Biela veža

Biela veža https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/404530/bmid_bohatier-dyD-404530.jpg 4 49 10

Záver epickej historickej fantasy série o výprave kyjevského kniežaťa Svjatoslava proti Chazarskej ríši a kaukazským kmeňom. Ríša Chazarov padla, veľký kagan je mŕtvy. Vlk v duši kniežaťa Svjatoslava je však nenásytný. Kyjevské vojsko opúšťa vydrancované mestá na kaspických pobrežiach a smeruje na Kaukaz, kde sa na strmých úbočiach týčia pevnosti Alanov, Avarov či Kassogov. Alanská princezná Semira sa s pomocou následníka chazarského trónu Dávida snaží včas dostať domov, aby zachránila svojich súkmeňovcov pred zotročením a záhubou. Medzitým sa v donských stepiach na popud beja Heroda zbiera obrovské vojsko Pečenegov. Ktorá dobyvačná horda sa skôr zmocní pokladov Kaukazu, odľahlých chazarských miest pri Azovskom mori a najmä pohraničnej pevnosti zvanej Sarkel – Biela veža? Aký osud postretne Iľju Muromca a ostatných členov bohatierskej družiny, rozvrátenej temnými čarami démonického Koščeja?... celý text

marco026
25.02.2024 5 z 5

Posledná časť série Bohatier od Juraja Červenáka sa začína výpravou Heroda, ktorý musí po porážke svojej armády hľadať spojenca medzi Pečenegmi. Kyjevské knieža Sviatoslav medzitým pokračuje vo svojom dobývaní a chystá sa so svojou armádou zaútočiť na Avarov a Alanov. Ako dopadne osud Iľju a jeho druhov, keď nad nimi získal absolútnu moc zlý čarodejník Koščej?

Za mňa jedna z najlepší sérií Juraja Červenáka. Nie je hlavne nekonečná ako niektoré. Biela veža na mňa pôsobila čiastočne ako prvá časť. Čaká nás dobývanie a kopa vojenských stretov. Iľja a jeho partia nie sú upozadení našťastie ako v tretej časti alebo aspoň som nemal ten pocit. Jegor sa po tejto časti stal definitívne jednou z mojich najobľúbenejších knižných postáv. Nie, že by mal nejako veľa priestoru, ale vždy to stálo za to, keď ho dostal. Konečne došlo aj na nejaké poriadne zvraty. Postavy, ktoré autor predstavil v knihe Horiaca ríša tu majú tiež dostatok priestoru. Predtým mi vadilo, že ho možno majú až moc na úkor ostatných, no tu tomu tak nie je. Jedna z vecí, čo mi vadila bol epilóg, kde na konci takejto vynikajúcej série mohol byť rozsiahlejší popis o tom ako jednotlivé postavy dopadli. Taktiež Svjatoslav mohol mať v celej sérií viac priestoru a u neho jediného mám pocit, že jeho potenciál ako veľmi dôležitej postavy nebol naplno využitý. Na záver knihy dostaneme epický súboj s démonickým Koščejom, ktorý každý po prečítaní predošlej časti očakával, takže za mňa spokojnosť.

Napriek tomu, že ide o výborné zakončenie, tak tomu nemôžem dať plný počet bodov ako v prípade prvých dvoch častí. Tie zostávajú za mňa neprekonané a dielo Dračia cárovná je stále pre mňa tým najlepším, čo som od Juraja Červenáka čítal.

Maud22
09.11.2022 5 z 5

Závěrečná část série je věnována dalšímu tažení knížete Svjatoslava a osudu Simery z rodu Alanů a Davida z chazarského vládnoucího rodu. Štěstí se přelévá na jednu i druhou stranu a občas se nám strany vzájemně promíchají, podle toho, jak se kmeny přidávají ke Svjatoslavovi, aby vzápětí zradily. Baví mě, jak se projevuje náboženské cítění, kdy původní bohové nahrazení jiným pohanským pantheonem, křesťanstvím, islámem či judaismem, jsou pak ve chvílích, kdy jde o život, opět vzýváni, případně se hrdinové modlí ke všem těmto bohům... pro jistotu... Konečně zjistíme, že cesta Ilji Muromce byla předurčena a on naplnil své poslání. Naštěstí, neboť zlo je na konec poraženo.

Peter73
19.06.2022 5 z 5

Vyvrcholenie bohatierskej ságy. Príbeh je plný zrád, ale i nefalšovaného priateľstva a odvahy. Dej sa nedá predvídať, hlavné postavy sú ako na miske váh, čo sa týka polarity. Celkovo je to dobré zavŕšenie série, aj keď si myslím, že kvalitu predchádzajúceho dielu nedosahuje. Je ťažké ukončiť príbeh toľkých postav, ale myslím, že JČ sa to podarilo.

Hellboy12
17.04.2021

Pre mňa tiež ešte lepšia séria ako tá s Bathorym...skvelé čítanie a toto je to čo vyhľadávam...ďakujem za TOP seriu

sackettboy
11.07.2020 5 z 5

Skvelé zakončenie tejto úžasnej ságy. Séria sa mi páčila ešte viac ako tá Báthoryho.

