Bludy z nudy

Bludy z nudy https://www.databazeknih.cz/img/books/60_/60325/bmid_bludy-z-nudy-Oyf-60325.jpg 3 141 29

Vypravěčem debutového románu je čtrnáctiletý Saša, který pochází z bohaté rodiny, vyrostl v dobré pařížské čtvrti a na prázdniny jezdil do Maroka. Nyní chodí do 3. ročníku lycea: prožívá věk, kdy se hraje o všechno, kdy člověk neví, k čemu tu je a co by chtěl dělat. Saša je ztracený, neorientuje se ve svém životě – jakoby čeká na nějaký signál nebo událost, která ho někam nasměruje. Takový signál pro něj představuje trochu bláznivý a provokativní kamarád Augustin, který je mladíkem činu. Společně experimentují až na hranici smrti – jen aby se přesvědčili, že žijí. Mezi oběma se postupně zrodí vztah (zahrnující i vztah fyzický), který trvá jeden školní rok. Mladíci zahánějí nudu drogami a alkoholem, nočními dobrodružstvími… Nebezpečí a vášeň reprezentuje reálný život. Sugestivní román o první lásce, dospívání, (sebe)zničení, o společnosti, a o životě teď a zde.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

Mes illusions donnent sur la cour , 2009

Dáduše
30.10.2020 4 z 5

Na prvotinu super. Začátek se mi hodně stylisticky líbil, poté to trochu upadalo. Téma zlaté mládeže, hledající sama sebe. Klidně bych si přečetla znova...

oblakaknih
30.11.2019 3 z 5

Tak tohle byla zajímavá kniha, zajímavá zkušenost.
Nečetla jsem anotaci, takže pro mě byl námět docela překvapením. Nebyl sice ničím odlišný od dalších, ale zpracovaný byl velice originálně.
Hlavní postava mi byla sympatická, i další jsem si dokázala oblíbit. Přesto si myslím, že mohli být lépe a podrobněji vykreslené.
Kapitoly byly krátké, takže se kniha četla velmi dobře. Styl psaní mi vyhovoval, ale byl dost jednoduchý. Celkově si myslím, že kniha mohla být delší.
Děj na mě místy působil neuceleně, mohl být více rozvinutý, detailnější.
Romantická linka byla pro tento námět poměrně typická, ale kniha jí nebyla přehlcená.
Hlavní postava se necítila vždy nejlépe, ale emoce na mě z textu nepůsobily.
Není to nejlepší kniha, co jsem četla, ale za přečtení určitě stojí.
Doporučuji!

sgjoli
30.05.2019 5 z 5

Syrové, drsné, deprimující a přesto na konci vskutku dojemné. A hlavně moc dobře napsané. Hrdina neví, co se sebou, a chytá se všelijakých stébel, aby se našel. Kniha je plná zajímavých myšlenek, v nichž některé mi byly až děsivě povědomé. Nemohu sice říct, že bych se s hlavní postavou 100% ztotožňovala, to skutečně ne, ale bylo mi hrdiny dost líto. Kniha mne bavila a zaujala především svojí otevřeností a tím, jak autor jde až na dřeň, co se prožitků a emocí týká.

JenKateřina
17.03.2019

Bludy z nudy řadím mezi mé oblíbené knihy. Přečetla jsem jí už nejmíň pětkrát za tu krátkou dobu co jí doma mám.
Často diskutované téma napsáno tak nějak jinak.
Hlavního hrdinu nemáte chuť litovat, spíš pořádně proplesknout za to jak se chová. Na druhou stranu, co je takový mladý chlapec s porovnáním s životem a jeho nástrahami.
Autor líčí věci tak jak jsou, bez zbytečné "omáčky" a protahování děje. Objevuje se zde plno hezkých myšlenek a vět které mám v knize podržené.

Šárkaxx
27.01.2019

Četlo se to dobře, ale vlastně to pak bylo pořád dokola. Prázdnota zaplněná rádoby zábavou, která ničí jen samotného představitele. Údajně nad ním čtenář pociťuje lítost – ale musím přiznat, že to mě ani nenapadlo.

