Blaze

Blaze https://www.databazeknih.cz/img/books/89_/894/mid_blaze-sLq-894.jpg 4 839 108

Nová kniha Stephena Kinga napsaná pod pseudonymem Richard Bachman. * Claytonu Blaisdellovi mladšímu, přezdívanému Blaze, to kvůli dávnému úrazu hlavy (otec ho totiž kdysi jako malého shodil ze schodů) moc dobře nemyslí. Protřelý kriminálník George Rackley, s nímž se po svém útěku z chlapeckého ústavu seznámí, mu nasadí do hlavy „ohromný“ nápad unést dítě z bohaté rodiny. Že to zní jako tuctová kriminálka? Autor však, jak je jeho zvykem, dál míchá karty. Než se parťákům podaří plán, který by mohl vynést miliony dolarů, uskutečnit, kápo George zemře (nebo snad ne?). Blaze, odkázaný teď sám na sebe, si ve sněhové bouři odnáší dítě jako rukojmí, policajti jsou mu v patách a celý ten „do detailu promyšlený zločin“ se v bílém pekle lesů v Maine najednou mění v závod s časem. King v novém románu se strhujícím dějem a napětím oživil rukopis z raného „bachmanovského“ období. Hromotluk Blaze je sice zločinec, ale málokterý románový hrdina budí tolik soucitu a sympatií.... celý text

Literatura světová , Thrillery

Vydáno: , Beta-Dobrovský

Blaze , 2007

FraGyver
31.01.2022 5 z 5

Krapet jsem se v knihkupectví zmátnul a namísto nejnovější Kingovky si odnesl domů toto. Naštěstí jsem to dřív nečetl, takže vlastně prd zle. :) Důvod, proč to zahrnuji k hodnocení knihy je, že ona vlastně sleduje podobnou logiku něčeho, co ze začátku vypadalo jako omyl, ale pravda byla jinde.
Blaze není John Coffey. Navzdory vší paralele. Coffey však byl čistou obětí, což o sobě Blaze říci nemůže. Především ze začátku knihy na mě Blaze víc než cokoliv jiného působil jako karikatura. Zhruba jak si asi představuje mentální retardaci dítě v pubertě. Jak ale člověk poznává nejen jeho samotného, ale především nepěkný osud, který ho provází již od dětství, stává se Blaze víc a víc lidštějším a prokresleným charakterem, se kterým nelze než soucítit. ALE. Přes to vše špatné a smutné, co Blaze potkalo, přes smutné dětství, přes retardaci, přes využívání jeho osoby ostatními a nakonec i přes schizofrenní poruchu osobnosti má Blaze dostatek "fištrónu", aby ho člověk snadno mohl činit odpovědným. Lze ho tedy litovat, ale nelze se slitovat.
Právě ta komplexnost postavy na (v tomto případě) tak málo stránkách, ten fakt, že většina knihy připravuje půdu pro procítěné a dramatické finále - posledních pár stránek jsem skoro zapomněl dýchat :) - mi dává vzpomenout, proč jsem se svého času do Kingovek zamiloval. Tenhle drajv prostě moderní Kingovky postrádají. Ne, že by byly špatné, jsou jen jiné. Posledním románem, který mi připomínal starou školu, byl Ostrov Duma Key, ten byl vynikající. Od té doby jsem takový přívlastek nepoužil. Dobrý, dobrý, super, dobrý, super,... ale nic vynikající. :) Je tam prostě vidět, že se jedná o šuplíkovku a ne něco z tohoto tisíciletí.
Toto byl prostě při nákupu šťastný omyl. Rozhodně doporučuji.

MamaKnihomolka
27.01.2022 3 z 5

Blaze, celým jménem Clayton Blaisdell mladší je ohromný chlap se zvláštní prohlubní na čele a minimem IQ. S jeho bývalým společníkem Georgem měli plán. Jednoduchý, snadno proveditelný a Georgem promyšlený. Jenže George zemře a slabomyslný Blaze se plán rozhodne uskutečnit sám. Unese dítě z bohaté rodiny a bude požadovat výkupné. Blaze, kterému to moc nemyslí dělá jednu chybu za druhou a policie už mu je na stopě.
•••
Klasická Bachmanovka, které nemůžu upřít čtivost. Děj plyne rychle, bez hluchých míst a s čím dál větší gradací.
Blaze je chlap, z kterého jde strach a věřím, že v reálném světě by si ho nikdo nemohl splést. V knize je to záporná postava – padouch, ale věřte nebo ne svým způsobem mi ho bylo líto. Co si takový podivín a ještě k tomu, kterému to moc nemyslí počne sám, aniž by ho někdo vedl?
Musím říct, že King ho skvěle vykreslil a líbilo se mi, jak se v postavě odrážela i jeho minulost a vše co si prožil.

