Blaze

Blaze https://www.databazeknih.cz/img/books/89_/894/mid_blaze-sLq-894.jpg 4 839 108

Nová kniha Stephena Kinga napsaná pod pseudonymem Richard Bachman. * Claytonu Blaisdellovi mladšímu, přezdívanému Blaze, to kvůli dávnému úrazu hlavy (otec ho totiž kdysi jako malého shodil ze schodů) moc dobře nemyslí. Protřelý kriminálník George Rackley, s nímž se po svém útěku z chlapeckého ústavu seznámí, mu nasadí do hlavy „ohromný“ nápad unést dítě z bohaté rodiny. Že to zní jako tuctová kriminálka? Autor však, jak je jeho zvykem, dál míchá karty. Než se parťákům podaří plán, který by mohl vynést miliony dolarů, uskutečnit, kápo George zemře (nebo snad ne?). Blaze, odkázaný teď sám na sebe, si ve sněhové bouři odnáší dítě jako rukojmí, policajti jsou mu v patách a celý ten „do detailu promyšlený zločin“ se v bílém pekle lesů v Maine najednou mění v závod s časem. King v novém románu se strhujícím dějem a napětím oživil rukopis z raného „bachmanovského“ období. Hromotluk Blaze je sice zločinec, ale málokterý románový hrdina budí tolik soucitu a sympatií.... celý text

Literatura světová , Thrillery

Vydáno: , Beta-Dobrovský

Blaze , 2007

josska
25.12.2023 4 z 5

Jsem ráda,že jsem knihu přečetla a mám konečně splněnou výzvu,myslela jsem,že poprvé nesplnim,ale nakonec se zadařilo.Kinga spíš nečtu,ale tohle se mě celkem líbilo,hlavní hrdina měl prostě smůlu,,a ten konec...nakonec celkem rychlá jednohubka..

uzivatel83509
24.12.2023 2 z 5

Kniha mě moc nebavila, ale za ten konec dávám aspoň dvě hvězdy :-)

Lenka.Vílka
11.09.2023 5 z 5

Bachmanovky jsou pro mě tak trochu jiná kategorie Kingovek. Očekávám od toho mnohem víc deprese. Protože Srovnáno se zemí v mojí hlavě bylo dlouho. A bylo mi dlouho smutno. Blaze jsem měla půjčeno z knihovny tehdy dávno, kdy jsem Mistra ještě tolik nežrala. Takže jsem moc ráda za nové vydání v paperbacku. Protože vím, jak u mě dopadla minulá Bachmanovka a Blaze je podobně laděná kniha. Došlo opět k nebezpečnému žmoulání skoro hraničící s poničením knihy?

Jo, rozhodně jo!

Problém je v tom, že když máte hlavní postavu tak neskutečně sympatickou (byť sympatie mají ze začátku spíše rovnítko ke slovu "lítost", z čehož se i přes ty všechny věci dál textem stane skutečná sympatie), tak je blbý mu nefandit, přestože dělá něco špatnýho. A především hloupýho. Což by bylo lepší před Blazem nezmiňovat. Nebo vám rozmáčkne hlavu jako zralý meloun. Udělá to nerad, ale když je někdo zlej a hnusnej, tak co jiného zbývá?!

Za mě úplně skvěle popsané to, jak to má někdo v hlavě "trochu pomíchané". A ty rozhovory s dávno mrtvým Georgem byly vážně moc fajn. Ale slova jsou málo, činy jsou víc. Je třeba dokončit plán, který spolu měli předtím. Unést malé dítě kvůli výkupnému...
Ale nic není nikdy takové, jak si to dva naplánují. Především, když z těch dvou zůstane už jenom jeden...