Crimble
10.04.2018 3 z 5

Trochu ohrané téma zlaté, ztracené mládeže bez motivace a snů. Velmi uvěřitelně, autenticky podáno. K hrdinům z mé strany žádné sympatie. Čtivé, neukecané. Nic nového, ale určitě to není zbytečná kniha. 65%.

Suou
22.01.2018 4 z 5

Takže... kniha bola pre mňa jedno veľké prekvapenie. Knihu odporučil jeden cz youteber, už ani neviem ktorý :D.
Ešte stále sa divím ako veľmi som hltal stránky a čakal čo sa stane (u podobných knihách sa mi to nestáva). Ale musím vytknúť ten koniec ... nejako mi to nesadlo.

LenkaVrbatova
18.08.2017 3 z 5

Příběh nepřichází s ničím, co by se už neobjevilo v jiných knihách. Vše se točí kolem alkoholu, drog a sexu.
I přesto, že má kniha pouhých 150 stran, mi někdy připadalo, že výlevy Sashova myšlení čtu už po několikáté. Jako bych ho poznala během pár stran a pak už se vše odvíjelo jen podle očekávání.
Ale je to dobře napsané a koho tato tématika zajímá, nechť si knihu jednoznačně přečte.

vlkove
09.08.2017 3 z 5

Čtrnáctiletý znuděný kluk, který neví co se životem. Sacho je ovlivněn svým kamarádem a sveden na cestu, z které se jen špatně vrací zpět. Matka hlavního hrdiny svého syna natolik miluje že ji láska zaslepí a nevěnuje pozornost změnám, které u Sacha nastávají.
V průběhu příběhu jako by se sám hlavní hrdina příběhu nezúčastnil, jeho život plynul a on si uvědomoval jen pár okamžiků, proto je také kniha psaná úsečně a stručně. Hlavní hrdina se ve svém životě ztrácí a následky svého jednání si uvědomí až příliš pozdě.
V knize sledujeme postupné změny, které vyústí až v nezvratný závěr.
Dílo není ani dobré ani špatné, je dosti osobité a nezvyklé, přesto jsem se při některých pasážích nudila.
Určitě v knize najde čtenář mnoho zajímavých a hlubokomyslných myšlenek, já sama si v knize některé pasáže zvýraznila ale přesto mě kniha neoslovila natolik abych ji jako celek v budoucnu znovu četla.

Hell_Rihova
28.06.2017 5 z 5

Sachovi je čtrnáct let. Neví, co se svým životem, dalo by se říct, že je znuděný tím, kde žije, co dělá, i když nic nedělá. Příběh o mladých lidech, kteří se i přesto že jím ještě ani není patnáct let nebojí sáhnout po alkoholu, cigaretách. Mají touhy po nezávazném sexu a myšlenky na tvrdé drogy. Kniha se mi velice líbila, oceňuji, že autor dokázal vylíčit svůj životní příběh. Jelikož mám sestru, které je v tuto chvíli čtrnáct let, nedokázala jsem si představit, že by ona dokázala dělat něco podobného jako Sacha. Klobouk dolů a prosím, víc takových knih.

MadamC
04.06.2017 4 z 5

Kniha se mi velmi líbila. Našla jsem tam spoustu hlubokých myšlenek a stále jsem se divila autorovu umu v pouhých 18-ti letech. Je to příběh klasické tématiky, kdy velmi mladí lidé chtějí všechno, ale vzdalují se od svých snů a cílů, protože jsou zaslepeni honbou za volností, při které se tak usilovně snaží dýchat, až se úplně zadusí ve svém vlastní vězení. A vylézt z vězení je jen pro opravdu odvážné a to oni už bohužel nejsou. Museli by se podívat realitě do očí. A na to už nemají, už jsou moc ztracení, už si příliš zvykli na své pohodlí v raušové a alkoholové realitě.
Shrnutí: Kniha stojí za to :).

poiu
27.03.2017 3 z 5

Kniha se mi četla celkem dobře, díky krátkým větám v přítomném čase to celkem rychle uteklo, ale ten příběh, ten příběh....

