Bohové Gothamu

Bohové Gothamu https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/219526/bmid_bohove-gothamu-7yP-219526.jpg 4 240 66

Timothy Wilde série

Špičkové historické krimi, jehož autorka, vybavená perfektní znalostí místa a doby, rekonstruuje fascinující obraz New Yorku poloviny 19. století a přivádí na scénu originálního detektiva, který se specializuje na řešení zdánlivě nevysvětlitelných případů. Když Timothymu Wildovi jeho nezdárný starší bratr, známá postava dobového New Yorku, dohodí místo u právě vznikajícího policejního sboru, mladý muž s nechutí, ale přesto úkol přijme. A zdá se, že v pravý čas. Nezletilá dívenka Bird, prchnuvší z bordelu, je nalezena ve špíně ulice celá pokrytá krví, která není její. Začínají se dít podivné věci, až nakonec Wilde s pomocníky objeví v odlehlém koutu Manhattanu hrozivý masový hrob znetvořených dětských těl.... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi

Vydáno: , Paseka

The Gods of Gotham , 2012

Sitth
05.07.2023 2 z 5

Ruku na srdce, kdyby to nemělo historické reálie, tak je to velmi průměrné. Hrdina je sympatický, ale to je asi tak vše. Příběh zajímavý, ale vyšetřovací postupy, i když chápu, že tehdy byly možnosti velmi omezené, takové dost na náhodu a vlastně se vše vyřeší samo, a to nemám rád. Ale díky, tomu, že jsem to poslouchal v traktoru na poli, tak to zas tak špatné nebylo....Dávám 3/6

markulina711
29.06.2023 3 z 5

Na zadek jsem si z toho nesedla. Ale po vynikajícím filmu Gangy New Yorku už nevím co by se na Five Points ještě muselo odehrát. Úplně marné to nebylo, Timothy Wilde je postava s velkým potenciálem. Na začátku by mu člověk dal poslední pěťák, na konci je protřelý detektiv . Jen je s podivem jak mu šťastné náhody posouvají vyšetřování k zdárnému konci. Tempo není žádný kalup, místy to hodně skomírá. Body dávám za atmosféru špinavého chudinského NY plného zoufalých přistěhovalců.

krakonos.kraken
27.03.2023 5 z 5

Skvělá detektivka ze zajímavého prostředí. Několik nečekaných zvratů, pořád se něco děje, atmosféra...skvělá kniha.

Metla
18.01.2023 4 z 5

Román o tom, kterak v New Yorku vznikal policejní sbor, o mnoha mrtvých a jak to s nimi vlastně bylo, o vztazích mezi bratry, mezi mužem a ženou, k tomu dobová atmosféra hustá tak, až člověk čeká, kdy šlápne na Rákosníčka. "Bohové Gothamu" nabízejí hodně... vlastně až příliš s ohledem na to, jak stručně by se dala popsat zápletka, takže musím kus hvězdy sloupnout za zbytečné nafukování, škodící tempu.
Hlavní hrdina Timothy Wilde, jehož optikou příběh vnímáme, má potenciál získat u čtenářů oblibu: barman s darem naslouchat lidem, dotlačený okolnostmi k tvrdší, špinavější práci. Nevím proč, na mě tenhle charakter nějak výrazněji nezafungoval. Část viny mohu asi připsat audioverzi - Martin Písařík mi k ústřední postavě nepasoval (načetl to dobře, akorát bych volila někoho s trochu drsnějším, protřelejším hlasem, zkrátka aby mi tolik nepřipomínal současného mladého advokáta). Co se opravdu hrubě nepovedlo, je hudební doprovod rozdělující jednotlivé kapitoly. Uši a nervy drásající záhrobní prdění se k ději hodilo asi jako zahnojené holínky do divadla. Fuj, ještě teď mám osypky při vzpomínce na ty atonální pazvuky. V hodnocení románu trýznivé audioprznění atmosféry samozřejmě nezohledním, za to autorka nemůže.
Pokud se k "Bohům Gothamu" někdy v budoucnu vrátím, učiním tak hezky tradičně očima. 75%

betička
10.08.2022 5 z 5

Audiokniha se mi líbila v podání Martina Písaříka.
Více než detektivní zápletka a vyšetřování série vražd, se mi líbil popis NY v19 století. Je úžasné si uvědomit jak se život posunul, jak se zlepšili podmínky pro život, který má nyní (alespoň někde) tu nejvyšší hodnotu.
Neustále mě však " udivuje" jak na sebe dokáží být lidé krutí a zlí, pokud se objeví někde něco jiného, cizího (jiný názor, jiná víra, jiná barva pleti). Zde je velmi naturálně vyobrazen vztah mezi "původními" osadníky, kteří praktikují protestatskou víru a katolickými přistěhovalci z Irska.
Moc se mi líbila jedna myšlenka z knihy - U některých jizev nedohlédnu hloubku, neboť je sám nemám ....

