Bod tání

Bod tání je již třetí povídkový soubor hudebníka, malíře a spisovatele Martina Němce. Dvacet příběhů s často bezejmennými protagonisty vychází z reálného světa kolem nás, ale nezřídka čtenáře konfrontuje s čímsi fantaskním, magickým, nevysvětlitelným. Proti tomu autor staví povídky, které na první pohled působí banálně – například třídní sraz po letech –, ale tento dojem i díky obraznému, místy až básnickému jazyku Němcových textů záhy mizí. Literární historik a teoretik Petr A. Bílek o knize píše: „Dvacet nových povídek Martina Němce přesvědčivě dokládá, že povídka není odpad z materiálu, který nevydal na román, ale že je svébytným útvarem s vlastními pravidly, podobnými pravidlům výroby miniatur. Na malém prostoru letmo potkáváme neznámé postavy, kterým se přihodí zvláštní věci, jež se často z banálního začátku vyvinou k fatálnímu konci. (…) Němcův básnivý jazyk evokuje atmosféru a čtenáře pobízí nehledat jen to, co se tu odehrává, ale i to, co to znamená.“...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/39_/399922/bod-tani-fSC-399922.jpg 4.37
Povídky, Literatura česká
Vydáno, Plus

Kniha Bod tání

Kopretina
01.06.2019

Některé povídky mi připadaly naprosto skvělé, některé absolutně o ničem. Jsem ráda, že jsem se s autorem seznámila.

medialstar
22.05.2019

Povídky z jiného světa, plné obrazů a fantazie mísící se s realitou. Důležité je nejen vnímání textu, ale i to, co se skrývá za ním. Pokud máte trpělivost objevovat, zastavovat se a nechat to na sebe působit, je to kniha pro vás.

purie
17.03.2019

Jsem moc rád, že jsem M. N. objevil.
Jeho povídky chápu jako objekty, obrazy a situace předkládané a zvoucí k prozkoumání. Nemanipulují, nechávají na nás jak hodně zrovna zapojíme naši představivost a fantazii, je to i důvod se k nim vracet. Že jsou někdy více, někdy méně snové, pohádkové a fantaskní působí ve výsledku důvěrněji než co nejpřesnější rozpitvávání reality.
Těším se na další.

Martin Němec