Bohatý táta, chudý táta - Co bohatí učí svoje děti a chudí a střední vrstvy ne

Tato kniha by měla být povinnou četbou pro finanční plánovače nebo kohokoliv, kdo se zajímá o to, jak se stát finančně nezávislým. Je to jedinečný úvod do psychologie tvoření bohatství. Abyste se dostali nad finanční vrchol, musíte si přečíst tuto knihu Roberta Kiyosakiho. Jde o zdravý rozum a obchodní důvtip pro vaši finanční budoucnost....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/21751/bohaty-tata-chudy-tata-co-bohati-uc-Zsz-21751.jpg 3.9733
Literatura naučná, Ekonomie a obchod, Osobní rozvoj a styl
Vydáno, Pragma

Rich dad poor dad, 2000

MHudec

Asi to nebyla úplně kniha pro mě...

AlfiqHar

Pan Koyasaki vydělává prodejem knih a seminářů o tom, jak zbohatnout. Přečtěte si první 2 kapitoly, a poté knihu zahoďte. Na trhu je mnoho lepších knih na toto téma.

Základní myšlenka o tom, že by člověk měl část svých měsíčních výdělků šetřit a investovat, neutrácet za věci, na které sám nemá, a nezakládat si zbytečně kreditní karty a žít na dluh, je dobrá. Je důležité si však uvědomit, že celá kniha je fikce, která pouze vychází z již známých poznatků z oblasti osobního finančního poradenství. Nová verze z r. 2017 je od té původní značně přepracovaná (jedná se o úplně jiný text, vyjma kapitoly 1), nehledě na to, že postupem let přiznal téměř všechny lži, ze kterých byl obviněn: žádný chudý táta neexistuval, nikdy v armádě nebyl, několikrát zkrachoval za pochybných okolností (jak prezentuje v knize - "if you have to go broke, go broke big"). Nehledě na to, že prezentuje nereálné příklady, jak během odpoledne vydělal mnoho peněz přeprodáváním nemovitostí na hraně zákona a de fakto se tím značnou část života živil, což také není pravda, pokud si o autorovi něco zjistíte. Autor také nabádá k tomu, aby se čtenář stal členem jakékoliv multi-level marketingové firmy (jako jsou např. Herbalife, OVB atd.). Toto je dle mého názoru série velice špatných a dokonce i nebezpečných rad ohledně investování. Je až smutné, jak úspěšně se tato kniha prodává. Mnoho kvalitních knih na toto téma jsou kvůli tomuto podvodníkovi upozaděny. Jeho semináře o tom, jak se stát bohatým, za pouchých $ 45 000 také hovoří o svém.

Velice podrobná a zdravá kritika zde: https://johntreed.com/blogs/john-t-reed-s-real-estate-investment-blog/61651011-john-t-reeds-analysis-of-robert-t-kiyosakis-book-rich-dad-poor-dad-part-1

Kniha pojednává o příběhu autora, který od mala byl ovlivňován dvěma různě smýšlejícími otcovskými figurami. Jeden byl učitel, představitel střední třídy, druhý byl úspěšný podnikatel. Autor poté na příkladu ukazuje různé typy myšlení a vede čtenáře k myšlení, které dle něho vede k bohatství (nejen fyzickém). Zároveň kniha obsahuje spoustu názorných ukázek, jak se vlastně dá zbohanout a nastiňuje techniky, pomocí kterých toho lze dosáhnout. Tyto příklady jsou dle mého názoru neocenitelným pomocníkem pro představu, jakým způsobem lze bohatství dosáhnout. Zároveň je kniha skvělým motivačním počinem. Co bych vytknul je přílišná americká afektovanost, jakou je kniha psána. Za mě i tak 5/5.

Davidoff21

Mělo by se dávat k občance

Prince_of_book

Nechápu negativní komentáře níže.... Kniha se mi líbila a komentáře typu kiyosaki je sobec, kiyosaki radí jaké je to žít s miliony jsou podle mě úplně z cesty....Bohatý člověk vám říká jak zbohatl a proč většina lidí ne, a to se chudým nelíbí a kor těm, co si z knihy nedokáží absolutně nic vzít..

Tato kniha ani žádná z jí podobných nemá být super návodem na to jak zbohatnout, ale spíše ukazuje pohled jednoho člověka na nějakou věc a je už na nás jestli tento pohled sdílíme, nebo jestli si z jeho pohledu vezmeme něco, co se nám hodí.

A ano, chápu argument níže, že kiyosakiho návody nebo pohledy nejdou ve většině případů použít v Česku nebo na český trh, ale je nutno si uvědomit, že kyiosaki NENÍ ČECH, a popsal situaci tak jak ji vidí on a v JEHO ZEMI, tudíž tyto komentáře jsou podle mě scestné.

A keci že autor je sobec, satanista a vůdce sekty?? to jako vážně? Dle mého každý kdo chce být jednou bohatý, musí být minimálně ctižádostivý a tak trochu sobec, ale říkat o někom kdo napsal knihu že je satanista je smutné. Asi tihle zmínění jsou tak zakomplexovaní, protože, jim vadí, že autor peníze má, a oni ne.

Mě se kniha prostě líbila a myslím, že si z ní lecos odnesu, neříkám, že se vším souhlasím nebo si to myslím stejně, ale nemám potřebu tu plivat po autorovi jen proto že s ním nesouhlasím.. tak nízko neklesnu.

9/10

tereza2787

Už od malička mě moje maminka učila o penězích. Jak je využívat, jak je spořit atd. Do peněz jsem se zamilovala okamžitě. Hledala jsem všechny možné cesty jak se o nich dozvědět více. Do mých 12 let to většinou knihy a vědomosti mých rodičů. Když jsem se v deváté třídě rozhodovala kam půjdu dál, tak pro mě bylo jasné, že to bude škola zaměřená na ekonomiku, finance, účetnictví. Tam jsem ale zjistila, že se tam neučí to co já jsem si představovala. A to bylo jak udělat to, aby peníze pracovaly pro nás a ne já pro ně.
Objevila jsem tuto knihu a během čtení jsem se naučila více o penězích a investování než za celou dobu chození do školy. Doporučuji ji všem, kteří mají otevřenou mysl novým a zajímavým způsobům učení se o financích.

Ayen

Toto tedy bylo něco ... knihu mi poprvé zapůjčila babička, když mi bylo asi dvanáct let. Ani jsem ji neotevřela a z pocitu viny jsem ji pak babičce vychvalovala, že je úžasná a určitě si ji někdy ještě jednou přečtu. Po létech jsem na ni zapomněla, ale pak mi opět přistála v rukou, já to vzala jedním vrzem a tady vám teď servíruji své dojmy.
Jak už přede mnou bylo několikrát řečeno, knihu by si měl přečíst každý. V mnoha ohledech s panem Kiyosakim souhlasím, ale přesto má svá úskalí. Určitě bych dala věkovou hranici kdy knihu začít číst, protože takové čtrnáctileté tintítko by to mohlo vzít za špatný konec, plácnout se školou a začít prodávat nemovitosti. V mnoha ohledech vás kniha namotivuje a ukáže tu stránku života, které se většina lidí bojí.

onRock

Kniha, ktorá na jednej strane učí základom investovania, podnikania, nafukovania bublín, a na druhej strane, žiaľ, potiera dôležitosť špičkového vzdelania. Keby sa riadil celý svet podľa tejto knihy, skrachoval by, pretože by v ňom ostali len ľudia vymieňajúci si kamienky na pláži.

Laf

Hodně inspirativní kniha. Vše je jednoduše popsané a vysvětlené. Doporučuji každému, kdo se chce někam posouvat dál :)

MiaErrian

Kniha, kterou jsem si nemohla nechat ujít, když jsem začala hledat sama sebe a přemýšlela, jak se dostat z bludného kruhu vyhoření. Naučila mě věřit více sama sobě a postavit se i k věcem, kterým jsem se doposud opatrně vyhýbala a měla z nich obavy. Samozřejmě, tohle všechno se musí dělat s rozumem, sebekázní a střízlivostí. Dovedu si představit spousty naivních lidí, kteří to vezmou za špatný konec a kniha jim dá akorát to, že někam přijdou a budou si myslet, že celý svět si z nich náhle sedne na zadek.
Ne, takto to opravdu nefunguje a když tohle člověk pochopí, je to skvělá motivační kniha, která pozvedne, když v životě hledáte štěstí a nevíte, kam se vrtnout. Není to jenom o financích, je to o přístupu. A tohle mohu potvrdit, že bude fungovat i ve vztazích, přístupu k životu atd. Autor vlastně narazil na moudrá zjištění, kterými se řídí i jiné duchovní praktiky - nemyslím tím žádná konkrétní náboženství, protože platí ve všech a ve všem, a kromě této knihy se o nich zmiňují i v každé jiné motivační knize, jenom to pojmou z jiného úhlu pohledu (ale pracuje to stejně).
Pro někoho, kdo hledá, jak nenaletět polykačům peněz, je to naprosto ideální základní čtení! Kdo hledá něco na povzbuzení, motivaci a jak rozumět funkčnosti ve finančnictví, rozhodně by neměl vynechat. Pro každého, kdo vstupuje do života a chce se vyvarovat chybám, je to ideální doplňková kniha. A vlastně i pro rodiče, kteří si rvou vlasy, že z jejich malého pětkaře nic nebude, je tam zajímavá myšlenka na zvážení a přímo rada, jak jim pomoci a ne jak je nevědomky více lámat ke špatnému stylu života.
Jenom fakt, proč bude tato kniha hledaná a bude se omezovat její šíření, svědčí o tom, že tam jsou pravdy, které nechtějí aby se roznesly mezi většinu lidí.