Skvělá a především hodně emotivní kniha, která na konci dopadla jako Srovnáno se zemí. Ať žije paperback! Ať žijou emoce! Třikrát hurá králi!

alca-212
24.07.2023 5 z 5

V předmluvě King mimo jiné píše, že kniha je doják, že doufá, že čtenář i nějakou tu slzu uroní. Na mě tedy kniha až takové účinky neměla, ale přesto jsem si ji moc ráda přečetla. Za mě plný počet.

iška
19.07.2023 4 z 5

Původně jsem byla přesvědčena, že tento bod letošní ČV vynechám, ale díky alnahu jsem objevila tento útlý titul a jsem ráda. Hlavní hrdina, který jako malý chlapec měl potenciál vyrůst v úspěšného muže, měl bohužel smůlu na ty, kteří jeho život formovali. Rozhodně stojí za přečtení i zamyšlení.

alnahu
24.06.2023 4 z 5

Od Stephena Kinga moc knih nečtu,po této jsem sáhla díky čtenářské výzvě.
Krátký příběh v kterém je vám hlavního hrdiny upřímě líto,jeho život je souhra nešťastných náhod,ale přesto v něm neumřela lidskost.Příběh v kterém tušíte ,jak to nevyhnutelně musí dopadnout.

Luigi1
09.06.2023 5 z 5

Kniha se mi velice líbila

jfialova
26.04.2023 4 z 5

Pro mnohé čtenáře jakýs takýs průměr, mně osobně se kniha dotýká více jako matky a sestry člověka s psychiatrickou diagnózou. King prostě umí výborně vystihnout postavy dětí a dospělých, kteří jsou v případě Blaze věčnými dětmi. Dokáže do toho dát tu hajzlíkovskou stránku (která má většinou někde svůj smutný původ), ale najít i tu dobrou dušičku, která tam je přes všechno to špatné, co se přihodilo, někde v koutku dřímá. Suchý konec považuji za jediné možné reálné vyústění (bohužel) a nevadí mi, i když byl předvídatelný. Za mě dobrá kniha, ze které mně mrazí.

Kanylka
06.02.2023 4 z 5

Silný příběh, který prostě "odsejpal" od začátku do konce . Takhle si představuji dobré čtení.

Marki019
30.01.2023 5 z 5

Perfektní čtení, mělo to šmrc, rychlý děj. Toto je moje první kniha od R.Bachmana a myslím že né poslední. Určitě je to jiné počtení než klasická Kingovka.

okeey
26.01.2023 5 z 5

Další tzv. "jednohubka" od Richarda Bachmana (Stephena Kinga).
Tyhle malé Kingovy paperbacky jsou zárukou kvality, tedy alespoň pro mě. Příběh byl napínavý, plný akce, ale taky smůly hlavní postavy. Opět King mistrně vykreslil charakter hlavní postavy. Autor má zvláštní schopnost vás přesvědčit o tom, že vám bude líto i zločince, s tím jsem se ještě i jiných knih tohoto typu nesetkala. Každá Kingovka mi něco dá a u této to nebylo jinak.
Doporučuji!

pavel.2
26.11.2022 3 z 5

Za mě super, psát něco jiného než DarthElle níže by bylo plýtváním slov :-)

DarthElle
12.11.2022 5 z 5

Četlo se to dobře, četlo se to rychle a pak už byl konec. Konec byl takový typický bachmanovský, takže mě nijak nepřekvapil, spíš sem ho čekala. Je skvělý jak King, neboli jeho alter ego Bachman, dokáže prakticky napsat knihu zaměřenou zcela jen na jednu postavu, popsat celý jeho život, popsat jak se dostal, kam se dostal a proč udělal, co udělal, bez toho aniž by to člověka nudilo nebo chtěl vícero postav. Uvidíme, jestli se k této knize ještě vrátím. U Zhubni sem si říkala, že to číst znovu nepotřebuju, ale poslední dobou na tu knihu mám hroznou chuť, tak je možné, že se to stane jednou i u Blaze.

pazdy15
26.10.2022 5 z 5

Knížka byla velice čtivá, plno akce a perfektně vykreslený a napínavý děj. A tolik smůly na jednoho člověka, až mi ho bylo líto :(

pastelkaX
22.09.2022 5 z 5

Blaze je sice zločinec, ale na jednu stranu mu nejde nefandit. Hloupý je, protože jeho otec byl ještě větší hlupák. Zločinec je, protože měl smůlu na kamarády. I přesto všechno se ale stále snaží být alespoň trochu dobrým člověkem a z pohledu čtenáře se mu to často i daří.(Pohled matky, které dvoumetrový hromotluk s IQ houpacího koně vytáhne dítě z kolébky a pak s ním trajdá venku v -20°C se jistě lehce liší...).

