Bohatý táta, chudý táta

Bohatý táta, chudý táta https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/425338/bmid_bohaty-tata-chudy-tata-dj0-425338.jpg 4 1146 205

Tato kniha by měla být povinnou četbou pro finanční plánovače nebo kohokoliv, kdo se zajímá o to, jak se stát finančně nezávislým. Je to jedinečný úvod do psychologie tvoření bohatství. Abyste se dostali nad finanční vrchol, musíte si přečíst tuto knihu Roberta Kiyosakiho. Jde o zdravý rozum a obchodní důvtip pro vaši finanční budoucnost. Po dvaceti letech od první publikace vychází nové rozšířené vydání, které je aktualizováno pro dnešní dobu.... celý text

Literatura naučná , Ekonomie a obchod , Osobní rozvoj a styl

Vydáno: , Pragma

Rich dad poor dad , 2000

tereza2787
22.03.2020 5 z 5

Už od malička mě moje maminka učila o penězích. Jak je využívat, jak je spořit atd. Do peněz jsem se zamilovala okamžitě. Hledala jsem všechny možné cesty jak se o nich dozvědět více. Do mých 12 let to většinou knihy a vědomosti mých rodičů. Když jsem se v deváté třídě rozhodovala kam půjdu dál, tak pro mě bylo jasné, že to bude škola zaměřená na ekonomiku, finance, účetnictví. Tam jsem ale zjistila, že se tam neučí to co já jsem si představovala. A to bylo jak udělat to, aby peníze pracovaly pro nás a ne já pro ně.
Objevila jsem tuto knihu a během čtení jsem se naučila více o penězích a investování než za celou dobu chození do školy. Doporučuji ji všem, kteří mají otevřenou mysl novým a zajímavým způsobům učení se o financích.

Ayen
22.03.2020 4 z 5

Toto tedy bylo něco ... knihu mi poprvé zapůjčila babička, když mi bylo asi dvanáct let. Ani jsem ji neotevřela a z pocitu viny jsem ji pak babičce vychvalovala, že je úžasná a určitě si ji někdy ještě jednou přečtu. Po létech jsem na ni zapomněla, ale pak mi opět přistála v rukou, já to vzala jedním vrzem a tady vám teď servíruji své dojmy.
Jak už přede mnou bylo několikrát řečeno, knihu by si měl přečíst každý. V mnoha ohledech s panem Kiyosakim souhlasím, ale přesto má svá úskalí. Určitě bych dala věkovou hranici kdy knihu začít číst, protože takové čtrnáctileté tintítko by to mohlo vzít za špatný konec, plácnout se školou a začít prodávat nemovitosti. V mnoha ohledech vás kniha namotivuje a ukáže tu stránku života, které se většina lidí bojí.

onRock
10.02.2020 3 z 5

Kniha, ktorá na jednej strane učí základom investovania, podnikania, nafukovania bublín, a na druhej strane, žiaľ, potiera dôležitosť špičkového vzdelania. Keby sa riadil celý svet podľa tejto knihy, skrachoval by, pretože by v ňom ostali len ľudia vymieňajúci si kamienky na pláži.

Laf
25.01.2020 5 z 5

Hodně inspirativní kniha. Vše je jednoduše popsané a vysvětlené. Doporučuji každému, kdo se chce někam posouvat dál :)

