Blade Runner – Sní androidi o elektrických ovečkách?

Blade Runner – Sní androidi o elektrických ovečkách? https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/352336/bmid_blade-runner-gFV-352336.jpg 4 1005 150

Blade Runner série

Jeden z nejslavnějších sci-fi románů. Rick Deckard je policejním agentem pověřeným likvidací lidských replikantů, dokonalých reprodukcí člověka, používaných pro práci na kolonizovaných planetách. Schopnost empatie a lásky má údajně odlišovat androida od člověka, znamená proto kritérium při selekci podezřelých. Dickovi se v tomto románu podařilo vykreslit velice temný a přesvědčivý svět technicistní budoucnosti, ve které už téměř neexistují živá zvířata, jen umělá, a aby si člověk koupil živé zvířátko, musí si vydělat hodně peněz – třeba likvidací replikantů.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Argo

Do Androids Dream of Electronic Sheep? , 1968

Greenfingers
26.06.2020 4 z 5

Na můj vkus poněkud depresivní román, ale nic naplat: (možný spoiler) na pozadí zdánlivě banálního příběhu o lovci "andíků" autor vcelku hodnověrně vykresluje chmurnou vizi světa po konečné válce. Lidé jsou nuceni osídlit jiné planety, jelikož život na Zemi se stává takřka nesnesitelným. Ti, kteří zůstávají, jsou většinou "speciálové", t.j. mentálně retardovaní jedinci.
Zdá se, že jediné,co má pro lidi nějakou cenu, jsou zvířata. Ti šťastnější vlastní dokonce živé tvory, ti méně šťastní ( nebo také méně movití) pouze elektronické napodobeniny (konec možného spoileru).
Autor se v knize především zabývá otázkou "člověčenství" a vztahem člověk-robot. Nejde sice natolik do hloubky jako "odborník" na tuto problematiku Isaac Asimov, ale otázku empatie a rozdílů mezi lidmi a stroji v tomto ohledu pojednal přesvědčivě.

OldřichHanton
28.05.2020 3 z 5

Knižního Blade Runnera bych neoznačil za plnohodnotný román, spíše kratší novelu, nebo delší povídku. Kultovní film, který ho tak proslavil, je zhruba o patnáct let mladší a bere si z něho hlavně námět o nájemném lovci androidů. Příběh, rozuzlení, ale především atmosféra se dost liší.
Musím přiznat, že mi mnohem více seděl film, jako osmdesátkový cyberpunk, než kniha kniha, jako šedesátkové, trošku naivní sci-fi. Všem těm hlubokým úvahám na téma, "Co dělá člověka člověkem?" musela často ustoupit logika jednání postav a celého děje. Navíc celé universum i vedlejší dějové linky mi přišly jen lehce načrtnuté a nepropracované. Na konci jsem měl neodbytný pocit, že tak úplně nechápu, o čem to bylo a "co tím chtěl chtěl básník říci".
Přečtení ale nelituji, knížka mě přes to všechno docela bavila a doplnil jsem si vzdělání o další klasiku. Zkusím si zase pustit oba filmy, třeba tam najdu odpovědi na své otázky.

TERRORDROME
10.05.2020 4 z 5

Film je smrteľná nuda, kniha bola moc fajn. Rozbuška deja je prostučká, androidi chcú nelegálne na zem a hrdina je lovec ktorý ich má za úlohu nájsť a odpraviť. O nejaké pátranie tu ale vôbec nejde, Deckard proste dostane zoznam na ktorom sú mená a miesta pobytu, treba tam len zájsť a inkriminovanú kváziosobu otestovať a picnúť. Dicka neprekvapivo zaujíma iba jeho obľúbené vykreslenie neistoty a existenciálnych pochybností a so zvyškom sa nepára, takže už len tá titulná otázka je vlastne nezmysel, lebo tí takzvaný androidi sú rýdzo organické bytosti ktorým by sa malo skôr hovoriť klony či homunkulovia a nie je dôvod prečo by pomyselné ovečky v ich snoch mali byť elektrické. Taktiež pasáž na akejsi "falošnej" policajnej stanici údajne plnej "androidov" ktorú nikto nerieši vyvoláva filozofickú otázku "čo do frasa"... a z toho slávneho odhaľovacieho testu by podľa mňa vyšlo že polovica populácie sú androidi či schizoidný šialenci, lebo nemali úplne predpisovú reakciu či reagovali o stotinu sekundy neskôr. Toľko k postrehom, ale inak som si to celé užíval. Hrdina začína o všetkom pochybovať, zabíjanie "andíkov" začína byť s novšími modelmi skutočne psychicky vyčerpávajúce a pod vplyvom udalostí neustále mení názor na to čo robiť. Páčilo sa mi že nedostávame nejakú definitívnu odpoveď, androidi nie sú žiadny záporáci, iba "ludia" bez rozvinutej schopnosti empatie a čitatel tak s nimi sympatizuje, zatiaľ čo Deckard z toho vychádza ako ten zabijácky prašivec. Ale ani to nie je nemenné a v scéne s pavúkom dosahuje nejednoznačnosť vrcholu, to ma naozaj dostalo. Okrem androidov hrá v knihe dôležitú úlohu ešte posadnutosť vlastnením živého zvieraťa, keďže na zemi už takmer nič nežije ( a podľa všetkého ani moc ľudí, napr. jedna z postáv žije v komplexe s tisíckami prázdnych bytov ) a podivné virtuálne sebemrskačské náboženstvo Mercerizmus, ktoré som už poznal z Dickovej poviedky Čierna Krabička. Na mňa to fungovalo, tentoraz do Dickovi určite žeriem.

