Blouznivci našich hor. Díl 1

Blouznivci našich hor. Díl 1 https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/418463/bmid_blouznivci-nasich-hor-dil-1-bAN-418463.jpg 4 9 3

„Bylo to na počátku let osmdesátých devatenáctého století; na krkonošských horách šířilo se duchověrectví, lidé se jali promocí prostřednic obcovat se zásvětím a zakládali »sbory«. Nová víra ta zabloudila z ciziny nejprve do německého Trutnova; odtud přišla mezi český lid do okolí jilemnického, vysockého, semilského a dále do kraje. Učení to se jevilo jinak u Němců a jinak u Čechů. Německému lidu byl spiritismus jakousi zábavou, ukájením zvědavosti, pouhým citováním duchů, všetečným poptáváním na světské, pozemské malichernosti, pátráním a dotazováním nebožtíků, kdo tu neb onu věc ukradl, kdo spáchal ten nebo onen zločin. Ale lidu českému bylo duchověrectví náboženskou reformací, pojal je v sebe se vší vrozenou mu vznětlivostí, ba s plamennou vášnivostí, jako by mysticismus našich předků, starých Českých bratří, ožil a obrodil se v horském současném pokolení.“... celý text

Lili2
Lili2
22.05.2023

Čekala jsem více spiritismu, samotnou podstatu a hloubku.

Nicole_picole
Nicole_picole
27.01.2021 4 z 5

Kniha je rozdělena na dva na sobě nezávislé příběhy. První je skvělý, napínavý..ukazuje že ne vždy věci vyjdou tak jak si myslíme. Druhý je chvílemi nezáživný, ale konec zas ukazuje, že lidé dokáží být i po nespravedlivém příkoří stále dobří. Hodně pěkná kniha.

mol378
mol378
15.02.2020 4 z 5

Zabývám se trochu genealogií, životem našich předků, jejich myšlením, duchovnem i každodenní realitou, tzv. malými dějinami. Patří tam i náboženství a spiritismus. I v této staré klasice si čtenář ověří, jak lidé stále touží po duchovním přesahu života - bez něho by neměl smysl, žilo by se jen pro materiálno a ze dne na den. A toto duchovno hledali různými způsoby a občas se docela trápili. Jako my dnes. K tomu si vychutnávám kulisy devatenáctého století na venkově, v horách, velmi odlišné od naší současnosti. Ale lidské vlastnosti se nemění.