Blaze

Blaze https://www.databazeknih.cz/img/books/89_/894/mid_blaze-sLq-894.jpg 4 837 108

Nová kniha Stephena Kinga napsaná pod pseudonymem Richard Bachman. * Claytonu Blaisdellovi mladšímu, přezdívanému Blaze, to kvůli dávnému úrazu hlavy (otec ho totiž kdysi jako malého shodil ze schodů) moc dobře nemyslí. Protřelý kriminálník George Rackley, s nímž se po svém útěku z chlapeckého ústavu seznámí, mu nasadí do hlavy „ohromný“ nápad unést dítě z bohaté rodiny. Že to zní jako tuctová kriminálka? Autor však, jak je jeho zvykem, dál míchá karty. Než se parťákům podaří plán, který by mohl vynést miliony dolarů, uskutečnit, kápo George zemře (nebo snad ne?). Blaze, odkázaný teď sám na sebe, si ve sněhové bouři odnáší dítě jako rukojmí, policajti jsou mu v patách a celý ten „do detailu promyšlený zločin“ se v bílém pekle lesů v Maine najednou mění v závod s časem. King v novém románu se strhujícím dějem a napětím oživil rukopis z raného „bachmanovského“ období. Hromotluk Blaze je sice zločinec, ale málokterý románový hrdina budí tolik soucitu a sympatií.... celý text

Literatura světová , Thrillery

Vydáno: , Beta-Dobrovský

Blaze , 2007

jitka4803
jitka4803
23.02.2016 4 z 5

Bylo to napínavé, bez dlouhých nudných pasáží kterým se King někdy nevyhne.

Fastard
Fastard
14.12.2015 5 z 5

Na Kingových knížkách napsaných pod pseudonymem mě baví hlavně jejich syrovost a spád. Je to skoro tak dobré jako Dlouhý pochod, jednoduchý příběh, který drží perfektně pohromadě.

Viktoria-Pasty
Viktoria-Pasty
24.09.2015 5 z 5

Kniha byla velice zajímavá. Moc se mi líbila.

fear
fear
20.09.2015 5 z 5

Má poslední kniha od Kinga, než u nás vyjde Právo nálezce. Sakra, proč jsem si ho trochu víc nešetřila. Za mě rozhodně nejlepší Bachmanovka. Ten rozdíl je prostě znát, když čtete Kinga a Bachmana. Většinou jsem z knih napsaných pod jeho pseudonymem nebyla moc odvázaná - až doteď. Cítila jsem se trochu nepatřičně, když jsem se přistihla, že Blazeovi se zatajeným dechem fandím, ale to asi nejsem jediná. :) Krátký příběh s takovou tou správnou atmosférou, rozhodně pět hvězdiček.

renata1824
renata1824
14.09.2015 4 z 5

Pokud si přečtete Kingův úvod, nemůže vás Blaze zklamat. Je v něm řečeno vše.
Blaze nemůžete nenávidět, je vám ho přirozeně líto. Jeho život je souhra nešťastných náhod.
I když je celkem jisté, jak to skončí, "dostala" mě spousta věcí.

Obuvník
Obuvník
03.09.2015 4 z 5

Blaze se v tom plácá. Naturalismus se mu zakousl do zadku jako vzteklá fretka. Mohl to skoulet lépe, dokonce i po "přátelském" otcově poplácání, které ho shodilo ze schodů, to mohl dokázat. Cesta je však plná pokroucených větví. Šlápnete na ně a seknou vás do holeně. Když pak máte nohy dostatečně ošlehané, bolest je pryč. Zbudou jen jizvy na duši.
Stačilo mít po ruce jednu normální osobu. Jednu jedinou. Někteří se ale narodili zadkem nahoru. A to jim svět neodpustí...

eraserhead
eraserhead
25.08.2015 3 z 5

Tohle je prostě klasický rutinní King (ať už si říká Bachman nebo třeba Holobrádek a ať už to napsal, kdy chtěl). Není to špatné, rozhodně vás to nezhnusí a nezkazí vám to četbu, problém ale je ,že to má jen nějakých 190 stran a už na nějaké 60 straně vám je jasné, jak to skončí, jak to musí skončit a celých těch následujících 130 stránek vás to ničím nepřekvapí a směřuje to přesně k tomu, k čemu to směřovat (u Kinga) nutně musí. Je tam všechno, co od Kinga čekáte, a to je další problém, není tam nic, co byste nečekali, co by vás překvapilo. Tohle mohl být krásný interaktivní román, King mohl jen ve dvou větách načrtnout charaktery jednotlivých postav a záplektu a čtenář si to mohl v klidu domyslet sám. A byl by to prakticky úplně stejný příběh. Máte-li Kinga rádi, bude to fajn četba. Problém nastává a vzrůstá přímo úměrně k počtu již přečtených Kingovek. Protože čím více jste jich četli, tím více vám tohle bude připadat takřka nijaké. Včetně naprosto suchého konce.

ivakola
ivakola
30.06.2015 5 z 5

Moje setkání s úplně novým Kingem. Ještě dlouho na tuto knihu nezapomenu. Ještě se mi nestalo, abych tak sympatizovala se zápornou postavou a bylo mi moc líto že knížka skončila tak jak skončila. Ale ono to asi jinak nejde - padouch je padouch a ani pan King na tom nic nezmění ( k mé velké lítosti ).