vlkcz
27.04.2020 5 z 5

Při každém čtení v této knize objevím něco nového a vždycky mě obohatí. A s každou další přečtenou dickovkou je člověk víc připraven. Myslím, že Dick v podstatě celý život psal jednu knihu s různými hrdiny a akcenty na různá témata. A různými náhledy na "realitu".

józi.odkudkam
01.04.2020 5 z 5

Zatímco na gymplu pro mě Blade Runner ztělesňoval Olymp filozofického tázání, dnes převládá pocit mlácení prázdné slámy. Naštěstí jsem si četbu zpestřil objevem slámy nové....on to tak třeba autor myslel (nebo taky ne) hned od začátku a mě relé seplo až teď, ale co už; Dickovi možná vůbec nešlo o to, zda androidi disponují metafyzickým nárokem postnout si k selfíčku na f*c*booku status člověka (doufám, že jsem těch sociálně-síťových scifi termínů užil správně), jako spíš esli celá naše hýčkaná gloriola jedinečnosti lidství není jen přebubřelou laboratorní aparaturou na chemické bázi snících těl, co se k obrazu svému obklopuje eletrickými obvody měst, továrnami na stroje vyrábějící stroje a tak dále...

...no dobře, zas až takový kretén, abych bezvýhradně věřil všemu, co jsem výše zplodil, ještě nejsem...

...a je-li libo, můžu jet i extrém opačný, vytočit Mercerismus do krajnosti a doufat, že vírou v obnovu, světlo a v různosti nalézanou jednotu tuto víru kóduji ve svou hmotu a až se na konci času při velkém smrsku bude rozhodovat o znovuzažehnutí kosmu, převáží (i dík vaší trošce) ty struktury hmoty, co si jej přát budou...
Koneckonců: „Všechno je pravda, všechno, co si kdo kdy myslel.“
Jak říkám, Blade Runner je milé, neškodné duchovní cvičení, jenž svým transcendentním přesahem pudí ionty k formování úvah, čímž rozšiřuje škálu zábavy o jiný druh kvality, než třeba prdící vtip (proti prdícím vtipům nic nemám...třeba ten ze Švejka, jak potenciální ženich žádá potenciálního tchána o ruku jeho dcery a ten, že né, když tu si potenciální ženich hrozně...no nic). Takže asi tak.

5 sic dnes již stopami cynizmu lehce poťapkaných, stále ale nesmazatelně nostalgických *****

PS: Jedna z mála věcí, kde mi film (1982) svým celkově přízemnějším laděním a chemoemotivní pointou, chemosedl o chlup víc, než knížka. Vangelisova hudba pak vše jen krásně podtrhla. Soundtrack se mi ostatně postaral i o stylový doprovod k četbě.

miloslav0399
14.02.2020 2 z 5

No tak já nevím. Už dávno jsem se u čtení tak nenudil a netěšil se na konec. Kniha má jen minimální příběh a postupně se z ní vytrácí i to, co jsem považoval za ústřední myšlenku - úvahy o tom, co dělá člověka člověkem. Dočetl jsem jen z důvodu, že jde podle všeho o klasiku žánru, ale netuším jakého. 1.5 hvězdy

Chmur
11.01.2020 5 z 5

Kdybych měl porovnat film a knihu, tak bych to viděl na remízu. Obě díla jsou výborná. Kniha má více vrstev, je hlubší a filozofičtější. Film je akčnější s vynikajícím finále, které předčilo to knižní.

