Bleděmodré ženské písmo / Blassblaue Frauenschrift

od:


KoupitKoupit eknihu

Jediný dopis někdy změní všechno. Převrátit naruby spokojený život může i okouzlujícímu padesátníkovi Leonidasovi, který byl až dosud přesvědčen o své neporazitelnosti. Písmo na obálce totiž patří jeho dávné milence a připomíná mu osmnáct let starou historii, kterou se ze svého života a ze vzpomínek marně snažil vymazat... Novela vtáhne čtenáře díky psychologické přesvědčivosti; dotýká se také tématu antisemitismu v rakouské společnosti 30. let 20. století. Dvojjazyčné vydání čtenáři umožňuje ocenit literární virtuozitu Franze Werfela, jednoho z největších autorů pražské německé literatury....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/28_/287393/bledemodre-zenske-pismo-blassblaue--9Ah-287393.jpg 4.37
Orig. název:

Eine blaßblaue Frauenschrift (1941)

Žánr:
Literatura světová, Romány
Vydáno:, Garamond
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (1)

Mira7
04.11.2017

Bleděmodré ženské písmo je první knihou od autora, kterou jsem přečetl. Kniha se četla výborně.
Franz Werfel dokázal do poměrně krátkého textu umně zahrnout atmosféru doby 30. let v Rakousku krátce před anexí, antisemitské nálady ve společnosti vedené i strachem z „mocného souseda“.
To vše na pozadí života hlavního hrdiny, výstižněji spíše hlavní postavy příběhu pocházejícího z chudých poměrů, který se přiženil do bohaté rodiny a vede pohodlný život vysokého státního úředníka a oportunisty. Na počátku jeho životního úspěchu stála sebevražda židovského spolubydlícího – „inteligentního izraelity“ - během školních let. Ten mu odkázal fešný oblek a od té doby zaznamenává Leonidas jen úspěchy a pozvání do nejvyšší společnosti se hrnou.
Dopis od dávné židovské milenky Leonida „vyvede z rytmu“. Nejsilnější momenty knihy nastávají asi v pasážích, kdy se Leonidas snaží přesvědčit své kolegy úředníky o správnosti nabídnout významnou akademickou pozici proslulému lékaři židovského původu. Druhým vrcholem díla je pak setkání Leonida s Verou po letech.
Knihu určitě stojí za to si přečíst.