Bohové žíznějí

Román kritizující revoluční fanatismus. Jde o jedno z autorových stěžejních děl, které nás svým námětem zavádí do časů Velké francouzské revoluce, do období vzestupu a pádu jakobínské diktatury a vlády Maxmiliána Robespierra. Ústřední postavou románu je mladý malíř Evariste Gamelin, který se proměňuje ve fanatického zastánce revolučního teroru, udává vlastní přátele i příbuzné a je i před popravou přesvědčen o své pravdě. Revoluce je zde líčena v jejím každodenním shonu, kdy nevládne poměrná jasnost historie, nýbrž často zmatek a nerozvážnost přítomnosti. Bohové žízní a lidská krev jim platí na obou znepřátelených stranách svou daň....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/75_/75170/bohove-zizneji-75170.jpg 416
Literatura světová, Romány, Historie
Vydáno, Kamilla Neumannová

Kniha Bohové žíznějí

Slůník
09.07.2018

Vhled do myšlení fanatika - stále aktuální...

Lessana
29.10.2017

Zrejme to bude mojím momentálnym rozpoložením, že mi táto kniha nesadla, pretože Francove diela mám inak veľmi rada a autor patrí k mojim obľúbeným. Jednoznačné posolstvá sa nestrácajú - akým mečom bojuješ, takým zhynieš; nezmyselnosť boja za lepšie časy; premena nenápadného človeka na horlivca, ktorý obetuje v mene dobra samozrejme, mnohých nevinných; a napokon nestálosť ženského srdca... Chápem, že Anatole sotva pomýšľal na to, že sa jeho diela budú čítať v akomsi roku 2017. Chcel zaznačiť svoju súčasnosť sebe typickým štýlom, humorom a iróniou. No pre tých, ktorí sú neznalí súdobých okolností a udalostí okolo Veľkej francúzskej revolúcie, to nie je oddychové čítanie, hoci, ako som písala vyššie, odkazy diela sú jednoznačné.

Továrna
21.07.2016

Jak už je u Anatola France obvyklé, kniha je napsána říznou ironií, lehkým, ale zvučným jazykem, který krásně plyne, přesto to však není ta nejsnadnější kniha na čtení.
Za prvé člověk nepochopí příběh zcela anebo se v něm trochu ztratí, pokud nezná události a osobnosti Velké francouzské revoluce. Ale i bez těchto znalostí se dá příběh a myšlenky v něm ukryté bezpečně pochopit. Minimálně si rozšíříte své znalosti francouzské, ale i evropské historie, protože se příběh odehrává okolo událostí, které změnily tvář celé Evropy.
Za druhé styl Anatola France není takový, že si sednete a jedním dechem zhltnete celou knihu plnou napětí a akčnosti. Nad jeho knihami si musíte s čistou hlavou sednout, pohodlně se v klidu usadit a vychutnávat si každé slovo a vnímat všechny myšlenky, které France do svých příběhů vložil. Protože to jsou myšlenky, které je třeba znát a neustále si je připomínat.

Autor zde zobrazil fanatičnost ideologií a jejích stoupenců, pomíjivou slávu křiklounů a revolucionářů, přinášející "lepší" dobu. Všechno toto se nenachází jen v minulosti, ale i v dnešní době a aktuálnost tohoto díla je a zůstane nesmrtelná, tak jako většina děl Anatola France.

I v dnešní době totiž existují demagogové a přinašeči "lepších" časů, kteří hulákají svou a jedinou pravdu, slepí dav je následuje a křičí s ním, ale vše dopadne tak, že ony "lepší" časy, nejsou-li horší, tak minimálně stejně tak špatné, jako časy předešlé.

blackholesun32
19.08.2015

Skvělá kniha! Pokud ještě existuje něco jako povinná četba, tak tato kniha by měla být povinnou četbou, protože krásně zobrazuje jak se vše může stát ideologií (tj. i svoboda, rovnost, pravda) hrůznou a krvavou. To pro všechny ty, kteří hlasitě křičí nad zvěrstvy komunistů, nacistů a ohánějí se demokracií jako jediným možným spásonosným systémem; bo vše, pokud je za tím člověk, je stejné. Kniha, byť pojednávající o závažných tématech, napsána velice lehce, čtivě. Jednoznačně doporučuju.

francouzská revoluce

Anatole France