232623
Denisa232623
12.11.2019 4 z 5

Knihy s tímto tématem jsou všechny úžasné. Nebo jak to říct.. Všechny jsou osobité. Za každou takovou knihou se skrývá příběh těžce zkoušených lidí. Přibližují nám těžký život, který si ani po přečtení nedovedeme představit. I tento příběh je velmi smutný a v některých místech dost ošklivý. (Popis pitev a prací, které musel pan doktor provádět). Ale pak jsou tu i místa u kterých jsem se zarazila. Přišlo mi, že pan dr. se chvílemi až chlubil s dobře odvedenou prací. Proto strhávám jednu hvězdu. Nějakým způsobem mi to v celém vyprávění vadilo.
Jinak musím říct, že knihy s tímto tématem by měly být povinné, aby si někteří uvědomili jak krásný život můžeme dnes žít.

HockeyGirl
HockeyGirl
11.11.2019 5 z 5

Silný a detailně popisovaný život Miklóse Nyiszli, který byl Mengeleho asistentem. Prováděl pitvy a detailně popisuje, jak pitvy prováděl. Pro někoho to nemusí být příjemné čtení třeba u jídla, na to se připravte! Některé pasáže jsou opravdu hodně do detailů, hlavně pitvy, operace, vzhled mrtvých.
Knížka se mi četla velmi dobře a ani u jedné kapitoly jsem se nenudila.

Anna27
Anna27
10.11.2019 5 z 5

Pro mě jeden z nejsilnějších příběhů na tohle téma jaké jsem četla. Pan Miklos je pro mě hrdina a vlastně všechny osoby, které i v tak těžkých časech neztratily svou lidskost a dokonce našly odvahu pomáhat druhým zaslouží největší respekt a úctu. Kniha se sice útlá, ale o to víc má její obsah sílu. Doporučuji na 100%.