Alma-Nacida
13.06.2022 3 z 5

Audiokniha v pěkném podání Martina Písaříka (snad až na dětské hlasy, kdy se na můj vkus už pitvořil). Při čtení bych mnohé popisy přeskakovala. Kulisy historického New Yorku byly zajímavé, vraha jsem však tipla celkem brzy.
Nakonec nebyl tak docela masový, a to mě překvapilo. Dám šanci druhému dílu, ale hodnotím jako průměr.

Awča
08.06.2022 5 z 5

Posloucháno jako audiokniha (skvělá interpretace pana Písaříka), proto hodnotím maximem *
Při čtení bych možná některé popisy přeskočila a v některých odbočkách se ztratila.
Takto to byl příjemně strávený čas s příběhem z doby, o které jsem toho moc nevěděla.
Spíše je to historický román s detektivní zápletkou.

E_Lan
07.06.2022 3 z 5

Normální slušná detektivka z pro mne originální doby a místa, o kterých jsem zatím nikdy nečetl. Příjemní hrdinové i padouši, zápletka pořádně zapletená a tak se člověk celou dobu docela dobře baví. Jestli si na příběh po letech nebo i měsících vzpomene je už věc druhá…

karel0684
15.04.2022 4 z 5

Střídal jsem čtení a audioknihu a takhle to bylo dost dobré. Nakonec jsem to hlavně poslouchal jako audioknihu, protože četlo se to chvílemi dost těžce. A to nejen díky dost drsnému obsahu. (nemám rád, když trpí děti)

Marek82
23.02.2022 2 z 5

S touto knihou som veľmi bojoval. Navnadilo ma historické prostredie, aj nadšené ohlasy recenzentov na audioverziu (mali ma varovať tunajšie recenzie). Kniha mi v mnohom pripomínala knihy pána Hrdličku z prostredia historickej Prahy, kde samotná zápletka ustupovala popisom prostredia a mikropríbehom rozohratým v historických kulisách. No kým odbočky podrychtára Václava a magistra Šebka ma bavili, v tejto knihe mi vyslovene vadili. Problémom bola dĺžka, keby sa autorka viac v odbočkách a popisoch krotila a kniha by bola o tretinu kratšia, len by jej to pomohlo. Ďalšou paralelou k tejto knihe sú Severné vody, ktoré tiež zobrazujú špinu a surovosť prostredia z rovnakého obdobia (ale v Londýne), ale aspoň ich ťahá oveľa silnejší príbeh. Bohovia Gothamu však príbeh majú tak zahrabaný v nánosoch odbočiek a opisoch, že som často ľutoval nákup, aj čas strávený počúvaním. Skrátka ma to nebavilo, nemal som vzťah k postavám a k počúvaniu som sa musel nútiť. Historické kulisy môžu mnohým stačiť a tahať hodnotenia vyššie, ale za mňa je to málo a to som fanúšik historickej detektívky ako žánru.

snimcibdim
06.02.2022 3 z 5

Jako audiokniha moc příjemná záležitost, na níž je mnohem zajímavější poutavý kolorit viktoriánského New Yorku a ta dobová "pohlednice" než zapomenutelná detektivní zápletka.

IVANA0123
06.01.2022 4 z 5

Doposloucháno a musím říct, že se mi kniha líbila. V podání pana Písaříka se poslouchala skvěle. Kniha mě zaujala již obalem. Počátky policie, která původně měla sloužit spíše k potlačování nepokojů, náboženské rozpory mezi katolíky a protestanty, irští migranti a všudypřítomná chudoba, bída a často nulová hodnota lidského života - to vše je vměstnáno do této historické detektivky. Sám příběh je čtivý, ale pozadí historického New Yorku je pro zážitek z knihy to nejzajímavější. 4,5*
(1/22)

