Blaze

Blaze https://www.databazeknih.cz/img/books/89_/894/mid_blaze-sLq-894.jpg 4 839 108

Nová kniha Stephena Kinga napsaná pod pseudonymem Richard Bachman. * Claytonu Blaisdellovi mladšímu, přezdívanému Blaze, to kvůli dávnému úrazu hlavy (otec ho totiž kdysi jako malého shodil ze schodů) moc dobře nemyslí. Protřelý kriminálník George Rackley, s nímž se po svém útěku z chlapeckého ústavu seznámí, mu nasadí do hlavy „ohromný“ nápad unést dítě z bohaté rodiny. Že to zní jako tuctová kriminálka? Autor však, jak je jeho zvykem, dál míchá karty. Než se parťákům podaří plán, který by mohl vynést miliony dolarů, uskutečnit, kápo George zemře (nebo snad ne?). Blaze, odkázaný teď sám na sebe, si ve sněhové bouři odnáší dítě jako rukojmí, policajti jsou mu v patách a celý ten „do detailu promyšlený zločin“ se v bílém pekle lesů v Maine najednou mění v závod s časem. King v novém románu se strhujícím dějem a napětím oživil rukopis z raného „bachmanovského“ období. Hromotluk Blaze je sice zločinec, ale málokterý románový hrdina budí tolik soucitu a sympatií.... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: , Beta-Dobrovský

Blaze , 2007

Laylak
15.08.2019 5 z 5

Kniha nie je horor, avsak je celkom namotavkova. Niekto ma v zivote smolu. Staci stretnut dobrych ludi a zivit moze byt fajn. Avsak Blaze mal smolu, dobre srdce, no ak clovek vyzera ako frankenstein, sance na uspech sa mu znizuju. Pekne citanie, trochu dojimave, obcas vtipne. Prijemna zmena v repertoari.

Burinkacdbd
08.06.2019 5 z 5

Blaze měl v životě jen dva opravdové kamarády - Johnyho Cheltzmana a George Thomase Rackleyho. Oba jsou již mrtví, ale přes to na ně Blaze ( Clayton Blaisdell mladší) ze státního sirotčince neustále vzpomíná (George na něj dokonce promlouvá).
V tuto chvíli nesrovnávám tvorbu S. Kinga. Nelze srovnávat horory s romány a detektivkami...
Blaze se mi dobře četl, příběh byl zajímavý a i přes "slabomyslnost" hlavního hrdiny napínavý a mně se líbil. Příběh to byl lidský. Trpěla rodina uneseného Joea, ale trpěl i Blaze, který chtěl mít spřízněnou duši a kamaráda do budoucnosti (samozřejmě nejisté budoucnosti).
Ke konci knihy už se snad ani nejednalo o rukojmí, ale převažovalo citové pouto.
Kniha se mi moc líbila a nebojím se dát 5 *.
P. S. Docela by mě zajímalo, co se stalo s Rufusem Wyattem :-)
2019

Eliiieš
29.03.2019 3 z 5

Tuhle knihu jsem dočetla už před týdnem, ale mám z ní poměrně rozporuplné pocity. Měla jsem opět trochu problém se začít, pak už to šlo rychle, ale stále jsem z knihy měla takový zvláštní pocit. Začátek je zbytečné natahován, konec poměrně urychlen...
A stejně mě nejvíc dostal přístup Blazea k chlapci... (mimochodem, čekala jsem upřímně ještě nějaké to překvapivé vyvrcholení, třeba, že první slovo Joea bude "Blaze" (případně "to zkoulíme")... Nebo obecně nějaký dodatek...)
Takhle váhám mezi 2 a 3 hvězdičkami, ale 2 hvězdičky Bachmanovi asi už z principu dát nemůžu...

Knihomolová
28.12.2018 5 z 5

Blaze je typický prostoduchý zloduch, kterého si zamilujete a fandíte mu až do konce, i když víte, že to s ním asi dobře nedopadne. Jeho příběh mě pohltil, pobavil i zabolel. Scéna z ,,planety dětí'', jeho péče o mimino, ale taky rozhovory s Georgem a ... No je to jednoduše skvělá kniha. Co na Bachmanovi a jeho kolegovi Kingovi zbožňuju je to, jak dokážou vystihnout a obsáhnout obyčejný lidský život, se všemi jeho horory, komediemi i dramaty a udělat z toho všeho dokonalý příběh. Fall in love. Už zase.

Predator666
04.11.2018 4 z 5

Je zvláštní, jaký je rozdíl mezi mistrem Kingem a pseu Bachmanem. King jako by se stával úplně jiným člověkem. Možná to ani neví, ale Bachman píše bez zbytečných vysvětlovacích pasáží, vše rychle odsýpá a nikde se nezdržuje. Proto je také knihy v sérii Richard Bachman maximálně dvouset stránkové a rychle se čtou. Blaze není jiná. Jednoduchý děj, jednoduchá zápletka a možná trochu čekaný konec. Jak už jsem tady někde v komentářích četl, je zde už Bachman skoro pohlcen Kingem. Dávám sice jen čtyři hvězdy, ale knihu vřele doporučuji.