MichelleKing
19.01.2022 4 z 5

Čím víc o knize přemýšlím, tím víc se mi líbí. Velmi dobré vyprávění a tempo knihy. Jedna z mých oblíbených Bachmanovek.

Ajuszka
03.01.2022 5 z 5

Kdybych měla tuhle knihu bez obálky a někdo mi řekl, že ji napsal Stephen King, asi bych mu nevěřila.
Každopádně, opět válí. Je sice mimo svůj styl, ale přečetla jsem to opravdu rychle.
Příběh může jménem Blaze prožíváme od jeho dětství az do dospělosti, kdy provede únos půlročního dítěte. No, opravdu si nežil blaze tenhle Blaze.. Nevím, kde nechal můj letošní knížíšek hlavu, neboť doma neustále poslouchám co to jako čtu za knihy.. A pak mi nadělí tuhle knihu o únosu dítěte, během kterého to nebohé miminko provázejí různé útrapy.. No nic, konec dobrý, všechno dobré. Mě se kniha líbila moc.

zahadum
19.12.2021 4 z 5

Blaze depresívny román ktorý napísal King / Bachman, z rokov kedy King nebol ešte vôbec slávny a mohol tak naplno pustiť "svojho démona " zo svojho vnútra. Bachman má niečo čo King nemal, mal neradostné príbehy, nikdy nekončiace dobrom alebo nevyzneli optimisticky. Nie ináč je to aj s románom meno Blaze. Čo je taká Kingová / Bachmanová variácia na slávny román Steinbecka - O myšiach a ľuďoch. Nečakajte nádej a svetlo, skôr temný, pochmúrny a smutný príbeh o mužovi resp. chlapcovi ktorý sa už zle narodil a celý život bol na druhej strane nech to už znamená čokoľvek. Kinga tu spoznáme veľmi ľahko a to v jeho geniálnej schopnosti opísať myšlienkové pochody aj slabomyseľného jedinca akým Blaze svojím spôsobom bol. Jeho opisy a striedanie kapitol " súčasnosť " a minulosť sa perfektne prelínajú a trošku by som za seba povedal, že tie opisy minulosti života veľkého Blazea sú o niečo lepšie aj vďaka tomu, že v nich ešte ako také svetlo môžeme nájsť. Knihe sa nedá nič vytknúť a je to u mňa špičková dráma o smutnom osude človeka ktorý napriek tomu, že ho okolnosti dotlačili za hranu zákona, je vám sympatický. 90 %

lazarus
05.12.2021 4 z 5

Povedený příběh v klasickém mistrově stylu. Jak sám King říká, je Blaze poctou Steinbeckovi a má pravdu. O myších a lidech mám hodně rád a Blaze je prakticky stejným příběhem, respektive postavou se stejným osudem

Pampalini
03.10.2021 4 z 5

Blaze si svoji brázdu životem vyoral poněkud… klopotně. Byl silný na těle, ale slabý na duchu. Potkával nesprávné lidi. Příběh předem ztraceného života člověka, který se jen snaží najít svoje místo v tomto světě. A všechno dělá špatně. Tradičně příběh se spádem a výbornými postavami.

BrooksWasHere
08.09.2021 5 z 5

Prvá Bachmanovka, ktorú som čítal a príjemne ma prekvapila. Zo začiatku to nie je až také zaujímavé, ale akonáhle je tam prvá kapitola odohrávajúca sa v minulosti, tak už som sa začítal (tieto kapitoly sa mi čítali lepšie ako tie odohrávajúce sa v roku 1973 s dospelým Blazeom) .
Keby táto kniha vyšla ako poviedka, podľa mňa by výborne zapadla medzi Čtyři roční doby.
Za mňa 9/10.

killy
03.09.2021 3 z 5

Tak tohle prostě ne... Jak můžete od začátku do konce fandit Blazeovi. Kriminalnikovi, zločinci a vlastně záporné postavě celé knihy? Bože Blazi, co se ti to stalo.... Ne vážně, tohle je kniha, která prostě nemůže skončit dobře. Opět mistrovské dílo co se týče hlavní postavy.