Septimus
05.01.2020 5 z 5

Deckard je sice hlavní hrdina, ale za mě je nejdůležitější jeden malý kripl. A kvůli tomu pavoukovi mi vždy ukápne slza.

FireOfFilth
15.11.2019 4 z 5

Tentokrát tu máme jedno s nejslavnějších děl P.K. Dicka. V jednom zásadním rozdílné, než které jsem od něj četl, není to o drogách, nehrají tu žádnou roli. Přesto i zde je hlavní hrdina držen v nejistotě, není to jako třeba v Palmeru Eldritchovi, kde pořádně nerozeznal realitu od halucina/snu. Zde hrají hlavní roli androidi. Rick Deckard je lovec androidů, které posílá na odpočinek. Avšak zjišťuje, že byl vyvinut nový model, který je opravdu těžko rozeznat od člověka.
Musím říct, že v určité části knihy dojde k velice zajímavému zvratu. Celkově v této části paranoia úplně tryskala.
A ke konci scéna s pavoukem opravdu perfektní.
Kniha se mi líbila, budu muset znovu zkouknout film a a porovnat.
Celkové hodnocení 65%

opic 12
08.09.2019 5 z 5

Voight-Kampff test a kdysi dávno má první Dickovka.Doslova jsme se sčuchly a bylo to opravdu na první poslech či počtení.
Jednoduše řečeno-trefa na první pokus.Nelichotivý svět,který na bezmála dvěstě stranách ožívá a na tak malém prostoru dokonale vtáhne,je plný závislostí a doslova posedlostí po umělých zvířatech.
Jakýsi přístroj pro sdílení emocí,na kterém se dá doslova upnout.Něco to připomíná a vůbec ne vzdáleně.Mercerismus podivné náboženství,šou Kámoše Bustera nepřetržitá jakýsi snad předchůdce reality-schow.
Ano je to temný svět,ale je v tom jakási podmanivá krása.Vnitřní záchvěvy podvědomí Ricka lovce androidů.Pochyby s výčitkami.Empatie.Pavoučí nožičky a Pris.A spousty nezapomenutelných dalších detailů co tvoří elektrické ovečky a jejich sny.
Schíza na každém kroku...kdo je kdo,kdo jste vy.Koho to neuhrane napoprvé ten se asi s PKD rozejde,ale zase kdo ví ? Kromě toho to představuje něco víc...něco víc než jen žánrové sci-fi,ale to at si laskavý čtenář objeví sám.
A pak jsou tu ještě slzy v dešti ve Scottově neméně proslulém díle...opustil nás filmový Roy Baty a to právě v roce kdy se odehrává tahle srdcovka,která je opět něco víc...opět něco víc než jenom film...listopad 2019

enymey
01.09.2019 4 z 5

Kultovní kniha (i film). Autor popisuje postavy tak, že jsem si nikdy nebyla jistá kdo je člověk a kdo android. Někdy to bylo trochu zamotané filozofováním o náboženství, až jsem se ztrácela. V tom si Dick ve svých dílech evidentně libuje a za to má u mně bodík dolů.

B4LU
25.07.2019 4 z 5

Zajímavý počin. Jako nemálo jiných jsem se jako první setkal se stejnojmenným filmem (a jeho pokračováním, když na to přijde), tak jsem byl docela zvědavý, jaká že je jeho knižní předloha.
Je jiná. A to tak, že dost. Zápletka začíná stejně, ale rozplétá se jinak, je výrazně komplikovanější než ta filmová. Poselství taky míří jinam - u filmu je to vzpoura proti nelidskému (sic) systému, tady je to jakási... melancholie bytí? Nejsem si jistý, jak to definovat, natož chápat.
Nepříliš povzbudivé, ale působivé.

davidurban1973
10.07.2019 5 z 5

Naprosto vynikající, velmi ctive, napínavé a zajimave. Čte se jedním dechem. Člověk by vůbec neřekl ze to napsal před tolika lety. Trochu odlišné od filmu, který podle mě z knihy vzal jen základní motiv a nepostihuje všechno, kniha je zřejmě lepší.

clever.potheat
04.05.2019 4 z 5

Jednu hvězdu odebírám za konec, ten se mi nelíbil.

Praevka
03.05.2019 5 z 5

Velmi čtivé a uvěřitelné. Ten posun v myšlení hlavní postavy - nijak převratný, přesto s tak intenzivním dopadem - lahůdka. Postava v knize začne přemýšlet jinak a čtenář vlastně taky. Perfektní záležitost.