LEGACY

Hlavní heslo, které si odnesu bude, abych se naučil finanční gramotnosti.

pencikjiri

Bohatý táta, chudý táta je opět jedna ze základních knih, kterou by měl přečíst snad každý, kdo se chce v životě nastartovat (směrem do podnikání, businessu). Tato kniha Vás nakopne, namotivuje, ale hlavně - není nudnou učebnicí zbohatnutí. Je plná zkušeností a reálných životních příběhů. Spíše je to taková ta knížka do "nepohody" k nakopnutí. Doporučuji!

Aquarius586

Ve 20 jsem tuto knihu hltal, dneska s ní podkládám synovu postýlku. Je to takový soubor knížecích rad ve stylu "takže prostě investuj a staň se bohatým". Jako jakási vágní, ale účinná motivace pro to "začít makat" asi dobré. Autor poté začal chrlit další a další knihy s víceméně stejným obsahem, čímž potvrdil starou obchodní poučku - že v době zlaté horečky bylo nejvýnosnější prodávat lopaty a rýžovací pánve. O tom se autor ale raději nezmiňuje :-)
Taktéž dvě hvězdičky z nostalgie.

Jakubac
27.12.2019

Jako dospívající puberťák jsem jí hltal a bral jako základní učebnici podnikání. Knize dám čtyři hvězdičky jen proto, že jsem díky ní začal tehdy podnikat a podnikám do dnes.

Petr007
03.12.2019

Kniha, která mě změnila život, po 10 letech přežívání a poflakování, jsem se nastartoval tam kde jsem dnes.

Jaromi870
02.12.2019

..myslím, že v té knize je přesně to, co člověk chce, aby tam našel.. :)
Někdo si z té knihy neodnese vůbec nic nebo spíše jen pocit, že autor je zloděj apod. Někdo najde zajímavé myšlenky do života.
Myslím, že ty komentáře ke knížce zároveň přesně odráží různé vrstvy lidí, o kterých se v knížce píše - proto to někoho tolik baví a někoho tolik rozhořčuje.
Ať tak či tak, knížka se mi četla velmi dobře a jsem ráda, že jsem se k jejímu přečtení konečně dostala.

Spaj54
26.11.2019

V češtině psáno dost jednoduchým jazykem, mnohdy až na škodu. Ale obsahuje velké množství inspirativních myšlenek.

pegasusss
08.11.2019

za knihu som zaplatil 0, takže nemôžem povedať, že pán Kiyosaki na mne zarobil, osobne vnímam knihu ako uvedomenie si pár skutočností - pokiaľ nechce človek robiť jednu vec celý život ( povedzme chodiť do práce a robiť tú istú činnosť 50 rokov ) tak by mal vedieť "omástrovať" ( to become a master ) svoju činnosť a nájsť následníka, ktorému predá tieto schopnosti/zručnosti/whatevernazvytetoakochcete a posunúť sa ďalej - platí to o sfére práce

ako aj o sfére peňazí ale v trocha inom odtieni - získam zdroje, investujem ich do niečoho, čo mi bude produkovať ďalšie zdroje resp. neutrácam zdroje na spotrebné veci ( alebo inak, vytvorím si štandard, za ktorý a ani pod ktorý nepôjdem a následne všetko čo je za štandardom investujem - z čoho mi plynú ďalšie zdroje - samozrejme model neberie do úvahy, že môžem investovať zle a skrachovať, že ma nikto nepodvedie, neokradne, etc. ..., ale! vnímam to ako model, ktorý hovorí o tom, že keď sa chcem posúvať vpred a mať vplyv a dosah - keď to dovedieme do extrému - manipulovať realitou alebo tvoriť historiu alebo veľké veci - dať ľuďom niečo, čo potrebujú a môžem byť na to hrdý ( príklad Apple, Samsung, 5G, Tesla, Nasa, hocičo si dosadte - čo posúva ľudstvo vpred ) je to proste super,

na druhú stranu, ako negatívum vnímam to, že tento model neberie do úvahy človeka, ktorý vníma peniaze ako cieľ a bezcharakterne/zištne/... ho napĺňa a peniaze-zdroje používa na svoje rozmary - potom z toho vznikajú ponižujúce profesie, ktoré nazvem slušne "slúšky bohatých" pretože jednoducho vytvára na ne ponuku

Myslím, že veľa myšlienok vyjadril aj Patrick Bet David vo svojom youtube kanáli Valuetainment - kde tieto a mnoho iných informácií/znalostí a osobných skúseností zdieľa FREE pre všetkých, takže kniha bola pre mňa len zopáknutie si osvojeného ;)

sarsevcikova
03.11.2019

Nedočetla jsem ji. Nebavilo mě to, čekala jsem něco jiného.

Weida
02.11.2019

Tahle kniha vymyla mozek už spousty lidem. Prosím přemýšlejte u toho trochu. :-)

Shindo
16.09.2019

Boli časy, kedy som motivačné knihy hltal po kvantách. Prečítal som aj túto, bol to predsa jeden z "to read" titulov.

Roky ale ubehli a zistil som, že kniha vlastne nie je ničím zaujímavá, propaguje toľkokrát omieľaný "americký sen" o finančnej nezávislosti a je odporúčanou literatúrou hádam každej pyramídy, ktorá profituje na ľudskej naivite a hlúposti - ak sa predsa mohol stať úspešným a bohatým Robert K. , dokáže to každý, však?
Z nostalgie dávam dve hviezdičky. Inak sa mi vybavili tie zástupy frustrovaných bežných ľudí, ktorí si myslia, že prečítanie jednej knihy im zmení život a autora, ktorý už má zrejme už len zo samotnej knihy také zisky, že sa nad nimi môže iba pousmiať.

