Boëthius. Poslední Říman

Boëthius. Poslední Říman https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/200921/posledni-riman-200921.jpg 5 6 1

Výbor z díla, obsahuje následující spisy: 1. Filozofie utěšitelkou (Philosophiae consolatio) 2. Úvod do hudby [úryvek] 3. Pseudo-Boëthius – Školská výchova 4. Ennodiův dopis Boëthiovi 5. Cassiodorův dopis Boëthiovi

kirkous
01.06.2020 5 z 5

Boethiovu Filosofii utěšitelku jsem četl z tohoto vydání, které stále považuji za nejlepší. Nedávné vydání ve Vyšehradu obsahuje pouze překlad od Václava Bahníka, zato tady je i výtečná studie klasické filoložky Anežky Vidmanové, která zohledňuje i české prostředí, a také překlady dvou listů a úvodu De musica. Boethius výrazně ovlivnil středověkou koncepci sedmi svobodných umění, tím sedmým byla právě musica, hudba, ovšem pod tím si nesmíme představovat hraní na nástroje (i když Boethius býval zobrazován jako hrající na monochord), ale především matematiku, nauku o proporcích, poměrech s pythagorejským základem - proto ten monochord: kde zmáčknout strunu a vyloudit tak tercii, kvartu, kvintu atd.

2012  81%Filosofie utěšitelkou
1981  100%Boëthius. Poslední Říman