Rooz
21.04.2019 5 z 5

"Když o tom tak přemýšlel, napadlo jej, jestli měl Mozart nějaké tušení, že budoucnost neexistuje, že už vyčerpal svůj vyměřený čas. To je možná i můj případ, napadlo Ricka, když sledoval, jak zkouška pokračuje. Tahle zkouška skončí, představení skončí, zpěváci umřou, poslední zrnko hudby bude tak nebo onak zničeno; nakonec zmizí i jméno ´Mozart´, vyhraje prach." ...
str. 100 (WS 1993)

RyonMathrin
13.02.2019 5 z 5

Vynikající záležitost. Sci-fi, jak by podle mě měla být. Uvěřitelná vize, promyšlené prostředí, otázky existence, lidskosti, morálky... V knize je toho vedle hlavní zápletky s androidy, která je už tak perfektně propracovaná, tolik navíc: ať už jako jemné narážky v dialozích na širší souvisosti nebo úvahy přesahující do dalších rovin, hlavně lidskosti. A také postava Mercera a mercerismus... asi jsem všechno z tohoto nového "náboženství" úplně nepochopil, ale přesto - už jen vize sdílení zážitku s miliony ostatních díky elektronické krabičce - neprožíváme něco v zárodku podobného už teď, sdílením na sociálních sítích?
Četl jsem jedním dechem. Jednoznačně doporučuji!

kotasbk
13.02.2019 4 z 5

Poslední slovo v knize je káva, což je můj oblíbený nápoj. Každopádně není káva jako káva. Některá káva může být vynikající (capuccino v tyrkysovém hrnečku v brněnské kavárně Punkt), jiná káva může být sračka (turek, instatní) a pak tu máme průměr, a to jsou ty americké kávy zalité vodou ve velkém hrnku. Právě takovou kávu pila Iran. A právě tak hodnotím knihu.

Na druhou stranu je to zajímavý svět. Chladný, depresivní, temný, opuštěný, s létajícími auty, s jedním kanálem v televizi, s androidy, které jen tak nerozeznáš, s nájemnými lovci, kteří křižují městy a vyhledávají uniklé androidy, s umělými zvířaty a s vírou v Mercera. Ten mercerismus jsem nějak nepochopil, možná je to na mě až příliš abstraktní, tak jako samotná víra v Boha.

SkillJam
17.01.2019 5 z 5

Naprosto skvělá kniha, u které si rádi nad lecčím zadumáte. Dickovo svět je tajemný a smutný, se skvělými futuro-nápady. Náladové varhany bych bral hned.
Při čtení jsem měl celou dobu lehký pocit úzkosti a temnoty, nebo spíše smutku. Svět je v troskách a taková je i nálada jeho obyvatel, proto když vysvitne hezká chvilka, či se objeví živé zvířátko, je to o to silnější moment. Celá ta honba za "domácím mazlíčkem" a s tím související společenský status je pozoruhodná.
Dick píše zajímavým způsobem, nevím jaký podíl na tom má český překlad, ale dokáže nastolit atmosféru celého světa jen krátkým vnitřním monologem postavy. Z textu je vyloženě cítit temnota a chlad. Možná na tom má velký podíl klid, se kterým postavy řeší závažné a nepříjemné věci.

Zabiješ mě?
Asi ano.
Tak prosím tady zezadu do hlavy, aby to nebolelo...

Co když jsem android?
Otestuji tě.
Dobrá, tady máš raději mou zbraň, abych na tebe nemohl zaútočit.

Celá otázka ohledně lidskosti je zde krásně položena a donutí vás o tom alespoň trochu uvažovat. Zabili by jste něco tak podobného nám? Kde končí linka robotiky a začíná lidství? Včera v noci jsem se vzbudil ze špatného snu a měl chvíli obavy, zda nejsem android. Málokterá kniha se mi dostane i do snů.
Nejsem si jistý, zda jsem v otázce náboženství pochopil vše, co chtěl Dick naznačit, tato linie mi přišla trochu zvláštní. Celý Mercerismus je podivné spojení všech lidí s falešným bohem, nebo je skutečný?
Kniha si zaslouží plný počet hvězd, četla se nádherně a nemohl jsem se odtrhnout. Zařazuji mezi mé nejoblíbenější knihy.
PS: Kniha je mnohem lepší než film.

jarabr
14.01.2019 3 z 5

Byla to taková houpačka - hodně slabé pasáže se střídaly s těmi, kde jsem potřeboval zhltnout každou další stránku. Chystal jsem se na tuhle knihu dlouho, ve výsledku není úplně zklamáním, ale žádný zázrak, ke kterému bych se vracel taky ne. Tak alespoň doufám, že film bude zajímavější. A protože další díly má na svědomí jiný autor, tak tomu dám ještě šanci.