Metroušek
16.09.2019

V komentáři k autorovi Kiyosakimu jsem se vyjádřil dostatečně jasně, takže jenom pár vět k jeho nejznámější knize; přečetl jsem jich však víc, a to, co zde píši, platí o všech, které jsem četl, a víc jich číst nebudu. Napřed pochválím. Kiyosaki má slušný motivační talent, umí čtenáře zaujmout pro finanční gramotnost, pomůže jim pochopit co je aktivum a co je pasivum, tok peněz, rozvaha a výsledovka, a pár podobných věcí. Na základě těchto několika věcí vypotil (spisovatelský talent rozhodně nemá) mnoho gumově pružných a kolovrátkových povídaček, kterými dokázal přesvědčit milióny lidí včetně mě, aby si jeho díla kupovali, a snažili se zlepšit svoji finanční situaci. Především však zlepšil finanční situaci svoji, nikoli však svých čtenářů a následovníků. Pokud si dáte trochu práce s hledáním na internetu, a umíte anglicky, zjistíte, že je to tak. Myslím, že jeho knihy jsou hodně vzdálené realitě, a nedokáží pomoci ani Američanům (vzpomeňme na poslední velkou krizi, způsobenou do značné míry hypotékami, kolik nešťastníků ho asi proklínalo!), natož pak Čechům, kteří jsou ve zcela jiné situaci, bohužel. V Česku šance na zbohatnutí nemovitostmi do velké míry skončila po roce 2008, a 90. léta divokého kapitalismu a pohádkové zbohatnutí zejména těch dravějších, křivějších a bezpáteřnějších z nás (čest a sláva mnoha výjimkám) se těžko někdy zopakují. (Asi víte, že průměrný nový byt o 70 m2 nás vyjde na 11 průměrných ročních platů. Na hypotéku se zmůže jenom menší část z nás. Toliko ke zbohatnutí kupováním a prodáváním nemovitostí.) Stejně tak, doufejme, skončila éra Kiyosakim opěvovaného MLM (Amway, Kapitol atd.) a podobných parazitických "šmejdů". Investování způsobem, který Kiyosaki doporučuje, nejspíše také nedopadne moc dobře, ostatně není se tam moc čeho chytit, je to všechno velice vágní. Jsou lepší, poctivější a fundovanější knihy o investování. A tak by šlo pokračovat dá; ekonomové by jistě dodali dosti munice, a Kiyosakiho kůlničky srovnali jednu po druhé se zemí. Velice chápu čtenáře, kteří se snaží dosáhnou na vyšší životní úroveň, než je v naší - i po 30 letech stále právem postkomunistické - zemi zvykem. Stačí jedna cesta na vzdálenější sever (v Norsku je snad všechno 3x dražší než u nás) nebo na bližší i vzdálenější západ a jih (naši německy mluvící sousedé jsou v průměru 3x bohatší než my; průměrný Čech má čisté bohatství 16 785 EUR, průměrný Rakušan 53 980 EUR). Kiyosakiho knihy mohou podle mě působit jen na motivační, a navíc počáteční úrovni, jinak jsou plytké, povrchní, neucelené, matoucí, nereálné a potenciálně velmi nebezpečné, neboť vytvářejí opojný, ale falešný stav mysli. Je tudíž třeba hledat dál, protože asi chceme být v Evropě za jakž takž středně zámožné, a nikoli za paštikáře jako počátkem 90. let, kdy nás - zesláblé nejen finančně - vypustili ze sovětského pašalíku do svobodného světa. Dovolím si zde doporučit můj nedokonalý, částečný seznámek literatury o investování a financích, dostupný na Databázi knih, a věřím, že v mnoha z těch knih se najde víc zrna, než ve všech Kiyosakiho knihách dohromady. Nemusíte s tím souhlasit, ale můžete se na to aspoň podívat. A překonat Kiyosakiho. Až ho překonáte, možná se vám otevře cesta s výhledem na nový svět, který falešný prorok Kiyosaki jenom marně slibuje pro své vlastní obohacení. Finanční svoboda je hezký cíl, ale je to jenom jeden z cílů, které bychom v životě měli mít. Skončím stejně, jako jsem končil komentář ke Kiyosakimu jako autorovi: "Prostě vydělávejte, šetřete, skoncujte s dluhy, a investujte. Toť vše." (To není citát Kiyosakiho, ale citát jednoho z jeho kritiků.) Investujte do nějakých nízkopoplatkových ETF, nejlépe asi do indexových fondů s minimálními poplatky, které pokrývají celý trh (třeba americký nebo světový trh). V současnosti pro nás představuje dobrou možnost jak začít investovat třeba Portu.cz (za reklamu nic nemám, a tip je bez záruky), protože si tam nastavíte riziko, a pak jenom každý měsíc nebo tak zašlete vámi zvolenou částku. Obsah tohoto citátu se mi zdá jako reálná, schůdná a rozumná cesta pro Čechy dnešních dnů. A věřím, že když se jí budeme držet, tak ten Západ někdy doženeme nebo ho aspoň budeme mít konečně na dohled. Protože většina z nás je ve vyspělých zemích svobodného světa pořád spíš nuznými postkomunistickými paštikáři, než důstojnými evropskými občany. A to se musí změnit, ksakru!

crazyslunicko
19.08.2019

Kniha o základní finanční gramotnosti. V první řadě je to zaměřeno na chudé lidi, kteří bezmyšlenkovitě utrácejí výplatu za krátkodobý požitek a vůbec nemyslí na zadní vrátky (nebo nemají z čeho). Tato kniha inspiruje a vede k tomu, aby jsme si již ve 20 let začali spořit na důchod a nenechávali jsme to na poslední chvíli. Autor nám radí, jak ovládá trh s nemovitostmi a nakupuje za nízké ceny a pak čeká na vhodnou chvíli a prodává za vyšší ceny. Podporuje investici do cenných papírů apod. Kniha je fajn, ale zaměřena spíš na bohatší klientelu, která je schopna koupit nemovitost. Určitě jsou v knize velice zajímavé tipy jak ušetřit a neutrácet. Kniha je k velkému zamyšlení o tom kam naše výplata vlastně směřuje a za co všechno utrácíme.

maximus13
09.05.2019

Kniha osobního rozvoje v oblasti finanční gramotnosti. Je zaměřena dle mého názoru na lidi, kteří teprve začínají hospodařit a učí se spravovat svoje finance. Pár kapitol je jistě zajímavých a z některých musím se přiznat jsem se i poučil a vyzkoušel. Nicméně můj osobní názor na tuto knihu je, že jsou zde popsány procesy, kterým v našich končinách říkáme prostě a jednoduše "zdravý selský rozum". Nic však vyloženě proti této knize nenamítám a hlavně nechci nikoho odradit od přečtení tohoto titulu.

Lily101
21.04.2019

S ohledem na dnešní dobu (např. aktuální /především asi daňový/ právní systém) a lokalizaci knihy (přeci jen mezi Amerikou a Evropou je "trochu" rozdíl) mi kniha připadá zastaralá. Obvykle mi vadí vychloubání autorů, co vše dokázali a opakované odkazy na školení, které vedou (zde teda především hra "Cashflow"), ale v této knize mi to až tak neúnosné nepřišlo, možná proto, že by mě zajímalo, jak takováto hra vypadá.

Nad některými myšlenkami jsem přemýšlela již před přečtením knihy, jiné mě inspirovaly právě při četbě samotné a s některými se nedokáži ztotožnit např. proto, že mi následně uvedený postup k dané ideji připadal ne zrovna "košer". V samotném závěru pak autor uvádí pár tipů na knihy, jež by čtenáři mohly ještě více či hloubkověji pomoci pochopit problém, což oceňuji, obzvlášť jako nováček v tomto "oboru", který po přečtení knihy neví, jak a čím začít.

Autor se místy opakoval, ale nebylo to až tak hrozné (a to jsem na opakování ze strany spisovatelů či autorů hodně citlivá). Vadilo mi však pojmenování obou osob výrazem "otec". Trochu mě to v počátku mátlo (biologický otec a otčím?) a vlastně se jedná o zavádějící pojem. Autor chtěl asi zdůraznit, že rodiče učí své potomky znalosti či vědomosti potřebné pro život a současně se pravděpodobně jednalo o marketingový tah, ale i přesto toto klamavé označení hodnotím negativně.

Johnny353
16.04.2019

Knižka má veľmi bavila. Poučná a veľmi dobre napísaná.

domina
09.04.2019

Četla jsem mnoho mnoho knih s touto tématikou, možná víc než by bylo zdrávo, tahle patří mezi ty horší a nudnější

PinkBunny
30.03.2019

čtené jako audiokniha 2h40m. Celá kniha obsahuje v podstatě jen pár nosných myšlenek, jak se budoucí bohatí lidé liší od budoucích chudých svým myšlením. Jako seberozbojová kniha, proč ne.

girdi
26.03.2019

Chápu, že opakování je matka moudrosti, ale teda v téhle knize toho bylo extrémně moc. Jakoby nic nestačilo napsat jednou, ale bylo nezbytné všechno přehrávat v různých variacích stále dokola. Únavné a otravné. Každopádně ale kniha obsahuje dost zajímavých životních postřehů a dobrých tipů. Donutila mě zamyslet se a motivovala mě k tomu se dále vzdělávat. Takže asi dobrý :-)

veronika5179
20.03.2019

Už vlastně legendární knihu jsem měla možnost si přečíst až teď. Obsahuje spoustu neskutečně zajímavých pohledů na svět, peníze, vydělávání a bohatství. Věřím, že pokud by se někdo opravdu "kousl" a řídil se pokyny v knize, může se mu to vyplatit. Jen bych to nebrala jako návod, ale spíše tip. I tak je třeba mít obrovské finanční znalosti, inteligenci nebo znát lidi, kteří Vám dobře a nezištně poradí - a to není zrovna jednoduché...

Spito49
04.03.2019

Pro zamyšlení je to opravdu dobrá kniha, ale co mi v knize vadí je neustálé opakování stejných vět a myšlenek.

HelenBarbora
17.02.2019

Kniha mě bavila a motivovala.

DriftBooks
06.01.2019

Motivační knihy. Prodávají se po milionech. Myslím, že každý kupující, každý čtenář, podvědomě očekává, doufá, věří, že právě tahle kniha změní jeho život. Proto jsou tak úspěšné. Je to jako sázet Sazku, kupovat losy, tipovat sportovní výsledky. Pokaždé se rochníme v naději, že to tentokrát přeci musí vyjít. Každý z nás má kdesi hluboko v hlavě zasunutý scénář, co udělá s tou obrovskou vyhranou částkou. A motivační knihy přeci nabízí recepty. Zaručené. Jak zhubnout. Jak zbohatnout. Jak zkrásnět. Jak omládnout… Jak… Prostě cokoliv si přejete, na to najdete zaručený návod.