Je to škoda, myslím, že to mělo velký potenciál a mohlo se to rozvinout v pěknou sondu do života zlaté mládeže v Paříži, ale bohužel zůstal tento potenciál nevyužitý... Sacha ani Augustin mě nedokázali ničím zaujmout a bylo mi srdečně jedno, kde se Sacha dneska opije, jestli ho vylijou ze školy nebo s kým se Augustin vyspí...

".... Protože nemáš žádnej sen, co by tě dokázal přenést jinam. Žádnej cíl. Jedinou radost ti přinášej prchavý, snadno dosažitelný chvíle smíření. Máš všechno, a v srdci máš přesto čím dál větší prázdnotu, zato hlava ti přetéká brutálníma představama, a jenom těm vděčíš za pocit, že žiješ. Vlastně všechno, ale úplně všechno děláš právě proto, aby ses ubezpečil, že jsi naživu."

Verrrunka
13.02.2017 3 z 5

Úplně nevím, jak začít... Kniha se mi četla dobře, střídání pasáží z reality a z drogového opojení jsou velmi zpestřující. Do nebes bych knihu úplně nevyzvedla, ale je rozhodně zajímavé sledovat, kam až lze zajít, když se mládež začne nudit. Tady to bylo trochu vyhrocené tím, že se jedná v podstatě o zlatou mládež, ale spousta věcí by se určitě mohla dít i bez tolika peněz. Určitě bych doporučila rodičům, aby si uvědomili, co se může dít za jejich zády, ale i puberťákům, ti si snad uvědomí, že jsou i jiné druhy zábavy a tohle prostě nemůže skončit dobře.

veron_nika
22.01.2017 2 z 5

Hlavný hrdina je 3/4 knihy tak nesympatický a máte chuť ho prefackať a prefackať aj jeho rodičov. Postava Augustina je pre mňa osobne pravdepodobne najnesympatickejšia literárna postava vôbec. Nato, že má kniha ani nie 160 strán som ju čítala asi 2 týždne, lebo som proste nemala chuť tráviť čas s týmito dvoma. Knihe som chcela dať jednu hviezdičku, ale zachránilo to posledných asi 30 strán, kde si Sacha začal uvedomovať, že má problém a analyzovať ho. Keby bol pomer opisu závislosti, večierkov a nielen homosexuálneho sexu a pomer riešenia situácie a bojovania so závislosťou opačný, mohla to byť výborná kniha. Škoda premrhaného potenciálu...

zuzi_zuza
12.01.2017 1 z 5

Nudný příběh malého feťáka. Aneb když nevíte do čeho kopnout, tak si sežeňte půl gramu koksu a hned bude líp... -_- Četla jsem ve vlaku a hned při té příležitosti jsem knihu nechala na nádraží pro nějakého dalšího odvážlivce :)

bibliophile
25.12.2016 3 z 5

Dobrý příběh o tom, jak málo stačí, aby se člověk stal závislým a jak snadno dojde k odcizení dvou vzájemně blízkých lidí.

Mruskulka
31.07.2016 3 z 5

Příběh chlapce, který se dal na jinou cestu. Kniha napsána jinak, než jsem zvyklá, proto je i zajímavější :) doporučuji

KlérTomson
27.04.2015 5 z 5

Za mě skvělý literární zážitek. Kniha psaná velice zajímavě. Celkem reálný příběh, možná až na ten věk, ale jinak společnost perfektně vystižena. Ocenila bych nečekané zakončení příběhu.

sandokan46
08.04.2015 2 z 5

Začátek mi přišel zajímavý, potom už ne. Přišlo mi to jen jako směs střípků z jeho života a ty krátké věty mě nutily číst hrozně rychle. Ani doslov se mi nechtělo číst. Celkově mě román nezaujal.

niika
09.09.2014 4 z 5

Strhující kniha. Je potřeba brát ten příběh, tak jak přijde, jak je napsaný, a nehledat v tom skrytá poselství. To, že dva mladí kluci stráví rok dospívání v podobě téměř nekončícího večírku mi nepřijde nijak nenormální. I to je způsob, jak si užít života.

drogy francouzská literatura dospívání první láska nebezpečí generace Y

Autorovy knížky

Sacha Sperling