Horiaca ríša

Horiaca ríša https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/380753/bmid_horiaca-risa-lFj-380753.jpg 5 66 13

Chazarská ríša niekoľko storočí ovládala pobrežia Kaspického mora a dolný tok Volgy a Donu. Jej sláva sa však chýli ku koncu. Kyjevský knieža Svjatoslav túži posunúť hranice svojho mocnárstva a otvoriť si prístup k bohatým južným krajinám a Hodvábnej ceste. Zjednotil národy severu a vedie ich v znamení vojnového meča proti Chazarom a ich spojencom. Kagan a bej, najvyšší hodnostári ríše, vyšlú na hranice obrovské vojsko, ale hrozí, že ani ono neubráni rozkvitajúcu civilizáciu pred inváziou bezohľadných barbarov. Iľja Muromec, Jegor Svjatogor, Mikula Seljanovič a ďalší kniežací bohatieri si na ďalekej ceste a uprostred vojnového besnenia postupne uvedomujú, že ich najhorším nepriateľom nie sú cudzie vojská, ale temnota, ktorá rozožiera ich vlastné srdcia. Zasial ju niekto, koho kedysi považovali za priateľa. Koščej, predtým zvaný Volch, kráča po krvavej ceste a sleduje vlastné nebezpečné ciele...... celý text

LaCucaracha
02.04.2024 4 z 5

Na můj vkus byl tenhle díl takový plošší, jednotvárnější, asi že je vlastně celý věnovaný válečnému běsnění, a mě válčení a boje a zabíjení zrovna moc neoslovují. První dva díly byly pro mou náturu určitě lepší. Ale i tak, je to prostě dobře napsané.

farb
03.11.2023 5 z 5

U Perunova vousu, to byla zase jízda! I napotřetí jsem byl od začátku napnutý jak tětiva, hltal jsem stránku za stránkou a nemohl se odtrhnout od opět čtivé a skvěle umíchané směsi historické válečné fantasy. Tohle je přesně ta medovina, která mi neskutečně šmakuje!

PitoR
21.10.2023 4 z 5

Idem na Vás!
Postupne prechádzam tvorbu Juraja Červenáka. Tentokrát došlo na tretiu časť ságy Bohatier. Dobrodružstvo, história, fantasy téma; všetko servírované s ľahkosťou. Číta sa to samo. Ako vravia klasici: "Na jeden dúšok."

„Poďme bratia! Neľakajte sa smrti a skazy! Aj naďalej budú našimi vernými sprievodkyňami!“

Koniec Chazarskej ríše, ktorá prehráva stred s vojskami Kyjevskej Rusi. K tomu mytológia, plus bohovia, démoni a bájne postavy. Bohatier Iľja Muromec a jeho spoločníci si však postupne uvedomujú, že najhorší nepriateľ sa skrýva medzi nimi. Najväčší dojem však na mňa urobili iné postavy - chazarský princ Dávid a alanská princezná Semira...

„V každej žene je kus čarodejnice. To nás odlišuje od mužov...“

Sedí mi Červenákov štýl, oceňujem jeho humor. A musím spomenúť autora väčšiny jeho obálok – Michala Ivana, ktorého maľby sú povestnou čerešničkou na torte týchto kníh.

„Dokáže byť srdce dobrý radca?“

U mňa výborné a dovolím si tvrdiť, že zatiaľ najlepší diel tejto série. A už sa teším na štvorku – Biela veža.

marco026
28.08.2023 4 z 5

Iľjovi a jeho skupine sa podarilo poraziť mocného čarodejníka Tugarina a vydali sa späť na cestu ku kyjevskému kniežaťu Svjatoslavovi, ktorý ich už začal považovať za mŕtvych. On sám však má starostí nad hlavu, pretože pripravuje vojnu proti Chazarskej ríši. Jeho plán je rozdrviť nepriateľa a rozšíriť svoje vlastné hranice, ale protivník má zo začiatku početnú výhodu, s ktorou sa bude musieť vysporiadať.

