Bleděmodré ženské písmo / Blassblaue Frauenschrift

Bleděmodré ženské písmo / Blassblaue Frauenschrift https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/287393/mid_bledemodre-zenske-pismo-blassblaue--9Ah-287393.jpg 5 16 3

Jediný dopis někdy změní všechno. Převrátit naruby spokojený život může i okouzlujícímu padesátníkovi Leonidasovi, který byl až dosud přesvědčen o své neporazitelnosti. Písmo na obálce totiž patří jeho dávné milence a připomíná mu osmnáct let starou historii, kterou se ze svého života a ze vzpomínek marně snažil vymazat... Novela vtáhne čtenáře díky psychologické přesvědčivosti; dotýká se také tématu antisemitismu v rakouské společnosti 30. let 20. století. Dvojjazyčné vydání čtenáři umožňuje ocenit literární virtuozitu Franze Werfela, jednoho z největších autorů pražské německé literatury.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Garamond

Eine blaßblaue Frauenschrift , 1941

strylea
15.05.2021 5 z 5

Příběh jednoduchý, ale originální. Werfel používá vnitřní dialogy a úvahy hrdinů a vše dopodrobna popisuje. Je zde zahrnuta atmosféra 30. let 20. století v Rakousku a autor dobře vystihl téma antisemitismu a vztahu v manželství. Rozhodně knihu doporučuji, stojí za to si ji přečíst. :-)

rencovav
19.12.2020 5 z 5

Franz Werfel mě nadchl. Nejenže jsem po dlouhé době mohla číst v němčině a neměla jsem s tím skoro problémy, ale hlavně ten příběh mě zaujal. Jednoduché, obyčejné. A přesto originální, neokoukané téma. Pohled na svět začátku třicátých let, pohled do nitra muže, který podváděl. Zpověď. Zkrátka a dobře, líbilo se mi to a pokud máte čas, určitě si to přečtěte, je to krátká knížka (v češtině určitě).

Mira7
04.11.2017 5 z 5

Bleděmodré ženské písmo je první knihou od autora, kterou jsem přečetl. Kniha se četla výborně.
Franz Werfel dokázal do poměrně krátkého textu umně zahrnout atmosféru doby 30. let v Rakousku krátce před anexí, antisemitské nálady ve společnosti vedené i strachem z „mocného souseda“.
To vše na pozadí života hlavního hrdiny, výstižněji spíše hlavní postavy příběhu pocházejícího z chudých poměrů, který se přiženil do bohaté rodiny a vede pohodlný život vysokého státního úředníka a oportunisty. Na počátku jeho životního úspěchu stála sebevražda židovského spolubydlícího – „inteligentního izraelity“ - během školních let. Ten mu odkázal fešný oblek a od té doby zaznamenává Leonidas jen úspěchy a pozvání do nejvyšší společnosti se hrnou.
Dopis od dávné židovské milenky Leonida „vyvede z rytmu“. Nejsilnější momenty knihy nastávají asi v pasážích, kdy se Leonidas snaží přesvědčit své kolegy úředníky o správnosti nabídnout významnou akademickou pozici proslulému lékaři židovského původu. Druhým vrcholem díla je pak setkání Leonida s Verou po letech.
Knihu určitě stojí za to si přečíst.

Kniha Bleděmodré ženské písmo / Blassblaue Frauenschrift je v