Kiyosaki se vůbec netají tím, že je to skvělý byznys. Proč také. Vždyť přeci radí jak zbohatnout. Jeho rada zní: Prostě to dělejte jako já…

Z jakého důvodu tedy tyto knihy čtu, když si z nich dělám legraci? Když jsem vůči nim skeptický? No protože je to jako ty sázky do loterie. Ani já nejsem imunní. A navíc… v těchto konkrétních titulech jsem našel pár informací, které mě zaujaly a motivovaly. Takže vlastně… ono to nakonec nějakým způsobem funguje. Jen je potřeba si uvědomit, že sebelepší návody a rady ještě neznamenají onu kýženou výhru…

Colleague
06.01.2019

Velmi dobrá kniha pro lidi, kteří o osobních financích nic nečetli a chtěli by něčím začít. Je psaná velmi jednoduše. Pak je ale potřeba postupně přejít na náročnější četbu.

barbarera
03.01.2019

Velmi dobře napsaná kniha, návod, jak správně zacházet s penězi. Jistě by si ji měli přečíst všichni, co chtějí vstoupit do světa financí a se stát finančně nezávislými s použitím zdravého rozumu a obchodního ducha.

hackote1
30.12.2018

Doporučuji jako první knihu v oblasti osobního rozvoje a investic. Začnete jinak premyslet o svém majetku.

polarni.kun
06.12.2018

Ke komentářům se netřeba vyjadřovat. Kniha dala pouze odkaz na to, jak se má člověk postavit k penězům, aby se mu zlepšila finanční situace. Nikdo v knize nepíše, že má okrádat lidi, mít oblek... Jen aby lidé získali povědomí o finanční gramotnosti a aby člověk nad svými financemi začal logicky uvažovat- ne, opravdu to spousta lidí nedělá. Byla to moje první kniha o penězích a změnila mi dost myšlení a představte si, pomohlo mi to změnit můj postoj k penězům i s téměř minimální mzdou. Co víc dodat, kdo chce být chudý, tak bude.

31.10.2018

Kniha vytvari jakysi dobry prehled, jak lidi premysleji a jednaji s penezi. Pak je ale vicemene jen o investovani penez, tak co potom, kdyz proste ve 25 po skole jeste zadne nemate? Kniha tak nabizi dost povrchni pohled.

kirsten6214
19.10.2018

Každá, tedy i zdlouhavá a únavná kniha jako je tato, v sobě nese určité obohacení. Doporučuji možná spíš jako audioknihu na dlouhou cestu.

blankaa89
16.08.2018

Tato - dnes už téměř legedární kniha - se ke mě dostala až teprve nedávno a musím říct, že jsem od ní čekala mnohem více. Je napsaná velmi čtivě, pochopitelně a názorně. Nemám sice úplně co jí vytknout, ale jednoduše na to, jak je profláknutá, jsem očekávala mnohem "hlubší" informace.
Z této knihy je evidentní, že R. Kiyosaki zbohatl právě na tom, že prodává takovéto motivační knihy, kterých je určitě mnohem více, jen nejsou tak profláknuté jako tato.

Ttammarra
12.08.2018

Tato kniha by měla být povinná pro každého. Je čtivá, pravdivá a hlavně z praxe. Finanční gramotnost je velmi důležitá. Měl by se jí učit každý. Doporučuji i další knihy od Roberta Kyiosakiho ;)

jewarix
08.06.2018

"Četla" jsem ji pouze jako audioknihu, ale i tak je skvělá

Hopicek495
25.05.2018

Kniha mě bavila. Velmi. Během pár dnů jsem ji přečetl a má spoustu zajímavých myšlenek. Už jenom rozdíl mezi aktivy a pasivy. Samozřejmě, za vším stojí tvrdá práce. Autor měl asi také štěstí, že pocházel z movité rodiny. Já říkám, že každý v tomto ohledu musí mít trošku štěstí, kterému, jak se říká, musí jít člověk naproti (nesnáším klišé). Ale určitě knihu doporučuji všem, kdo se chce získat alespoň trošku finanční gramotnosti. Nebál bych se knihu zařadit do škol v rámci povinné četby. :)

Leusee
22.05.2018

Knížka, ve které je rozhodně několik zajímavých myšlenek, ale očekávala jsem od ní trošku víc.

RyonMathrin
06.04.2018

Několik myšlenek v knize je velmi podnětných. Pochopit rozdíl mezi pasivy a aktivy a využít toho (pořídit si nějaké aktivum, aby mi vydělávalo) není špatná myšlenka.
Vždyť už Bibli se píše podobenství (nejsem nijak moc aktivní křesťan, ale toto si pamatuji), jak otec dal každému ze třech synů zlatou hroudu a ocenil nejvíc toho, který majetek zmnožil a přinesl jich po čase zpět 10...
Samozřejmě za vším stojí úsilí a pilná práce. Vždyť všichni úspěšní lidé obětovali velkou část svého volného času (alespoň zpočátku) právě práci. Jde o to, že úsilí vynaložené na získání a udržení aktiva se časem rentuje, kdežto úsilí vynaložené na práci hodnocenou hodinovou mzdou je jaksi jednorázové.
Nutně ovšem musíme vycházet z principu, že část populace nikdy takto uvažovat nebude. Je to vlastně dobře, protože jinak by to nefungovalo (např. ty byty si někdo musí pronajímat).
Pro ty, kteří jsou však finančně gramotní, je kniha zajímavým rozšířením obzorů. Daleko víc ohledně tohoto tématu však sepsal o pár desetiletí dříve například Tomáš Baťa...

Dejf_ano
08.03.2018

Pokud se budeme bavit o povinné četbě, tuto knížku bych do ní s klidným svědomím zařadil. Je pravda, že Robert Kiyosaki ji napsal pár let zpátky a mluví o americkém trhu, takže praktická stránka v knize není úplně aktuální. Nicméně myšlenky a přístup k věci nabízí zajímavý pohled na finanční gramotnost. A právě ve finanční gramotnosti bychom se měli všichni vzdělávat. Knížku rozhodně musím doporučit a závěr si udělejte sami !!

Veth
03.03.2018

I když se nejedná o nejlepší knihu historie, plný počet dávám, kvůli tomu, že kniha může fungovat jako ideální vstupenka do"vizionářského světa".

Tebby
22.02.2018

Kdyby se neopakovalo několik myšlenek neustále dokola, tak by knížka byla tak poloviční. Kiyosaki se asi tyto myšlenky snažil čtenáři vštípit co nejvíc, proto se tak často opakují. Kniha je skvělá pro někoho, kdo se rozhodne něco změnit. Také je super že si díky knize může spousta uvědomit, že jsou také v krysím závodu. A to, že by měl být člověk více finančně gramotný je také fakt. Celkově se mi kniha líbila a můžu ji doporučit dál.

jaroiva
18.02.2018

Podle mě jedna ze zásadních knížek osobního růstu. Kdyby se něco podobného učilo ve škole, bylo by jistě míň exekucí apod. Finanční gramotnost zábavnou formou.

veronika431
10.02.2018

Kniha obsahuje pár dobrých myšlenek a návodů. Ne všechny lze aplikovat v našem prostředí, ale jako ilustrace idejí určitě stačí. Kniha sama z nikoho neudělá milionáře, ale jako začátek pro ty, kteří chtějí přistupovat ke svým financím jinak než konzumní spotřebitel, určitě doporučuji.

Jája92
27.01.2018

Čekala jsem něco lepšího, nedozvěděla jsem se nic, co by se hodilo.

PokyHiro
21.01.2018

Průlomová kniha, která změní pohled na finanční stránku života. Pokud chcete dosáhnout finanční svobody, myšlenky zde zachycené jsou veskrze nezbytné.

Sudeda
26.12.2017

Celá kniha povídá o investování do aktiv, koupě domu a následného pasivního příjmu peníze zpět vydělat. Ono je docela těžší ten dům koupit. I neustálé nákupy aktiv jsou těžší a tento pohled mi tady není dán. I když myšlenky typu krysího závodu a pohled peněz ze strany bohatých a chudých lidí je k nezaplacení.

dendishek
08.12.2017

V době mého dospívání byla pro mě tato kniha jednička. Najdete v ní několik odpovědí na otázku: Jak zbohatnout? A opravdu jsem se těšila na to, jak jednoho dne budu bohatá díky panu Kiyosakimu. Ale! Zpětně si říkám, že pouze několik lidí na planetě má možnost zbohatnou podle tohoto vodítka. Z nuly toho prostě moc nevybudujete, to jinak musíte být hodně vytrvalý a skoro génius a hlavně PODNIKATEL. Toť můj názor.
V knize se mi navíc nelíbí stálé opakování toho samého. Proč prostě nestačí napsat to jednou? Kdyby se to zredukovalo, měla by kniha o polovinu méně stránek, a asi by nevypadala tak dobře.

Kata95
19.09.2017

Báječná!

Elgin
12.09.2017

Zajimava knizka o financni gramotnosti. Nebylo od veci implementovat studium teto gramotnosti do zakladnich skol. Vrele doporucuji.

Jessie_K
03.09.2017

Jediné, co jsem se z knížky dozvěděla, bylo že mám nakupovat aktiva. A taky jak se dá obchodovat s nemovitostmi (kdybych s nimi obchodovat chtěla). A taky jak stát obírá lidi o jejich těžce vydělané peníze. Což je všeobecně známé a neděje se tak jen v Americe. Je to taková základní nakopávačka pro budoucí podnikatele, ale i tak jsem měla v ruce lepší publikace. Navíc si nemůžu pomoct, ale já to autorovi tak nějak celý nežeru.