Merlin_CZ
13.07.2022 5 z 5

výborně napsaná kniha, jen je mi z ní tak nějak smutno.
Takový Forrest Gump, jen bez toho smíchu.

BookDowner
03.07.2022 4 z 5

Při hledání Prokletí Salemu jsem místo toho dostal doporučení na tuto jednohubku. A na takovou šuplíkovku je to mrtě četba. Líbí se mi psychologie, strach, realita a taky vážnost. Nebojí se to ani být sprostá knížka, tak jak normální lidi mluví. I ta zápletka byla zajímavá a hlavni postava je osvěžením od typických perfektních bláznů, co vše svedou. Nesmí vám v knihovně chybět.

Blaufik
24.06.2022 5 z 5

Za sebe tuto jednohubku rozhodně doporučuji. Je to příběh, který baví a díky způsobu, jakým je vyprávěný, opravdu čtenáře vtáhne do děje - bez zbytečných keců nebo hluchých míst. Navíc, Blaze je postavou, která má co nabídnout, i přes to, že jeho IQ je jen o něco málo vyšší než jeho věk.

Česneksmedem
21.05.2022 4 z 5

Ríša Bachman. Jak slyším nebo čtu Bachman, hned si vzpomenu na skupinu Bachman Turner Overdrive a v uších mi zní jejich pecka You Ain't Seen Nothing Yet.
Ke knize. Každý máme v hlavě svého Jiříka, který nám neustále napovídá. Samozřejmě ho má i Blaze. O lidech jako je on nehodní lidé říkají, že jsou vylízaní jak ešus v hladomorně. Fuj. Na takové se tvářím pochmurně jako tlaková níže. A to samé, pokud se něco nekalého děje dětem. A zde jde o únos. Fakt je ten, že Ríša to napsal tak, abychom měli v kebulce maglajs, jestli Blaze nenávidět nebo ho zároveň i litovat. Prostě umí ten psavec.

opic 12
13.02.2022 5 z 5

Sráči seš sráč.
Bachmanovka jak víno !
Znovu se mi potvrzuje co od něj nebo od Kinga je tu hodnoceno modře tak mám opačně.
I když slušných současných 77%.Na tom však nesejde.
Cokoliv o příběhu vyzrazuje anotace (navíc děsně provedená) takže cokoliv uvádět je zbytečné.
Útlejší knížečka a o to lepší.Opět Bachmanovsky bez okecávání.Přímočaré.Bez mystična atd.Mé oblíbené vnitřní hlasy a střídání vzpomínek a života před tím ...
Vypravěčství vyzrálé.Psychologie prokreslenáTen popis a Blazeho charakter.Čím hlavní postava prochází a co tomu předcházelo.
Je to jak zip kterej zatáhnete.Sice se vám dělá vedro ale až do konce nerozepnete.Až to skončí tak vás to doslova vyplivne.Ted se s tím vyrovnejte sami.Zase vás dostal že jo ? Autore jsem doslova na lopatkách.
A abych nezapoměl.Blaze má kamaráda.Panečku ten je.
Jednoduše budete v dobré společnosti.Kladas to sice není to ne.Zase na druhou stranu : nic není černobílé ...
King sice v úvodu uvádí a podotýká že to sice vyhrabal ze šuplíku dříve napsaných.Něco ve smyslu mladické nerozvážnosti a rebelství autorovo.Rané dílko bez příkras ale o to lepší.
Načež se svojí vrozenou skromností připouští něco o braku a podobně.
Mistře nepodcenujte se.Je to zbytečné.Víc než dobré je to.
Ba přímo skvěle čtivé.
Obálka zdařilá u nového vydání.Úplně jsem se zabořil nejenom do závějí.Ale přirozeně samozřejmě i do děje a pozvolna vtahujícího příběhu.