Gracian1964
20.06.2020 5 z 5

Ukončenie bohatierskej ságy. Zaujímavé čítanie. Červenák opäť raz nesklamal.

yerry
18.06.2020 4 z 5

V tomto štvrtom zväzku (slovenské upravené vydanie, Artis Omnis, 2019) sa osudy váčšiny bohatierov, ústredných postáv a Koščeja uzavrú. Otvorené zadné vrátka si autor nechal ohľadom hlavnej postavy Iľju Muromca ale aj gosudara Svjatoslava, lebo nie všetko bolo dopovedané. Zaujalo ma tu viacero historických zemepisných názvov a etník. Okrem spomenutých slovanských kmeňov, Variagov a trochu idealizovaných Chazarov to boli Alani, Kassogovia a aj s našimi dejinami spätí Avari a Pečenegovia.

Niektoré postavy síce nemá autor veľmi dôkladne vykreslované, zato historické reálie a opisy jednotlivých epických bitiek (tých je tu hneď niekoľko) sú veľmi sugestívne, logicky aj strategicky prepacované. V tomto ohľade sa na neho nechytajú ani niektoré zahraničné známe mená autorov z fantasy žánru. Udalosti sú opisované z rôznych uhlov pohľadu. Tá zrada Chazarov z týchto uhlov môže byť chápaná rôzne, tak ako je to aj v skutočnom živote. Záleží na pohnútkach a príčinných súvislostich.

Nakoľko boli tieto dva posledné diely vydané v slovenčine pôvodne jednou knihou, zdalo sa mi, že dej bol trochu naťahovaný niektorými menej podstatnými udalosťami na úkor tých podstatných. Napríklad ten záver bol už len veľmi skratkovitý. Z tohoto dôvodu jednu hviezdu dávam dolu, inak ale stále to je Historická Slovanská Fantasy s veľkým H,S a F…

Poznámka k sérii: veľmi kvalitná 4-dielna sága (slovenské vydanie Artis Omnis) z nielen slovanského prostredia, postavená na skutočných historických udalostiach s niektorými historickými postavami. Obohatená o príbehy a postavy z ruských Bylín a povestí východných národov. Prvé dva zväzky boli subjektívne trochu pútavejšie. Ako celok však patrí táto séria medzi to najlepšie v žánri. Osobne by som ju kvalitou radil hneď vedľa Eriksonovu MKP s tým, že ako Erikson, tak Červenák vynikajú každý v niečom inom (viac v komentároch k jednotlivým knihám)…

Fantasysvet
07.08.2019 5 z 5

Biela veža uzatvára bohatierske putovanie. Predstavuje slovenské finálne pompéznych Svjatoslavových ťažení, rozmach Kyjevskej mocnosti, stret národov i veľkolepú výpravu do Chazarskej ríše. Na pozadí vojenského drancovania exotických krajín a politických intríg rozpráva príbeh o mrzákovi, ktorý našiel vykúpenie práve v družine kyjevského kniežaťa. Po jeho boku mohol nájsť vnútorný pokoj, priestor na pomstu, dokázal dospieť i padnúť na úplné dno a nakoniec sa znovuzrodiť. Za všetko však zakaždým zaplatil určitú daň, ktorá mu v istých momentoch strpčila nový takmer vojenský život oslavovaného bohatiera.

Iľja Muromec však nie je jedinou významnou postavou tejto ságy. Od prvej časti mu pánske garde robí svojská Svjatoslavova družina. Ako celok funguje takmer bezchybne. Vrhá sa do prichádzajúcich dobrodružstiev, oddane bojuje za svojho vladára s temnými silami (mágom Tugarinom z Dračej veže v Suware, dračou cárovnou Babou Jagou na nehostinnom severe či Volochom, vlastným druhom), drancuje, čo jej hrdlo ráči, a popri tom všetkom ide si nebojácne v ústrety vlastnej skaze v opojnej náruči sladkastého moku a pýchy. Jej profil, podobne ako sám Muromec, sa každou knihou mení. Splýva s okolím, príbehom, situáciami, ktorým musí čeliť. Rastie, rozťahuje sa, zmršťuje sa, prispôsobuje sa či už autorovom rozprávaniu, alebo zámeru, ktorý oddaného fanúšika neraz šokuje. Žiadna z postáv nie je čiernobiela, úzko vyprofilovaná, nalinkovaná tak, aby si v istom momente splnila svoj záväzok a ďalej sa už nevyvíjala.

1972Sixo
23.07.2019 4 z 5

Vypichnem chyby (aspoň pre mňa), lebo ináč je to stále vysoká úroveň a fest čitateľné. Úlohy bohatierov sú dosť upozadené na úkor bojových stratégii. Rýchlo sa menia charaktery postáv (takže už pomaly niet komu držať palce). Mimo Koščeja mi tam absentovali fantastické motívy. Ale pokračovaniu by som aj tak neodolal - ak ešte dáke vznikne.

Evenstar
27.04.2019 5 z 5

Keď som si kúpila prvú knihu tejto série a začala som čítať prvé strany, chvíľu som mala pocit, že toto asi nebude séria pre mňa. Národy a vojny, o ktorých som takmer nikdy nepočula, občas nejaký známy názov z dejepisu a veľa mne neznámych slov a krajín...
Ale to ma neodradilo. Verím Ďurovým knihám a potom to zrazu prišlo. Zamilovala som sa do osudov hlavných hrdinov, fandila som im v ich bojoch a pri každej strane som naplno prežívala dej (ako inak pri všetkých Ďurových knihách :) )
Času bolo málo ale táto knižka ma všade sprevádzala,nedalo sa jej odolať. Či už to bolo pri obednej prestávke v práci, v kaviarni alebo som mala ráno kruhy pod očami keďže knižka sa nedala len tak odložiť a ísť spať :)
Keď prišla posledná kapitola a nakoniec aj posledná strana, prišiel smútok za skončeným dobrodužstvom...