MOu598
02.08.2017

Četla jsem v březnu 2007. Podle mých poznámek:
Tato oblast mne zajímá. Knihu jsem přečetla, zaujala mne, ale odložila jsem jí.
Něco tady skřípe.

Drahomirka
25.07.2017

Myslím, že jsou na trhu lepší knihy o investování, ale Bohatý táta je klasika, která neurazí ...

RockMartina
02.07.2017

Až na pár celkem zajímavých myšlenek jsem se dozvěděla přěvážně jen to, že mám skupovat nemovitosti a na tom zbohatnout. Toť vše, co jsem si z knihy odnesla.

frantisek6180
30.05.2017

Knihu mi doporučil kamarád a musím říct, že jsem z ní byl naprosto nadšený. Zhltnul jsem jí do druhého dne a už teď přemýšlím o četbě dalších od tohoto autora. Čtenáři, který má tuto volbu teprve před sebou bych snad jen doporučil jí číst s otevřenou myslí.

Baibarosa
12.04.2017odpad!

Přečetl jsem abych si uďělal osobní názor. Tohle je hodně divná knížka. Opírá se o obecné rady vylepšene "myšlenkou" autora. Řídit se tím potrebujete opravdu hodne stesti aby to pro Vas nedopadlo tragicky. Finance. Nejsou o stesti, ale o poctivem selskem rozumu. Buffett, Graham je daleko lepsi cteni nez tahle komercni splacanina.

arthera
06.03.2017

Já se omlouvám, ale po všech těch nadšených komentářích jsem asi čekala víc, nebo možná mám předurčeno být do konce života chudý táta :-D Prostě nůůůůůda a motivační kecy stále dokola. Spíše pro fandy Davida Kirše a podobných pokecáníček.

MagdalénaD
15.01.2017

Dočteno. A vlastně nevím, co si o té knize mám myslet. Většinu doby mě štvala a s myšlenkami autora jsem se neztotožňovala. Taky jsem byla unavená z toho, ze se jedna věta opakovala na 3 stranách stále dokola, jen vždy trochu jinak.
Na druhou stranu to byla moje první kniha o investicích a momentálně si nemyslím, že poslední.
Btw, až budete litovat Američany, že do června pracují jen na zaplacení daní, zjistěte si, jak je to u nás. :-( Já to třeba nevěděla...

Jirmus
13.01.2017

Bible pro každého, kdo chce mít pořádek ve financích.

Koza3
13.01.2017

Prvotní nadšení rychle vyprchalo. Autor je vyjímečný člověk, který dokázal využít situace, měl vhodnou sadu vlastností a trošku štěstí, aby pohádkově zbohatnul. Chce se s námi podělit o své znalosti a my ty znalosti chceme znát. Alespoň podle prodejnosti knihy to tak vypadá. Ne každý by ale měl být bohatý a ne každý má a může mít finanční inteligenci, o které se v knize mluví. Kdysi mě na škole učili, že máme tři Q - IQ, EQ a VQ. Tyhle "kvéčka" jsou ve vzájemné synergii a do vínku nám je dáno většinou jedno či dvě ve větší míře na úkor ostatních. Málokdy se však zrodí hrdina, který by měl všechny tři na top úrovni. Obchodování, vytvoření dostatečných aktiv, je podle mě o štěstí, ale taktéž o tom mít tyto tři hodnoty na vysoké úrovni. Dost polemizování, prostě nemůžeme být všichni bohatí a tečka. Autor Vám maže kolem huby, jak to bylo jednoduché, ale jsou to kraviny. Říká to pořád a pořád dokola až se kniha stává nudnou a měl jsem chuť ji hodit do kouta. Pokud se autor tváří, že je svobodný a peníze mu vydělávají peníze, pak kecá. Protože do obchodování vložil veškerou svou energii a volný čas a možná je svobodnější Pepa, který každý den deset hodin nahazuje omítku. Peníze nejsou všechno, je dobré si to uvědomit. Pokud chápete práci jako nevolnictví a svobodu jako bohatství, kniha je pro Vás určená. Pro ostatní, kteří by rádi něco vymysleli a třeba si u toho něco vydělali, případně se duševně se obohatili, sáhněte raději po něčem jiném...

Red_Fox
07.01.2017

Začátek knihy mě opravdu oslovil.
Souhlasím s tím, že vlastně celý život pracujeme. Pracujeme pro peníze. A také souhlasím s tím, že nás ve školách v tomto směru učí do života málo.
Aby se člověk dokázal dostat z krysího závodu, musí být dostatečně finančně gramotný (nikdy není pozdě se vzdělat) a hlavně musí mít na podnikání a podobné činnosti buňky (a to už je horší).

Bohužel asi v polovině nadšení opadlo a knížku dočíst pro mě byl porod.
Přijde mi, že jsem nedostala dostatek zajímavých, užitečných informací, které by udržely mou pozornost a zájem.

Vesmich
28.12.2016

Kdyby tak šlo zbohatnout čtením o tom, jak zbohatli jiní! V těchto knihách to působí tak snadno, jako recept na koláč. A v obou případech se až při akci ukáže, že to chce ještě něco navíc. Kniha se čte snadno a pěkně to odsejpá.

LuthyLaura
27.12.2016

Kdybych se nedostala dále, nevěděla bych, že základ této knihy i mnoha dalších, je převzat od Napoleona Hilla. Každý máme svoji inspiraci. Ale vše má svůj čas a na začátek je to určitě dobrá kniha.

Saffrin
21.12.2016

Přestože je kniha psána před dvaceti lety, principy v ní popsány nikdy nezestárnou.

pomiko
05.12.2016

klasika, kterou si jednou za čas přečtu :)

dreamhex
23.11.2016

Pár zajímavých myšlenek, které se točí pořád a pořád dokola. Kniha určitě není (ani nemá být) žádným návodem jak zbohatnout, spíše má působit jako motivace. V podstatě by se vše dalo shrnout na pár stran ne-li slov. Osobně mě více zaujala kniha "Restart: Průvodce podnikatelským minimalismem" , která jde rovnou k věci, žádné zbytečné řeči okolo. V této knize jsem se nedozvěděl nic, co bych už dávno nevěděl.

Jana_Z
30.09.2016

Rozhodně je to kniha čtivá a motivační. Ve zkratce objasňuje základní pravidla finanční gramotnosti, ale konkrétnější informace je potřeba hledat jinde. Škoda, že se k nám nedostala dřív, když byl úrok na obyčejném měsíčním termínovaném vkladu 15%. Kdeže ty loňské sněhy jsou...

PanKošťál
29.08.2016

Boží. Tuhle knihu doporučuji každému, kdo má trochu obchodního talentu a říká, že vše jde, když se chce :-)

24.08.2016

Když jsem začala knihu číst, byla jsem nadšená a naprosto uchvácená. Hrozně jsem se těšila, co bude v další kapitole, nemohla jsem se dočkat, až Kiyosaki konečně vytáhne to své velké moudro, ten návod, podle kterého se ze mě stane boháč. Ačkoli on sám píše, že kniha není přesným návodem, spíše vodítkem a ani já jsem nic takového nečekala, musím konstatovat, že ke konci knihy jsem byla už docela zklamaná a otrávená z omílání stále těch samých věcí. Kniha je úžasně motivační, to ano, ale věci, které kniha sděluje, by se dali shrnout jen na pár A4. Pokud tedy čtenář nechce ztrácet čas čtením opakujících se frází, doporučuji knihu Utečte z krysího závodu, která je vlastně komiksovým převyprávěním Bohatého a chudého táty. Přesto si však myslím, že kniha si alespoň ty 4 hvězdy zaslouží, přinejmenším za tu obrovskou motivaci, s kterou jsem se ještě nikdy nesetkala. Ale návodem jak zbohatnout skutečně není.

Cattleya
21.08.2016

Na odporúčanie jedného známeho, ktorý túto knihu radí k top v jeho zbierke, som po nej siahla aj ja. Musím povedať, že to bolo celkom príjemné čítanie, sympatické vysvetlenie "sveta peňazí", miestami som sa aj zasmiala. Celkovo ju hodnotím pozitívne.

(Loch)Ness
19.08.2016

Tato kniha je zajímavá tím, že v jednu chvíli vás neuvěřitelně nabudí a v té další odradí.
Od Roberta jsem přečetla už spousty knih a znám i pár lidí, co četli tuto knihu. A jejich pocity po přečtení měli vždy dva stejné koncepty. Zatímco jedni byli nadšení a knihu vychvalovali, ty druhé kniha unavovala a řekli, že je to blbost.
Přijde mi, že polovina lidí si podobné typy knih koupí (přečte) s nadějí, že v nich objeví klíč ke snadnému a rychlému zbohatnutí a pak jsou neuvěřitelně zklamaní, když zjistí, že nic takového neexistuje. Že za to jací jsme, co děláme a co se nám v životě přihodí, jsme zodpovědní my sami. Je to způsob našeho myšlení.
Tím chci jen říct, že tato kniha vám ukáže dveře, ale otevřít je musíte sami.
Myslím, že Robert se snaží vysvětlit, že úspěch nepřichází sám od sebe a že je toho ještě mnoho, co se musíme naučit.