MiaErrian
22.01.2020 5 z 5

Kniha, kterou jsem si nemohla nechat ujít, když jsem začala hledat sama sebe a přemýšlela, jak se dostat z bludného kruhu vyhoření. Naučila mě věřit více sama sobě a postavit se i k věcem, kterým jsem se doposud opatrně vyhýbala a měla z nich obavy. Samozřejmě, tohle všechno se musí dělat s rozumem, sebekázní a střízlivostí. Dovedu si představit spousty naivních lidí, kteří to vezmou za špatný konec a kniha jim dá akorát to, že někam přijdou a budou si myslet, že celý svět si z nich náhle sedne na zadek.
Ne, takto to opravdu nefunguje a když tohle člověk pochopí, je to skvělá motivační kniha, která pozvedne, když v životě hledáte štěstí a nevíte, kam se vrtnout. Není to jenom o financích, je to o přístupu. A tohle mohu potvrdit, že bude fungovat i ve vztazích, přístupu k životu atd. Autor vlastně narazil na moudrá zjištění, kterými se řídí i jiné duchovní praktiky - nemyslím tím žádná konkrétní náboženství, protože platí ve všech a ve všem, a kromě této knihy se o nich zmiňují i v každé jiné motivační knize, jenom to pojmou z jiného úhlu pohledu (ale pracuje to stejně).
Pro někoho, kdo hledá, jak nenaletět polykačům peněz, je to naprosto ideální základní čtení! Kdo hledá něco na povzbuzení, motivaci a jak rozumět funkčnosti ve finančnictví, rozhodně by neměl vynechat. Pro každého, kdo vstupuje do života a chce se vyvarovat chybám, je to ideální doplňková kniha. A vlastně i pro rodiče, kteří si rvou vlasy, že z jejich malého pětkaře nic nebude, je tam zajímavá myšlenka na zvážení a přímo rada, jak jim pomoci a ne jak je nevědomky více lámat ke špatnému stylu života.
Jenom fakt, proč bude tato kniha hledaná a bude se omezovat její šíření, svědčí o tom, že tam jsou pravdy, které nechtějí aby se roznesly mezi většinu lidí.

LEGACY
11.01.2020 4 z 5

Hlavní heslo, které si odnesu bude, abych se naučil finanční gramotnosti.

pencikjiri
10.01.2020 5 z 5

Bohatý táta, chudý táta je opět jedna ze základních knih, kterou by měl přečíst snad každý, kdo se chce v životě nastartovat (směrem do podnikání, businessu). Tato kniha Vás nakopne, namotivuje, ale hlavně - není nudnou učebnicí zbohatnutí. Je plná zkušeností a reálných životních příběhů. Spíše je to taková ta knížka do "nepohody" k nakopnutí. Doporučuji!

Aquarius586
03.01.2020 2 z 5

Ve 20 jsem tuto knihu hltal, dneska s ní podkládám synovu postýlku. Je to takový soubor knížecích rad ve stylu "takže prostě investuj a staň se bohatým". Jako jakási vágní, ale účinná motivace pro to "začít makat" asi dobré. Autor poté začal chrlit další a další knihy s víceméně stejným obsahem, čímž potvrdil starou obchodní poučku - že v době zlaté horečky bylo nejvýnosnější prodávat lopaty a rýžovací pánve. O tom se autor ale raději nezmiňuje :-)
Taktéž dvě hvězdičky z nostalgie.

Jakubac
27.12.2019 4 z 5

Jako dospívající puberťák jsem jí hltal a bral jako základní učebnici podnikání. Knize dám čtyři hvězdičky jen proto, že jsem díky ní začal tehdy podnikat a podnikám do dnes.

Petr007
03.12.2019 5 z 5

Kniha, která mě změnila život, po 10 letech přežívání a poflakování, jsem se nastartoval tam kde jsem dnes.

Jaromi870
02.12.2019 5 z 5

..myslím, že v té knize je přesně to, co člověk chce, aby tam našel.. :)
Někdo si z té knihy neodnese vůbec nic nebo spíše jen pocit, že autor je zloděj apod. Někdo najde zajímavé myšlenky do života.
Myslím, že ty komentáře ke knížce zároveň přesně odráží různé vrstvy lidí, o kterých se v knížce píše - proto to někoho tolik baví a někoho tolik rozhořčuje.
Ať tak či tak, knížka se mi četla velmi dobře a jsem ráda, že jsem se k jejímu přečtení konečně dostala.

