Boj o pohraničí: Sudetoněmecký Freikorps v roce 1938

Boj o pohraničí: Sudetoněmecký Freikorps v roce 1938 https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/179051/bmid_boj-o-pohranici-sudetonemecky-freik-vgw-179051.jpg 5 12 5

Neblaze proslulá paravojenská formace – Sudetoněmecký dobrovolnický sbor – vznikla a působila v česko-německém pohraničí během dramatického podzimu 1938. Teroristické, sabotážní a diverzní akce Freikorpsu měly ve spojení s masivní propagandou sloužit Hitlerově zahraniční politice jako nástroj ovlivňování veřejného mínění, zastrašování českého obyvatelstva v pohraničních oblastech a možného nátlaku na britskou a francouzskou vládu. Publikace popisuje organizační, personální a materiální aspekty Freikorpsu, mapuje jeho nejdůležitější operace a přibližuje jeho hlavní aktéry. Specifickou část představuje vylíčení konkrétní činnosti formací Freikorpsu na Ašsku, které bylo již 21. září 1938 obsazeno nacisty za přímé účasti pravidelných vojenských jednotek Říše. Na kontě poměrně krátké existence Freikorpsu zůstalo vedle materiálních škod více jak 100 zabitých Čechů a přes 2000 zavlečených do Německa…... celý text

konicekbily
24.07.2023 5 z 5

Dobře zpracovaná historie v časové posloupnosti - jak to bylo v roce 1938. Kromě přehledného zpracování tehdejšího dění - zejména na "henleinovské straně" je zde i spousta citací a písemných záznamů z tehdejších jednání. Ani to vlastně nebyl boj, bylo to postupné obsazování pohraničí tehdejším Německem za tupého přihlížení západních mocností.

pobijecmuch
04.04.2021 5 z 5

Velice dobře a přehledně popsané události v Sudetech před Mnichovskou zradou. 2. světová válka začala vlastně už na podzim v roce 1938. Doporučuji nejenom těm, kteří toto téma vyhledávají, ale také třeba čtenářkám knihy Vyhnání Gerty Schnirch. Hodně věcí pochopíte.

milan3144
23.05.2020 4 z 5

Útlá a dobrá knížka o skutečném ozbrojeném počátku nekrvavějšího konfliktu v dějinách.
Pokud se u některých lidí objevuje morální rozhořčení nad "vyhnáním Němců" z pohraničí, k tomu zvýrazňují proběhlé excesy, a tím vlastně dodávají celé historické události punc: zlí Češi versus německé oběti, v podstatě pokračují, ať už vědomě či nevědomě ve stejné propagandě, jaké bylo ze strany Německa hojně použito ve zde popsané době. Prostě vytrhnutí a hodnocení určitého časového období bez jeho posouzení v kontextu předchozího vývoje, je buď neznalost a nebo úmyslná manipulace. Chceme-li odsoudit jedno, nesmíme zapomenout odsoudit ani to, co tomu přecházelo. A to se občas neděje. Jakoby: válka skončila a začneme všichni s čistým listem a ejhle, podívejte se na ně, jak se k těm odsouvajícím chovali a co jim všechno prováděli.
V této knize se dozvíme co se dělo v pohraničních oblastech těsně před tím, než Československo, v rozsahu vzniklém po 1. světové válce, přestalo existovat.
Dobré čtyři hvězdy.

Tyquick2
10.09.2018 5 z 5

Moje první, ale rozhodně ne poslední kniha od pana Hrušky. Dost pro mě neznámých informací. Děkuji!

Dant76
01.03.2016 5 z 5

Zajímavá kniha o česko-německém pohraničí v předvečer 2. světové války. Je zde popsán vznik, vývoj i nasazení sudetoněmeckého freikorpsu v roce 1938. Kdo chce poznat historii naší země, tomu ji mohu doporučit.