Balenka
17.08.2016odpad!

Kniha ma vôbec nebavila. Moc toho o autorovi neviem, ale podľa knihy usudzujem, že je to človek, ktorý zbohatol vďaka svojej prefíkanosti, pričom nemá problém to oznamovať celému svetu. Ak by sa ľudia mali držať jeho rád, každý z nás by musel byť podnikateľom. Kniha je plná tých istých opakujúcich sa fráz, písaná veľmi nudným štýlom. Určite neodporúčam čítať.

BlueIvy
09.08.2016

V knihe bolo viacero zaujímavých a prínosných myšlienok, ale... vôbec sa mi nepáčil spôsob akým bola kniha napísaná. Keď už je ujo Robert taký bohatý, tak by si mohol dovoliť zaplatiť niekomu s aspoň minimom talentu na písanie a nie hodiť to na krk prvej účtovníčke čo stretol, lebo z čitateľského hľadiska to bolo utrpenie. Ešteže som si občasnú zaujímavosť vypísala, pretože druhýkrát by som túto knihu už nedala...

femar
25.07.2016

Velmi zajímavé čtení. Mohu doporučit

Mixy
16.06.2016

Moudří a otevření lidé se knihou ispirovali a motivovali, kdežto ti uzavření a zatrpklí tam našli sami sebe a krutá pravda o jejich životech se jim nelíbila. Pokud své myšlení nezmění, pak se z krysího závodu nikdy nedostanou...

kikies
30.05.2016

Jako nápad nebyl špatný.... vzít si z toho hlavní myšlenku a pracovat s ní, a samozřejmě klást důraz na finanční gramotnost - o tom žádná, ale nějak se tam vůbec nebere v potaz, že co stát, to jiné fungování trhu, jiná byrokracie a jiný daňový systém... a opravdu mi přijde velice naivní představa, že to je strašně jednoduché a může to dělat úplně každý. Není to pravda! Každý to může zkusit, to ano, ale na to, aby se člověk vrhl do investování, nakupování nemovitostí za peníze, které nemá, na to prostě musí mít člověk náturu, určité vlastnosti jsou nezbytné a ne každý to zvládne, každý jsme jiný a ne každý je skvělý obchodník... Knihu nejde brát jako návod, pouze jako inspiraci a podnět k dalšímu studiu... Připomíná mi to takový jakýsi "Americký sen" :-) Ale jak už jsem řekla, rozhodně fandím jakékoli snaze o zvýšení finanční gramotnosti a to už od útlého věku...

michaelakratka
27.04.2016

Kniha dobrá až na tu část jak investovat..to prostě není pro každého.ale jako základ dobré.Kniha mi určitě neuškodila a doporučovala bych ji jako povinnou do škol.

michal7592
12.04.2016

Knihu mi doporučilo nespočet lidi a musím říct, že knihu jsem si oblíbil už od 10 stránky a můžu sám za sebe říct, že jsem nesmírně rád, že jsem si tuhle knihu přečetl a zařadil do svoji knihovny.
Tato kniha na mě zanechala velkej dopad a určitě by si jí měl každý přečíst a nebylo by na škodu to zavést povinně ve školství. Knihu bych určitě doporučil každému, ale především všem těm, kteří rádi čtou motivační knihy. Kniha se čte opravdu sama a místy jsem se i zasmál.

Dvora
30.03.2016

Moje oblíbená kniha...ostatní jeho díla už nejsou tak světoborné, ale tuto publikaci by si měl přečist každý :)

Teron
17.02.2016

Velmi dobré jak odrazový můstek, pokud se chce člověk pustit do studia oblasti finanční gramotnosti a neví, odkud začít. Na druhou stranu se ale autor zaměřuje pouze na peníze, jejich chování, mechanismy a postupy získávání, takže v rámci podnikatelského myšlení vychází kniha dost jednostranně. Stále je ale kvalitním prvním krokem

zuzana4587
09.02.2016

Skvělá začátečnická motivační kniha. Nejedná se o konkrétní rady, spíše o pochopení, jak peníze pracují a pracovat mohou. Na sobě i okolí vidím myšlení chudého táty. Každopádně pokud chce člověk začít s businessem, je třeba sáhnout po něčem specifičtějším.

Peleus
01.02.2016

Mně tato kniha přišla docela vtipná, i když poněkud zbytečně dlouhá.

Autor v ní lehce zpochybňuje vzdělávací systém. Proto podle něho sám vystudoval a nezapíchl to už po základní škole. Bez diplomu, zato finančně gramotný.

Navrhuje nepracovat pro někoho, nýbrž pro sebe, tj. soukromé podnikání. Proto začal jako zaměstnanec u velké firmy, později šel k armádě, následně další práce pro velkou společnost a až poté vlastní privátní činnost.

Nabádá k investování, aby vaše peníze pracovaly pro vás. Poněkud opomíjí skutečnost, že nejprve nějaký kapitál musíte mít, což je poněkud v rozporu s doporučením neztrácet čas prací pro jiné.

Na závěr se pochválí, jak to umí s koupěmi a prodeji nemovitostí a popřeje nám, produktům poněkud nešťastného školského systému, pracujícím na svém prvním miliónu v zaměstnaneckém poměru, hodně štěstí. Jo a pozor! - nesmí se zapomínat, že bydlení (s hypotékou, která jednoho bude provázet takových 25 let) není žádným aktivem, tak se není čím chlubit.

No, prostě vtipné! ;)

Mephi
14.01.2016

Kniha má rozhodně co nabídnout. Srozumitelně vysvětluje jak fungují peníze a proč by je ten, kdo je má měl točit. Zabývá se převážně peněžním tokem, tzv. cashflow.
Ne vše je zde uplatnitelné, ale pořád lepší, než kdyby něco chybělo. Rozhodně dokáže ne laikovi toto téma dobře podat a vysvětlit.

VladimirTetur
16.12.2015

Standardní motivačka. Na Nejbohatšího muže v babylóně to nemá. K zahození to taky není.

Sice nezbohatnete, moc se toho nedozvíte, ani se nic nenaučíte, ale procvičíte si vnímání psaného textu a možná, že vás chvilková motivace někam nakopne, než se rozplyne jako smrad.

helkol
11.12.2015

Nemám důvod dávat míň než 5 hvězdiček. Kniha je skvěle napsaná a splnila svůj účel. Určitě bych ji doporučila dál lidem, které zajímá jejich finanční budoucnost a chtějí se o tomto tématu dozvědět něco víc :)

HankaJosefiova
25.11.2015

Kniha umí říct lidem kde dělají chybu v tom že nemají peníze, ale pro většinu lidí neumí vysvětlit jak peníze lépe získávat. Logicky...protože by už autor tyto knihy nemusel publikovat.

Targa Dall
23.11.2015

Jako (má) první kniha o finančním vzdělávání super.

Zvídavý člověk, který se moc nezajímá o peníze a chodí si do práce a sem tam něco uspoří, bude skoro šokován (já byl kolem poloviny), jak jsou nějaké věci naprosto jasné - a předtím nebyly vidět!

Základní rozdělení na aktiva a pasiva a vysvětlení, proč bohatství nezávisí na množství peněz - to jsou pouze dvě z desítek "velkých" otázek v této knize otevřených.

Krátce a stručně k základům - doporučuji!

Anya636
26.10.2015

Naprosto inspirativní čtení. Rovnou se vrhám na další knihu!

1v8na
23.10.2015

Kniha se mi velmi líbila. Jsou zde velmi zajímavé myšlenky a některé jsem si vzala za vlastní. Hlavně tu, která říká, aby peníze pracovaly pro mě. Chci být tak svým způsobem finančně nezávislá. nebo aspoň na tolik, abych se mohla věnovat sobě, své rodině, svým dětem a neřešit, zda mám peníze či nikoliv a děti by poté musely strádat - tomu chci zabránit. A kniha mi dala plno myšlenek, jak toho dosáhnout.

Daniel.95
29.07.2015

Kniha by měla být v povinné četbě všech středních škol!

REBELKAAAAAA
11.07.2015

Doporučuji všem lidem něco jako povinnou četbu :). Přínosná motivační četba o tom jak se naučit žít v dnešním světě a jak porozumět penězům a umět s nimi pracovat.
Pro lidi, kteří chtějí svůj život posunout dál a vydělávat a ne jen přežívat v zaměstnání.

ladyba
22.06.2015

Na tento titul od českých čtenářů zaznívají různé názory. Většina amerických motivačních knih je samozřejmě aplikována na poměry v USA, ale proč si z nich neodnést ty nejpodstatnější myšlenky. Já osobně proti finanční gramotnosti nic nemám.

