Nijmegen

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Počet publikací, přinášejících informace o úloze, jakou sehrály americké vzdušné výsadkové divize v operaci MARKET GARDEN, je minimální. Přitom jsou považovány bitvy u Nijmegenu, Groesbecku a v Grave za nejtěžší bitvy 82. vzdušné výsadkové divize v celé druhé světové válce. Úspěšný boj o nijmegenský most byl stejně zoufalý jako zápas vybojovaný 1. parašutistickou brigádou, usilující 18. září 1944 o dobytí arnhemského mostu, ale téměř naprostý nedostatek informací o americkém podílu na bitvě vedl k tomu, že operace MARKET GARDEN byla známa jen úryvkovitě. Tato kniha se snaží z málo známých, rozebraných knih a archivních pramenů sestavit zprávu, která by popsala boje 82. vzdušné výsadkové divize a gardové obrněné divize na Groesbecké pahorkatině a při dobývání nijmegenského mostu....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/13_/137775/nijmegen-137775.jpg 3.54
Série

Bojiště Evropa

Žánr
Literatura světová, Literatura faktu
Vydáno, Jota
Orig. název

Nijmegen, 2001

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (2)

Kniha Nijmegen

Přidat komentář
pupak13
31.12.2014

Tak jako většina válečných knih, tak i tato zapomíná na to hlavní - přehlednost. I přes snahu vložit do knihy nějaké mapky bojiště, tak čtenář tápe a je ztracený ve změti názvů měst, obcí a jednotlivých místních názvů bojových lokalit. Bez bližší znalosti okolí a bez internetu by kniha byla jen změtí popisu bojových akcí. Pokud se tedy zorientujeme v krajině kolem Nijmegenu, pak už kniha začne plnit svoji funkci - tedy přiblížit nám boje ze sklonku II. světové války. I tak však přeskakujeme nesourodě mezi jednotlivými dny války - z 20.září najednou autor přeskočí k 17.září a podobně.

Pokud i to překonáme, pak čtenář jistě ocení zážitky přímých účastníků těchto bojů, které jsou četně v knize uváděny. Kladem je i početná fotografická příloha dobových snímků. Kniha slouží i jako průvodce pro současného cestovatele po Holandsku - popisuje kde je možné zaparkovat, jak se dostat k památníkům bojů, popřípadě kde se ubytovat.

Kdyby kniha byla lépe setříděna a doplněna lepší mapovou grafikou, tak mohla být krásným popisem části operace "Market Garden". Takhle však zapadá do podprůměru a řadí se po bok spousty válečných knih, které jsou v současnosti vydávány.

MartinezZ
18.05.2013

Nijmegen - Operace "Market Garden" - Americká 82. vzdušná výsadková divize a gardová obrněná divize

Tak trochu jiná knížka :) Obecně knížky v sérii "Bojiště Evropa" jsou nejen historické popisy misí a bitev, ale také průvodci těmito ozbrojenými konflikty. Kniha tak je doslova prošpikována upozorněními, jak se do Nijmegenu dostat, kde se ubytovat, jak se kde jezdí a na jaké křižovatce se máte kam zatočit, kde zaparkovat a kam se pěšmo vydat, abyste byli přímo na místě, kde se TO odehrávalo a měli jste na TO místo perfektní výhled.

Kdo nemá v plánu knížku využít právě jako průvodce přímo v Nijmegenu, budou mu tyto části textu zbytečně překážet a ubírat na atmosféře popisovaného. Rozhodně je kladem podrobný popis a sesbírané vzpomínky aktérů. V knížce je také množství dobových fotografií, vysvětlujících map i fotografií "současných" nebo "jak to tam vypadá nyní".

Zajímavý popis části Market-Gardenovského fiaska.