Spaj54
26.11.2019 4 z 5

V češtině psáno dost jednoduchým jazykem, mnohdy až na škodu. Ale obsahuje velké množství inspirativních myšlenek.

pegasusss
08.11.2019 5 z 5

za knihu som zaplatil 0, takže nemôžem povedať, že pán Kiyosaki na mne zarobil, osobne vnímam knihu ako uvedomenie si pár skutočností - pokiaľ nechce človek robiť jednu vec celý život ( povedzme chodiť do práce a robiť tú istú činnosť 50 rokov ) tak by mal vedieť "omástrovať" ( to become a master ) svoju činnosť a nájsť následníka, ktorému predá tieto schopnosti/zručnosti/whatevernazvytetoakochcete a posunúť sa ďalej - platí to o sfére práce

ako aj o sfére peňazí ale v trocha inom odtieni - získam zdroje, investujem ich do niečoho, čo mi bude produkovať ďalšie zdroje resp. neutrácam zdroje na spotrebné veci ( alebo inak, vytvorím si štandard, za ktorý a ani pod ktorý nepôjdem a následne všetko čo je za štandardom investujem - z čoho mi plynú ďalšie zdroje - samozrejme model neberie do úvahy, že môžem investovať zle a skrachovať, že ma nikto nepodvedie, neokradne, etc. ..., ale! vnímam to ako model, ktorý hovorí o tom, že keď sa chcem posúvať vpred a mať vplyv a dosah - keď to dovedieme do extrému - manipulovať realitou alebo tvoriť historiu alebo veľké veci - dať ľuďom niečo, čo potrebujú a môžem byť na to hrdý ( príklad Apple, Samsung, 5G, Tesla, Nasa, hocičo si dosadte - čo posúva ľudstvo vpred ) je to proste super,

na druhú stranu, ako negatívum vnímam to, že tento model neberie do úvahy človeka, ktorý vníma peniaze ako cieľ a bezcharakterne/zištne/... ho napĺňa a peniaze-zdroje používa na svoje rozmary - potom z toho vznikajú ponižujúce profesie, ktoré nazvem slušne "slúšky bohatých" pretože jednoducho vytvára na ne ponuku

Myslím, že veľa myšlienok vyjadril aj Patrick Bet David vo svojom youtube kanáli Valuetainment - kde tieto a mnoho iných informácií/znalostí a osobných skúseností zdieľa FREE pre všetkých, takže kniha bola pre mňa len zopáknutie si osvojeného ;)

sarsevcikova
03.11.2019 1 z 5

Nedočetla jsem ji. Nebavilo mě to, čekala jsem něco jiného.

Weida
02.11.2019 1 z 5

Tahle kniha vymyla mozek už spousty lidem. Prosím přemýšlejte u toho trochu. :-)

Shindo
16.09.2019 1 z 5

Boli časy, kedy som motivačné knihy hltal po kvantách. Prečítal som aj túto, bol to predsa jeden z "to read" titulov.

Roky ale ubehli a zistil som, že kniha vlastne nie je ničím zaujímavá, propaguje toľkokrát omieľaný "americký sen" o finančnej nezávislosti a je odporúčanou literatúrou hádam každej pyramídy, ktorá profituje na ľudskej naivite a hlúposti - ak sa predsa mohol stať úspešným a bohatým Robert K. , dokáže to každý, však?
Z nostalgie dávam dve hviezdičky. Inak sa mi vybavili tie zástupy frustrovaných bežných ľudí, ktorí si myslia, že prečítanie jednej knihy im zmení život a autora, ktorý už má zrejme už len zo samotnej knihy také zisky, že sa nad nimi môže iba pousmiať.