Zuzig
25.05.2015

Pěkná, čtivá kniha s jakýmsi návodem, který se ale nedá moc v naší republice uplatnit. Když si z knížky čtenář vycucne ale základní principy určitého chování pak knížka může určitě fungovat jako jakási inspirace. Rozhodně to nebylo nudné čtení.

branislav1814
21.05.2015

Doporučuji přečíst ! Kniha by měla být povinný čtením pro střední školy .

saly
16.04.2015

Kniha nastartovala mou "ekonomickou revoluci" - cestu k finanční svobodě :)

LordSnape
21.01.2015

Už je to drahno let, kdy se mi tato kniha dostala do rukou. Tenkrát mi ji přinesl strýc - podnikatel, který byl v naší rodině vždy předkládán jako vzor úspěšného a morálně vyspělého člověka. Dneska se rozvádí a svým rodičům (mým prarodičům) pomáhá odírat další generace stylem "po nás potopa". O budoucnosti svých tří dětí rozhoduje direktivní technikou a vymýváním mozků jako třeba Kiyosaki při svých přednáškách s nuceným potleskem. Ano, byla to první kniha o penězích a osobním rozvoji, jakou jsem kdy v životě přečetl a doteď si pamatuji ty dobré věci jako "krysí závod" zaměstnanců, nízké daně podnikatelských subjektů, odpisy, pobídky, státní dotace anebo rozdíl mezi reálnými pasivy a aktivy z pohledu financování.

Na druhé straně tady Kiyosaki hraje právě s věcmi, které nelze uplatnit v ČR a už tak nějak od začátku počítá, že máte u sebe kopu peněz a za sebou spoustu sponzorů a investorů. Je víceméně hodně útočný a už nepočítá s tím, že člověk, který nevyrůstal v zázemí vyšší třídy, většinou musí začít od píky, neboli od živnosti a postupně si osvojit funanční gramotnost, píly a podnikatelské návyky, aby mohl založit větší podnik či ten stávající s přibývajícími zkušenostmi nechat, rozšířit a případně prodat. Teprve poté, a většinou je to až v pozdější fázi života (40 a více let) se člověk může vrhnout na investování a donutit své peníze, aby dělaly další peníze. Však i sám autor první knihu o investicích napsal až v padesáti. Nevím, jak ke svému jmení přišel Robert Kiyosaki, ani nevím, kolik mu tenhle business v podobě příruček a her vynesl (určitě bude počítáno v milionech), ale zřejmě si myslí, že lze prolomit ono heslo: "Z hovna bič neupleteš." Ne, opravdu to nelze.

Atelis
08.01.2015

První motivační kniha co jsem četl a hned velmi dobrá. Obecně mám Kyiosakiho velmi rád....

E_Lan
30.12.2014

Velmi zajímavé a poučné čtení, které člověku otevře oči a ten se začne tak dívat na svět trochu jinak. V knize se hlavní moudra trochu příliš často opakují, žádné velké dílo to není, ale celkové poučení z toho je velké. Hodně mé uvažování o životě a práci změnila...

jan1196
30.12.2014

Velmi zajímavé hrozně se mi líbila ta filosofie o robinu hoodovy. Nemám ji bohužel ještě dočtenou

Dera
16.12.2014

Motivační kniha, kde autor jakožto úspěšný podnikatel líčí jak přijít k penězům. Připadá mi, že většina jeho rad jde aplikovat spíše v USA. Například ceny nemovitostí se v Americe hýbou velmi podstatně. Autor koupil a vzápětí prodal nemovitost klidně se 100% ziskem, aniž by do nemovitosti významně investoval. Pro spekulace je tam prostě příznivější ovzduší. Odvážnému štěstí přeje, zadarmo nám nikdo nic nedá. Majitel firmy zaměstnanci zaplatí co nejméně. V tom všem a v mnohém dalším má Kiyosaki pravdu. Závěrem bych si dovolil říci, že ten kdo má dobrodružného ducha, optimistickou povahu a finanční inteligenci, ten si z této knihy může určitě odnést inspiraci. Ten, komu tyto vlastnosti chybí, bude spíše tuto knihu vidět negativně. Zde by se více hodilo: "kdo nehraje, nevyhraje, ale také neprohraje!"

Ivaksa
02.12.2014

Kdyby se podle ní řídili všichni,tak to zase nebude fungovat.Je to takový návod pro ty od přírody založený vyčůranky,řekněme si to na rovinu.Asi bych svým dětem fandila,kdyby se těmito radami řídili,je to kniha výborně napsaná,sama o sobě hodně vydělala a vydělává,to všechna čest.Ale chce to prostě mít tu náturu.Věřit,že ano,půjdu přes mrtvoly,zbohatnu,zainvestuju,budu děsně v pohodě.Jenže samotná tahle filozofie ,kdy hrabivost nemá strop na druhé straně způsobuje jinde hladomory,otroctví a bezmoc,ze které někteří NEMAJÍ šanci se nikdy vyhrabat.
Všichni tihle investoři a spekulanti tyjí z bídy jiných a krásně si to zalibizují jejich dehumanizací typu:vžyt' si za to mohou sami.
Což není pravda.Ale jó,naskočte do toho letadla,vy co na to máte žaludek.

xzimal1
21.09.2014

Kniha byla skvělá že mi dala nadhled více nad financemi formou osobního příběhu Autora. Za to bych dal 4*, na druhou stranu mi připadá jako spousta dalších knih ,,how to be successful", kde podává informace které většina z nás v životě nevyužije protože neví ,,jak" a ta praktičnost mi u těchto knih chybí. Na třetí stranu dokáže kniha nadchnout, což jsem viděl u lidí z mého okolí, kteří se vrhli do různých multilevlů pod opileckým pohledem úspěchu bez toho aby na sobě nějak výrazněji pracovali.
Za mě z tohoto názorového trojúhelníku dávám 3 hvězdičky.

FerryTaz
17.07.2014

Skvělá kniha, která Vám poskytne nový náhled na Vaše finační rozhodnutí.

elypsa
28.02.2014

Kniha mě osobně donutila přemýšlet nad penězi, prací a tzv krysím závodem, což byl podle mě účel. Jen když to tak beru zpětně, tak chvilkami se v knize psalo vlastně o ničem a bylo to takové plácání se na souši. I přes to knihu hodnotím kladně a doporučuji každému. Na peníze koukáte po přečtení jinak.

tandula
19.02.2014

Stejně, jak už tu bylo napsáno, a to jsem moc ráda, že tuto knihu ostatní chápou stejně jako já, být bohatý neznamená být šťastný ani úspěšný v životě. Celá kniha je jen o radách, jak dosáhnout toho, být bohatý. Bohužel, dle mého názoru, to nelze chápat takto univerzálně. Lidé nejsou stejní a vzájemně zaměnitelní. Každý má jiné schopnosti, ale i jiné možnosti, to je kouzlo demokracie. Tím chci říci, že někdo jednoduše nikdy nedokáže nic lepšího, než třeba být kopáčem u dálnice. Navíc mi kniha v podstatě ani neřekla nic nového, všechny věci, o kterých se tam píše, jsou jednoduše logicky domyslitelné lidským rozumem. To nejsou žádné novinky. Čekala jsem od knihy úplně něco jiného, ale to je moje chyba. Autor mě hrubě zklamal.

Eseter
14.11.2013

Určitě mě tato kniha donutila přemýšlet o některých věcech úplně jinak, trochu pozměnila vnímání světa kolem mě, ale nezpůsobila, že bych nějak zásadně přehodnotila své priority. Navíc jsem přišla na to, že jsem právě ten člověk, který velmi rád bude pracovat pro peníze. Nejsem k mému zklamání žádný kapitalista. Ale nevadí, i tak docela zajímavá knížka, jen málokdo se podle ní asi bude řídit.

jirimares
27.09.2013

Perfektní kniha, která opravdu motivuje. Rozhodně doporučuji přečíst.

lucin_a
16.09.2013

Výborná kniha. Doporučuji přečíst všem, kteří chtějí více peněz a mají jich stále málo.