Anushka1
09.04.2021 4 z 5

Stephen King tuto kratší novelu napsal na začátku 70. let, ale na mnoho let skončila v šuplíku. Až poté, co začal psát pod pseudonymem Richard Bachman, se ji rozhodl (o několik desítek let později) vydat. U tzv. bachmanovek jsem většinou na rozpacích. Buď mě hrozně baví (Běžící muž, Dlouhý pochod) nebo se u nich trochu nudím (Strážci zákona, Zhubni). Blaze je někde na pomezí. Děj určitě není nijak strhujícího (ani co se délky týče), ale na druhou stranu si Blazea dost oblíbíte kvůli jeho vnitřní nevinnosti. A ke konci jsme byla opravdu zvědavá, jak to s ním dopadne. Přežije to? A co malý Joe, vrátí se zpět rodině v pořádku?

Shimy
02.01.2021 4 z 5

Sice to není taková ta klasická Kingovka, ale mě se líbila. Jak tady mnozí už psali, není možné si hlavní postavu neoblíbit, i když je to zločinec.. a to je právě to, co se mi na tom asi tak líbí. I když provedl tak hroznou věc, je vám ho líto a říkáte si, že kdyby měl tu možnost, dopadl by úplně jinak, že vlastně on je v nitru dobrý :)

NADEI
08.11.2020 5 z 5

Krutý osud, co si zahrává se životem Blaze a svede ho na scestí. Není možné si ho neoblíbit, ač zloduch, srdce má pořád na správném místě, jen nemá komu ho otevřít. Skvělá kniha, štěstí, že nezůstala zavřená v krabici.

dpxcz
16.08.2020 4 z 5

Bachmannovky od Kinga mě baví...

iluz3
15.08.2020 5 z 5

Za mě pecka jako každá kniha od Kinga a je jedno pod jakým jménem to píse. ????

Dalamanek831
09.03.2020 3 z 5

Nová kniha od S.Kinga pod pseudonymem R.Bachman.Kniha nebyla špatná ale četl jsem od něj už mnohem lepší.Je to taková ta Bachmannová kterou King vytáhl z rané tvorby a chtěl ji přepsat.Za mě dobrý ale klasický King je prostě King.Nechci nikoho od této knihy odrazovat ale kdo má Kinga rád tak ať čte Kinga jako takového a ne pod tímto pseudonymem.Nicmene i tak hodnotím knihu jako průměrnou.

wlado
10.12.2019 3 z 5

Knihy od Kinga pod pseudonymom Bachman som nikdy nemal v obľube. Pripadalo mi, že knihy píše niekto iný, no táto kniha bola viacej "kingovská". Smutný príbeh, so smutným koncom, no odporúčam si ho prečítať.

n.ezn.amy
07.12.2019 5 z 5

Podle mého názoru na Kinga trochu netradiční kniha, ale o to víc mě bavila. Únos dítěte, který naplánuje protřelý zločinec a využije k tomu jednoduššího a řekněme pomalejšího kamaráda, který s ním nakonec zůstane sám, ale s velkou snahou se o dítě postarat. Sice zločinec, ale ve mě vzbuzující velké sympatie a se závěrem, se kterým jste museli počítat

Mrs.Depp
06.12.2019 2 z 5

Tohle byla asi druhá kniha od Stephena, kterou jsem četla a musím říct, že jsem byla zklamaná, že není "více hororová". I když hlavn postava určitě hororová je a představa pocitů rodičů hledající své unesené dítě je šílená, přesto tato kniha nikdy nebude patřit mezi mé oblíbené Kingovy knížky, dávám přednost spíše knížkám typu Osvícení, Nezbytné věci a podobně.

petrarka72
23.10.2019 3 z 5

Blaze je příběh, který sám King označil za jeden ze svých slabších - a ne že by neměl pravdu...

MartyManCZ
02.10.2019 5 z 5

Pro mě asi nejlepší King jakého sem četl. Dal sem si to teď po letech znovu a úplně mě to dostalo jako tehdy. To jak je Blaze hloupej ale v podstatě dost chytrej, a jak se to pořád pere, to je dokonalé, smutné, komické a vzbuzuje to spoustu emocí...