Opäť výborné pokračovanie, ktoré však považujem za slabší diel série. Druhá kniha bola čistou fantasy zatiaľ čo Horiaca ríša sa nesie skôr v štýle Oceľového žezla. Dokonca by som povedal, že tretí diel má asi najmenej fantasy prvkov z celej série, ale to nie je dôvod prečo ma kniha bavila menej ako predošlé časti. Osobne som sa tešil na Iľju a jeho partiu, ktorá sa bude snažiť vysporiadať s Koščejom a jeho temnými plánmi, ale dej sa sústredí viac na ťaženie Svjatoslava proti Chazarskej ríši, ku ktorému sa Jegor, Iľja, Mikula a ďalší pridajú neskôr. Okrem toho sú nám predstavené úplne nové postavy a im je venovaná tiež veľká časť knihy. Vzhľadom k tomu koľko priestoru tu dostali, tak očakávam, že v poslednej časti budú hrať ešte významnú rolu. Dejová linka okolo nových postáv ma bavila, ale očakával som, že bude skôr vedľajšia, no tak rozhodne nepôsobila. Výborné sú tu opäť boje armád rovnako ako v prvej knihe, kde som chválil pekne spracované vojenské ťaženie a som rád, že sa Červenák vrátil k tomu, čo bolo na prvej knihe také vynikajúce.

Celkovo je Horiaca ríša zatiaľ najslabšou časťou zo série, ale stále je to veľký nadpriemer. Koniec knihy sa mi páčil asi najviac pretože bol poriadne temný a je v podstate obrovským lákadlom k finále série.

Maud22
02.11.2022 5 z 5

Třetí díl série nás v úvodu zavede do Chazarské říše, která se připravuje na střet se Svjatoslavem, jeho kyjevskými bohatýry a Bulhary. Panovník nezahálí a povolává posily. Také se seznamujeme s novými postavami, třemi syny panovníka Chazarů a Simerou, dcerou jednoho z leníků, jež se má provdat za prostředního z nich. Ten o ni očividně nestojí. A zatím bohatýři doputují ke zbytkům varjažské družiny. Ilja je bohužel zase opilcem i se zdravotními následky a Koščej je mocný čaroděj, který má poněkud odlišný jídelníček. Kromě bojové strategie a krvavé řeže se rozvíjí příběh Simery, jako další výrazné ženské hrdinky v sérii Bohatýr. Nutno říct, že první dvě jsou v této chvíli již mrtvé...ostatně s mnohými postavami se již nesetkáme. A nejen proto, že umřely nebo bily zabity. Volch je definitivně pryč a zlo je nesmrtelné. Série nabývá temného odstínu a tušíme, že nás v dalším díle nečeká nic dobrého...

Peter73
27.12.2021 5 z 5

Výborná fantasy s historickým námetom. JČ napísal vynikajúcu knihu z obdobia prelomu staroveku a stredoveku. Kyjevský knieža dobíja chazarské kniežatstvá. Dej má viacero línii, ktoré sa prelínajú a živo zobrazujú plienenia varjažských hord. Zaujímavá je postava Koščeja, aj keď sa postupne prelína do záporňákov, túto postavu som si obľúbil. Je to tretí diel ságy Bohatier, ale je aj samostatne čitateľný, na nič nenadväzuje, zatiaľ najlepší diel. JČ napísal TOP historické fantasy.

mi-380
06.01.2021 5 z 5

Plastický popis starých říší desátého století a příprav na velký konflikt mezi dvěma mocnostmi, prstem po mapě sjíždím na jih. Začátek očekávaný a zároveň vyvolávající spokojené předení - pokud bych se inspiroval u dvojice našich před zimou důkladně vypasených koček. Vyhovuje mi i autorův nekompromisní pohled na historii ve dvou dosud sporných teoriích: židovské náboženství Chazarů a vikingský původ Rusů. Parta kolem oslabeného Ilji Muromce a nevyzpytatelného Kostěje se dostává ke slovu jen občas, místo nich autor čtenáře seznamuje s několika výraznými osobnostmi mezi Chazary a jejich spojenci. Dobrodružný příběh je znovu náležitě spletitý, poutavě vyprávěný, s hlavními postavami to jde nahoru, dolů a vše je podřízeno heslu: drsná doba vyžaduje drsné prostředky. Mé čtenářské zájmy jsou široké, občas mám dojem, že zbytečně moc, ale tenhle speciální žánr - vyvážená kombinace historie, dobrodružství a fantazie, na mě působí jako aktivizační živá voda, a to ve dvou bodech: další četba Červeňáka a další pátrání v historických pramenech.
90 % (29 hodnotících je na stejném průměru).

yerry
21.05.2020 4 z 5

Horiaca ríša (Artis Omnis, 2018) je prvou časťou pôvodne v češtine vydaného titulu Bílá věž (Wales, 2008, 2012), ktorý bol v tomto slovenskom vydaní rozdelený do dvoch zväzkov. Osudy hrdinov sa teda uzavrú až v ďalšom zväzku pod názvom Biela veža (Artis Omnis, 2019).