Hannibal29
09.07.2013

Kniha je zaujimava , otvorila mi oci aby som sa pozrel na osobne financie aj z inej strany.
Avsak autor sa do nekonecna opakuje. Stale tie iste nadsene informacie o "Korporaciach". Radost podnikat v USA, ked si moze davat vsetko do nakladov. Cela myslienka v podnikani s nehnutelnostami je fajn ale iba v USA. mam taky pocit ze hypoteka v USA je vztahovana na nehnutelnost, nie na osobu. NIeco nevyslo? tak ti zabavia dom a ziadne dalsie exekucie nenasleduju. Mylim sa?
:D "Jak pravi muj tata: z hoven bic neupletes." A bez penazi su financne nezavisli leda tak bezdaci.

rajtrmiros
01.07.2013

Skvěle motivuje člověka a otevře mu oči, kdy začne vnímat okolnosti kolem sebe úplně z jiného úhlu.

stefi61
28.06.2013

Návod k tomu jak začít úspěšně podnikat a také rady k lepšímu bytí a žití. Spíše odborná kniha spojená s životopisem autora a ukázka toho jak se on z "ničeho" stal milionářem

Jack Bauer
15.03.2013

Některé příklady co autor popisuje jsou v našem absurdistánu neuplatitelné. Co jde dobře v Americe nejde tak lehce v Česku. Pokud někdo podle této knihy zbohatl, ať se mi přihlásí. Podobných nápadů jsem měl a mám spoustu, ale zkuste jít u nás něco vyřídit. Samé úplatky a mafie. Když přijdete někam se super nápadem, tak vám řeknou, že to nejde a pak ho sami ukradnou a použijí. Kyiosaki a jemu podobní zbohatli na takových příručkách , které jsou skoro k ničemu. Přesto se tam něco málo dá vybrat, ale skutečnost je jiná. Kniha spíše pro bohaté, aby byli ještě bohatší.Krásně to napsala Nibiru: Protože je u nás vše naruby, nedá se žádná rada z této knížky v našem českém prostředí aplikovat. Pro chudé nepoužitelné.

psavec
10.03.2013

Pokud již máte desítky milionů, pak můžete začít žít podle Kiyosakiho - nakupovat nemovitosti a pronajímat je, budovat firmy a prodávat je a podobné věci. On sice radí, že to jde i s půjčkami, jenže už nikde nepíše, co vlastně půjčka ve skutečnosti je. (Půjčka je tunelování budoucnosti - přenášení dluhu (úroků) na další generace. Jednoduše řečeno legitimní sprosťárna největšího ražení.)

Kniha je únik (úlet) od reality a neměl by ji nikdo brát vážně. Můžete se potom roky snažit od rána do noci, jenže žádným úsilím toho o čem autor bájí nedosáhnete. Ve hře jsou totiž ještě takové věci jako klíčové dovednosti získané v dětství (třeba sebedisciplína, vysoká inteligence, cílevědomost...), náhoda, dobré známosti (což je převlečená náhoda), být ve správný čas na správném místě (náhoda), schopnost rozpoznávat příležitosti (z praxe musím přiznat, že je to jako snažit se uhodnout číslo v ruletě) a stovky dalších vlivů.

devron
10.02.2013

Inspirativní kniha, nicméně na 5ti hvězdiček mi vadí přílišná materiálnost autora a taky to, že kdyby byla kniha o polovinu kratší, dozvěděl bych se to stejné.

Hlavní myšlenka - Krysí závod a jak z něj ven...

martinkaLLL
14.11.2012

Moc dobrá knížka,hodně motivující.Uvidíme zda se mne podaří se toho nějak držet.

Satepek
19.10.2012

Kniha donutí člověka přemýšlet o financích trošku jiným směrem, než ho učí dnešní školství a systém fungujicí v České republice. Je to zajímavý a inspirujicí pohled na svět investic a budování aktiv. Knihu určitě doporučuji, od jejího přečtení s penězmi zacházím jinak, něco se ve mne hnulo a při skoro každé finanční transkaci přemýšlím více než kdysi.

Faither
25.08.2012

Není to vyloženě špatná kniha, ale osobně mi příliš nového neřekla. Neumím si představit, že by tuto knihu někdo četl z jiného důvodu než je zisk určitého (základního) finančního know-how, což si myslím že kniha tak úplně nesplní. S některými názory v knize nesouhlasím, ale to už asi k této literatuře patří. Pokud nevíte, že zisku musí předcházet investice do aktiv, pak bych knihu doporučil. Pokud ano, tak je to asi zbytečné...

Nibiru
12.04.2012

Tato kniha mi byla doporučena, jak jinak, než "finančním poradcem". Tak jsem si ji zakoupila a přečetla, ale asi jsem vadná, na mě žádný velký dojem tedy neučinila. Komentáře níže popsané se zde rozplývají nad tím, jak je kniha čtivá a inspirativní - ano, to tedy je, ale to je asi tak všechno. Za to jsem jí dala ty dvě hvězdy. Je psaná pro nějakého imaginárního, nereálného čtenáře, který teď může všeho nechat a zgruntu převrátit svůj život. Ale aby člověk mohl začít dělat to, co je v knize popisováno, musí být především nezávislý, a to časově a jak jinak, i finančně. Takže žádný návod pro chudé, jak zbohatnout, ale pro bohaté, jak být ještě bohatší.
A rovněž nesouhlasím s tím, že vzdělání není pro život důležité. Určité vědomosti a informace nijak jinak než vzděláním člověk nezíská, ale myslím opravdickým studiem, ne tím "koupeným", jak tomu je u nás např. na Plzeňské univerzitě. To je právě rozdíl mezi naším "českým" kapitalismem a tím "západním". Tam by pan starosta na své narozeniny takového "kontroverzního" (rozuměj mafiánského podnikatele - jako je např. Pitr, Bakala nebo byl Mrázek,) nepozval. U nás se zvou na tyto "společenské" akce právě takové týpky. A společnost se tváří, že je vše v pořádku. Protože je u nás vše naruby, nedá se žádná rada z této knížky v našem českém prostředí aplikovat.

DonFilipson
13.01.2012

Rozhodně doporučuji přečíst, ať už se vám kniha na konci bude líbit nebo ne...

kklarysek
13.01.2012

Čtivá a naučná kniha. Některé věci jsou tam dobře popsány, že je pochopí, dle mého, každý.

yank3e
28.08.2011

Knížka je souhrnem různých rad a zajímavých myšlenek, které vás mají motivovat a možná trochu nasměrovat. Nečekejte žádný návod na rychlé zbohatnutí - je jen na vás, zda se jimi budete řídit a co si z knihy odnesete. Kiyosaki se snaží vysvětlit, že zažitý koncept "dobře se učit - nedělat chyby - vystudovat - najít si dobré zaměstnání - postupovat v kariéře" je dnes už přežitek a zároveň důvod, proč je tolik lidí nespokojených. Musím přiznat, že kdybych ji nečetl, asi nikdy by mě nenapadlo takto uvažovat... Měla by to být povinná četba a čím dříve si ji přečtete, tím lépe! Velmi inspirativní.

Slečna L.
22.07.2011

Kniha, díky které jsem některé věci pochopila mnohem lépe než na hodinách ekonomie na naší škole. Vysvětleno i pro laika (třeba pro 17-ti letou holku, co toho o penězích moc neví - snad jen, že se dají utrácet).

Dan
18.11.2010

Velmi zajímavá, čtivá a inspirativní kniha.

marrra

Zajímavý pohled na vydělávání peněz, práci a podnikání. Určitě nečekejte přesný návod na to, jak se stát milionářem. Kniha je velmi inspirativní. Rozhodně stojí za přečtení.

herdekfilek

Optimistická kniha pozitivního nazírání na problém vaší chudoby a jejich bohatství. Jde to. Jde to být jako oni. Nemastní neslaní a tak krásně tržně zrůdní. Pan Kiyosaki se vtělil do slov a káže o odvaze, o účetnictví, o obrázcích. Káže o závadném a ještě závadnějším otci. Píše o své vlastní cestě za přilepeným úsměvem k tváři. Píše o úskalích přejedeného žaludku. Píše o trapnosti chudoby. Jen se chlapče uč být šelmou, bude se ti to v životě hodit.
Jen jedna věc mě u těch financí zaráží. A to je jejich očividná nevyčerpatelnost. Kiyosaki říká, že každý z nás otroků může být jako on, bohatý. Dejme si příklad. Před vámi leží pět prázdných litrových sklenic. K dispozici máte jeden litr vody. Zadání: rozdělte vodu do pěti prázdných. Dle Kiyosakiho se má litr nalít do jedné sklenice a zbylé nechat prázdné. Dle zdravého úsudku se má voda rozdělit na pět stejných částí. Kiysakiho kniha je velmi názorna výuka sobectví, ne finanční gramotnosti. A sobectví je jedním z prvních zákonů satanismu. Jsi ty, nikdo jiný. Jsi jen ty, ostatní jsou tu jen od toho, abys z nich vytáhl, co to dá. Já i Kristus, my oba bychom z toho blili.
Byli jsme, jakožto lidstvo, trápeni mnoha sektami. Blázny, kteří věří. Nyní k tomu přibyla další sekta, protentokrát finanční. Guruem je Kiyosaki. Obětí jsme my všichni.
Proč se všichni snaží být sobečtí? Copak lidstvo dosáhne štěstí, když bude šťastný jeden člověk? Slovo já je velmi ošemetné.

bohatství peníze

Autoři knihy

Robert T. Kiyosaki
americká, 1947
Sharon L. Lechter
americká, 1954

Kniha Bohatý táta, chudý táta - Co bohatí učí svoje děti a chudí a střední vrstvy ne je v

Právě čtených62x
dalších seznamech4x