soukroma
04.01.2022 4 z 5

Velice drsné: málokdo si asi dnes umí vůbec představit tu bídu, špínu, přelidněnost, zločinnost, nemoci a celkové strádání odehrávající se denně v New Yorku v polovině 19. století. Půl miliónu obyvatel, na který vzrostla populace ze zanedbatelných pár desítek tisíc od počátku století, zahrnovalo především přistěhovalecké vlny a teď se začala valit ta největší - Irové utíkající z domoviny před hladomorem...
Málokdo získal práci, spíše šlo o živoření, vdovy nemohly založit živnost, děti často bezprizorní, ale zato se mohly živit (krom zlodějin a pokoutních obchodů či prostituce) i legálně - jako kameloti - velmi zajímavá sorta podnikavých kluků, kteří měli dost času a chuti dokonce vést své vlastní divadlo!
Vylíčení života v historických reáliích se autorce povedlo výborně, jen se nad tím často zvedá žaludek a nevěřícně se kroutí hlavou (jak dobře se teď při vší "bídě" máme...). Samotný příběh nalezení 20 mrtvých dětí je děsivý a ještě děsivější je jeho objasnění. Krom všech hrůz ve městě tam silně působil náboženský boj - protestantská Amerika proti pepežencům celého světa, tehdy především Irům... Nesmírná a děsivá síla...
Objasnění jakéhokoli zločinu se konečně může ujmout nová policie, která má primárně ale zločinnosti předcházet (hlavní hrdina, "detektiv" Tim Wilde, je zatím jen tajná bílá vrána v jediném policejním okrsku). Přestože jsou přijímáni muži různého původu a vyznání, tak docela nezávislá není - velmi závisí na svém zakladateli, Demokratické straně, takže politika je od počátku na prvním místě...
Nelehce se čte, ale s ohledem na dobře zpracované historické skutečnosti doporučeníhodné. 85%

"Jakmile člověk získá cíl, dostaví se rovněž klid a jistota."

Lioncz24
22.12.2021 5 z 5

Knihu jsem jsi koupil jako předvánoční dárek. A neudělal jsem žádnou chybu. Bylo to napínavé až do konce. U této knihy jsem se ani jednou nenudil. Mě tato kniha vtáhla do New Yorku 1845, když se zakládala policie nebo-li měděné hvězdy

smardice
04.10.2021 4 z 5

Popis vzniku policie v New Yorku začátkem 19. století a vrcholící irské migrace na pozadí detektivního pátrání začínajícího inteligentního detektiva Wilda. Skvělá dobová atmosféra, skvělý přednes Martina Písaříka.

faba
03.07.2021 5 z 5

Skvělá kniha. Vlastně audiokniha, už jen díky přednesu Martina Písaříka. Od samého začátku jsem byl unesen četbou této knihy. A musím říci, že teď ostatní audioknihy porovnávám v oblasti četby s touto.
Děj a doba knihy byla skvěle vykreslena a musím říci, že mě nadobro pohltila a díky tomu jsem chodil ven na toulky častěji :-) (tak knihy poslouchám).

toni-az
23.05.2021 3 z 5

Ale jo, dá se číst. Na zadek jsem z toho nesednul, ale je to kus poctivého řemesla. Atmosféra NY 19. století místy i působí realisticky. Příběh na můj vkus trochu překombinovaný, přesto jsem v podstatě uhodl pachatele.

Přednes Písaříka super.

Bubo19
30.04.2021 5 z 5

Musím říct, že přestože je to detektivka, kriminální zápletka pro mě byla druhořadá. Autorka si dala hodně práce se zjišťováním, jaký byl New York v polovině 19.století a to mě zaujalo nejvíc. Město během padesáti let prakticky zdesetinásobilo počet obyvatel a z toho plyne spousta problémů, ať už nedostatek práce, chudoba, všudypřítomná špína, ale i nenávist mezi "starousedlíky" a přistěhovalci, mezi příznivci politických stran, ale hlavně mezi katolíky a protestanty. Nepokoje jsou na denním pořádku, a proto je třeba konečně založit policii. Situaci v tehdejším New Yorku autorka výborně popsala. A dojde i na velký kriminální případ.
Jen nevím, jestli kniha chytne čtenáře, kteří jsou zvyklí na akční detektivky, kde je cítit napětí na každém řádku.

hanzmb
12.04.2021 4 z 5

Ta detektivní část je na velmi solidní úrovni. Samozřejmě se jedná o něco zcela jiného než je současný severský nebo anglo-americký styl. Ale má to svou logiku, žádné překvapivé zvraty. Co si cením podstatně víc je ale ta část historická. Vynikající popis newyorského prostředí poloviny 19. století a hlavně popis vzniku místní policie. Pokud znáte romány Swerlingové krásně se to doplňuje. Jediné co mi vadilo (především v první čtvrtině knihy) je autorčin neurovnaný styl vyprávění. Tak trochu, jakoby pod morfiem nebyl jen hrdinův bratr :-) .

Val
20.03.2021 4 z 5

Mám ráda historické detektivky a tato byla výborná. New York před téměř 150 lety plný násilí , zločinu , sexu , bídy a drog . Situace nutně směřuje k založení prvního policejního sboru. Mezi těmito muži se ocitá i bývalý barman Timothy Wilde , který se záhy stává jedním z nejlepších v řešení zdánlivě nevysvětlitelných případů.

New York vraždy 19. století prostituce

Lyndsay Faye