Bohové s lotosovýma očima

Bohové s lotosovýma očima https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/45586/bmid_bohove-s-lotosovyma-ocima-jQS-45586.jpg 4 17 3

Pablo70
13.08.2023 5 z 5

Hinduismus je velmi spletité náboženství, bohové mají mnoho inkarnací a podob, je velmi složité se v jejich záplavě orientovat. Tisíce příběhů a mýtů se navzájem prolíná a sám Zbavitel přiznává, že v knize může prezentovat jejich pouhý zlomek. Pouhý zlomek mi také uvázl v hlavě. Ne, že by to bylo nezajímavé, ale svět hinduismu je nám, Evropanům, značně vzdálený. Přesto musím před autorem smeknout, neboť jeho znalosti jsou neuvěřitelné. Snad nahlédnete do světa hinduismu, který sdílí skoro celý indický subkontinent...

Ishmael
25.09.2016 5 z 5

Prvně jsem chtěl napsat, že kniha je trošičku zmatená, ale ono to v tak košatém a nejednotném světě indické mytologie ani jinak nejde. Autor se naopak skvěle popral s výčtem všech důležitých božstev a nejznámějších mýtů, které se v průběhu času a v závislosti na příslušnosti k tomu či onomu vyznání tak často měnily. Vše je navíc věcně zasazeno do kontextu, ať už z historického hlediska nebo třeba s ohledem na vývoj lidového umění v Indii, a doplněno o ilustrace a hlavně ukázky z primárních pramenů, což mi velmi často u podobné literatury chybí.

notburga
02.05.2014 5 z 5

Přehledné, srozumitelné popisy indických božstev a mýtů, doplněné názornými ilustracemi. Doporučuji všem, kteří se chtějí zorientovat ve složitém světě indických božstev.

hinduismus indická kultura

Dušan Zbavitel
česká, 1925 - 2012
1997  87%Bohové s lotosovýma očima
2004  91%Upanišady
1985  92%Starověká Indie
2015  81%Rámájana
1964  80%Bozi, bráhmani, lidé: Čtyři tisíciletí hinduismu

Kniha Bohové s lotosovýma očima je v