Nomia
17.09.2018 4 z 5

King a jeho přímý tah na branku. Bylo jasné, jak se to bude vyvíjet, bylo jasné, jak to skončí, ale stejně jsem se od toho nemohla odtrhnou a naprosto to hltala až do samotného smutného finále.
Jsou i lepší Kingovi (Pro mě se stále na čelních příčkách drží Dlouhý pochod a Zelená míle.), ale Blaze je opět strhující a krásně hořkosladký příběh. Postava Blaze je až skoro dojemná. King opět dokázal, že dokáže mistrovsky pracovat i s netradičními postavami.

dalibor123
01.03.2018 5 z 5

Musím dát plný počet. Nestává se totiž často, abych na pár stránkách zažil takový skvělý příběh a ještě k tomu abych fandil vlastně záporné postavě. Zde si King opravdu vyhrál a na to jak je to krátký, tak to určitě stojí za přečtení.

Ildi
27.10.2017 4 z 5

Nikdy by ma nenapadlo, že ma thriller dojme, ale tento ma dojal a veľmi. Krásne smutný príbeh, kde hlavný hrdina aj keď kriminálnik vo vás určite vyvolá súcit.

tomaserd
25.06.2017 5 z 5

Za mě je velká škoda že tuto knihu vydal pod pseudonymem, za mě je to lepší než nějaké knihy které vydal pod svým jménem :) Skvělí příběh se skvělou zápletkou a moc doporučuji, jinak je to kniha u které se zasmějete ale jsou tam i části kdy budete také smutní :)

denča1000
21.06.2017 4 z 5

Zajímavá kniha, ve které se odehrává na tak úplně obyčejný příběh. Občas se mi nelíbila drsnost stylu psaní, ale jindy mě kniha i dojímala. Člověk, který je tak docela retardovaný a nikdy nedržel v náruči dítě, se dokonale postará o unesené dítě a ještě si ho zamiluje. Blaze byl svým způsobem neškodný člověk s dobrým srdcem, co si chtěl vydělat nelegálním způsobem peníze, ale jak už to bývá zanechal za sebou spousty špatných věcí, kterého ho stály život. Byl tak blbý, že si to neuvědomoval. Napjatě jsem čekala, jak to dopadne a jestli oba přežijí a jak to vůbec je s tím duchem. Konec mohl dopadnou prostě jinak.

danny_21
07.04.2017 4 z 5

Jeden z nejlepších Kingových/Bachmanových kousků z toho plodného raného období. Přímočará, čtivá a sedícími flahbacky až do konce vyplněná knížečka, která i díky Kingovĕ předmluvĕ sice dává tušit směr a konec Blazerova koulení, přesto jsem málem ty 3 kapesníky potřeboval - 80 %

postrach
26.01.2017

Knihu jsem přečetla ,až do konce.Je jedna z mála knih,od tohoto autora,která se dá pochopit,už od začátku,aniž bych ji musela číst znovu.víc odpovídá mému vkusu.

čef
18.11.2016 5 z 5

Knihy o neschopných nešťastnících nemám obvykle v oblibě, ale pokud jde o Kinga, vždy zpracuje téma tak, že žasnu. Přitom ani v této knize autor nepoužívá žádných složitých fint a okras. Příběh opravdu vypravuje jakoby seděl vedle nás a jde jednoduše a přehledně na jeho jádro - na holý ksicht - jak nějak tak nebo podobně říká ve svém zajímavém úvodu. Sice jedna z jeho prvotin, ale opět výborná.

Pechule
25.10.2016 4 z 5

Moje druhé setkání s Kingem a nebyl to ztracený čas.

candy-22
01.09.2016 5 z 5

Napínavé, nejlepší knihy, kterou jsem od S.Kinga zatím četla.

marek6463
02.07.2016 3 z 5

Celkem zajímavý thriller.

PetrzOlomouce
29.06.2016 4 z 5

Trochu zklamání z konce.Už si u Kinga(Bachmana) začínám zvykat.
Začátek trochu chaos, pak se děj odvíjel docela slušně a stále jsem čekal, co se nakonec stane a ono skoro nic :-( Nicméně se kniha četla dobře a rukopis autora je znát i pod pseudonymem.

wiix
04.06.2016 3 z 5

Od Kinga som čítala už aj lepšie knihy, aj od Bachmana. Dielo je veľmi jednoduché, jasné, bez ďalších ozdôb a dejov a pre mňa je to krok späť a uberanie na kvalite a napínavosti diela.

DickBach
27.04.2016 5 z 5

Palce mám úplně umačkaný a odkrvený, jak pevně jsem je Blazeovi držela.... Konec knížky mně teda dostal.
Sakra, vždyť jsem sama matka, tak bych přece měla popohánět poldy... Tak kde se co zvrtlo?
Nechápu jak pan Král dokáže člověku zpřevracet všechny životní hodnoty... ???
Díky za strhující stránky.

kiki11
27.02.2016 5 z 5

Blaze je asi jediný knižní záporák, kterého mi bylo opravdu líto. Na konci mi téměř ukápla slza. :-)

Kniha je čtivá, napínavá, má skvělou atmosféru... Jednoznačně doporučuju. ;-)