Bohové dávných Slovanů

Bohové dávných Slovanů https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/41236/bmid_bohove-davnych-slovanu-1vw-41236.png 5 8 2

Autoři se ve své knize zaměřili na úsek ze slovanské mytologie, konkrétně na uctívání kultu jednotlivých božstev u všech tří slovanských větví (západní, východní, jižní), přičemž některá z nich svou působností přesahovala lokální vymezení. Publikace poskytuje mnoho zajímavých informací, komparace s mytologiemi jiných národů i celou řadu dobových citací dotýkajících se sledované problematiky a tímto způsobem ji přibližující. Kniha je doplněna ilustracemi malířky Jany Krausové a četnými fotografiemi.... celý text

Ivan53
Ivan53
28.08.2022 5 z 5

Odkazy na pramene a spisbu v poznámke pod čiarou; pre tento námet (viera, o ktorej mnoho nevieme) výborne zvolený druh sprievodných obrázkov (ktoré nie sú samoúčelné); čítavo podané; široký záber použitých prameňov a spisby (i inojazyčnej). Zo súčasných prác na českom a slovenskom trhu rozhodne jedna z najlepších (spolu s veľmi odborne písanou Svět slovanských bohů a démonů). Kniha by si zaslúžila dotlač, pretože pod 1000 Kč je na internete nezohnateľná (ale rozhodne stojí aj za viac!). Vrelo odporúčam vyznávačom pôvodnej viery i poslucháčom odborov história, religionistika či etnológia.

Miro.slav
Miro.slav
13.10.2017 5 z 5

Vynikajúce dielko, ktoré sa venuje dosť dlho prehliadanej téme. Chválim autorov za perfektný prístup k problematike. Čitateľ sa dozvie o rôznych božstvách, ktoré mali buď celoslovanskú pôsobnosť (alebo sa to o nich tvrdí), ale aj o lokálnych božstvách, ktoré sa viazali skôr na konkrétne územie (hlavne severozápadní Slovania). Autori v texte odkazujú na iné práce a pramene (čitateľ tak má možnosť si vlastnou cestou zistiť viac o tom, ktorom božstve). Kniha je okrem toho doplnená o veľké množstvo perokresieb, fotiek, nákresov a pod. Odporúčam.