Metroušek
16.09.2019 2 z 5

V komentáři k autorovi Kiyosakimu jsem se vyjádřil dostatečně jasně, takže jenom pár vět k jeho nejznámější knize; přečetl jsem jich však víc, a to, co zde píši, platí o všech, které jsem četl, a víc jich číst nebudu. Napřed pochválím. Kiyosaki má slušný motivační talent, umí čtenáře zaujmout pro finanční gramotnost, pomůže jim pochopit co je aktivum a co je pasivum, tok peněz, rozvaha a výsledovka, a pár podobných věcí. Na základě těchto několika věcí vypotil (spisovatelský talent rozhodně nemá) mnoho gumově pružných a kolovrátkových povídaček, kterými dokázal přesvědčit milióny lidí včetně mě, aby si jeho díla kupovali, a snažili se zlepšit svoji finanční situaci. Především však zlepšil finanční situaci svoji, nikoli však svých čtenářů a následovníků. Pokud si dáte trochu práce s hledáním na internetu, a umíte anglicky, zjistíte, že je to tak. Myslím, že jeho knihy jsou hodně vzdálené realitě, a nedokáží pomoci ani Američanům (vzpomeňme na poslední velkou krizi, způsobenou do značné míry hypotékami, kolik nešťastníků ho asi proklínalo!), natož pak Čechům, kteří jsou ve zcela jiné situaci, bohužel. V Česku šance na zbohatnutí nemovitostmi do velké míry skončila po roce 2008, a 90. léta divokého kapitalismu a pohádkové zbohatnutí zejména těch dravějších, křivějších a bezpáteřnějších z nás (čest a sláva mnoha výjimkám) se těžko někdy zopakují. (Asi víte, že průměrný nový byt o 70 m2 nás vyjde na 11 průměrných ročních platů. Na hypotéku se zmůže jenom menší část z nás. Toliko ke zbohatnutí kupováním a prodáváním nemovitostí.) Stejně tak, doufejme, skončila éra Kiyosakim opěvovaného MLM (Amway, Kapitol atd.) a podobných parazitických "šmejdů". Investování způsobem, který Kiyosaki doporučuje, nejspíše také nedopadne moc dobře, ostatně není se tam moc čeho chytit, je to všechno velice vágní. Jsou lepší, poctivější a fundovanější knihy o investování. A tak by šlo pokračovat dá; ekonomové by jistě dodali dosti munice, a Kiyosakiho kůlničky srovnali jednu po druhé se zemí. Velice chápu čtenáře, kteří se snaží dosáhnou na vyšší životní úroveň, než je v naší - i po 30 letech stále právem postkomunistické - zemi zvykem. Stačí jedna cesta na vzdálenější sever (v Norsku je snad všechno 3x dražší než u nás) nebo na bližší i vzdálenější západ a jih (naši německy mluvící sousedé jsou v průměru 3x bohatší než my; průměrný Čech má čisté bohatství 16 785 EUR, průměrný Rakušan 53 980 EUR). Kiyosakiho knihy mohou podle mě působit jen na motivační, a navíc počáteční úrovni, jinak jsou plytké, povrchní, neucelené, matoucí, nereálné a potenciálně velmi nebezpečné, neboť vytvářejí opojný, ale falešný stav mysli. Je tudíž třeba hledat dál, protože asi chceme být v Evropě za jakž takž středně zámožné, a nikoli za paštikáře jako počátkem 90. let, kdy nás - zesláblé nejen finančně - vypustili ze sovětského pašalíku do svobodného světa. Dovolím si zde doporučit můj nedokonalý, částečný seznámek literatury o investování a financích, dostupný na Databázi knih, a věřím, že v mnoha z těch knih se najde víc zrna, než ve všech Kiyosakiho knihách dohromady. Nemusíte s tím souhlasit, ale můžete se na to aspoň podívat. A překonat Kiyosakiho. Až ho překonáte, možná se vám otevře cesta s výhledem na nový svět, který falešný prorok Kiyosaki jenom marně slibuje pro své vlastní obohacení. Finanční svoboda je hezký cíl, ale je to jenom jeden z cílů, které bychom v životě měli mít. Skončím stejně, jako jsem končil komentář ke Kiyosakimu jako autorovi: "Prostě vydělávejte, šetřete, skoncujte s dluhy, a investujte. Toť vše." (To není citát Kiyosakiho, ale citát jednoho z jeho kritiků.) Investujte do nějakých nízkopoplatkových ETF, nejlépe asi do indexových fondů s minimálními poplatky, které pokrývají celý trh (třeba americký nebo světový trh). V současnosti pro nás představuje dobrou možnost jak začít investovat třeba Portu.cz (za reklamu nic nemám, a tip je bez záruky), protože si tam nastavíte riziko, a pak jenom každý měsíc nebo tak zašlete vámi zvolenou částku. Obsah tohoto citátu se mi zdá jako reálná, schůdná a rozumná cesta pro Čechy dnešních dnů. A věřím, že když se jí budeme držet, tak ten Západ někdy doženeme nebo ho aspoň budeme mít konečně na dohled. Protože většina z nás je ve vyspělých zemích svobodného světa pořád spíš nuznými postkomunistickými paštikáři, než důstojnými evropskými občany. A to se musí změnit, ksakru!