heavy66
heavy66
29.06.2015 5 z 5

Nepamatuji se, kdy jsem si naposledy oblíbil záporného hrdinu tak jako Blaze! Smutný příběh o štěstí a náhodě, které řídí lidské osudy - moc se mi líbil!

mailo-s
mailo-s
14.06.2015 3 z 5

Je to pěkná a velmi čtivá oddechovka . Opravdu mně bavila ,obzvláště ty části z Blazeova dospívání.
Blaze je hajzlík a podvodník ale díky jeho dobrácké povaze vám i za těch pár stránek prostě přiroste k srdci.

ivana5609
ivana5609
27.05.2015 4 z 5

Zdařilé dílko, které bylo až do konce napínavé. Snad jen ten konec jsem čekala veselejší, ale to by nebyl King. :)

Terva
Terva
19.04.2015 4 z 5

Richard Bachman psal rychlé a jednoduché příběhy, proto si ho Stephen King vybral jako spou druhou podobu.
Kingovo knížky jsou mnohdy obsáhlé, plné flashbacků a někdy i nekonečné. Bachmanovo romány jdou rychle kupředu, nezatěžují se moc pohledy do minulosti a dá se říci, že končí i optimisticky - to určitě není spoiler.

Blaze je poslední kniha Richarda Bachmana, než se zcela pohlcen Stephenem Kingem ztrácí ze čtenářského nebe.

Blaze je prostý příběh prostého muže, který se rozhodne unést dítě a požadovat výkupné. Naštěstí kniha neobsahuje moc flashbacků, jak je u Richarda Kinga zvykem, ale už se tu začínají prodlužovat. King začíná nad Richardem převládat. Kniha má však jen "190" stran a tak se velmi rychle čte. Já ji četl asi před pěti lety a tak jsem po ní v sobotu nostalgicky šáhnul do knihovny. Dva dny a jsem na konci. Lehký příběh

Malá ochutnávka:
Být blboun, to byl pech. Člověka každou chvíli zaskočil smutek, protože si nikdy nepamatoval důležité věci. V hlavě udržel jenom blbiny........

Mariona
Mariona
09.04.2015 5 z 5

Já dávám 5*. Kniha se mi líbila, bavili mě části z Blazeova dětství, ale když mělo přijít na únos Joa, celou dobu jsem si říkala : ne, prosím ne, nedělej to :)

dlouhan

Pro mě nejlepší kniha od Kinga.Sorry Richarde

ForiCZ
ForiCZ
28.07.2014 5 z 5

Skvělá věc od Kinga, tedy Bachmana. Je to příběh, kdy člověk fandí padouchovi a jeho osud ho skoro donutí k slzám. Úžasně napsaná knížka, dobře se četla. Oproti většině románových "kingovek" nejsou v Blazovi ty zdlouhavé pasáže, které by čtenáře začaly nudit. Celou dobu má příběh spád.

Zlosynus
Zlosynus
23.07.2014 4 z 5

jedna z mých nejoblíbenějších od Kinga. Blaze je nezapomenutelná, perfektní postava. no a ty scény z borůvkových plantáží - miluju, miluju

callahanh
callahanh
15.05.2014 4 z 5

Blaze je velice povedená bachmanovka. Zajímavý a dobře vykreslený hrdina, jehož konec je víceméně jasný, přesto knihu čtete jedním dechem. Humorné momenty se střídají s těmi méně humornými, ale vzhledem ke své délce uplyne kniha jako voda. Smutný příběh o chlapci, který prostě nedokázal přemýšlet a chytal se lidí, kteří mu něco nakukali a držel se jich. Není to tak dobré jako Dlouhý pochod, ani tak dojímavé jako Zelená míle, přesto je to kvalitní kniha. 80%

JohnMiller
JohnMiller
03.05.2014 2 z 5

Kingova lyrika dokonalá, ale to asi v každom jeho diele. Problém je ten že keď vás viac zaujme retrospektívna cesta hlavnej postavy na toľko že hlavný príbeh iba kazí dojem a vy čakáte kedy sa už hlavná postava prestane rozprávať sama zo sebou a začne opäť myslieť na to čo ju stretlo v minulosti lebo nič iné tu nestojí za pozornosť tak niečo nie je s kostolným poriadkom. Pri tom to malo na začiatku zaujímavú noir atmosféru.. škoda sklamanie..

KellyH
KellyH
06.01.2014 4 z 5

Kdo čekal, že knížka snad může skončit jinak, tak nevím, co si myslel, protože jinak to opravdu dopadnout nemohlo. Ale víte co? Ačkoliv to bylo takhle předvídatelné, stejně se mi to líbilo. Děj byl propracovaný a kdekoliv vystupuje někdo pomalý/retardovaný, tak už jen to je - většinou - příslibem něčeho zajímavého. Příběh Blaze se mi líbil, jak ta současná linie, tak i vyprávění o jeho minulosti. Až potom bylo člověku líto, že ta knížka už končí a hlavně jak končí, i když pro Blaze to tak asi bylo nejlepší...