Bohové, chrámy, obřady a lidé - Náboženství staré Mezopotámie ekniha

Kniha obsahuje na 130 ukázek ze starobylých náboženských textů Ve své knize přináší Ivan Hrůša poutavý popis náboženského myšlení a praxe jedné ze dvou nejstarších historicky doložených kultur lidstva. Po stručném přehledu dějin mezopotámské civilizace následuje sedm tematických kapitol, v nichž se autor zabývá nejprve pojetím božstva a božských bytostí v náboženském světě staré Mezopotámie a postavami nejdůležitějších mezopotámských bohů, dále chrámem, jeho významem a obřadní praxí. Další kapitoly jsou věnovány představení celé škály liturgických i rituálních modliteb, magických rituálů a hlavnímu mezopotámskému prostředku komunikace s bohy – věštebným praktikám. Výklad je proložen více než 130 kratšími i rozsáhlejšími ukázkami z mezopotámských náboženských textů, které slouží jako příklady, ilustrace i doklady popisované látky. Kniha je doplněna tematickou bibliografií, jež uvádí důležité publikace k jednotlivým celkům, a rejstříky božstev, chrámů a témat.V první polovině letošního roku vychází v německém nakladatelství Ugarit-Verlag i anglická verze knihy. Obě verze, anglická i česká, vycházejí s podporou Grantové agentury ČR....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/276707/big_bohove-chramy-obrady-a-lide-nabozen-I6q-276707.jpg 53

Kniha Bohové, chrámy, obřady a lidé - Náboženství staré Mezopotámie

jiri77
04.03.2016

Velmi zdařilá kniha ,která mě provedla myšlením a náboženstvím staré Mezopotámie.
Autor nejprve představí pojem boha a bohů ve staré Mezopotámii ,a pak nás poučně seznámí s bohy a jejich jmény, modlitbami, chrámy, kalendářem, rituály a různými typy věštění. Kdo má rád starověk a jeho náboženství a vše co s tím souvisí ,nemůže tahle kniha chybět v jeho knihotéce.