crazyslunicko
19.08.2019 4 z 5

Kniha o základní finanční gramotnosti. V první řadě je to zaměřeno na chudé lidi, kteří bezmyšlenkovitě utrácejí výplatu za krátkodobý požitek a vůbec nemyslí na zadní vrátky (nebo nemají z čeho). Tato kniha inspiruje a vede k tomu, aby jsme si již ve 20 let začali spořit na důchod a nenechávali jsme to na poslední chvíli. Autor nám radí, jak ovládá trh s nemovitostmi a nakupuje za nízké ceny a pak čeká na vhodnou chvíli a prodává za vyšší ceny. Podporuje investici do cenných papírů apod. Kniha je fajn, ale zaměřena spíš na bohatší klientelu, která je schopna koupit nemovitost. Určitě jsou v knize velice zajímavé tipy jak ušetřit a neutrácet. Kniha je k velkému zamyšlení o tom kam naše výplata vlastně směřuje a za co všechno utrácíme.

maximus13
09.05.2019 4 z 5

Kniha osobního rozvoje v oblasti finanční gramotnosti. Je zaměřena dle mého názoru na lidi, kteří teprve začínají hospodařit a učí se spravovat svoje finance. Pár kapitol je jistě zajímavých a z některých musím se přiznat jsem se i poučil a vyzkoušel. Nicméně můj osobní názor na tuto knihu je, že jsou zde popsány procesy, kterým v našich končinách říkáme prostě a jednoduše "zdravý selský rozum". Nic však vyloženě proti této knize nenamítám a hlavně nechci nikoho odradit od přečtení tohoto titulu.

Lily101
21.04.2019 3 z 5

S ohledem na dnešní dobu (např. aktuální /především asi daňový/ právní systém) a lokalizaci knihy (přeci jen mezi Amerikou a Evropou je "trochu" rozdíl) mi kniha připadá zastaralá. Obvykle mi vadí vychloubání autorů, co vše dokázali a opakované odkazy na školení, které vedou (zde teda především hra "Cashflow"), ale v této knize mi to až tak neúnosné nepřišlo, možná proto, že by mě zajímalo, jak takováto hra vypadá.

Nad některými myšlenkami jsem přemýšlela již před přečtením knihy, jiné mě inspirovaly právě při četbě samotné a s některými se nedokáži ztotožnit např. proto, že mi následně uvedený postup k dané ideji připadal ne zrovna "košer". V samotném závěru pak autor uvádí pár tipů na knihy, jež by čtenáři mohly ještě více či hloubkověji pomoci pochopit problém, což oceňuji, obzvlášť jako nováček v tomto "oboru", který po přečtení knihy neví, jak a čím začít.

Autor se místy opakoval, ale nebylo to až tak hrozné (a to jsem na opakování ze strany spisovatelů či autorů hodně citlivá). Vadilo mi však pojmenování obou osob výrazem "otec". Trochu mě to v počátku mátlo (biologický otec a otčím?) a vlastně se jedná o zavádějící pojem. Autor chtěl asi zdůraznit, že rodiče učí své potomky znalosti či vědomosti potřebné pro život a současně se pravděpodobně jednalo o marketingový tah, ale i přesto toto klamavé označení hodnotím negativně.

peníze bohatství

Autoři knihy

Robert T. Kiyosaki
americká, 1947
Sharon L. Lechter
americká, 1954

Kniha Bohatý táta, chudý táta je v

Přečtených1 950x