Hlavní hrdinovia na čele s Muromcom, ktorý sa tu snaží vystrábiť zo svojich alkoholických excesov, sú tu opäť odsunutí trochu do úzadia. Príbeh je obohatený o linku Chazara Dávida s Alankou Semirou. Dávid a niektoré ďalšie postavy sú historickými osobami, autorom dotvorenými. Ústrednou témou knihy je ťaženie Kyjevského kniežaťa Svjatoslava proti Chazarskej ríši.

Autorova interpretácia niektorých skutočných udalostí tohoto obdobia je síce trochu priohnutá, na čo však má v rámci svojho diela právo. Jeden múdrejší človek vyriekol výrok, že fakty neexistujú, len ich interpretácia, takže nič proti. Kyjevskí dobyvatelia sú tu vykresľovaní ako barbari, zatiaľ čo Chazari ako kozmopolitný výkvet vtedajšej civilizácie. Skutočnosť bola pravdepodobne trochu iná. Chazari totiž neboli etnickí židia, prijali však judaizmus za svoju vieru, mentalitou asi neboli veľmi odlišní od okolitých turkických národov a kmeňov.

Popis súbojov a bojov má tu Červenák zvládnutý na výbornú. Odvíjajú sa ako na filmovom plátne, niektoré naozaj veľmi efektne. Trochu drhne samotný príbeh s Iljom Muromcom, za čo dávam jednu hviezdu dolu. Inak tradične veľmi dobré čítanie.

Gracian1964
01.03.2020 5 z 5

Nebudem tu zhŕňať, o čom kniha pojednáva, je to všetko v konotácii ku knihe. Čítalo sa to dobre a rýchlo, koniec nesklamal, práve naopak, pekne sa to zamotáva a komplikuje, som zvedavý, kam dospejeme. Ani linka medzi Dávidom a Semirou mi vôbec neprekážala. Teším sa na Bielu vežu.

sackettboy
02.09.2019 5 z 5

Ani tretí diel tejto série nesklamal. Bohatierom sa venoval čosi menej no kniha sa čítala prakticky sama. Koniec ma trochu naštval, ale tak to už býva. 4.diel už čaká kedy dôjde na rad, ale najskôr Les Prízrakov.

zahadum
04.09.2018 5 z 5

Tretia časť je pozbavená čarov a mágie ale napriek tomu bitka o Chazarskú ríšu je perfektne opísaná. Naša družina prejde radikálnou zmenou hlavne na konci kedy sa príbeh zlomí totálne a som zvedavý na ďalší diel. Za mňa veľká spokojnosť a na to,že to nie je nejak objemná kniha má plno dejových zvratov ktoré držia pohromade.

Fantasysvet
03.08.2018 5 z 5

Tretí diel fantasy ságy o bohatierovi Iľjovi a jeho ťažko prehliadnuteľných spoločníkoch, ktorí oddane slúžia kyjevskému vladárovi, nielenže príjemne osvieži, ale i prekvapí. Podobne ako predchádzajúce knihy, aj Horiaca ríša bude ponúkať kvalitu, ktorou je Juraj Červenák známy. Nikomu neostane nič dlžná, a v podobnom duchu, v akom sa niesli prvé dva diely, prinesie či už príjemnú exkurziu historickými míľnikmi slovanských národov, plejádu nových atraktívnych postáv, ktoré (našťastie) neumrú ihneď potom, čo si ich obľúbite, povestný Červenákov humor a nečakané zvraty v deji, ktoré vám v tom dobrom slova zmysle zodvihnú krvný tlak. Horiaca ríša je rovnako temná ako Oceľové žezlo či Dračia cárovná. Horiaca ríša je i podobne poetická, výbojná, násilná, bridká či melancholická. Je to jednoducho kniha, do ktorej sa platonicky zaľúbite a odpustíte jej všetko! Stratu zručných bojovníkov, porážku skazených božstiev, vypaľovanie a plienenie krásnych miest, citové vydieranie, krátke romance...

Igor1311
27.06.2018 5 z 5

konečne sa nám Iľja a goryniči vrátili späť! Po záchrane Volcha putujú bohatieri na juh za svjatoslavom, aby sa pripojili k jeho ťaženiu na Chazarskú ríšu. najväčší protivník sa však neskrýva medzi chazarmi, ale medzi nimi.
opäť tradičný Červenák prináša svoj typický humor, krvavé bojové scény a mytológiu. čakanie na záverečný diel Bohatiera bude dlhé, ale záver Horiacej ríše sľubuje epické zavŕšenie celej série.