Bojovníci dúhy

Stojí priateľstvo nad láskou? Znamenajú peniaze viac ako česť? Je možné zmeniť osud? A má vôbec zmysel hľadať životné šťastie? Odpovede na tieto otázky sa snažia nájsť aj hlavní hrdinovia trilógie: mexické dievča Mercedes Perezová, bezhlavo sa púšťajúca do prenasledovania vrahov svojich príbuzných; farmársky syn Benjamin Sutter, opúšťajúci rodinu kvôli zlatej horúčke v Kalifornii; syn podnikateľa a špekulanta Markus Whitfield, vytrvalo pátrajúci po predkoch v rezerváciách; veterán Adam Burns, po návrate z občianskej vojny rozhodnutý zahlušiť toľko Indiánov, koľko bude možné, aby pomstil smrť ženy a synov. Avšak, zdá sa, že Boh má pre každého nachystané iné poslanie. Cesty Mercedes a Benjamina sa skrížia. Spolu sa vydávajú za zločincami, no netušia, že karta sa čoskoro obráti a sami sa stanú prenasledovanou korisťou aj zajatcami. Markus nachádza životnú lásku, ale predovšetkým spozná pravú tvár svojho adoptívneho otca. Adama náhoda spojí s Indiánmi a prostredníctvom ich strastiplnej životnej cesty prijme zmierenie s Bohom, ktorého po celý život odmietal. Osudy hlavných hrdinov sú osobité, zdanlivo spolu nesúvisiace. No iba na prvý pohľad. Ak sa vám bude zdať, že v prvej časti sa cesty hrdinov uzavreli, tá druhá vám ukáže, do akej miery ste sa zmýlili. Ale až v tretej časti autorka skutočne odkryje tajomstvá celého príbehu a ponúkne zavŕšenie obdivuhodných ľudských osudov. BOJOVNÍCI DÚHY nie sú len dobrodružnou trilógiou inšpirovanou skutočnými dejinnými udalosťami severoamerického kontinentu rokov 1860 – 1912. Sú rozprávaním o zrade a pomste, viere a nádeji, krvi a tanci bojovníkov, ale najmä o ľudskom putovaní za láskou a obyčajným šťastím....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/38_/388133/bojovnici-duhy-wVy-388133.jpg 4.52
Dobrodružné, Thrillery, Literatura slovenská
Vydáno:, Enribook

lusila
18. listopadu

Až zem bude spustošená, až rieky budú otrávené,
až more sčernie a vtáci začnú padať z mŕtvej oblohy,
Indián v poslednej chvíli znovu získa svojho ducha,
spojí sa s Bielym mužom a naučí ho úcte k Zemi.
Potom spoločne povstanú proti nivočeniu
a stanú sa Bojovníkmi dúhy.

Po dočítaní Bojovníkov dúhy som si spomenula na výrok B. Russela: História sveta je súhrn udalostí, ktorým sa bolo možné vyhnúť.
Trilógia Bojovníci dúhy nie je idylický príbeh o Indiánoch s dávkou romantiky a so šťastným koncom. V čase, keď vznikala táto kniha, boli smutné osudy skutočných indiánskych náčelníkov, bojovníkov, či obyčajných žien a detí dávno zavŕšené.
Aj tak som sa dychtivo začítala do osudov fiktívnych postáv /Mercedes, Benjamín, Marcus, Adam/, prepletených so skutočnými postavami na pozadí historických udalostí v Mexiku , v Kalifornii a iných miest v rokoch 1860-1912.
Kniha je rozdelená do troch častí Pomsta orchidey, Volanie krvi, Tanec bojovníkov, ktoré začínajú peknými kresbami Anity Rigovej.
Erika Jarkovská je autorka, ktorá v téme ide do hĺbky, množstvo údajov z dejín, opisy udalostí , krajiny, obydlia, či samotného počasia ma vždy vtiahne do deja. Nezabúda však ani na priblíženie vnútorného prežívania jednotlivých postáv.
Prvá časť je viac akčná a nesie sa v znamení hľadania: Mercedes hľadá bandu chlapov kvôli pomste, Benjamín má v pláne nájsť zlato, profesor Spencer nové druhy hmyzu, novinár Marshall dobrý príbeh...
V druhej časti sa autorka ponorila aj do vnútra postáv a každý z hľadajúcich niečo našiel: lásku, priateľstvo, strateného príbuzného...alebo aj stratil. Do príbehu vstupuje ďalšia generácia a druhá časť opisuje aj smutné udalosti z histórie pôvodného obyvateľstva. Dej nie je predvídateľný, to zistíte po prečítaní tretej časti.
Jednoducho povedané, vezmite túto do detailu prepracovanú knihu do ruky
a nechajte sa unášať "smutnokrásnym" príbehom z čias dávno minulých.
Bojovníci dúhy je neuveriteľným dobrodružstvom, ktoré vám vyrazí dych.