Dobrodružství šesti trampů: Epopej z válek trampsko-paďourských

Dobrodružství šesti trampů: Epopej z válek trampsko-paďourských https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/195128/bmid_bohatyrska-trilogie-dobrodruzstvi-s-61u-195128.jpg 4 49 12

Bohatýrská trilogie série

Humorná kniha z doby meziválečné, v níž autoři formou parodovaných klasických literárních textů, nejčastěji však stylem kovbojských a zálesáckých románů vyprávějí o trampském hnutí a nenásilným způsobem podávají i kritiku tehdejší společnosti, je díky jedinečnému vypravěčskému stylu a originálnímu humoru zajímavá i pro dnešní čtenáře. Šestidílný muzikálový seriál o dobrodružství šesti trampů okolo řeky Vltavy a věčném válčení trampů a paďourů, který si s vydáním připomínáme, vznikl v Československé televizi v roce 1969 a dnes již patří do zlatého fondu televizního archivu.... celý text

takana
25.01.2021 3 z 5

Docela se dala číst.

Lomeril
25.05.2020 5 z 5

Čistokrevný ohňostroj praštěných nápadů, ve kterých nemá smysl hledat smysl, ale které dýchají milým, hravým humorem, že se občas přistihnete, že na ně myslíte i v těch nejméně vhodných chvílích (já se například už nejsem schopná podívat na bustu Jana Ámose Komenského, aniž bych se začala přihlouple hihňat).

Merlinit
30.10.2018 5 z 5

I po letech stále výborné!

Metroušek
15.03.2017 5 z 5

Výborný humor a skvělá oáza uprostřed pouště reálného socialismu. Takové knihy mi pomáhaly pochopit, že ne vždy byl život tak plytký a šedivý. Ani jsem nedoufal, že se to kdy může změnit. A hle! Hurá!

sulcv
28.02.2016 5 z 5

Druhý díl bohatýrské trilogie je stejně parádní jako první.

milan.krimsky
19.01.2016 2 z 5

Kniha mě moc nenadchla, možná se k ní ještě vrátím

Endy17
12.01.2016 5 z 5

V rámci Čtenářské výzvy 2016 (oblíbená kniha mého dětství) jsem se po mnoha letech vrátil k "Novým pověstem českým". A kniha opět nezklamala. Plná absurdit, laskavého humoru a milého prostředí prvorepublikového mě dokázala pobavit stejně, jako při prvním čtení před.... prostě před lety.

swamp
09.10.2014 3 z 5

Druhý díl Bohatýrské trilogie - plným názvem Nové pověsti české aneb Dobrodružství šesti trampů /Epopej z válek trampsko-paďourských/ - je oproti první knize více roztříštěnější a (alespoň pro mě) obsahuje několik nudnějších pasáží. Jinak jsem ale docela zvědav, kam se bude odebírat třetí, poslední, díl.

Finskej
11.02.2014 5 z 5

„Za dusného letního odpoledne belhal se po Madison Square ryšavý hrbáč.“ Frenetický potlesk odměnil vyprávěče za tuto zdařilou větu. Zálesák však učinil odmítavé gesto a pokračoval: „Onen kulhavý neduživec jsem byl já sám. (Potlesk.) Použil jsem tohoto nenápadného přestrojení, abych unikl osidlům Armády spásy, jež mě chtěla obrátiti k spořádanému paďourskému životu (Hanba! volalo posluchačstvo, znechuceno podivnými záměry Armády spásy), a dostal se tak nepozorovaně na Východní nádraží, odkudž jsem chtěl odcestovat pacifickým rychlíkem New York-Bitýška-Veveří na Divoký Západ. Ďábelský plán se zdařil. Za necelých osmačtyřicet hodin klusal širou prérií statný pastevec na vytrvalém koníku. Za pasem mu trčely dva revolvery a břitký Bowie knife, kol beder měl omotáno laso. Tímto hranáčem širokého neurvalého obličeje jsem byl opět já.“

Bohatýrská trilogie má díly tři, proto: perla, perla, perla české humoristické literatury, která ani po století od dob první republiky neztratila nic ze svého lesku.

miklaras
02.11.2013 4 z 5

Roztomilá záležitost, která se už teď stává reliktem dávnověku. Ale jsou to vzpomínky. Hlavně na Jacka Aspirina, kterého jsem jako dítě obdivovala a milovala.

Ikkju
25.01.2012 4 z 5

Četl jsem v době kdy jsme s kamarádem začínali s trempováním. Některé historky z akcí byly stejně absurdní jako příběhy šesti trampů. Obzvláště oblíbená byla tragédie dvou kanadských žertéřů ve Svatojánských proudech: máš batoh, už nemáš batoh! x)

jprst
01.12.2011 3 z 5

Některé autorovy narážky a jinotaje jsem nepochopil, chybí mi asi podrobnější znalost tehdejší doby. Přesto jsem se u této knihy hodně zasmál a pobavil.

satira humor česká literatura tramping

Autoři knihy

Vlastimil Rada